FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Transferuri in perioada verii 2008

«1171819202163»
MoWeed29.05.2008 10:40

Nici nu ma entuziasmam ca doar au mai fost cazuri cu intelegeri de astea care nu s-au materializat.

Oricum sper sa fie de bun augur transferul daca se va realiza. In fond si la urma urmei nici despre Golanski sau Zapata nu se stia mai nimic pana sa vina la Steaua....

Bogdan4Steaua29.05.2008 11:46

Momentan avem un nucleu de baza: Zapata, Golanski, Ghionea, Goian, Emeghara, Radoi si Ovidiu Petre.

 

Din pacate pentru noi, acest nucleu este eminamente defensiv.

 

Ce ar trebui sa facem noi? Sa incercam mentinerea acestui nucleu, si sa construim in jurul lui o echipa puternica.

 

Cum facem acest lucru?

 

1. Rezerve competitive pentru posturile acoperite.

 

Portar: Tatarusanu, Cernea - OK

Fundasi centrali: Radoi, Baciu - partial OK, plecarea lui Rada reprezinta o greseala manageriala, in conditiile in care Goian si/sau Radoi ar putea parasi echipa dupa Euro.

Fundasi laterali - mari deficiente(s-a vazut in meciul cu Dinamo faptul ca lipsa lui Golanski reprezinta o mare problema pentru noi - nici pe stanga nu stam mai bine, aportul defensiv al lui Nesu fiind destul de scazut) - avem nevoie de un fundas stanga si un fundas dreapta(chiar si tineri, competitivi).

Mijlocasi centrali: Ovidiu Petre/Radoi - OK, in cazul in care capitanul nu ne paraseste in aceasta vara(Lovin nu reprezinta o solutie).

 

In rest, putem spune ca nu avem titulari.

 

La mijloc, pe benzi, Nicolita trebuie scos total din ecuatie. Il avem pe Szekely pe dreapta, solutie viabila. Am mai avea nevoie de un concurent pe acel post(deci inca un transfer), iar in caz de forta majora, am putea forta cu Neaga spre exemplu, chiar daca Rica este atacant de meserie.

 

Pe stanga avem probleme mari. Singura solutie de moment este Ochirosii, si cu siguranta tanarul merita mai multa atentie decat i-a fost acordata. Totusi, mai avem nevoie de inca un jucator, existand sanse destul de mari ca Neagoe sa fie trimis la Buzau. Si cand spun ca mai avem nevoie de un jucator, ma refer la unul valoros, nu toti refuzatii de la echipe retrogradate.

 

Urmeaza atacul: trebuie sa jucam cu doua varfuri, si sa scapam in acelasi timp de meteahna "varf de careu". La noi, acest concept pare sa fie prost perceput, fapt ce se poate datora tacticii falimentare. Avem nevoie de un jucator complet: inalt, tehnic, cu o viteza acceptabila, sut puternic si precis si cu o pozitionare buna in careul advers. Sincer, Pepe Moreno se incadra destul de bine in acest profil. In conditiile in care nu am avut mijloc, columbianul a avut un raport pase utile primite/ocazii transformate foarte bun. Din pacate, ratarea titlului, deci nesiguranta obtinerii banilor din UCL a dus la eliminarea atacantului, pentru ca salariul era prea mare(acelasi lucru valabil si in cazul lui Mendoza, iar faptul ca Lacatus da vina pe forma/daruirea peruanului, in conditiile in care un retur intreg a fost fortat sa joace pe un post inedit, ma dezamageste, asa cum ma dezamageste lipsa de profesionalism managerial, atunci cand Pepe a fost pur si simplu trimis sa isi negocieze singur o suma de transfer mult mai mica decat cea vehiculata).

 

Revenind, in conditiile in care ne-am despartit de Pepe, avem nevoie de inca un jucator de acest profil. Momentan, pentru cele doua posturi de atacant, se bat urmatorii(ma refer la solutiile viabile): Dayro, Neaga si Stancu. Prea putin, daca ne gandim la faptul ca Stancu trebuie sa se impuna, Neaga a prins un sezon slab, iar Dayro nu a fost, cel putin pana acum, printre preferatii antrenorului. In consecinta, avem nevoie de un varf de calitate, scump, nu de experimente, de tineri care ar putea confirma.

 

Ultima problema, cea mai arzatoare, este aceea a unui mijlocas central tehnic, cu viziune, rapid, care sa inlocuiasca cel de-al doilea inchizator. Aici nu avem nevoie de tineri, avem nevoie de valoare certa, de un jucator cerebral.

 

Nu avem nici un astfel de jucator in lot, si atata timp cat nu vom actiona in consecinta, jocul Stelei va ramane unul anost, nespectaculos. Este vorba de statistici, cifre, etc. Nu ai cum sa construiesti o multime de faze spectacol cu Lovin la mijloc. Dica a suplinit acest handicap o perioada, in varful de forma din perioada Protasov. Acum insa, a ajuns la saturatie.

 

Un singur jucator s-a mulat pe acel profil, brazilianul Elton, dar polemicile pro si contra micutului brazilian nu isi mai au rostul.

 

Asadar, consider ca fara 7-8 milioane euro invesiti in 2-3 transferuri de calitate, iar vom fi "Cenusareasa" in Liga(in cazul in care intram), iar titlul 24 va fi departe.

 

Dar sa ii explice acest lucru cineva creditorului, pentru ca pentru indirecte sunt bani, dar pentru construirea unei echipe competitive, nu.

dr.adrian929.05.2008 11:59

ce jucatori vrem si noi. jucatori pe care iau dorit Vaslui si CFR. mai trebuia un Poli sau galati.

pe ce draq am ajuns de rasu lumii.

unde e Steaua???

victor29.05.2008 12:06
Victor, locul 1 s-a pierdut vara trecuta, atunci cand Becali facea exact ceea ce face acum: o echipa formata din jucatori romani in marea lor majoritate.

 

Atunci am avut o campanie de transferuri axata in general pe cantitate. Am adus o droaie de jucatori: Vatca, Surdu, Badoi, Plesan, Emeghara, Rada, Zapata, Golanski, Bicfalvi, Neaga.

 

Analizand transferurile, avem: doi portari, patru fundasi, trei mijlocasi si un atacant.

