FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Transferuri in perioada verii 2008

«1323334353663»
stelistul stelist29.06.2008 15:09
am gasit noi jucatori,din campionatul brazilian ce ar putea veni la Steaua;nu sunt jucatori din footbal manager,sunt luati de pe un site german(coteaza valoarea fiecarui jucator).alte propuneri sunt:

 

Weldon >Cruzeiro

Marcelo Moreno

Guilherme

Souza >Flamengo

Marcinho>

Conca-Fluminese

Nilmar-Corinthians(foarte bun)

 

guilherme e jucator prea mare pentru noi...nu vine el asa usor la noi

LeGenD29.06.2008 15:12

Parerea mea: Nu va mai amarati cautand jucatori pe youtube.Nimeni nu i va aduce la Steaua.

 

@razvan_stelistul

 

A ajuns sa fie o performanta un loc in primii 11 la clubul tau?Sa nu uitam ca si Lovin si Banel sunt titulari la Steaua.Ei nu sunt buni?

 

Si daca cei pe care tu i`ai precizat acolo,nu sunt necunoscuti,asta nu inseamna neaparat ca sunt si buni.Si Banel al nostru este foarte cunoscut.Este cunoscut drept "pase la adversari" sau "autogol" dar este totusi cunoscut.

Khalid29.06.2008 18:16
am gasit noi jucatori,din campionatul brazilian ce ar putea veni la Steaua;nu sunt jucatori din footbal manager,sunt luati de pe un site german(coteaza valoarea fiecarui jucator).alte propuneri sunt:

 

Weldon >Cruzeiro

Marcelo Moreno

Guilherme

Souza >Flamengo

Marcinho>

Conca-Fluminese

Nilmar-Corinthians(foarte bun)

 

 

:)) Marcelo Moreno a fost transferat acum o luna la Sahtior Donetsk pentru 9 milioane de euro. Nilmar e in atentia celor de la Arsenal, Benfica, Tottenham etc. Guilherme e cotat la 6 mil, bineinteles ca suma de transfer ajunge mult mai sus. In concluzie nu mai posta jucatori dupa ce te-ai uitat jumatate de ora pe transfermarkt sau youtube.

 

Co-Steaua30.06.2008 13:22

Salut Stelisti...

 

Sunt nou pe aici,dar nu am mai putut sa rezist la toata mizeria asta ,am vazut unii suporteri destui de optimisti pentru sezonul care vine..O intrebare..

Cum credeti voi ca vom castiga ceva cand cei mai buni jucatori ai nostri au plecat?

-Mendoza,Pepe,Habibou,Dica si se pare ca si Goian va pleca

Eu unul mor de oftica cand ma uit la CFR si la Rapid si ce transferuri fac si noi luam pe Neagoe si Ionescu si Bogdan Stancu care sezonul trecut a fost rezerva la Urziceni , singuri jucatori buni care i-am adus sunt Szekely si Tiago insa degeaba avand in vedere ca mai mult am vandut decat cumparat....

 

Steaua din pacate a devenit un subiect de bascalie in Romania din cauza lui Becali,despre noi fac mondenii emisiuni cu Banel...pacat

bijoux_bz30.06.2008 14:19

Bine ai venit in stana...

Eu m-am resemnat pentru moment dat inca mai sper la plecarea ciobanului dictator. va fi o zi minunata, o sa ma imbat prafffffff

Khalid30.06.2008 15:23
Salut Stelisti...

 

Sunt nou pe aici,dar nu am mai putut sa rezist la toata mizeria asta ,am vazut unii suporteri destui de optimisti pentru sezonul care vine..O intrebare..

Cum credeti voi ca vom castiga ceva cand cei mai buni jucatori ai nostri au plecat?

-Mendoza,Pepe,Habibou,Dica si se pare ca si Goian va pleca

Eu unul mor de oftica cand ma uit la CFR si la Rapid si ce transferuri fac si noi luam pe Neagoe si Ionescu si Bogdan Stancu care sezonul trecut a fost rezerva la Urziceni , singuri jucatori buni care i-am adus sunt Szekely si Tiago insa degeaba avand in vedere ca mai mult am vandut decat cumparat....

 

Steaua din pacate a devenit un subiect de bascalie in Romania din cauza lui Becali,despre noi fac mondenii emisiuni cu Banel...pacat

 

 

Prin plecarea lui Dica am castigat un jucator fenomenal si anume, Dayro Moreno, care impreuna cu "rezerva" Stancu, Szekely si Tiago cred ca ne vor incanta sezonul viitor. Intradevar, stam prost pe partea stanga insa sper ca pana la sfarsitul perioadei de transferuri sa aducem ceva de calitate acolo.

