FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Transferuri in perioada verii 2008

«191011121363»
Bogdan4Steaua18.05.2008 10:27

Marius, imi pare rau ca ai fost influentat de "specialistii" din presa si de prostia lui Becali referitoare la Elton. Uita-te la meciurile pe care le-a disputat, sa vezi de cate ori a cazut Elton simuland. Micutul trecea de 2-3 adversari cu o lejeritate iesita din comun, acestia faultau, si obtineam lovituri libere periculoase. Chestiile cu 1.20 si "il sufla vantul" sunt rautati marca Florin Calinescu si nu imi face placere sa le aud din gura unui stelist care apreciaza fotbalul spectacol.

 

Momentan avem o echipa de Banei si Lovini, si ne miram meci de meci de ce inscriem doar din faze fixe, de ce aruncam mingea de la fundasi la atacanti, de ce nu facem spectacol... asta se intampla de aproape doi ani incoace.

 

Jucator talentat precum Elton nu mai pupam noi, asta o garantez. Cel putin nu la banii aia. Revad acel 2-4 cu Dinamo si vad cate pase de gol a dat Elton si imi vine sa imi iau campii. Tot in acel meci ma uit la penibilul Lovin care a fost jalon pentru Catalin Munteanu(autor al unui gol si a unei centrari de gol), si la Radoi, care prin golul 4 al cainilor ne-a taiat si singura speranta de a obtine macar un egal. Sa nu mai imi spuna cineva ca am pierdut acel meci pentru ca Elton nu a facut faza defensiva cum trebuie, vorba lui Olaroiu... l-am pierdut pentru ca am avut un inchizator penibil(Lovin) si un capitan(Radoi) care ne-a incurcat atunci cand nu trebuia.

 

Am inteles ideea ta, conform careia luam bani pe Dica si Goian, iar apoi ii cheltuim pe alte transferuri. Problema este ca II CHELTUIM PROST. Iar luam atacanti pe care ii reprofilam mijlocasi si speram sa dam lovitura. Cu Dayro, Pepe, Neaga, Mendoza sau Badea avem postul de atacant acoperit. Toti au valoare si talent. La unii e vorba de forma sportiva, altii nu au prea fost folositi in acest sezon. Aparare avem, aici un mare plus pentru Ilie, care i-a adus pe Zapata si Golanski. Problema este mijlocul.

 

Sistemul de joc si politica de transferuri este una falimentara. L-am luat pe Mendoza, un atacant de rasa, il reprofilam mijlocas, da un randament bun pe acel post, dar il dam afara pentru ca are un salariu prea mare. Il luam pe Dayro, tot atacant, il tinem pe banca de rezerve, iar cand il jucam, il punem tot la mijloc. Ce va face sa credeti ca in cazul in care are 2 meciuri nereusite, Dayro nu va avea soarta celorlalti?

 

Referitor la Dica: a facut multe pentru Steaua, este de apreciat, nu trebuie uitat acest lucru, insa realist vorbind, nu cred ca prinde primul 11 la Euro, si in aceste conditii nu cred ca obtinem mai mult de 2 milioane de euro pe decarul stelist. Referitor la Goian, este fundas, si treaba e si mai complicata. Daca face o gafa majora, s-a dus cota de 10 milioane stabilita de oracolul Dragomir.

 

Eu trag semnale de alarma de la plecarea lui Meme incoace, si de fiecare data unii indeamna la rabdare.

 

Fratilor, am pierdut doua titluri, anul trecut ne-am facut de ras in UCL, ne-am chinuit si in preliminarii, avem parte de scandaluri peste scandaluri, ce mai vreti sa constientizati ca ne aflam la marginea prapastiei?

 

Daca noi nu luam atitudine, atunci cine sa o faca? Argaseala?

Marius18.05.2008 10:32

Ok, teoretic, in lotul Stelei avem: Lovin, Ov. Petre, Cl. Ionescu, Neagoe, Szekely, Banel, Dica, Radoi (cateodata), Eze ( :laugh: ), Bicfalvi, Cristocea si Croitoru....

 

12 mijlocasi... :rolleyes:

 

@ Bogdan.