 

Au confirmat: Zapata, Golanski, Rada si Emeghara. Adica jucatori de profil defensiv. Neaga a fost jucat in banda(el fiind atacant), Plesan s-a accidentat, iar restul au fost dezamagiri sau au jucat mult prea putin.

 

Dap, o parere pertinenta. Cam asta e esentialul, ca sa zic asa.

 

Pai, sa ne intoarcem in timp. Hagi a avut mana libera la transferuri, pe vremea aia avand o relatie foarte apropiata cu ciobanul. Insa pe la jumatatea stagiului de pregatire, desi intre timp se accidentase Radoi, a declarat sec: "Steaua este puternica. Nu mai are nevoie de nici un transfer. " A spus cuvintele astea la o coferinta de presa, cu un zambet vizibil si arogant ce trada o naivitate iesita din comun. Ce s-a intamplat dupa stie toata lumea, a dat chix din toate punctele de vedere si a lasat o situatie greu de gestionat pt predecesorii sai. Adaugand momentul de recul si cativa factori am ajuns sa avem cel mai slab atac in peste 60 de istorie ros-albastra.

 

Nu neg schizofrenia lui Becali, dar antrenorii profesionisti care au antrenat inaintea talentatului jucator Hagi tot au reusit ceva. "Regele" a avut multe sanse in cariera sa de "antrenor": episodul Nationala, Bursaspor (pe astia efectiv i-a ingropat, anul asta au revenit in prima divizie), Timisoara (locul 8) si apoi la Steaua cand efectiv a facut praf perioada de pregatire. Mereu ii s-a dat mana libera, bani multi, incredere dar a sfarsit prin demisii de "onoare", atitudini colerice fata de jucatori si conflicte cu conducerea.

In schimb, Marius Lacatus e la primul proiect cu adevarat important din cariera lui. A reusit un retur senzational 15-1-2 si tot ii dam in cap, pe motiv ca vrem un antrenor mare. Pornim din start cu pareri preconcepute, principii inoculate de presa si cu un spirit autentic de turma :)). "- Ce bah... Lacatus ii antrenor? A antrenat la UTA. Io vreau unu ca Mourinho la Steaua!". Nu ii acordam nici o sansa.

 

Nu vom da niciodata lovitura cu 10 transferuri odata la 6 luni, enspe mii de circari sud-americani, asa cum vrea supoerterul de rand. Cate un Dayro Moreno pe fiecare post din echipa. Ci cu un antrenor ambitios si cu dorinta de afirmare, un lot de jucatori pastrat 1-2 ani sa se omogenize. Lot compus din jucatori muncitori, o adevarata familie, maxim 2-3 vedete si se vor vedea rezultatele. Culmea e ca lipseste rabdarea pt a crea lucruri marete.

 

Ajunsesem la un mom. dat sa stim pe de rost 11-le Stelei: Hamu, Ogararu, Goe, Ghioane, Petre Marin, Para, Lovin, Oprita, Bostina, Dica si Iacob. Vedete? Transferuri de milioane? In schimb performante de nepretuit!

 

Mandru ca sunt stelist!

 

 

interesant postul tau, ca si cele din ultimul timp ale lui adrianultras25. chiar daca nu sunt in totalitate de acord cu ceea ce scrieti, recunosc o coerenta a exprimarii si in prezentarea argumentelor. evedent cu totul altceva decat zbieretele isterice ale multor altor confrati care isi inchipuie ca daca "tipi" esti neaparat si mai convingator?!

 

eu va repet inca odata: transferurile sunt "selectate" in prezent de Ilie si Lacatus, Becali avand doar o "opinie" economica de final, in special in cazul mutarilor mai costisitoare. discutia care s-a facut la sfarsitul sezonului la nivelul conducerii tehnice s-a finalizat in propunerea facuta lui Gigi de intinerire masiva a lotului. poate cuvantul intinerire nu este neaparat cel mai potrivit, ci mai degraba "restructurare". Lacatus si Ilie i-au prezentata aceasta idee lui Becali, sustinand ca actuala formula nu mai poate creste si de aceea 10 jucatori ar trebui sa plece. ce nu mi-a placut mie este faptul ca Lacatus a cerut 1 an fara obiectiv declarat de performanta, prioritar fiind constructia unei noi echipe. aici Gigi nu a prea marsat si a comentat ca nu crede ca cineva poate accepta ca Steaua sa nu joace in Liga si sa nu tinteasca locul I. sigur, nu cred ca Marius e smecher, ci oarecum naiv cand propune astfel de abordare a performantei.

 

despartirile de mendoza si habibou sunt exclusiv decizii tehnice. la pepe moreno a aparut o problema, independiente ridicandu-si pretentiile initiale. Steaua sustine ca intelegerea era pe 1,7 mln USD, iar sud-americanii vor 1,7mln EURO. Steaua il vrea pe Moreno si cred eu ca ar trebui sa-l luam daca independiente va scadea pretul pana in jur de 1,2-1,3 mlnE. jucatorul vrea un salariu de 300mii pe an in cazul unui contract pe 3 ani sau de 350mii/an in cazul unei intelegeri pe doi ani (totul net si pe acte). se negociaza si o prima de instalare, oferta noastra fiind de 50mii la un contract pe 3 ani.

 

principala tinta ramane armenteros, dorit si de Becali si de conducerea tehnica. pretul argentinianului azi este mare: 2,7mlnE si pare greu de inghitit. Gigi e dispus sa plateasca 2mlnUSD toti o data, plus % de coproprietate. imi e dificil sa prezic daca independiente se va indoi, pana acum ei parand oarecum rigizi. sigur, este posibil si ca Becali sa se ambitioneze si sa accepte solicitarea ( o "aroganta"), dar sincer ma indoiesc ca pana nu il vom vinde pe Dica ne vom arunca la o suma atat de mare. cu jucatorul ne-am inteles (salariu anual incepand cu 400mii - in crestere gradata anual).