 

P.S: Steaua e subiect pentru rating, pentru ca nu multa lume s-ar uita la o parodie despre CFR :> .

manu7130.06.2008 18:17

Dayro e altceva,nu se poate compara cu Dica....cine nu cunoaste fotbal nu trebuie sa se exprime.....Steaua joaca un fotbal static,bazat pe o aparare supranumerica si arunca mingea in fata la majoritatea fazelor,inscrie din faze fixe datorita inaltimii fundasilor,Dica se potrivea acestui stil datorita tehnicii pe metru patrat pe care o poseda si sutului plasat.....Dayro e altceva vine dintr-o lume in care fotbalul inseamna spectacol,poseda o tehnica buna in regim de viteza si un sut puternic,nu e genul de jucator caruia ii place sa se retraga in aparare si nu are cu cine sa combine in regim de viteza la Steaua, o sa vedeti ce greu o sa-i fie fara pepe moreno si mendoza,daca o sa fie jucat varf la Steaua o sa aiba o sansa,daca o sa fie mijlocas stanga o sa fie o dezamagire pt ca nu face faza de aparare......cam atat despre Dayro.......grav este ca Lacatus antreneaza slab(el este un antrenor roman mediu) si din cauza lui Becali,ii este frica sa renunte la un mijlocas defensiv,eu tot sper ca Lacatus vrea sa moara frumos si sa-i imprime Stelei un joc ofensiv....intotdeauna Steaua fular-campionii

Khalid30.06.2008 19:00

Bine ai zis, cine nu cunoaste fotbal nu trebuie sa se exprime. Dayro va juca varf retras in locul lui Dica exact acolo unde e mai periculos, iar prin titularizarea lui Tiago se va renunta la acel inchizator de care vorbeai ;).

bogdan30.06.2008 19:38

Sper ca Rada sa ramana la Steaua.

s0r1n11130.06.2008 20:20

Stancu si Szekely au marcat golurile Stelei in amicalul cu Maribor jucat in deplasare,scor 2-0 !

LeGenD01.07.2008 07:24
Dayro e altceva,nu se poate compara cu Dica....cine nu cunoaste fotbal nu trebuie sa se exprime.....Steaua joaca un fotbal static,bazat pe o aparare supranumerica si arunca mingea in fata la majoritatea fazelor,inscrie din faze fixe datorita inaltimii fundasilor,Dica se potrivea acestui stil datorita tehnicii pe metru patrat pe care o poseda si sutului plasat.....Dayro e altceva vine dintr-o lume in care fotbalul inseamna spectacol,poseda o tehnica buna in regim de viteza si un sut puternic,nu e genul de jucator caruia ii place sa se retraga in aparare si nu are cu cine sa combine in regim de viteza la Steaua, o sa vedeti ce greu o sa-i fie fara pepe moreno si mendoza,daca o sa fie jucat varf la Steaua o sa aiba o sansa,daca o sa fie mijlocas stanga o sa fie o dezamagire pt ca nu face faza de aparare......cam atat despre Dayro.......grav este ca Lacatus antreneaza slab(el este un antrenor roman mediu) si din cauza lui Becali,ii este frica sa renunte la un mijlocas defensiv,eu tot sper ca Lacatus vrea sa moara frumos si sa-i imprime Stelei un joc ofensiv....intotdeauna Steaua fular-campionii

 

Dayro nu se poate compara cu Dica?Intr`adevar,Dayro e cu 2 clase peste Dica.Cat despre apararea Stelei,aceasta nu e deloc supranumerica.Tu singur te`ai contrazis cand ai zis ca Dayro nu face faza defensiva.Asa s-a intamplat si cu celalalt mijlocas de banda,Mendoza,care nu se intoarce in aparare.Si deci ramanem decat cu cei 4 fundasi + un eventual Ov.Petre.Si Dica tocmai,ca nu se potriveste acestui stil de joc.Pentru ca spre deosebire de Dayro,care alearga in atac,dar alearga cu folos,Dica nu alearga nici in atac nici in aparare.Deci Dica = 0.

 

Si stai calm ca daca va juca varf,nu va intampina absolut nicio dificultate ca sa isi faca jocul ( poate decat Becali ).

 

Ce e cu termenii de "tehnica pe metru patrat" sau "in regim de viteza".De unde le luati?

MoWeed01.07.2008 08:10
Ce e cu termenii de "tehnica pe metru patrat" sau "in regim de viteza".De unde le luati?

Cred ca de la analizele lui Dinu.....

Bogdan4Steaua01.07.2008 08:29
Dayro nu se poate compara cu Dica?Intr`adevar,Dayro e cu 2 clase peste Dica.

 

Haideti sa nu exageram. Ok, ne place Dayro, dar sa nu comparam un jucator precum Dica, care ne-a incantat sezoane la rand(e drept, de multe ori ne-a si exasperat) cu un jucator precum Dayro, care mai are multe de demonstrat.

