FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Transferuri in perioada verii 2008

«1272829303163»
mihaicc22.06.2008 20:16

In retur am fost peste CFR cu 10 clase.Ce piese de jucatori are CFR in ofensiva?Nenorocitii aia au castigat titlul pentru ca trebuia nu prin valoarea lor.

Bogdan4Steaua22.06.2008 22:01

Din punct de vedere defensiv stam mai bine decat CFR. De la mijloc in sus, suntem net inferiori.

 

In retur am fost peste CFR, dar in tur au fost mai buni decat noi. Nici noi nu am meritat titlul, pentru ca am sperat pana in ultima clipa doar pe fondul caderii clujenilor. Analizand returul, am clacat cu Dinamo, am luat 3 puncte cu Rapid la masa verde, am facut acasa egal cu Timisoara, iar in meciul cu CFR am avut, hai sa-i spunem "noroc".

Khalid23.06.2008 06:29
1. Pentru ca ni-i sufla altii mai potenti din punct de vedere financiar.

2. Pentru ca nu avem curaj sa promovam jucatori tineri.

 

Repet, nu e vorba de bani, e vorba de tenacitate in scouting si dorinta de a face ceva. Heerenveen un club cu 15 mil buget/sezon reuseste sa gaseasca astfel de jucatori, care nu au pretentii financiare extraordinare(presupun) si suma lor de transfer se ridica la maxim 1,5-2 mil de euro. La noi se insista mult pe genul de jucator sudamerican chiar daca numai D.Moreno a confirmat si a aratat ca isi merita bani.

AdrianUltras2523.06.2008 08:00

Luati in considerare faptul ca unele echipe fac golgeteri ca sa ii poata vinde pe bani multi.

Afonso Alves nu prea face nimic in Anglia acum...

MoWeed23.06.2008 08:10

AdrianUltras25

 

Alfonso Alves nu o face nimic dar tot ei i-au lansat in fotbalul mare si pe Van Nisterlooij si Huntelaar....

Bogdan4Steaua23.06.2008 08:42
Luati in considerare faptul ca unele echipe fac golgeteri ca sa ii poata vinde pe bani multi.

Afonso Alves nu prea face nimic in Anglia acum...

 

Alves a marcat in retur 6 goluri in 11 meciuri, un procentaj acceptabil, daca tinem cont de cativa factori:

 

1. Middlesbrough este o echipa mediocra.

2. Exista si o perioada de adaptare la fotbalul englez, diferit de cel olandez.

3. Este mijlocas ofensiv de meserie.

 

Oricum, pentru club, Alves a reprezentat o afacere profitabila.

AdrianUltras2523.06.2008 10:03

fata de 7 goluri intr-un singur meci pt Herenveen e ceva?Nu?

 

 

Alves are valoare.Doar e international brazilian.

Nu ma refeream la acest exemplu.Ci in general.

Multe echipe mici fac golgeteri ca sa ii vinda pe bani buni.

Uitati-va la Sportul: Dinita!

Khalid23.06.2008 10:22
fata de 7 goluri intr-un singur meci pt Herenveen e ceva?Nu?

 

 

Alves are valoare.Doar e international brazilian.

Nu ma refeream la acest exemplu.Ci in general.

Multe echipe mici fac golgeteri ca sa ii vinda pe bani buni.

Uitati-va la Sportul: Dinita!

 

A dat 7 goluri unei echipe de mijlocul clasamentului din eredivisie, campionat care nu se compara cu Premier League. Referitor la Dinita, el a facut mai mult banca de asta nu prea a convins. In schimb Bucur a dat 16 goluri pentru Poli sezonul trecut chiar daca in primii 2 ani la Poli nu a facut nimic. Poate ar trebui sa imprumutam proiectul, "sa facem" si noi golgeteri din astia sa-i vindem pe bani buni.

Bogdan4Steaua23.06.2008 10:39
fata de 7 goluri intr-un singur meci pt Herenveen e ceva?Nu?

 

 

Alves are valoare.Doar e international brazilian.

Nu ma refeream la acest exemplu.Ci in general.

Multe echipe mici fac golgeteri ca sa ii vinda pe bani buni.