 

mai cautam un fundas stanga, un fundas central (daca pleaca Goian) un mijlocas central si unul de banda stanga si doi atacanti (aici intrand si cei mentionati anterior). pentru alegerea lor este nevoie de ochi si nu sunt sigur ca actualul antrenor chiar se pricepe la selectie, mai ales cand si banii nu sunt chiar la discretie?! mie imi pare rau ca lumea nu intelege exact ce sansa am irosit prin pierderea campionatului si cum ne-am batut singuri cuie in talpa. ca singura echipa romaneasca in UCL trei ani consecutiv am fi inchis complet competitia la nivel national si atingandt usor un buget de 20-25 mln. numai din incasari.

 

cat despre Lacatus eu repet parerea mea: nu este antrenorul necesar Stelei. stiu ca multi incearca sa-i acorde circumstante si chiar si eu scriu greu impotriva lui, dar adevarul este ca nu are scoala si deci nici competenta. nu am auzit pana acum de antrenori buni care sa nu aibe in spate o solida pregatire teoretica, ori maruis nu a absolvit nici o scoala de antrenori reputata, fiind un autodidact?!ratarea meciului cu Dinamo nu e intamplatoare, caci e imposibil din rahat sa faci bici atunci cand nu esti chiar un as in meserie. Lacatus a avut in retur o situatie extrem de favorabila, fiind sprijinit atat in plan fotbalistic cat si extra-fotbalistic. Steaua a avut de departe cel mai valoros lot din prima Liga (cu 11 internationali in prima echipa din care 5-6 romani), cu bani la dispozitie, cu prime uriase alocate jucatorilor meci de meci, cu un patron care nu i-a spus nici du-te mai incolo, sustinere populara, rezultate favorabile in indirecte, un CFR intrat in degringolada urmare a presiunii pusa de conducerea noastra pe ei, decizii favorabile la masa verde, cu Dinamo si rapid ramase fara antrenori, practic numai avantaje teoretice. rezultatul: un fiasco nepermis, un amatorism incalificabil, caci amatorism se numeste sa castigi doar un punct din 6, cand tu ai nevoie de doua puncte, in doua jocuri disputate in Bucuresti (cu Poli si Dinamo). cam ce ar fi vrut Lacatus? sa-i blatuiasca Becali si unul din meciurile astea? uite cu asta nu sunt de acord!

 

inchei spunand ca 2007-2008 a fost un an ratat pentru Steaua. vinovat este chiar Becali care a incurajat experimentele Hagi si Lacatus. nici unul din acestia nu poate fi comparat cu Zenga, Protasov sau Olaroiu. chiar daca unora nu le placea Oli, dupa parerea mea un antrenor relativ mediu ca valoare, acesta e la ani lumina fata de cele doua "simboluri". Olaroiu e unul care conducea echipa la victorii de genul 3-1 cu hereenven, 3-0 la sevilla, batea standard CL si rapid in UEFA, zdrobea Kiev-ul, batea in giulesti, batea la Cluj cand se juca cu cutitele pe masa si asta in conditiile in care lotul lui era evident mai slab decat cel de azi (si decimat de accidentari). oricum asta are mai putina importanta acum, dar trebuie spus ca cel mai mare esec din cariera lui Oli este tragedia de la boro, totusi o semifinala europeana in care norocul s-a inclinat cand intr-o parte cand in alta, in timp ce esecul major al lui Marius este in fata lui Dinamo pe 4 mai 2008, un Dinamo penibil si neputincios, condus de un pseudo-antrenor numit talnar. parca totusi exista o diferenta atat la realizari cat si la esecuri intre Lacatus si Olaroiu!?

 

nu ai antrenor, nu poti sa cresti jocul! degeaba transferi, fiindca iti va lipsi mereu consistenta! da doamne sa ma insel eu!

onyx29.05.2008 12:18
daca la Steaua nu vor sa vina jucatori de clasa nimeni nu e mai vinovat decat Becali. la cum s-a purtat cu Carlos, Elton, Andrey, mendoza, habibou, pepe etc, eu cred ca NICI un jucator de valoare strain nu va mai veni la Steaua pana pleaca prostul prostilor de aici. adica, niciodata :-(

 

Nu sunt un fan al lui Gigi, dar nu mi se pare absolut deloc ca s-a purtat aiurea cu jucatorii pe care i-ai amintit. Carlos era o panarama care a ajuns tocmai in divizia B a Iranului, unde cred ca am putea sa jucam si noi, daca nu ne-ar dobori caldura. Elton asa mare valoare era, incit n-a dat nimeni 500.000 euro pe el, decit arabii, care acum i-au reziliat contractul. Andrey a uitat ca Steaua ia oferit un contract cind era rupt. Citi conducatori mai faceau chestia asta? Mendoza si Habibou nu au dat randament, iar pentru Pepe nu se inteleg la bani. Mendoza a jucat fotbal doar primele 2 meciuri, la Iasi si cu CFR. In rest a executat faze fixe si atit. Nici macar nu a executat pe poarta, doar a centrat. Habibou e un copil bezmetic, un Nicolita mai inalt.

racky29.05.2008 12:45
Victor, locul 1 s-a pierdut vara trecuta, atunci cand Becali facea exact ceea ce face acum: o echipa formata din jucatori romani in marea lor majoritate.

 

Atunci am avut o campanie de transferuri axata in general pe cantitate. Am adus o droaie de jucatori: Vatca, Surdu, Badoi, Plesan, Emeghara, Rada, Zapata, Golanski, Bicfalvi, Neaga.

 

Analizand transferurile, avem: doi portari, patru fundasi, trei mijlocasi si un atacant.

 

Au confirmat: Zapata, Golanski, Rada si Emeghara. Adica jucatori de profil defensiv. Neaga a fost jucat in banda(el fiind atacant), Plesan s-a accidentat, iar restul au fost dezamagiri sau au jucat mult prea putin.

 

Dap, o parere pertinenta. Cam asta e esentialul, ca sa zic asa.

 

Pai, sa ne intoarcem in timp. Hagi a avut mana libera la transferuri, pe vremea aia avand o relatie foarte apropiata cu ciobanul. Insa pe la jumatatea stagiului de pregatire, desi intre timp se accidentase Radoi, a declarat sec: "Steaua este puternica. Nu mai are nevoie de nici un transfer. " A spus cuvintele astea la o coferinta de presa, cu un zambet vizibil si arogant ce trada o naivitate iesita din comun. Ce s-a intamplat dupa stie toata lumea, a dat chix din toate punctele de vedere si a lasat o situatie greu de gestionat pt predecesorii sai. Adaugand momentul de recul si cativa factori am ajuns sa avem cel mai slab atac in peste 60 de istorie ros-albastra.