MALDINI01.07.2008 11:53

Ce figurant e Goian ... a prins si asta aere de smecher ... mama cand i vad ce declaratii dau imi vine sa le sparg capu.Sa taca din gura si sa joace pentru Steaua pana i se termina contractul , nu sa zica ca la Steaua e numai "vrajeala".Nu zice nimeni ca nu e jucator bun dar sa nu mai faca declaratiile astea.Bravo Jiji...pentru asta chiar il respect...sa il trimita la echipa a 2-a daca la prima echipa nu-i mai place.Sa-i scoata aerele de vedeta din el...visa el vreodata ca o sa joace la Steaua cand erea la Bacau?Acum nu-i mai place Steaua...sa se duca unde vrea , si la Foresta Falticeni...o sa ajunga vai de mama lui daca mai continua cu figurile astea....deja nu mai suport...am nervi :wall::chair:

karas_ultras01.07.2008 12:16

Fantastic!!!

Doi tarani carora le curgea tarana din carnetul de fotbalist cand au venit la Steaua, vor acum "cu orice pret", sa plece ... Dupa ce Steaua i-a urcat pentru prima data in avion, pretentiile lor au luat-o razna... Vor sa plece pe sume stabilite de ei sau de impresarii lor!!! Contract, onoare, gratitudine (ca tot se scrie despre ingratitudinea suporterilor pe-aici...) sunt lucruri lasate deoparte! Tot ce conteaza e bunastarea lacoma a razesului... Iar trompeta de frate-sau mai si comenteaza: "daca pleaca frate-miu si Dica, Steaua o sa fie o echipa oarecare"! Intai de toate Lucica, tata, sa-ti multumim ca ne-ai ajutat sa luam titlul 22 (cunoscatorii stiu ce spun...), apoi sa-ti transmit ca de la Steaua au plecat Hagi, Boloni, Belo, D. Petrescu si multi altii cu mult mai importanti decat ruda ta mai norocoasa si Steaua a continuat sa straluceasca!

Ma scoate din minti Ciobandantul in cele mai multe dintre situatii, dar acum cred ca a luat decizia corecta:o perioada pe banca de rezerve sau in afara lotului, i-ar prinde bine suceveanului! Poate se mai detoxifica organismul de "fumurile" de la Euro!...

Piece of Mind01.07.2008 13:03

Vad ca ne-a Gigi si-a intrat rapid in mana, entuziasmat de senzationalul rezultat obtinut in amicalul cu Maribor, o formatie de talie universala, declarand ca "nu mai iau pe nimeni, am cea mai puternica echipa".

 

Hahaha....

karas_ultras01.07.2008 13:12

...Da, declaratii pigmentate cu celebrul delir :

Becali: "Steaua va juca precum Spania la Euro" - Prosport

MoWeed01.07.2008 13:20
Vad ca ne-a Gigi si-a intrat rapid in mana, entuziasmat de senzationalul rezultat obtinut in amicalul cu Maribor, o formatie de talie universala, declarand ca "nu mai iau pe nimeni, am cea mai puternica echipa".

 

Hahaha....

Asa face vara de vara, dupa primul amical e multumit si nu mai ia nimic. Nu e nici o noutate lucrul asta...

Joga Bonito01.07.2008 13:29

Si mai aveam nevoie de un fundas stanga si de un atacant....

Bogdan4Steaua01.07.2008 13:36

Daca pleaca Goian si Radoi, mai avem nevoie de un fundas central.

 

Plus un fundas stanga si un fundas dreapta.

 

Plus un mijlocas central ofensiv.

 

Plus un mijlocas de banda.

 

Plus inca un varf.

 

Cam lunga lista, iar Becali pare sa fi inchis robinetul, sustinut tacit de Ilie si Lacatus...

 

Chiar e vorba de inconstienta...

Piece of Mind01.07.2008 13:40
Si mai aveam nevoie de un fundas stanga si de un atacant....

 

Si inca un mijlocas creativ, nu putem sta doar in Thiago.

 

Cred ca se va merge in continuare pe reprofilarea unor fotbalisti si daca acestia nu vor da rezultatele scontate, normal ca tot ei vor fi de vina, nu cel care ii antreneaza sau cel responsabil cu transferurile.

 

 

bijoux_bz01.07.2008 14:52

Cred ca la ce transferuri s-au facut anul acesta nu prindem Liga. Daca nu picam cu o echipa mai slaba si anume aab alborg sau brann va fi greu de tot. cu asa jucatori si asa antrenor imi va fi mila de noi in preliminarii. vor matura cu noi pe jos. Asta daca nu vom avea bulanul fenomenal din returul trecut in care am marcat 99 % din goluri din faze fixe.