Uitati-va la Sportul: Dinita!

 

 

Ai dreptate.

 

Dar nu m-ar deranja sa luam un tanar, sa il facem golgheter, sa luam campionatul si apoi, peste 2-3 ani, sa il vindem pe o suma frumoasa. Din pacate management-ul este execrabil la noi. Imprumutam jucatori intr-o veselie, renuntam apoi la ei si luam altii. Nu avem tupeu sa promovam tineri, nu investim suficient in valori certe.

 

Ce omogenitate sa avem noi, cand am contat un retur pe Mendoza si Pepe, iar acum mergem pe alta varianta?

MoWeed23.06.2008 10:43

Pentru a lua un tanar pe care sa-l facem golgheter trebuie sa avem curaj sa-l bagam in primul 11. Toate tinerele talente ale noastre se duc la Buzau in loc sa se antreneze in atmosfera mai profesionista de la Steaua.

Din pacate este greu sa mizezi pe tineri si sa ai si performanta, vezi cazul Arsenal sau Ajax....

Bogdan4Steaua23.06.2008 12:27

Creditorul a vorbit azi de aducerea unui alt jucator pe nume Neto. Daca nu abereaza, ar putea fi vorba de:

 

1. Neto Baiano - 25 de ani de la Bragantino.

 

 

2. Otacílio Neto - 25 de ani - Figueirense

MoWeed23.06.2008 12:43

Bun, atacantii ca atacantii dar mijlocasii unde sunt?

Bogdan4Steaua23.06.2008 12:49

Cel putin la nivel declarativ, nu vad sa existe vreun interes pentru vreun mijlocas de valoare. De Armenteros m-am saturat, Tiago trebuie sa demonstreze ca merita sa fie titular. Oricum, daca stam doar in el si Plesan la capitolul mijlocasi ofensivi(nu de banda), ne-am ars.

 

Cand vad ce transfera CFR si ce transferam noi pe segmentul ofensiv, imi vine sa imi iau campii. La noi chiar domneste inconstienta.

razvan_stelist200723.06.2008 13:53

conform siteului oficial,Arthuro a ajuns la un acord cu Steaua:

"FC Steaua a ajuns la un acord oficial cu Deportivo Alaves si cu jucatorul Arthuro Henrique Bernhardt pentru transferul definitiv al brazilianului. Masivul varf sud-american (1,90 metri), care a jucat in sezonul trecut, sub forma de imprumut, la gruparea spaniola de divizie secunda Cordoba, a mai activat la Middlesbrough, Racing Santander, Sporting Gijon si Deportivo Alaves. Arthuro, care va implini 26 de ani pe 27 august, va sosi in perioada urmatoare in Romania, pentru a semna un contract cu Steaua."

 

sper sa fie bun,sa dovedeasca ca are valoare de Steaua,ce Champions League.parerea mea e ca ar trebui cumparat Johann Elmander de la FC Toulouse.

 

mountytoma23.06.2008 14:19
Este clar ca ne trebuie un atacant care sa marcheze 20 de goluri pe sezon.Sincer,in acest moment am indoieli ca cineva din lotul Stelei sa fie capabil de o astfel de performanta.Totusi,comparatiile cu CFR-ul sunt deplasate pentru ca eu consider ca avem lot mult peste ce au ratatii aia.

 

eu cred ca atat Vali Badea cat si Neaga sunt jucatori capabili sa dea 20 de goluri pe sezon. problema este ca echipa sa joace fotbal, sa atace continuu, nu sa bubuie mingile de la fundasi spre careul advers sau sa astepte o faza fixa.

 

parerea mea este ca_cfrul nu are cine stie ce jucatori, dar are ECHIPA. ca individualitati eu zic sa avem poate cel mai valoros lot din tara, insa atmosfera la echipa e otravita de un cioban prost si slugile lui, astfel ca jucatorii nu pot arata ce stiu si pot.

 

in loc sa cautam aiurea fotbalisti-minune care daca ar exista oricum nu ar veni la Steaua (din cauza ciobanului prost), mai bine ar pune osul la treaba cei care sunt aici deja, plus cativa tineri carora sa li se acorde incredere (i-ati vazut pe pustii Spaniei aseara? sau pe rusi?)