 

Nu neg schizofrenia lui Becali, dar antrenorii profesionisti care au antrenat inaintea talentatului jucator Hagi tot au reusit ceva. "Regele" a avut multe sanse in cariera sa de "antrenor": episodul Nationala, Bursaspor (pe astia efectiv i-a ingropat, anul asta au revenit in prima divizie), Timisoara (locul 8) si apoi la Steaua cand efectiv a facut praf perioada de pregatire. Mereu ii s-a dat mana libera, bani multi, incredere dar a sfarsit prin demisii de "onoare", atitudini colerice fata de jucatori si conflicte cu conducerea.

In schimb, Marius Lacatus e la primul proiect cu adevarat important din cariera lui. A reusit un retur senzational 15-1-2 si tot ii dam in cap, pe motiv ca vrem un antrenor mare. Pornim din start cu pareri preconcepute, principii inoculate de presa si cu un spirit autentic de turma :)). "- Ce bah... Lacatus ii antrenor? A antrenat la UTA. Io vreau unu ca Mourinho la Steaua!". Nu ii acordam nici o sansa.

 

Nu vom da niciodata lovitura cu 10 transferuri odata la 6 luni, enspe mii de circari sud-americani, asa cum vrea supoerterul de rand. Cate un Dayro Moreno pe fiecare post din echipa. Ci cu un antrenor ambitios si cu dorinta de afirmare, un lot de jucatori pastrat 1-2 ani sa se omogenize. Lot compus din jucatori muncitori, o adevarata familie, maxim 2-3 vedete si se vor vedea rezultatele. Culmea e ca lipseste rabdarea pt a crea lucruri marete.

 

Ajunsesem la un mom. dat sa stim pe de rost 11-le Stelei: Hamu, Ogararu, Goe, Ghioane, Petre Marin, Para, Lovin, Oprita, Bostina, Dica si Iacob. Vedete? Transferuri de milioane? In schimb performante de nepretuit!

 

Mandru ca sunt stelist!

 

 

interesant postul tau, ca si cele din ultimul timp ale lui adrianultras25. chiar daca nu sunt in totalitate de acord cu ceea ce scrieti, recunosc o coerenta a exprimarii si in prezentarea argumentelor. evedent cu totul altceva decat zbieretele isterice ale multor altor confrati care isi inchipuie ca daca "tipi" esti neaparat si mai convingator?!

 

eu va repet inca odata: transferurile sunt "selectate" in prezent de Ilie si Lacatus, Becali avand doar o "opinie" economica de final, in special in cazul mutarilor mai costisitoare. discutia care s-a facut la sfarsitul sezonului la nivelul conducerii tehnice s-a finalizat in propunerea facuta lui Gigi de intinerire masiva a lotului. poate cuvantul intinerire nu este neaparat cel mai potrivit, ci mai degraba "restructurare". Lacatus si Ilie i-au prezentata aceasta idee lui Becali, sustinand ca actuala formula nu mai poate creste si de aceea 10 jucatori ar trebui sa plece. ce nu mi-a placut mie este faptul ca Lacatus a cerut 1 an fara obiectiv declarat de performanta, prioritar fiind constructia unei noi echipe. aici Gigi nu a prea marsat si a comentat ca nu crede ca cineva poate accepta ca Steaua sa nu joace in Liga si sa nu tinteasca locul I. sigur, nu cred ca Marius e smecher, ci oarecum naiv cand propune astfel de abordare a performantei.

 

despartirile de mendoza si habibou sunt exclusiv decizii tehnice. la pepe moreno a aparut o problema, independiente ridicandu-si pretentiile initiale. Steaua sustine ca intelegerea era pe 1,7 mln USD, iar sud-americanii vor 1,7mln EURO. Steaua il vrea pe Moreno si cred eu ca ar trebui sa-l luam daca independiente va scadea pretul pana in jur de 1,2-1,3 mlnE. jucatorul vrea un salariu de 300mii pe an in cazul unui contract pe 3 ani sau de 350mii/an in cazul unei intelegeri pe doi ani (totul net si pe acte). se negociaza si o prima de instalare, oferta noastra fiind de 50mii la un contract pe 3 ani.

 

principala tinta ramane armenteros, dorit si de Becali si de conducerea tehnica. pretul argentinianului azi este mare: 2,7mlnE si pare greu de inghitit. Gigi e dispus sa plateasca 2mlnUSD toti o data, plus % de coproprietate. imi e dificil sa prezic daca independiente se va indoi, pana acum ei parand oarecum rigizi. sigur, este posibil si ca Becali sa se ambitioneze si sa accepte solicitarea ( o "aroganta"), dar sincer ma indoiesc ca pana nu il vom vinde pe Dica ne vom arunca la o suma atat de mare. cu jucatorul ne-am inteles (salariu anual incepand cu 400mii - in crestere gradata anual).

 

mai cautam un fundas stanga, un fundas central (daca pleaca Goian) un mijlocas central si unul de banda stanga si doi atacanti (aici intrand si cei mentionati anterior). pentru alegerea lor este nevoie de ochi si nu sunt sigur ca actualul antrenor chiar se pricepe la selectie, mai ales cand si banii nu sunt chiar la discretie?! mie imi pare rau ca lumea nu intelege exact ce sansa am irosit prin pierderea campionatului si cum ne-am batut singuri cuie in talpa. ca singura echipa romaneasca in UCL trei ani consecutiv am fi inchis complet competitia la nivel national si atingandt usor un buget de 20-25 mln. numai din incasari.

