FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Transferuri in perioada verii 2008

«1789101163»
bijoux_bz15.05.2008 14:31

Atat timp cat ne vom baza pe transferurile realizate de cioban nu putem avea sperante europene, de fapt nici macar pe plan intern. Pana cand nu va lasa un manager si un antrenor sa-si faca treburile va trebui sa ne obisnuim cu debandada la Steaua. Sa fim seriosi nu ne putem baza pe inspiratia unui cioban in domeniul fotbalului.

bogdan15.05.2008 15:26

?......Dar sã știe dușmanii, la Steaua nici dacã-mi taie capul nu renunț, sunt exact cum a fost și Brâncoveanu!?, a comentat Becali.

 

 

Nicio sansa sa scapam de cioban. Distrugerea echipei este iminenta si oricat am fi de stelisti, trebuie sa recunoastem ca multinationala CFR are un bun management si echipa lor chiar practica un fotbal placut (si inca nu s-au inchegat). La anul ne va fi viata si mai grea. M-am saturat de beckali, de tot clanul, pana peste cap. Nu stiu ce am putea face, ramanem toti la stadiul de discutii dar cred ca ar trebui sa ne adunam toti stelistii in Ghencea si sa pornim un mars de protest, cu pancarde si bannere spre palatul ciobanului. Nu-l mai pot rabda, este prea mult.

grizzly15.05.2008 15:41

o idee foarte buna si total ineficienta. atat timp cat Steaua o sa ii prilejuiasca luminosului sansa sa dea mana cu berlusconi si alti patroni si oameni de bani, ala nu o sa plece si nici nu o sa lase echipa. nu banii ii cauta el aici. cauta perpetuarea situatiilor care sa ii gadile grandomania.

MIREL6RADOI15.05.2008 21:08

Presedintele Consiliului de Administratie de la Steaua, Valeriu Argaseala, a declarat ca Steaua mai vrea sa transfere un jucator. "Au venit patru jucatori, o sa vina si al cincilea, normal. Daca Dimitrov este un jucator de profilul Stelei? Daca l-a vazut Adrian Ilie, inseamna ca da. Daca mai trebuie sa ne intarim si in afara terenului? Da, trebuie sa mai intarim marketingul. Eu nu stiu despre ce jocuri e vorba", a spus Argaseala

sport.ro

Sa vina dimitrov,asa scapam de Banel....

racky16.05.2008 10:34

uitativa ce tranferuri face CFR si CE TRANFERURI FACEM NOI, cu ce am gresit sa avem parte de bataia asta de joc ?

Khalid16.05.2008 11:05
Presedintele Consiliului de Administratie de la Steaua, Valeriu Argaseala, a declarat ca Steaua mai vrea sa transfere un jucator. "Au venit patru jucatori, o sa vina si al cincilea, normal. Daca Dimitrov este un jucator de profilul Stelei? Daca l-a vazut Adrian Ilie, inseamna ca da. Daca mai trebuie sa ne intarim si in afara terenului? Da, trebuie sa mai intarim marketingul. Eu nu stiu despre ce jocuri e vorba", a spus Argaseala

sport.ro

Sa vina dimitrov,asa scapam de Banel....

 

Am scapat de Banel prin venirea lui Szekely. Daca vine Dimitrov la Steaua, Becali impusca doi iepuri dintr-un foc, multumeste fanii si o eventuala vanzare peste 2 ani ii va umple conturi pentru ca Dimitrov va creste enorm la noi.

racky16.05.2008 11:51

nu aduce ma nici un Lavric, nici un Dimitrov, o sa mai aduca unu de pe la vreo retrogradata si gata, a facut echipa de Champions League

c.ronaldo1716.05.2008 12:18
uitativa ce tranferuri face CFR si CE TRANFERURI FACEM NOI, cu ce am gresit sa avem parte de bataia asta de joc ?

 

Pe cine a adus ma CFR?

mq_messi16.05.2008 13:04

unu sanchez prette de la huracan , mare jucator si asta:-s

racky16.05.2008 13:52

prette si alcantara, la CFR tranferurile se cu cap, daca este un lucru care il admir la CFR este acela ca cei de acolo au cap si stiu sa faca tranferuri, cumpara ce au nevoie, nu i-au la gramada.