 

Despre Elton o sa iti trimit un PM sa continuam discutia. Pot sa te asigur ca opinia mea legata de el nu are nicio legatura cu ce a aparut in presa :)

 

LE: Daca ii punem si pe Neaga sau Dayro mijlocasi, ajungem la 14...

AdrianUltras2518.05.2008 10:36

Mai bine promovam tineri de la Steaua 2.

 

Bogdan Mustata - fundas dreapta - 18 ani

Alexandru Lazar - mijlocas ofensiv - 17 ani

Vlad Rusu - atacant central - 18 ani

 

si lista mai poate continua.

Copii aia nu au cum sa creasca daca continua sa joace in Liga a 3a.

Trebuie sa se riste si sa fie bagati in prima echipa.

Strainii risca si uitati cate povesti de succes apar in majoritatea cazurilor acestea.

Bogdan4Steaua18.05.2008 10:38

OK. Avem 12 mijlocasi. I-ai enumerat.

 

Dintre ei, valoare de Steaua(primul 11) au doar Ovidiu Petre si probabil Szekely.

 

Locul lui Radoi este in defensiva(acolo va ramane oricum daca pleaca Goian), Dica este si el atacant dar pleaca. Banel si Lovin ar trebui exclusi si din lotul largit. Bicfalvi, Ionescu si Neagoe sunt promitatori dar nu au experienta de UCL. L-as adauga si pe Ochirosii. Dino Ezze ramane linistit la Buzau.

 

Cristocea si Croitoru sunt mediocri. Daca pe ei contam anul viitor e grav!

 

Din cei 12 enumerati de tine, doar doi merita locul de titular.

 

P.S.: nu ne certam, discutam cu totii constructiv.

AdrianUltras2518.05.2008 10:41

Bogdan exagerezi.

 

iti pot face foarte usor o linie de mijloc cu care cred ca ai fi de acord:

 

Szekely-Radoi-Plesan-Ochirosii

Marius18.05.2008 10:42

:laugh:

 

 

Pe Plesan si Ochirosii i-am uitat! Deci avem 16!... Cantitativ stam bine... Cumva si calitativ... Din 16 sunt 100% sigur ca avem 6-7 buni spre foarte buni

 

LE:

 

Eu vedeam un "cuplu" ( :rolleyes: ) Ov. Petre (cel mai bun inchizator din Romania)- Plesan...

Bogdan4Steaua18.05.2008 10:44

Ochirosii e necopt, nu putem conta pe el 100%. Tot lipseste coordonatorul. Locul lui Radoi este in defensiva. Plesan nu este un Playmaker chiar daca are calitati.

 

Si ce facem daca se accidenteaza Szekely? Revenim la Banel? Sau daca se rupe Plesan? Il bagam pe Lovin?

Marius18.05.2008 10:48

Mijlocasi de banda au dovedit ca pot fi atat Dayro cat si Neaga. In cazul accidentarii mijlocasilor centrali exista Radoi, acelasi Dayro (e polivalent omu'), Neagoe... solutii sunt :)

 

Oricum, ce facem noi aici e... nu stiu... exercitiu de Championship Manager...

AdrianUltras2518.05.2008 10:52

Ochirosii nu o sa fie niciodata copt daca nu e bagat.

Asa mai bine il vinde.

Hagi ce experienta avea in cupele europene cand a venit sa dea gol lui Dinamo Kiev?

 

Am mai zis-o si o mai zic.Nu risti, nu castigi.

Daca Ochirosii nu e bun cum se face ca e monitorizat de Juventus,Sevilla si alte echipe mari de pe Continent?

Multi jucatori de la Steaua 2 sunt cautati de echipe din afara.Am inteles ca pe Rusu il vor Everton si Hearts.

 

Cat ii mai tinem sa se coaca?

Pan la 25 de ani?

 

Banel cat de copt era cand a venit la Steaua?

A jucat foarte bine in primele sezoane si apoi i s-a suit la cap.

Copii de la Steaua 2 sunt cu mult peste Nicolita.Nu ar capota ei asa de usor.

 

 

Cat despre faza cu Playmakerul, mai lasati-ma in pace!

 

Ia sa facem noi un joc de echipa asa cum trebuie sa vedem daca mai e nevoie de Playmaker.

 

In ziua de azi nu prea se mai folosesc playmakeri.Conteaza echipa, nu 1 jucator!