 

cat despre Lacatus eu repet parerea mea: nu este antrenorul necesar Stelei. stiu ca multi incearca sa-i acorde circumstante si chiar si eu scriu greu impotriva lui, dar adevarul este ca nu are scoala si deci nici competenta. nu am auzit pana acum de antrenori buni care sa nu aibe in spate o solida pregatire teoretica, ori maruis nu a absolvit nici o scoala de antrenori reputata, fiind un autodidact?!ratarea meciului cu Dinamo nu e intamplatoare, caci e imposibil din rahat sa faci bici atunci cand nu esti chiar un as in meserie. Lacatus a avut in retur o situatie extrem de favorabila, fiind sprijinit atat in plan fotbalistic cat si extra-fotbalistic. Steaua a avut de departe cel mai valoros lot din prima Liga (cu 11 internationali in prima echipa din care 5-6 romani), cu bani la dispozitie, cu prime uriase alocate jucatorilor meci de meci, cu un patron care nu i-a spus nici du-te mai incolo, sustinere populara, rezultate favorabile in indirecte, un CFR intrat in degringolada urmare a presiunii pusa de conducerea noastra pe ei, decizii favorabile la masa verde, cu Dinamo si rapid ramase fara antrenori, practic numai avantaje teoretice. rezultatul: un fiasco nepermis, un amatorism incalificabil, caci amatorism se numeste sa castigi doar un punct din 6, cand tu ai nevoie de doua puncte, in doua jocuri disputate in Bucuresti (cu Poli si Dinamo). cam ce ar fi vrut Lacatus? sa-i blatuiasca Becali si unul din meciurile astea? uite cu asta nu sunt de acord!

 

inchei spunand ca 2007-2008 a fost un an ratat pentru Steaua. vinovat este chiar Becali care a incurajat experimentele Hagi si Lacatus. nici unul din acestia nu poate fi comparat cu Zenga, Protasov sau Olaroiu. chiar daca unora nu le placea Oli, dupa parerea mea un antrenor relativ mediu ca valoare, acesta e la ani lumina fata de cele doua "simboluri". Olaroiu e unul care conducea echipa la victorii de genul 3-1 cu hereenven, 3-0 la sevilla, batea standard CL si rapid in UEFA, zdrobea Kiev-ul, batea in giulesti, batea la Cluj cand se juca cu cutitele pe masa si asta in conditiile in care lotul lui era evident mai slab decat cel de azi (si decimat de accidentari). oricum asta are mai putina importanta acum, dar trebuie spus ca cel mai mare esec din cariera lui Oli este tragedia de la boro, totusi o semifinala europeana in care norocul s-a inclinat cand intr-o parte cand in alta, in timp ce esecul major al lui Marius este in fata lui Dinamo pe 4 mai 2008, un Dinamo penibil si neputincios, condus de un pseudo-antrenor numit talnar. parca totusi exista o diferenta atat la realizari cat si la esecuri intre Lacatus si Olaroiu!?

 

nu ai antrenor, nu poti sa cresti jocul! degeaba transferi, fiindca iti va lipsi mereu consistenta! da doamne sa ma insel eu!

 

Daca Steaua nu a castigat campionatul nu inseamna neaparat ca nu va juca in Liga, sansele sunt mari sau mici in functie de echipa cu care vom pica, sa spunem un 60% vs. 40% avand in vedere ca suntem cap de serie, de ce nu se risca putin portofelul in aceasta vara pentru a mari sansele din toamna si implicit recuperarea investitilor? cu pastrarea pilonilor si aducerea a 2,3 jucatori de certa valoarea(nu Neagoe,Ionescu, Tiago si alti baieti teribili) avem sanse destul de mari, experienta exista, o baza exista dar ne lipsesc jucatori de valoare pe partea ofensiva, oricum in privinta antrenorului eu personal il doresc pe Dan Petrescu, asta in cazul in care (b)O(u)YERU il lasa sa-si faca treaba.

I.N.Money29.05.2008 12:53

@Victor

Eu din cate stiu in situatia lui Pepe clubul argentinian nu are cum sa creasca suma de bani . In mod normal s-a stabilit cand s-a facut imprumutul si suma pe care Steaua ar urma sa o plateasca in momentul in care ea ar dori sa il aduca definitiv .

Nu inteleg de ce continuam cu acelasi sistem de "imprumutat jucatori" si apoi chiar daca nu au dat randament nu ii pastram , cum se pare ca se face cu acest Thiago . Banuiesc ca daca il doresc , inseamna ca il cunosc bine si ca l-au urmarit in ultimele luni intens .

Daca Lacatus/Ilie doresc sa aibe acest proces de reconstructie al echipei , nu ar fi normal sa il faca pe imprumuturi si contracte pe 6 luni . Acum ceva ani , echipa militiei a avut aceeasi politica si a adus inapoi pentru cateva luni pe : Bratu , Zicu , Alexa , iar rezultatele lor au fost spre penibil .

Bun s-au pierdut bani frumosi cu accederea directa in UCL si banuiesc ca doar Stancu si cu Szekely o sa faca fata lotului Stelei , ceilalti 2 jucatori fiind probabil imprumutati la Buzau , dar deja mai este doar 1 luna jumatate si incepe noul sezon competitional iar noi inca nu am adus nimic notabil , pentru ca cei ce vin banuiesc ca au nevoie de turnee de pregatire pentru a se integra bine .

 

PS : Macar vara asta scapam de Lovin ?

mountytoma29.05.2008 13:12
Nu sunt un fan al lui Gigi, dar nu mi se pare absolut deloc ca s-a purtat aiurea cu jucatorii pe care i-ai amintit. Carlos era o panarama care a ajuns tocmai in divizia B a Iranului, unde cred ca am putea sa jucam si noi, daca nu ne-ar dobori caldura. Elton asa mare valoare era, incit n-a dat nimeni 500.000 euro pe el, decit arabii, care acum i-au reziliat contractul. Andrey a uitat ca Steaua ia oferit un contract cind era rupt. Citi conducatori mai faceau chestia asta? Mendoza si Habibou nu au dat randament, iar pentru Pepe nu se inteleg la bani. Mendoza a jucat fotbal doar primele 2 meciuri, la Iasi si cu CFR. In rest a executat faze fixe si atit. Nici macar nu a executat pe poarta, doar a centrat. Habibou e un copil bezmetic, un Nicolita mai inalt.

 

chestii de genul neplata salariului, amenintarea cu garsoniera in rahova si dacia 1300, habibou azi e cel mai bun, dupa aia de fapt i s-a spus inca din iarna ca nu va fi cumparat definitiv, mendoza pus incet incet pe liber etc

 

astea sunt chestii care nu se fac. roata se intoarce, azi esti sus, maine esti jos! Becali si-a batut joc de toti, si toate astea se intorc impotriva lui. nici un jucator de mare valoare nu va veni la Steaua. cate milioane de euro salariu ar trebui sa primeasca pentru a fi umilit de un astfel de bou? iti spun eu, prea multe pentru a fi acceptat de becakat.