in schimb Steaua are buba de anul trecut cu mijlocul dar ei continua sa cumpere atacanti pardafi si mijlocasi laterali de Liga 2. Nu putem compara ce a cumparat CFR cu neagoe si Claudiu ionescu, jucatori de div b, aia dau 1,2 milioane pe jucator si nu vand nimic, noi dam 100 de mii si vindem ce avem mai bun, o sa ne bata CFR de o sa ne scoata fotbalul din cap

c.ronaldo1716.05.2008 15:29

Da, aduc argentineni si brazielieni cu sacu` si la inceputul campionatului afla ca nu pot baga decat vreo 2.

metzzz16.05.2008 15:33
Da, aduc argentineni si brazielieni cu sacu` si la inceputul campionatului afla ca nu pot baga decat vreo 2.

aduc un sac si din sacul ala , or nimeri si ei 2 buni care sa joace titulari. In schimb noi cumparam Neagoi .

ultrash16.05.2008 15:37

macar de`ar veni pustiul ala de la Levski,Dimitrov(am vazut ca`i meserie) si Lavric(desi.../apropo:jucator luat liber de contract!!!!!Gigi MORI!) si sa plece petardele Lovin Banel Surdu Vatca si restul loazelor

racky16.05.2008 16:09

Becali: "Rãmînem cu jucãtorii pe care îi avem și cu ei defilãm"

aduc aduc, trebuie sa recunoastem ca la capitolul organizare si managment sunt cu 3 clase peste noi. CFR au adus ceva jucatori destui de buni care au comfirmat, Didi,Semedu,Tony,Dubardier(nush cum se scrie),Culion ... sunt jucatori valorosi si mai sunt cativa pe acolo.

stelistul stelist16.05.2008 16:30

daca mai facem transferuri de genul de pana acum (ionescu , neagoe) e clar...nu ne calificam in CL nici daca mai jucam cu Bate borisov

c.ronaldo1716.05.2008 16:56
la CFR tranferurile se cu cap,

aduc un sac si din sacul ala , or nimeri si ei 2 buni care sa joace titulari.

 

(m)O daa, CFR :x

mq_messi16.05.2008 17:06

nu sunt chiar cu cap , cum au nimerit ei niste jucatori care sa joace cat de cat din nush cate transferuri , asa am luat si noi cativa sa confirme , Zapata, Golansky, Emeghara (pe cei care au venit in iarna nu ii trec deoarece nu au avut timp sa demonstreze), totusi ei au in lot 2 jucatori pe post , noi ... oricum e clar , cu neagoe , cl.ionescu , surdu , etc nu putem sa luam multe puncte in UCL (daca ne calificam):\;\

Virgil17.05.2008 06:31

Jucatori ca Stancu, Szekely si chiar C. Ionescu si Neagoe sunt bineveniti in curtea oricarei echipe cu pretentii din Liga 1. Ei au deja valoare si jucand la Steaua valoarea lor va creste in mod sigur. Cine era Goian cand a venit la Steaua? Un cvasi anonim! Cine era Dica inainte de a veni la Steaua? Un jucator care prin evolutiile lui promitea ca va deveni vedeta ulterioara. Asa se poate intampla si cu cei 4 jucatori nou transferati.

 

Problema transferurilor la Steaua nu trebuie privita ca fiind incheiata, pentru ca la fel ca in returul trecut pot aparea si acum achizitii de valoare cum au fost si sunt Dayro Moreno si Pepe.

 

Vasilica Cristocea si Marius Croitoru au revenit la echipa, ca urmare a incetarii perioadei de imprumut la echipele la care au evoluat.

Bogdan4Steaua17.05.2008 07:44

Avem nevoie de sange proaspat, dar management-ul nostru este la pamant. In conditiile in care joaca bine la europene, Dica si Goian sunt ca si plecati(oricum, primului ii sta gandul doar la plecare, deci despartirea este iminenta). Sunt sanse mari sa plece si Zapata, daca va veni o oferta consistenta pe adresa clubului.

 

Situatia de acum este identica cu situatia de la inceputul turului trecut, cand Becali declara sus si tare ca mizeaza preponderent pe romani. Au plecat Thereau si Elton, si au venit Surdu, Vatca, Plesan. Consecintele: la 11 puncte de CFR, calificare chinuita in UCL si o prestatie dezamagitoare in grupele competitiei anterior amintite.

 

Au incercat sa dreaga situatia in retur, dar cu tot forcing-ul, titlul a fost pierdut.

 

Se pare ca nu invatam din greseli. Din nou, cedam jucatori buni, si ii pastram pe cei care nu merita. In afara de Szekely, noi am adus rezerve(Ionescu si Neagoe cu siguranta, la Stancu este discutabil). Revenirile lui Cristocea si Croitoru sunt neglijabile in opinia mea. Cei doi nu au facut treaba nici macar la echipele la care au fost imprumutati. Sunt, in cel mai bun caz, la acelasi nivel ca si in momentul in care i-am cedat, adica mediocri.