Bogdan4Steaua01.07.2008 15:13
[...] Asta daca nu vom avea bulanul fenomenal din returul trecut in care am marcat 99 % din goluri din faze fixe.

 

Acel "bulan" de anul trecut s-a numit Mendoza in aproape toate situatiile. Sau Dica. Ma refer la servantii pe care i-am avut. Mendoza batea aproape impecabil loviturile libere, avea sange rece, tehnica buna si sut puternic. Dar am renuntat la el pentru ca "nu punea suflet" si era "batran". In schimb nu renuntam la Banel, "omul-autogol" sau "centrare in plopi".

 

Poate unora le place sa se complaca in ideea ca avem un lot competitiv, insa nu poti sa ataci Liga Campionilor sau o Liga 1 cu adversari din ce in ce mai puternici bazandu-te pe 3-4 jucatori noi si sperand ca acestia sa substituie jucatori esentiali pentru Steaua asa cum sunt Dica, Goian sau Radoi.

predatorpulse701.07.2008 15:37

Am mai zis-o,puteti sa va luati gandul de la vreun trofeu in urmatoarele sezoane daca cel ce conduce Steaua are o mentalitate in care se gandeste doar la profit,nu la performanta. S-au luat cativa jucatori bunicei insa nu cred ca avem un lot competitiv pentru CL si am mari dubii ca ar putea face fata pe toate fronturile. Poate mai pupam si noi un campionat daca sunt restul echipelor foarte slabe in acel an,dar nu cred ca vom mai lua vreun titlu en-fanfare cum facea Steaua pe vremuri.

 

Jiji,omul care dirijeaza campania de transferuri(el aproba tot,deci Adi Ilie si Lacatus devin personaje secundare) a decis ca am transferat destui jucatori si ca in acest sezon vom juca precum Spania la Euro. Gigi dixit,deci asa va fi.

 

L-a intrebat oare pe Lacatus? Eu nu prea cred. S-a consultat oare cu vreun specialist care i-a spus ca echipa e buna asa cum e acum? Nici asta nu cred iar daca e sa intrebe pe cineva,fecali il intreaba pe "stelistul" il muce care ii da indicatii "foarte bune". De asemenea ce performanta vreti sa facem cand transferam jucatori "din mila"? Dica trebuia transferat acum un an,nu acum pe o suma derizorie. Mai degraba il tineam rezerva si poate se motiva cumva sa mai joace vazand ca nu prinde echipa decat sa il dea pe un mizilic,2 milioane,fata de valoarea sa. Dica face vreo 5 milioane usor,daca pe panarame gen Mazilu sau d.niculae s-au dat 3-4 milioane.

 

Cum sa faci performanta cand unii jucatori au mentalitate de rahat precum Goian? "Hai nea Jiji lasa-ma sa plec ca pe Dica l-ai lasat" desi Goian mai are contract cu noi. Iar Jiji isi da si el cu tesla-n stiti voi ce,facand iarasi pe antrenorul si amenintandu-l pe Goian cu banca de rezerve.

 

Imi pare sincer rau sa spun acest lucru,dar cred ca majoritatea jucatorilor de la Steaua vin aici ca pe o plantatie(a lui Becali),vin sa-si ia banii si la un moment dat abia asteapta sa se care fiind satui de rahatul pe care tot il inghit de la cioban. Dovada ca 2 jucatori importanti au preferat sa plece la 2 echipe basite,rimini si catania,decat sa mai stea la Steaua,desi aceasta le oferea sansa de a juca in CL.

 

Portretul jucatorului roman care vine la Steaua in ultima vreme e cam asa: de obicei e ori un jucator mediocru care fuge,sau unul ceva mai talentat si puturos,vine entuziasmat,descopera ca aici sunt pretentii prea mari(fanii vor titlul si cupa in fiecare an,vor ca echipa sa joace frumos si ca jucatorii sa nu greseasca cele mai elementare procedee,pasa si preluarea), ca antrenorul nu-l mai baga ca nu mai vrea nea Jiji(sau doar pentru ca vrea Jiji),el isi descopera limitele evidente,galeria incepe sa-l injure,"nea Jiji" nu-l mai sustine si mai apoi pleaca sau e dat afara intr-o maniera umilitoare. Suna cunoscut?

 

Vai de Steaua noastra.

 

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

mir8601.07.2008 15:39

"Banel, "omul-autogol" sau "centrare in plopi". " bine ai mai zis.

Sunt sigur ca nici Radoi, nici Goian (mai ales dupa declaratiile facute) nu vor pleca de la Steaua; jucatorii noi: daca mai vine 1 e f bine; si mai mult ca sigur junii Stelei vor fi imprumutati la Gloria Buzau.

«1323334353663»