 

valoarea o dau talentul si rezultatele. talent au fotbalistii Stelei, daca isi amintesc ca doar cu multa munca si ceva minte pot obtine si rezultate, atunci avem o sansa. daca asteptam sa vina un fotbalist imprumutat juma' de sezon care sa dea 30 de goluri din nimic (pase lipsa), atunci vom suferi in continuare...

Bogdan4Steaua23.06.2008 15:27

Tocmai asta e problema. Cautam disperati atacanti, dar noi avem nevoie de mijlocasi care se lege jocul. Nu facem pressing eficient, nu plimbam mingea cum trebuie, nu furnizam centrari de calitate. Jocul nostru se rezuma la mingi bubuite pe varfuri si goluri date din faze fixe.

 

Referitor la CFR: au si unitatea echipei, dar au si cativa jucatori valorosi, fie ca ne place sa recunoastem sau nu. I-am enumerat intr-un post anterior. Jocul CFR-ului se va imbunatati in opinia mea. Au facut transferuri bune.

Khalid23.06.2008 17:12

Mijlocasul de creatie e cel de la care pleaca atacul unei echipe, in cazul Stelei atacul pornea de la Lovin sau O.Petre si sa vazut asta. Probabil Thiago a fost adus sa inlocuiasca pe unul din cei doi, astfel el va fi responsabil cu creatia.

 

predatorpulse723.06.2008 18:54

Ca Steaua sa poata reveni la jocul din perioada Protasov trebuie jucam cu 2 atacanti si sa avem un antrenor care sa iubeasca ofensiva. Cu Zenga am invatat cum sa stam bine in teren si mai am avut de castigat la mentalitate,una pozitiva fata de perioada neagra a lui Piturca. Tactica defensiva a lui Oli ne-a adus castiguri pe termen scurt dar ca orice tactica cinica pe masura ce trece timpul,aceasta devine falimentara. Asta nu inteleg multi antrenori romani,jucatorul roman nu stie sa faca catenaccio sau sa joace englezeste cu minge lunga pe pivot care sa intoarca apoi catre omul venit din spate.

 

Romanul trebuie sa joace deschis,pe jos,avem chestia asta in gena si trebuie sa profitam de acest lucru. De asta eram si foarte slabi pe vremuri la faze fixe si eram indisciplinati tactic. De asta a fost extaordinara perioada Protasov,Steaua avea inca apararea buna din perioada Zenga insa atacul a explodat pur si simplu atunci,insa nu e vorba neaparat de atacantii si mijlocasii nostri ci de cat de bine aduceam mingea in jurul careului. Incerc sa imi aduc aminte ultimul meci de mare importanta al Stelei in care echipa noastra sa fi dominat clar,iar acesta cred ca este Steaua-Rosenborg(1-1). Nici nu mai stiu de cand a avut o echipa romaneasca atatea ocazii in cadrul unor preliminarii atat de importante,poate doar ultimul sfert de ora de pe lia manoliu(cu ratarile lui Cristocea) cand standard incerca sa egaleze.

 

Daca vrem sa redevenim o echipa de temut in Europa trebuie sa avem si un cadru ofensiv. Nu vedeti ca Steaua nu mai da golgheteri in ultimii ani? Nu vedeti ca in afara de Dica,nu mai dam jucatori ofensivi la nationala si asta se intampla pentru ca Dica e singurul jucator ofensiv cat de cat constant de la Steaua din ultimii ani(Iacob si Badea au avut fluctuatii de forma ca si dicanio in anumite perioade).