 

vrem - nu vrem, va trebui sa cumparam jucatori de perspectiva, care sa creasca in valoare la noi! nu credeti ca pepe si mendoza si habibou de fapt nu mai vor sa ramana in echipa ciobanului? sigur, le place Steaua, e un nume pentru CV-ul lor, dar imprumutati e una, salahori ai celui mai prost patron de fotbal din lume e cu totul altceva. ceva ce ei nu accepta, indiferent de pret! tare mi-e teama ca si lui Dayro i s-a facut lehamite de cioban, si de-aia e rezerva. Dayro probabil turbeaza de ciuda ca nu a ales si el varianta imprumutului initial!

 

eu cred ca lotul care se prefigureaza, adica

 

zapata (crenea, vatca, tatarusanu)

 

golanski (p Marin) Goian (Baciu) Ghionea (Radoi) emeghara (nesu)

 

szekely (Banel, neagoe) ov Petre (Lovin) plesan (cl ionescu) Ochirosii (surdu)

 

Neaga (v Badea) Dayro moreno (b Stancu)

 

ar fi suficient de bun pentru a bate tot in Liga I. important ar fi sa li se transfere niste chef de munca, ambitie, dorinta de succes (nu de bani!), in plus Lacatus sa preia in sfarsit fraiele echipei.

 

avem nevoie de tineri care sa ii inlocuiasca pe cei ce vor pleca. daca pt Goian, Radoi ar exista Iacob, ninu, Tudose, trebuie sa fim pregatiti cu un fundas stanga (emeghara va fi vandut cand va fi apt si pe bani multi, nesu abia asteapta sa prinda un contract afara) si un mijlocas stanga (surdu e prea plapand)

 

repet, eu cred ca cel mai mult le lipseste munca, nu valoarea! cu valoarea au probleme Banel si poate surdu, dar in rest fiecare ne-a dovedit in diverse ocazii ca poate face fata cu succes in meciuri cu adversari foarte dificili.

 

nu pot sa inchei fara a reaminti ce transfer ar fi intr-adevar senzational: Gigi Becali la rahova sau la bellu!

Bogdan4Steaua29.05.2008 13:45
daca la Steaua nu vor sa vina jucatori de clasa nimeni nu e mai vinovat decat Becali. la cum s-a purtat cu Carlos, Elton, Andrey, mendoza, habibou, pepe etc, eu cred ca NICI un jucator de valoare strain nu va mai veni la Steaua pana pleaca prostul prostilor de aici. adica, niciodata :-(

 

Nu sunt un fan al lui Gigi, dar nu mi se pare absolut deloc ca s-a purtat aiurea cu jucatorii pe care i-ai amintit. Carlos era o panarama care a ajuns tocmai in divizia B a Iranului, unde cred ca am putea sa jucam si noi, daca nu ne-ar dobori caldura. Elton asa mare valoare era, incit n-a dat nimeni 500.000 euro pe el, decit arabii, care acum i-au reziliat contractul. Andrey a uitat ca Steaua ia oferit un contract cind era rupt. Citi conducatori mai faceau chestia asta? Mendoza si Habibou nu au dat randament, iar pentru Pepe nu se inteleg la bani. Mendoza a jucat fotbal doar primele 2 meciuri, la Iasi si cu CFR. In rest a executat faze fixe si atit. Nici macar nu a executat pe poarta, doar a centrat. Habibou e un copil bezmetic, un Nicolita mai inalt.

 

 

@onyx: aici nu ai dreptate.

 

Derapajele lui Becali au inceput abia dupa ce a plecat Meme.

 

In cazul lui Carlos, toti au dat dovada de o rabdare de fier, in conditiile in care a gresit des si repetat. A fost sustinut si de suporteri, insa pana la urma lipsa de seriozitate a dus la despartirea de portarul portughez. Totusi, declaratii de genul: dau bani echipei care il ia pe Carlos nu isi aveau locul. Nu esti multimit de jucator, ii dai drumul si gata, nu faci taraboi prin presa.

 

Referitor la Andrey, totul a fost ok atata timp cat a fost Meme la Steaua. Dupa aceea, au inceput derapajele. Andrey nu este un portar atat de slab incat sa il comparam cu portughezul Carlos. Cate gafe decisive a facut? Si totusi, a fost indepartat foarte repede.

 

In cazul lui Elton, Becali, probabil sfatuit de Olaroiu, l-a facut pe brazilian circar. Oli si Becali au pus pe seama lui Elton unele insuccese si acest lucru mi se pare total deplasat, in conditiile in care la acel 2-4 cu Dinamo, Lovin inota pe teren in loc sa ii faca marcaj lui Catalin Munteanu(omul cu gol si pasa de gol), iar Radoi a gresit grav intr-un moment extrem de important, atunci cand puteam reintra in meci. Acelasi antrenor le lua apararea cu frenetism unor jucatori ca si Nicolita si Gigel Coman, pus in fata statisticilor lui Vochin, conform carora pe la Elton trecusera in derby-ul cu Dinamo 90% dintre fazele periculoase ale Stelei.

 

In momentul in care Mihai Stoica a plecat, Elton, Andrey si Thereau au devenit tintele lui Becali, prin care lovea indirect in fostul manager. Era clar ca au zilele numarate in Ghencea. Indepartarea lor nu s-a facut pe considerente valorice.

 

Pentru a mia oara, Mendoza nu a dat randament pentru ca a fost folosit mijlocas, cand el a jucat tot timpul varf. Ia-l pe Kaka de la AC Milan si pune-l fundas central. Sa vedem ce randament da omul. In cazul lui Mendoza, eu zic ca s-a descurcat peste asteptari, fiind co-autor la aproape toate golurile Stelei din acest retur. Putem deduce usor faptul ca Mendoza are un anumit profil, este un jucator de explozie. Genul de faza care ii convine este: preluare, dribling, sprint si sut. Nu este un jucator de travaliu. Normal ca in ultimele meciuri, oboseala si-a pus amprenta asupra jucatorului, randamentul acestuia scazand considerabil. Nu trebuia sa renuntam la el, ci din sezonul viitor sa il fi introdus in teren acolo unde ii este locul, adica in atac.