 

Sunt aproape sigur ca ramane si Banel. Probabil i se va da credit lui Szekely, dar ce se intampla daca Janos face unul sau doua meciuri mai putin reusite? Va spun eu, revenim la solutia "clasica" Banel. Pentru ca, nu-i asa, baiatul are caracter si trebuie sa joace, mai ales ca este convocat la Euro. Ce conteaza ca reuseste 0.5 centrari de calitate pe meci, sau ca nu este in stare sa depaseasca vreun adversar, sau ca executa loviturile libere ca la rugby? El e Banel si trebuie sa joace(o spune Becali, o spune Piturca, o spune Argaseala... ce mai conteaza ce crede restul lumii?).

 

Super-investitorul simte probabil ca sansele de a intra in Liga Campionilor(pardon, de a-si recupera investitia) sunt 50/50, deci bugetul de transferuri este in expectativa. Asa e cel mai sanatos, nu? Asteptam sa vedem daca intram in Liga, sacrificam turul, iar in retur, daca reusim sa intram in grupe si creditorul isi umple conturile, aducem 1-2 jucatori de 1-2 milioane euro, iar apoi, incercam sa recuperam diferenta de puncte pana la ocupanta primei pozitii, asa cum putem: motivarea adversarilor contracandidatelor. In final, daca reusim, bine, daca nu, lasa, e bun si locul 2, doar ne da sansa din nou de a intra in Liga Campionilor. Ce ramane in urma? Performante mediocre, un joc chinuit si sporirea procentului de persoane care urasc Steaua.

 

Pentru a mia oara, avem un management de doi lei(care nu este capabil sa gandeasca o politica de transferuri sanatoasa), un creditor nebun inconjurat de doi lingai(Argaseala si Adi Ilie) si un antrenor care isi doreste enorm sa antreneze echipa pe care o iubeste si care in consecinta inghite mult prea multe tampenii de la un analfabet grandoman cu pretentii.

 

Ne zgarcim la 500.000 euro in cazul lui Pepe Moreno, si credem baliverne de genul: jucatori de 4-5 milioane de euro?

 

Il dam pe Mendoza, un ATACANT(nu un mijlocas) care este mult peste nivelul Ligii 1 doar pentru ca are un salar mult prea mare si credem ca avem bani berechet?

 

Iti vine sa iti iei campii cand te gandesti spre ce prapastie ne indreptam...

Marius17.05.2008 08:26
mai mare prost decat Adi Ilie nu cred ca exista nicaieri in ceva club din lume.

imi pare rau sa o zic dar e un oltean din ala din bancuri.

omu asta e cel mai incompetent manager din Romania. pai noah daca Becali selecteaza atunci adisor trebuie sai propuna jucatori nu? sau ma insel eu.

de la Becali stim ca gandeste cu tzatza dar sa fii in stare sa fii mai prost decat acest personaj trebuie sa fie o performanta mai mare decat a da un gol senzational cu columbia.

unde iti sunt prietenii si pilele tale de cand ai jucat tu fotbal?

nici Lacatus nu mai presus, dar asta mai are un pic de tupeu (dar totusi prea putin). de la Argaseala nu avem ce astepta. el e acolo pentru aranjarea arbitrilor.

 

stelisti daca nu acum adica sezonul asta atunci sigurat anul viitor ne batem pentru evitarea retrogradarii. dureros dar adevarat. si problema mai mare e ca nu putem face nimic. in afara de ce sa intamplat acum 18 ani.

cati de pe acest site stiu ce sa intamplat in decembrie 89 ???

din pacate nu toti :-((

 

 

Voi tot n-ati inteles ca daca nu pleaca Dica si/sau Goian nu vom face nici un transfer serios ? Doar nu aveti pretentia ca bisnitarul sa bage mana in buzunarul propriu, nu ? Uitati-va doar la Thereau - cand a auzit ce salariu cere francezul, s-a razgandit imediat. Pacat ca n-a facut si un infarct, sa avem si noi o bucurie de sarbatori. :biggrin: Probabil GG tot mai viseaza sa descopere vreun Ronaldinho care sa accepte un salariu de 100.000 de dolari si sa valoreze 40 de milioane.

 

 

v-am mai spus eu ca nu va veni nimeni la Steaua pentru ca Becali e mai mare zgarcit decat 100 de coposi. in plus e sarac vai de pl lui. numai gura e de el .

