Oameni buni, fotbalistii are not the quickest of cats at the best of times, pentru ca daca erau deveneau rocket scientists, or Nobel Peace Prize winners or something. Deci sa fim sobri, fotbalul este un joc de gentlemen practicat de badarani. Putini fotbalisti (sau ex-fotbalisti) au o tinuta morala decenta. Asta e, asa au fost crescuti, pe teren, printre faulturi, flegme, glume grosolane (amintiti-va de Gravesen), manechine, care nici ele nu-s the quickest of cats at the best of times, fara bazele unei educatii solide, fara exemple morale de urmat. Cui ii place fotbalul pentru ca Materazzi a facut misto de sora lui Zidane iar asta l-a lovit in finala Cupei Mondiale, sau pentru ca Terry l-a scuipat pe Tevez in finala CL? Ne place nenorocitul asta de joc pentru ca 22 de oameni fugaresc o basica si, uneori, fac cu ea lucruri uimitoare. Si astia 22 de oameni, daca n-ar avea talentul asta unic, luati de-o parte, ca OAMENI, nu ca FOTBALISTI, ar fi probabil una dintre cele mai colorate si diverse adunaturi de natarai. Si-astia sunt si cu astia defilam, cu ei ne mandrim, si ne place fotbalul pentru ca Dobrin rupea spinari prin dribling, nu prin forta, pentru ca C. Ronaldo ne lasa masca, pentru ca Gatusso munceste ca un rob, pentru ca Ronaldinho rade si cand da gol si cand rateaza.
Nu putem avea pretentia unei tinute morale impecabile, sunt FOTBALISTI, nu majordomi englezi. Mint, fura, lovesc, merg la curve, scuipa, injura, se milogesc, se prefac, trag de timp, beau, fumeaza, trag pe nas. Si altii n-avem, si nici n-o sa avem vreodata.