Avem nevoie de sange proaspat, dar management-ul nostru este la pamant. In conditiile in care joaca bine la europene, Dica si Goian sunt ca si plecati(oricum, primului ii sta gandul doar la plecare, deci despartirea este iminenta). Sunt sanse mari sa plece si Zapata, daca va veni o oferta consistenta pe adresa clubului.
Situatia de acum este identica cu situatia de la inceputul turului trecut, cand Becali declara sus si tare ca mizeaza preponderent pe romani. Au plecat Thereau si Elton, si au venit Surdu, Vatca, Plesan. Consecintele: la 11 puncte de CFR, calificare chinuita in UCL si o prestatie dezamagitoare in grupele competitiei anterior amintite.
Au incercat sa dreaga situatia in retur, dar cu tot forcing-ul, titlul a fost pierdut.
Se pare ca nu invatam din greseli. Din nou, cedam jucatori buni, si ii pastram pe cei care nu merita. In afara de Szekely, noi am adus rezerve(Ionescu si Neagoe cu siguranta, la Stancu este discutabil). Revenirile lui Cristocea si Croitoru sunt neglijabile in opinia mea. Cei doi nu au facut treaba nici macar la echipele la care au fost imprumutati. Sunt, in cel mai bun caz, la acelasi nivel ca si in momentul in care i-am cedat, adica mediocri.
Sunt aproape sigur ca ramane si Banel. Probabil i se va da credit lui Szekely, dar ce se intampla daca Janos face unul sau doua meciuri mai putin reusite? Va spun eu, revenim la solutia "clasica" Banel. Pentru ca, nu-i asa, baiatul are caracter si trebuie sa joace, mai ales ca este convocat la Euro. Ce conteaza ca reuseste 0.5 centrari de calitate pe meci, sau ca nu este in stare sa depaseasca vreun adversar, sau ca executa loviturile libere ca la rugby? El e Banel si trebuie sa joace(o spune Becali, o spune Piturca, o spune Argaseala... ce mai conteaza ce crede restul lumii?).
Super-investitorul simte probabil ca sansele de a intra in Liga Campionilor(pardon, de a-si recupera investitia) sunt 50/50, deci bugetul de transferuri este in expectativa. Asa e cel mai sanatos, nu? Asteptam sa vedem daca intram in Liga, sacrificam turul, iar in retur, daca reusim sa intram in grupe si creditorul isi umple conturile, aducem 1-2 jucatori de 1-2 milioane euro, iar apoi, incercam sa recuperam diferenta de puncte pana la ocupanta primei pozitii, asa cum putem: motivarea adversarilor contracandidatelor. In final, daca reusim, bine, daca nu, lasa, e bun si locul 2, doar ne da sansa din nou de a intra in Liga Campionilor. Ce ramane in urma? Performante mediocre, un joc chinuit si sporirea procentului de persoane care urasc Steaua.
Pentru a mia oara, avem un management de doi lei(care nu este capabil sa gandeasca o politica de transferuri sanatoasa), un creditor nebun inconjurat de doi lingai(Argaseala si Adi Ilie) si un antrenor care isi doreste enorm sa antreneze echipa pe care o iubeste si care in consecinta inghite mult prea multe tampenii de la un analfabet grandoman cu pretentii.
Ne zgarcim la 500.000 euro in cazul lui Pepe Moreno, si credem baliverne de genul: jucatori de 4-5 milioane de euro?
Il dam pe Mendoza, un ATACANT(nu un mijlocas) care este mult peste nivelul Ligii 1 doar pentru ca are un salar mult prea mare si credem ca avem bani berechet?
Iti vine sa iti iei campii cand te gandesti spre ce prapastie ne indreptam...