 

Ia ziceti si mie, dintre Xavi,Deco,Ronaldinho,Messi cine e coordonator la Barca?

MoWeed18.05.2008 11:00
Cat despre faza cu Playmakerul, mai lasati-ma in pace!

 

Ia sa facem noi un joc de echipa asa cum trebuie sa vedem daca mai e nevoie de Playmaker.

 

In ziua de azi nu prea se mai folosesc playmakeri.Conteaza echipa, nu 1 jucator!

 

Ia ziceti si mie, dintre Xavi,Deco,Ronaldinho,Messi cine e coordonator la Barca?

Dar dintre Xavi,Deco,Ronaldinho,Messi care nu stie cu mingia?

O conta echipa, dar mare parte din echipele mari ale Europei au un jucator determinant la mijloc(Messi la Barca,Gerrard la Liverpool,C.Ronaldo la United,Fabregas la Arsenal). Marea majoritate a echipelor din CL unde tindem noi sa fim au un mijlocas central de certa valoare.

La noi mijlocasii centrali nu stiu cu mingia deloc...

xDaJACKALx18.05.2008 11:07

O sa vedeti playmaker la Steaua cand o sa-i explice cineva Becalului ce-i aia.Deocamdata ciobanu ramas fixat pe ideea cu atacu."Nu merge atacu deci trebuie atacanti, unu,doi, sase nu conteaza".

 

Aaa si apropo de managementul celor de la Cluj.Aia fac transferuri cum am facut si noi asta iarna.Vin impresarii , le propun jucatori si ei aleg ca la piata.Doar nu crede cineva ca ei urmaresc jucatorii jumatate de an cum a zis Muri, cand ei cred ca nici nu isi stiu toti jucatorii din lot.

AdrianUltras2518.05.2008 11:07

Cand ai mai mult de un jucator la mijloc care stie cu mingea atunci nu mai vb de playmakeri.

 

Plus, Playmakerul e omul de penultima pasa.Nu de ultima pasa.

 

Toti acesti jucatori mari despre care am vorbit sunt jucatori decisivi.Nu neaparat playmakeri.

Ei iti dau pase, iti dau goluri, iti castiga meciuri.

 

La echipele mari merge jocul de echipa.

De aia cand iasa un jucator, el poate fi inlocuit foarte usor de un altul.

Iasa Ronaldo la Manchester, intra Nani.Iasa Gyggs intra Park.

Si sistemul merge mai departe.

bodanelu18.05.2008 11:13

Marius, eu unul nu-ti dau dreptate.

La mijloc avem acum doar jucatorii:

Ov. Petre, Nicolita, Lovin, Plesan si Ochirosii + Neagoe, Seckely, Ionescu. restul, ori sunt fundasi folositi la mijloc (Radoi, uneori Baciu) ori sunt atacanti folositi la mijloc (Neaga, Badea, Mendoza, D. Moreno).

din cei de la mijloc sper sa plece Banel si Lovin si ramanem cu foarte putini mijlocasi. In atac am renuntat la Habibou, la Mendoza poate si la P. Moreno. Raman Neaga, Badea (daca nu pleaca si ei), Daryo, Stancu, Dica (pleaca).

MoWeed18.05.2008 11:13

Si la noi nici macar nu avem rezerve de meserie mijlocasi. Nici macar titularii nu sunt.

Dar eu ziceam ca avem nevoie de cel putin un mijlocas de certa valoare care sa poata face jocul la mijloc. Sa nu mai jucam cu un atacant care sa fie lansat de fundasii centrali. Un jucator care sa poata sa desfaca o aparare aglomerata prin tehnica lui...

racky18.05.2008 11:14

La Steaua 2 e unu atacant, Cristi Iacob pe care il stiu de cand jucam fotbal, este extrem de talentat care consider ca ar merita o sansa, are 20 de ani, acum am vazut ca joaca mijlocasi, stiu meciuri cand dadea cate 11 goluri.

AdrianUltras2518.05.2008 11:17

Racky

 

Cristi Iancu sau Alexandru Iacob?