 

Referitor la Habibou: jucatorul nu a avut sansa de a demonstra, pentru ca a avut ghinionul sa vina la pachet cu jucatori care evoluau pe acelasi post, si care aveau avantajul experientei sau a valorii confirmate. Atat cat a jucat a facut-o acceptabil, a si marcat, iar faza din meciul cu Dinamo, cand i-a suflat mingea lui Dayro(sigur, a fost frustrant sa traim acel moment) nu reflecta aventura lui la Steaua. Nu era un jucator de primul 11, dar ca si rezerva, merita pastrat.

 

In cazul lui Pepe, mi-am exprimat opinia mai sus. Este ceva de genul: "pleaca bai la Independiente si convinge-i sa te vanda mai ieftin, poate chiar gratis, ca noi te dorim atat de mult incat nu ne obosim sa purtam negocierile intr-un mod profesionist."

mihaicc29.05.2008 14:06

Tiago este jucatorul lui Dumitru Tudor.Cred ca de asta a fost imprumutat in 2007 la Malaga-sa ne amintim ca tot Tudor a venit cu propunerea pentru Lovin din partea clubului spaniol.Asta e un transfer la plezneala asa ca eu am mari rezerve in privinta acestui jucator.Sa speram ca urmatoarele transferuri or sa se faca dupa ce Ilie va vedea jucatorul,nu adus de orice impresar obscur.

ultrash29.05.2008 14:11

Bun,l`am adus pe Tiago Gomez. Mie mi se pare un imprumut reusit.E un jucator tanar,are 22 de ani,e privit ca o mare speranta in Portugalia,a crescut la Benfica si a fost dorit de Porsthmout si Manchester City .E mijlocas ofensiv, a jucat toate meciurile la Estrela si mi se pare de buna augur sosirea lui in Ghencea. Sper sa faca tandem bun cu Dayro

Insa,imprumutul sau in Ghencea tine un an si va avea optiune de cumparare.Oare se va intampla ca si cu Pepe si Mendoza?Oare cand va veni vorba sa`l luam definitiv ne vom feri de "pretul piperat si salariul prea mare cerut de jucator"? E o lama cu doua taisuri chestia cu imprumutul jucatorilor.E ok pt ca iti acorda sansa sa vezi daca jucatorul merita cu adevarat sa joace,daca e bun ,dar,atunci cand se va pune problema achizitionarii definitive tare`mi e c`o dam la`ntors ca si cu Pepe si Mendoza. Sper insa ca nu. Oricum pe termen lung nu`i foarte bine sa tot imprumutam si sa cedam jucatori.Trebuie sa se formeze un nucleu,nu?O echipa...ori cu tot acest du-te--vino e practic imposibil,mai ales ca vor pleca multi dupa EURO...

Marius29.05.2008 15:05

Am inteles cate un mic "derapaj" off-topic, dar va rog ca aici sa discutam mai mult despre transferuri si nu despre capacitatile tehnico-tactice ale unor antrenori.

 

V-am mutat ultimele 2 posturi intr-un cadru mai... adecvat sa zicem :)

 

Transferuri da? :kisstogether:

metzzz29.05.2008 15:08

ultrash , unde ai vazut tu stirea ? ca pe site-ul oficial nu gasesc nimic.

ultrash29.05.2008 15:11

jucatorul e deja la Bucuresti sa semneze, gazeta prosportu`...

Marius29.05.2008 15:17

Da, Gomes e in Bucuresti... se pare ca va fi imprumutat un an de la Estrella cu optiunea de cumparare

metzzz29.05.2008 15:19
Da, Gomes e in Bucuresti... se pare ca va fi imprumutat un an de la Estrella cu optiunea de cumparare

 

V-a fi prea scump sa il cumparam la sfarsitul anului !

Cred ca incepem sa ne axam pe jucatori imprumutati care l-a sfarsitul anului vor pleca inapoi.

Pai cand un jucator e dorit de Glasgow, Celitic s.a.m.d inseamna ca are ceva calitati , dar deh...noi ne axam pe jucatori imprumutati dupa care devin prea scumpi pentru. transfer.

DelPiero1029.05.2008 15:29

Sincer,nu-l cunosc pe acest Tiago,nu stiu exact nici macar ce post joaca(mijlocas central?),dar daca Manchester City sau Celtic l-au dorit,inseamna ca e ceva de capu' lui...

metzzz29.05.2008 16:46

intr-un final mijlocas central. exact acolo unde stam foarte prost. incepe sa se intareasca mijlocul.

daca dispare din schema Lovin si brebenel este excelent.

 

"De la Steaua nu am vorbit cu nimeni despre transferul lui Tiago, nici antrenor, nici manager. Stiu doar numele patronului, Gigi Becali, despre care toata Portugalia a auzit pentru ca e o persoana mai deosebita

 

Am auzit ca presedintele Estrelei si Tiago Gomes sunt in Romania. Pe mine, agentul lui, nu m-au anuntat ca ar fi vorba de un transfer la Steaua. Firma la care sunt asociat, Mundifoot, are 70 la suta din drepturile lui. El nu poate fi vindut sau imprumutat fara acceptul nostru. Daca face acest lucru, Estrela trebuie sa ne plateasca daune de un milion de euro! Scrie negru pe alb", a spus Sergio Ferre pentru Fanatik.

 

Cata caterinca proasta :chair:

racky29.05.2008 17:18

Tiago deja apare pe siteul oficial ca a semnat un imprumut pe un an, putin imi pasa mie ca cer aia daune amadorei atata timp cat a semnat :wave: , si Ferre asta cine e ? vorbeste de el de parca ar fi un butoi cu branza din capra lui

sonic200529.05.2008 17:30

sa speram ca va confirma si mai ales sper sa i se dea si sansa sa o faca.

punkboy29.05.2008 18:49

Tiago Gomes va imbraca Tricou cu nr.30 !!!

mihaicc29.05.2008 19:56

Aia de la Pro TV ziceau ca a jucat impotriva noastra in Steaua-Lyon,cand a dat golul doi.A jucat senzational atunci.

