Am mai zis-o,puteti sa va luati gandul de la vreun trofeu in urmatoarele sezoane daca cel ce conduce Steaua are o mentalitate in care se gandeste doar la profit,nu la performanta. S-au luat cativa jucatori bunicei insa nu cred ca avem un lot competitiv pentru CL si am mari dubii ca ar putea face fata pe toate fronturile. Poate mai pupam si noi un campionat daca sunt restul echipelor foarte slabe in acel an,dar nu cred ca vom mai lua vreun titlu en-fanfare cum facea Steaua pe vremuri.
Jiji,omul care dirijeaza campania de transferuri(el aproba tot,deci Adi Ilie si Lacatus devin personaje secundare) a decis ca am transferat destui jucatori si ca in acest sezon vom juca precum Spania la Euro. Gigi dixit,deci asa va fi.
L-a intrebat oare pe Lacatus? Eu nu prea cred. S-a consultat oare cu vreun specialist care i-a spus ca echipa e buna asa cum e acum? Nici asta nu cred iar daca e sa intrebe pe cineva,fecali il intreaba pe "stelistul" il muce care ii da indicatii "foarte bune". De asemenea ce performanta vreti sa facem cand transferam jucatori "din mila"? Dica trebuia transferat acum un an,nu acum pe o suma derizorie. Mai degraba il tineam rezerva si poate se motiva cumva sa mai joace vazand ca nu prinde echipa decat sa il dea pe un mizilic,2 milioane,fata de valoarea sa. Dica face vreo 5 milioane usor,daca pe panarame gen Mazilu sau d.niculae s-au dat 3-4 milioane.
Cum sa faci performanta cand unii jucatori au mentalitate de rahat precum Goian? "Hai nea Jiji lasa-ma sa plec ca pe Dica l-ai lasat" desi Goian mai are contract cu noi. Iar Jiji isi da si el cu tesla-n stiti voi ce,facand iarasi pe antrenorul si amenintandu-l pe Goian cu banca de rezerve.
Imi pare sincer rau sa spun acest lucru,dar cred ca majoritatea jucatorilor de la Steaua vin aici ca pe o plantatie(a lui Becali),vin sa-si ia banii si la un moment dat abia asteapta sa se care fiind satui de rahatul pe care tot il inghit de la cioban. Dovada ca 2 jucatori importanti au preferat sa plece la 2 echipe basite,rimini si catania,decat sa mai stea la Steaua,desi aceasta le oferea sansa de a juca in CL.
Portretul jucatorului roman care vine la Steaua in ultima vreme e cam asa: de obicei e ori un jucator mediocru care fuge,sau unul ceva mai talentat si puturos,vine entuziasmat,descopera ca aici sunt pretentii prea mari(fanii vor titlul si cupa in fiecare an,vor ca echipa sa joace frumos si ca jucatorii sa nu greseasca cele mai elementare procedee,pasa si preluarea), ca antrenorul nu-l mai baga ca nu mai vrea nea Jiji(sau doar pentru ca vrea Jiji),el isi descopera limitele evidente,galeria incepe sa-l injure,"nea Jiji" nu-l mai sustine si mai apoi pleaca sau e dat afara intr-o maniera umilitoare. Suna cunoscut?
Vai de Steaua noastra.
CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!
FORZA Steaua!!!
Intotdeauna superiori.