 

Ca din cate stiu eu la Steaua 2 nu e nici un Cristi Iacob.

racky18.05.2008 11:25

Eu il stiu de Cristi dar e posibil si Alexandru, e posibil sa aiba doua nume dar oricum cred ca vorbim de acelas jucator.

l.e. bai fratilor degeaba enumerati voi mijlocasii, noi avem nevoie de 2,3 mijlocasi centrali de valoare care sa faca ambele faze, la momentul de fata nu avem NICI UN MIJLOCAS OFENSIV DE VALOARE, Ovidiu Petre e inchizator, e lent, e greoi, Radoi ??? LA MIJLOC ? Radoi nu are nici viteza nici tehnica unui mijlocas, cel mai mare randament il poate da in aparare, dar e greoi si el, pe flancuri nu stam rau, insa in centru suntem.... de ce credeti ca Steaua joaca pozitional ? pentru ca nu are mijlocasi centrali, toate mingile se duc in margine urmate de centrari, jucam ca Anglia in anii 70, singurele jocuri ale Stelei bune au fost cand a jucat si Dayro si Mendosa, a mers jocul rapid pentru ca se intelegeau, cand a iesit Dayro nici Mendosa nu a mai jucat nimic pentru ca Lacatus nu a stiut sa lege jocul strainilor cu al romanilor.

Marius18.05.2008 11:26
Marius, eu unul nu-ti dau dreptate.

La mijloc avem acum doar jucatorii:

Ov. Petre, Nicolita, Lovin, Plesan si Ochirosii + Neagoe, Seckely, Ionescu. restul, ori sunt fundasi folositi la mijloc (Radoi, uneori Baciu) ori sunt atacanti folositi la mijloc (Neaga, Badea, Mendoza, D. Moreno).

din cei de la mijloc sper sa plece Banel si Lovin si ramanem cu foarte putini mijlocasi. In atac am renuntat la Habibou, la Mendoza poate si la P. Moreno. Raman Neaga, Badea (daca nu pleaca si ei), Daryo, Stancu, Dica (pleaca).

 

Bicfalvi, Cristocea, Croitoru...

 

LE: 11. Cristian - Aurelian Iancu

Nascut: 27 iunie 1988, București

Nationalitate: romana

 

 

Si daca tot vorbim de echipa a doua: 2. Costel - Vasile Trica

Nascut: 3 ianuarie 1987, Targoviste

Nationalitate: romana

bodanelu18.05.2008 11:43

Cristocea, Croitoru :cursing:

 

cei mai buni jucatori de la mijloc. defilam cu ei in campionat si in CL. au fost, ne-au ajutat, si-au atins varful de forma pa si la revedere.

 

Bicfalvi e necopt, nu te poti baza pe el.

Marius18.05.2008 11:46

"Calul de dar nu se cauta la dinti" (sau asa ceva...) :laugh:

 

Discutia asta mi-a provocat o stare de somnolenta incredibila... daca imi permiteti sa va dau un sfat: Nu va faceti stress, o sa vina aia ca o sa vina si atat! restul e can-can :laugh:

 

 

Sau Football Manager :yeahh:

 

 

LE: Uitam... Bojan, Giovanni dos Santos, Walcott, Diego Cappel, Nani, Fabregas, Keko erau/sunt NECOPTI...

 

Din cate stiu eu inca nu exista un dispozitiv de cuantificat talentul, asa ca nu-mi dau seama cu ce ar fi mai prejos un Bicfalvi, Ochirosii, Ninu, Tudose sau chiar Abuzatoaie. Aici sunt de acord cu Adrian, copii astia chiar trebuie incercati! Nu numai in pregatiri cu asiaticii...

 

Dar... destul cu filozofatul... :)

ultrash18.05.2008 12:37

se zvoneste de un interes pt fostul atacant al lui Milan si Borussia ,Marcio Amoroso-eu cred ca e deja prea batran(33 de ani) si parca eram intr`un oarecare proces de reconstructie,nu putem aduce un jucator sa joace un sezon si apoi altul si altul si altul pt ca nu asa se formeaza o echipa.Decat Amoroso mai bine Lavric(27 ani) sau(un alt zvon) Tosic de la Partizan(21 de ani).Nu se mai aude nimic de Dimitrov??? Eu chiar mi`l doream la noi pt ca am vazut niste clipuri pe Youtube cu baiatu asta(20 ani) si e meserie tare,peste Dica,iar in tandem cu Dayro,mai ales ca`i si tanar ar putea face multe.