Marius29.05.2008 20:04

Ala e alt Tiago! :laugh:

LeGenD29.05.2008 20:24

De ce are nevoie Steaua?

 

Pai sa incepem cu apararea.La postul de portar il avem pe Zapata care apara bine,dar ne`ar fi de folos si un al doilea portar,care sa i faca concurenta serioasa lui.

 

Fundasi centrali - aici stam cam prost.Pentru ca dupa Euro,Goian si Radoi ar putea parasi echipa,iar Rada este 90% la Timisoara.Si in cazul in care se va intampla asa,vom ramane cu Ghionea si Baciu.Pe Ghionea ne vom putea baza,dar Baciu nu joaca nimic.Deci avem nevoie de doi fundasi centrali,solizi,inalti,care sa stie sa joace la off-side si sa stea bine pe picioare in fata atacantilor tehnici si rapizi.

 

Fundasi laterali - Ne trebuie cel putin un fundas stanga cu viteza,sa controleze bine mingea,sa stie sa iasa cu mingea la picior din aparare si sa aiba interventii sigure.Nici un fundas dreapta nu ar strica,pentru ca Golanski nu va face fata meci de meci si in Liga si in campionat.Pe acest post,l`as vrea inapoi pe Ogararu,pentru ca are viteza,stie sa joace pe aceea parte si are experienta.

 

Mijlocasi - Avand in vedere ca Lovin nu joaca nimic iar de Dica nu au ramas decat fitele,ne trebuie un mijlocas central care sa faca bine jocul defensiv,iar aici l`as prefera pe Bicfalvi,si inca un mijlocas central care sa lege foarte bine toate fazele de atac ale echipei.Sa stie sa plimbe bine mingea si sa iuteasca jocul pe contraatacuri.Avem nevoie urgenta si de un mijlocas dreapta dar si de unul de banda stanga.Pe aceste posturi ne`ar fi de folos jucatori tehnici,de viteza cu centrari bune si precise,cu un dribling bun,sa intre bine in centru si sa traga bine spre poarta.

 

Atacanti - Daca vrem sa castigam cel putin campionatul si sa acumulam macar 5 puncte in Liga,ne`ar trebui : Un atacant tehnic,solid,sa se poata bate cu fundasii adversi,care sa alerge mult si sa traga bine din afara careului.Inca un atacant inalt,cu un sut puternic si bine plasat,cu stopuri bune si cu un control al mingii deosebit,care sa creeze fazele in careu.Si ne mai trebuie un jucator care sa inscrie meci de meci,un varf "de careu" care sa profite de orice minge,cu viteza si cu executii bune.

 

Deci avem nevoie cam de 12 jucatori.Sa zicem ca Stancu si Szekely ar avea loc in prima echipa,asa ca postul de mijlocas dreapta ar fi acoperit,si cu Stancu in atac,ne`ar cam ramane vreo 10 jucatori de adus,Asa ca ar trebui bagati bani seriosi in echipa,daca vrem sa nu ne facem de ras in Liga si sa castigam un nou campionat.

onyx29.05.2008 20:24
Nu sunt un fan al lui Gigi, dar nu mi se pare absolut deloc ca s-a purtat aiurea cu jucatorii pe care i-ai amintit. Carlos era o panarama care a ajuns tocmai in divizia B a Iranului, unde cred ca am putea sa jucam si noi, daca nu ne-ar dobori caldura. Elton asa mare valoare era, incit n-a dat nimeni 500.000 euro pe el, decit arabii, care acum i-au reziliat contractul. Andrey a uitat ca Steaua ia oferit un contract cind era rupt. Citi conducatori mai faceau chestia asta? Mendoza si Habibou nu au dat randament, iar pentru Pepe nu se inteleg la bani. Mendoza a jucat fotbal doar primele 2 meciuri, la Iasi si cu CFR. In rest a executat faze fixe si atit. Nici macar nu a executat pe poarta, doar a centrat. Habibou e un copil bezmetic, un Nicolita mai inalt.

 

chestii de genul neplata salariului, amenintarea cu garsoniera in rahova si dacia 1300, habibou azi e cel mai bun, dupa aia de fapt i s-a spus inca din iarna ca nu va fi cumparat definitiv, mendoza pus incet incet pe liber etc

 

 

 

Andrey si-a luat toti banii, altfel Steaua ar fi avut probleme. Chestia cu garsoniera si Dacia 1300 sunt inventii. Repet, Steaua i-a oferit un contract lui Andrey in conditiile in care el era rupt. In opinia mea este o greseala, dar asta e alta discutie.

Habibou este un fotbalist slab deocamdata. Acum iar vorbeste lumea de interesul unor echipe mari pentru el. Fac un simplu exercitiu de memorie si revad tilturile, pozele, si articolele despre "prostia si lenea" lui Ad. Ilie in ceea cel priveste pe "celebrul" Pinto, pe care il "vrea" Real Madrid. Unde este marele Pinto acum?

Mendoza s-a pus singur pe liber "incet-incet", prin evolutiile f sterse. Un fotbalist imprumutat nu poate fi pus pe liber incet-incet. Il opresti sau nu, e simplu. Mendoza nu are continuitate de citiva ani buni. Se plimba prin toata Europa, dar nu-l opreste nimeni.

 

 

@Bogdan4Steaua

 

Elton, Thereau si Andrey daca aveau cit de cit valoare erau solicitati de echipe bune, nu de echipele la care sunt acum.

 

Mendoza nu da randament de ani de zile. In 2004 l-a luat Metalurg Donetk si in fiecare an a fost imprumutat la alta echipa. Marseille, Dinamo Moscova, Steaua. Nu convinge pe nimeni. Chiar peste tot a fost folosit pe posturi care nu-i convin?

 

Habibou deocamdata este un nimeni. Ca el sunt sute de fotbalisti in Europa. Ti se pare mai bun decit Zaharia? Sau decit Jula? E posibil sa ajunga un mare fotbalist, dar e posibil sa ajunga si bodyguard, ca Meride. :biggrin:

 

Pentru Pepe, clubul considera ca suma ceruta de argentinieni este prea mare. Daca tu consideri ca poti sa iei ceva cu 10 lei, de ce sa dai 17? Probabil Ilie si Lacatus considera ca la 1,7 mil exista jucatori mai buni decit Pepe.

«1171819202163»