 

sarbatori fericite si domnu fie cu voi.

 

 

"LUPU-SI SCHIMBA PARUL , DAR NARAVUL BA !"

 

Ai vrut sa spui : oaia isi schimba parul ,dar naravul ba !

Lupul era simbolul dacilor [in lupta], sa nu il asociem unei ovine .

 

Normal ca nu vine nimeni la Steaua, performanta e scumpa, in plus sa cumperi jucatori adversi pentru un meci sau arbitri este mai ieftin, in plus iese si teatru si implicit aparitii media si "balegar" pe ecrane.

 

 

o sa il dea fECALI pe ZAPATA? sper sa nu :((...Arsenal si Sevilla au facut oferte pentru el :|

 

 

ne umilesc cei de la CFR,cumpara numai jucatori de valoare in timp ce noi imprumutam jucatori ce joaca in seria 2-a din belgia!dar la promisiuni suntem primii.ce nume se vehiculeaza sau au fost vehiculate ca ar veni in Ghencea......numai minciuni,numai pacaleli,asa m-am saturat de nemernicii astia din conducere!cred ca si Adi Ilie umbla pe banii ciobanului si isi face rost de CV-uri pentru firma lui de impresariat,altfel nu se explica.nu este in stare de o negociere ca lumea.eu cred ca toti sunt la ciuguleala,cit merge trag bani de la cioban,vedea-l-as falit pe nenorocit ca ne-a distrus echipa.si verii astia dinamovisti niciodata n-o sa aduca niste valori,or sa aduca numai rebuturi pentru relansare.

 

 

e clara treaba, cumparam ciurucuri pe bani putini... ultima stire, un brazilian, barbosa din Liga a doua japoneza!! avantajul? "e puternic ca un taur" conform impresarului sau... bine ca nu ca un berbec as indrazni sa spun...

pana acum vad ca alde varu la ciobanu' nu a facut nimic, Adi Ilie umbla dupa cai verzi pe pereti, dar ce e mai grav e ca din cate simt eu bekali ori nu mai are bani, ori nu vrea sa mai dea...

daca si la palimaru am ajuns sa spuna Ilie ca e greu de adus, chiar ca e jale...

si inca ceva... aduci un tanar de 20 de ani pentru ca e de viitor, atunci il cumperi, nu il imprumuti pe 6 luni... in timpul asta nu are timp sa creasca penru ca o sa fie stresat ca dreaq sa arate ce poate...

 

 

Doar cateva din posturile de asta-iarna? Ceva similitudini cu ceea ce se posteaza acum legat de transferuri?

c.ronaldo1717.05.2008 08:30

Asa suntem noi romanii. Vrem sa curga transferurile dupa 5 minute de la meciul cu Buzau.

Bogdan4Steaua17.05.2008 08:32

Problema este ca au curs, dar din 4 jucatori, doar unul are sanse mari de a fi titular(Szekely).

Marius17.05.2008 08:36

Cred ca am mai postat asta pe undeva, dar in fine

 

Ca si in iarna, probabil transferurile importante vor veni inaintea inceperii Ligii I. Nimeni nu cumpara jucatori esentiali, valorosi sau scumpi acum, ci abia dupa EURO, cand se mai linistesc apele...

Bogdan4Steaua17.05.2008 09:05

Adevarat, cluburile bogate asteapta Euro. Pentru aceasta categorie nu banii primeaza, ci valoarea.

 

Insa, daca un jucator confirma la Euro, pretul va fi pe masura. Ei si-l permit, noi nu!

 

In consecinta, daca asteptam Euro, singurele transferuri pe care le vom face vor consta in jucatori mediocri, cu preturi pe masura. Sa fim siguri ca in cazul in care apare un nou Messi, nu noi vom pune mana pe el.

 

In ograda noastra, se asteapta Euro pentru a vinde jucatori pe bani multi, nu pentru a cumpara. Si chiar si in aceste conditii, nu vom reinvesti intreaga suma in transferuri, ci in indirecte, pentru ca asta e noua politica a clubului.

 

De ce sa iti faci o echipa puternica, valoroasa, cand poti sa stai la mila altuia?

metzzz17.05.2008 09:58

pai doar el face gesturi caritabile...da bani la alte echipe , lui nu-i trebuie echipa . De ce sa ai echipa puternica si sa castigi detasat , cand poti sa te plimbi cu valize. Cu valiza atragi mai multa atentie in opinia lui , decat cu echipa pe care ai facut-o .

«1789101163»