In alta ordine de idei nu inteleg de ce nu i se cauta echipa lui Surdu si Lovin? Ba mai mult,se suprasatureaza lotul cu toate loazele gen Croitoru si Cristocea,Neagoe si Ionescu,cand se stie clar ca baietii astia,sau cel putin unii dintre ei,vor lua drumul Buzaului...

Rada se zice ca se afla in discutii avansate cu **** Timishwara,si in cateva zile va semna cu ei...

Eu cred,deocamdata,ca nu mergem deloc pe un drum bun...Sa vedem ce va fi mai incolo

 

Asteptam Euro ca sa vanda! Sa aiba bani! Ce e asa greu de inteles? Ia intrebati-va voi asa linistiti, in ce perioada au venit la lot Dayro, Mendoza, Pepe, Rada, Badoi, etc? Nu cumva in finalul mercatto?

 

Ok, it's useless... lamentati-va...

 

Bogdane, ce nu intelegi? Asteptam euro sa-i vanda pe Dica, Goian, etc. si o sa cumparam tot din Argentina, Columbia, Grecia, etc. Nu jucatori de nationale...

 

Iar despre "coordonatorul" Elton, omul de un metru juma' si 20 de kile, omul care cadea pe jos numai la adierea vantului... ce ar fi de spus? Si oricum, nu pe topicul asta :)

omul ala de un metru juma si 20 de kile despre care vorbesti a fost cel mai bun fotbalist pe care l`a vazut Ghencea in ultimii 10 ani...daca ai face acum un sondaj ai realiza cat de mult il iubesc inca stelistii pe omu de un metru juma si 20 de kile...in general marii oameni ai Pamantului erau mici(napoleon,maradona) Elton

sau poate ca dupa parerea ta o fi mai bun omul de 2 metrii si 15 kile Lovin,sau Banel,sau Surdu,Baditza,cine stie...

MoWeed18.05.2008 12:47

ultrash

 

Cine stie cate inventii de presa de genul asta o sa mai vedem in vara asta? Stai linistit ca sunt aproape sigur ca nici nu au vorbit cu jumatate din jucatorii enumerati mai sus de tine.

Aaa si inca ceva: nu va mai luati dupa filme de pe youtube. Mai stie cineva ce filme erau pe youtube cu Carlos inainte sa vina la Steaua. Nu mai criticati conducerea ca nu aduce un jucator pe care nici macar nu l-ati vazit in 3-4 meciuri la treaba.....

Croitoru si Cristocea vor pleca, nu vad cu ce ne-ar putea ajuta. Mai bine am da o sansa jucatorilor de la Steaua 2 decat terminatilor astia....

Bogdan4Steaua18.05.2008 12:55

Si eu sunt pentru promovarea tinerilor, dar nu in regimul Arsenal. Putem incerca cu un jucator tanar in primul 11, maxim 2, dar nu mai mult.

 

Pentru ca si Arsenal in Anglia a pierdut titlul pentru ca nu au inca experienta suficienta. Nu au putut tine pasul, a dominat entuziasmul si mai apoi au ratat toate obiectivele. Lipsa de maturitate, chiar daca au jucat un fotbal spectaculos in majoritatea meciurilor. Sigur, adversari gen Manchester United sau Chelsea nu se pot compara cu Dinamo sau Rapid, insa nici F?bregas cu Bicfalvi sau Walcott cu Ninu.

 

Repet: avem cantitate, dar nu avem calitate. Jocul nu merge. Poate are si antrenorul o parte din vina, dar efectiv nu ai cu cine sa joci. Nu avem jucatori tehnici, nu avem jucatori care sa dribleze. Dayro este atacant, a jucat mereu atacant. Joaca, asemenea lui Mendoza si mijlocas, dar nu da randament maxim. S-a vazut in toate meciurile in care a evoluat ca Dayro are simtul golului.

 

Cristocea, Croitoru? Nu i-am dat pentru ca rupeau gura targului. Cu ei am terminat turul in genunchi, la 11 puncte de CFR. Nu au facut mare lucru nici la Ceahlaul. Noi vrem sa intram in UCL, eventual sa iesim pe locurile 2-3 si sa castigam campionatul mizand pe revenirile lui Cristocea si Croitoru? Primul e fragil, iar al doilea total inconstant.