 

Sper ca Lacatus sa nu ma dezamageasca si la startul unui nou sezon sa aiba tupeul pe care l-a aratat ca jucator si joace odata cu 2 varfuri clasice. Si va rog sa nu imi veniti cu argumente de ordin tactic. Suporterii Stelei au mancat tactica pe paine in perioada Zenga-Olaroiu,mai ales in perioada lui olita existand muuuuuuuullllllllltttttteeeeeeeee meciuri execrabile(mai ales in deplasre),mai vrem si spectacol,avand in vedere ca spectacol+rezultate=traditia Stelei. Rezultate mai avem(depinde cum privesti,eu zic ca nu avem pentru ca de 2 ani nu mai pupam trofee) dar spectacolul a lipsit cu desavarsire in ultimele 3 sezoane pe Ghencea. Asta trebuie sa remedieze desteptii care conduc echipa. Ca sa atragi noi fani catre echipa trebuie sa oferi si spectacol,in fond copii aia mici care bat mingea la asta se uita,nu cat de bine se misca blocul defensiv sau mai stiu eu ce chestie tactica.

 

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

mountytoma23.06.2008 19:01
Mijlocasul de creatie e cel de la care pleaca atacul unei echipe, in cazul Stelei atacul pornea de la Lovin sau O.Petre si sa vazut asta. Probabil Thiago a fost adus sa inlocuiasca pe unul din cei doi, astfel el va fi responsabil cu creatia.

 

daca ma gandesc bine, ai mare dreptate cu ov Petre si Lovin. poate ca nu ar strica sa-l vedem pe ov Petre educat sa joace si ofensiva. imi amintesc cum in tinerete am aflat secretul schimbarii spectaculoase a lui ionut lupescu dintr-un mijlocas oarecare intr-un superjucator, bun in defensiva, bun in ofensiva: baiatul a imprumutat casete video si a studiat pe indelete jocul lui Boloni si al lui Tudorel Stoica! nu ar strica sa faca asta si jucatori din curtea noastra... cu mentiunea ca lui Banel i-ar trebui mai multe casete/DVD-uri.

mir8623.06.2008 19:23

razvan_stelist2007 Johan Elmander de la FC Toulouse e cotat cu 9 m!l de euro chiar crezi ca vine la noi pe un salariu de 300 pe an ?

Vad ca e la moda sa ne uitam in curtea vecinului; ce jucatori au cei de la CFR asa grozavi? Daca pe noi ne obsedeaza problema atacului ei o obsesie cu maseurii si mijlocasii; unul mai bun ca celalat:Minteuan Manuel Jose Dani Trica Gabriel Muresan Leao Culio.

Asta e un lot competitiv ? tot la mismasuri o sa apeleze in Liga lui Mitica iar in UCL o sa si-o i-a serios cu tot cu starurile lor.

Bogdan4Steaua23.06.2008 21:48

Nu va mai amagiti, nu avem cel mai bun lot din tara. Daca mergem pe ideea asta si ne tot inducem ideea ca suntem victimele comisiilor, ajungem ca si rapidistii, cu un campionat la 30 de ani. De vreo 3 ani, management-ul Stelei comite aceeasi greseala: a incetat sa se raporteze la concurenta. Si rivalii au evoluat. OK, noi am fost deschizatori de drumuri in Europa, am construit la Steaua un nucleu solid, am adus omogenitate, competivitate, dar de o buna bucata de vreme ne-am culcat pe lauri.

 

CFR nu are jucatori de valoare? I-am mai enumerat: Semedo, Prette, Pereira, Dubarbier, Trica, Culio, Didy, Ruiz, Peralta. Oricare ar face fata la Steaua. Suporterii CFR-ului vor avea parte de spectacol, in timp ce noi vom numara ocaziile de gol pe degetele de la o mana, si ne vom multumi sa urmarim lansarile fundasilor centrali catre varfuri, sprint-urile lui Banel si stangaciile lui Lovin.

 

Argaseala si-a gasit sa ii ia peste picior pe clujeni. Am mai ras noi si alta data, am anuntat hegemonii, si am sfarsit lamentabil.

 

Da, CFR a transferat mult, dar management-ul lor este foarte bine gandit pe termen mediu si lung. Anii trecuti au adus zeci de jucatori, pe unii i-au pastrat, pe altii i-au imprumutat. Nu toti pot sa confirme. Important pentru ei este ca si-au format un nucleu. Si acum aduc jucatori buni. Pereira, Prette si Peralta sunt cotati foarte bine, i-am vazut jucand, si pot sa spun ca singura problema in cazul lor ar putea fi adaptarea.