 

Noi ar trebui sa jucam cu un singur inchizator(Ov. Petre), cu urcarea lui Radoi ca si alternativa. Un cuplu de fundasi centrali Ghionea-Radoi, cu un Ovidiu Petre rezolva problema defensiva. Nu are sens sa mai adaugam un inchizator, pentru ca efectiv se calca pe picioare, iar cand nu o fac, incearca sa isi asume roluri de coordonator de joc, si eficienta lor este aproape nula.

 

Plesan are valoare, dar nu e mijlocasul cerebral de care avem nevoie. Cand vrem sa adoptam o tactica mai defensiva, un cuplu Ovidiu Petre - Plesan este ideal, pentru ca sporim mult forta la mijloc. Mihaita este un jucator bataios.

 

Despre Nicolita nu mai are rost sa vorbim. Despre Lovin asemenea.

 

Claudiu Ionescu si Neagoe sunt experimente, daca nu confirma in pregatiri pleaca la Buzau. In cazul in care ii pastram, vor reprezenta alternative viabile, dar nu cred sa se impuna in primul 11.

 

Cu Ochirosii si eu sunt deacord, pustiul a demonstrat ca are tupeu, psihic si talent, dar nu putem sa ne bazam doar pe el.

 

Deci, degeaba avem 16-20 de mijlocasi, daca linia noastra, cu acesti jucatori enumerati, NU A FUNCTIONAT. Si nu e vorba de o singura etapa.

 

Oare cati atacanti mai trebuie sa schimbam pentru a ne da seama ca mijlocul e problema?

 

Polemica e buna, mai schimbam si noi opinii, dar eu sunt pesimist pentru ca rezultatele lipsesc, jocul sufera, suntem atacati din toate partile, iar creditorul se gandeste doar la capitalul politic si la banii din Champions League.

 

Apropo: am urmarit finala Cupei Romaniei la Handbal azi, castigata dramatic azi, la lovituri de la 7 metri, de Steaua, in detrimentul celor de la HCM Constanta. Euforia si descatusarea de final, bucuria baietilor de a castiga un trofeu m-a emotionat. Pentru ca un analfabet precum Becali a decretat ca, Cupa Romaniei nu este o prioritate, jucatorii nu dau doi bani pe aceasta competitie. Este rusinos...

ultrash18.05.2008 12:57
ultrash

 

Cine stie cate inventii de presa de genul asta o sa mai vedem in vara asta? Stai linistit ca sunt aproape sigur ca nici nu au vorbit cu jumatate din jucatorii enumerati mai sus de tine.

Aaa si inca ceva: nu va mai luati dupa filme de pe youtube. Mai stie cineva ce filme erau pe youtube cu Carlos inainte sa vina la Steaua. Nu mai criticati conducerea ca nu aduce un jucator pe care nici macar nu l-ati vazit in 3-4 meciuri la treaba.....

Croitoru si Cristocea vor pleca, nu vad cu ce ne-ar putea ajuta. Mai bine am da o sansa jucatorilor de la Steaua 2 decat terminatilor astia....

intr`un fel ai dreptate cu filmele de pe youtube dar sa notam si ca dimitrov e sau a fost sub lupa lui wenger,cred ca spune totul...

marshal18.05.2008 13:32
Noi vrem sa intram in UCL, eventual sa iesim pe locurile 2-3 si sa castigam campionatul mizand pe revenirile lui Cristocea si Croitoru?

poate tu vrei sa intram in UCL,eu nu ,sa vad cum o incasam de o echipa si de alta .Cu putin noroc facem 1 punct si sa nu uitam ca obiectivul era sa trecem de grupe.in plus sa stiu ca bani merg in contul ciobanului si nu se face nici un transfer mai de clasa.Se trezeste ciobanul din vise si nu mai vinde nici pe Banel nici pe Surdu ,mai aducem vreo doua rebuturi de la uta si sa incheiat campania de transferuri .de vreo 2 ani jumate din lot nu are valoare de prima parte a clasamentului.no sa facem fata nici in Cupa UEFA.

sper ca dupa alegeri Becali sa renunte la Steaua,sa-l vanda numai sa scapam de el. :steagcruce:fularsteaua2:steagcruce:

«191011121363»