 

Pe mine unul ma intristeaza faptul ca noi nu suntem capabili sa gandim o campanie de achizitii solida. Tot timpul auzim: atacanti, atacanti, dar de doua sezoane incoace mijlocul nostru este hilar.

LeGenD23.06.2008 21:51

Eu nu inteleg de ce nu recunoastem ca CFR`ul anul acesta a fost peste Steaua "la toate capitolele" exact cum a spus si Andone.Au fost si meciuri dubioase,si meciuri mai foarte dubioase.Dar noi privim problema din postura de suporteri ai Stelei.Steaua chiar daca era sa ia acest campionat,in niciun caz nu s`ar fi pus problema sa il merite.Am depins de pasii gresiti ai CFR`ului din retur.

 

eu cred ca atat Vali Badea cat si Neaga sunt jucatori capabili sa dea 20 de goluri pe sezon

 

Eu cred ca te inseli amarnic.Rica Neaga este un jucator care are cariera impartita in doua parti: O parte proasta,pe vremea cand antrena Piti,si o parte buna pe vremea cand antrena Zenga.A avut ghinionul sa plece exact cand incepuse sa joace,si sa se transfere in Koreea(nu mai stiu sigur daca Koreea sau nu).Acolo si`a iesit total din forma,pentru ca acolo nu se joaca fotbal.A fost adus la Steaua,doar pentru a mai potoli disputa dintre Gigi si suporteri,iar sezonul acesta nu a jucat nimic.

 

Vali Badea e jucator bun.Dar in niciun caz eu nu il vad ca pe un golgeter.Exact aceeasi soarta ca si Andrei Cristea: Un meci bun,a inscris 2 goluri,a intors soarta meciului si a calificat Steaua.A fost un erou.Dar apoi,0.Poate doar cateva meciuri bune,in rest nu a jucat nimic.

 

Steaua transfera sute de atacanti,exact ca si in iarna.Multi dintre ei chiar daca au valoare,vor fi reprofilati dupa placul lui Laca,altii vor sta pe bara.In concluzie,bani cheltuiti aiurea!Deci,se pare ca vom juca pe aceeasi idee de joc: Mingi bubuite,in speranta ca mingea se va lovi de un varf si va intra in poarta.

 

...poate ca nu ar strica sa-l vedem pe ov Petre educat sa joace si ofensiva

 

Ce ar fi sa luam fiecare jucator si sa il reprofilam,il reprofilam,pana i gasim un post bun.Si astfel vom ajunge sa jucam: Banel - Radoi,Dica,Szekely,Ghionea - Lovin,Pepe,Goian,Zapata - Nesu,Ov.Petre

ultrash23.06.2008 22:03

Neto asta despre care se vorbeste mie nu mi se pare mare branza....mai bn am incerca sa-l pastram pe Pepe...

sonic200524.06.2008 06:07

nu inteleg de ce trebuie liati 2 atacanti de acelasi profil, daca l-a luat pe arthuro de ce mai e nevoie si de neto. mai bine ar cauta un mijlocas ofensiv si o extrema stanga de meserie. pe stanga eu as da o sansa si lui Ochirosii dar oricum mai trebuie un jucator.

ar trebui ca Steaua sa scape de Lovin si sa il pastreze in lot pe bicfalvi, si de asemenea sper sa scapam si de Nicolita in sezonul asta.

bijoux_bz24.06.2008 06:40

Neto Baiano

 

VÎrsta: 25 ani

 

Înãlțime: 185 cm Greutate: 75 kg

 

în prezent joacã la Ipatinga, locul 18 în prima ligã din Brazilia

 

în 2008, a evoluat în 5 meciuri și a marcat un gol pentru Ipatinga

 

12 echipe a schimbat Neto Baiano în ultimii cinci ani, brazilianul ajungând sã joace chiar și în prima ligã din Vietnam

 

Club Atletico Bragantino a fost ultima echipã la care a evoluat atacantul dorit de Steaua, Neto transferându-se de fundând la Paulista Jundiai, o altã formație din divizia secundã a Braziliei.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

astia isi bat joc de noi in ultimu hal. asta ori e gluma ori e drama

«1272829303163»