Momentan avem un nucleu de baza: Zapata, Golanski, Ghionea, Goian, Emeghara, Radoi si Ovidiu Petre.
Din pacate pentru noi, acest nucleu este eminamente defensiv.
Ce ar trebui sa facem noi? Sa incercam mentinerea acestui nucleu, si sa construim in jurul lui o echipa puternica.
Cum facem acest lucru?
1. Rezerve competitive pentru posturile acoperite.
Portar: Tatarusanu, Cernea - OK
Fundasi centrali: Radoi, Baciu - partial OK, plecarea lui Rada reprezinta o greseala manageriala, in conditiile in care Goian si/sau Radoi ar putea parasi echipa dupa Euro.
Fundasi laterali - mari deficiente(s-a vazut in meciul cu Dinamo faptul ca lipsa lui Golanski reprezinta o mare problema pentru noi - nici pe stanga nu stam mai bine, aportul defensiv al lui Nesu fiind destul de scazut) - avem nevoie de un fundas stanga si un fundas dreapta(chiar si tineri, competitivi).
Mijlocasi centrali: Ovidiu Petre/Radoi - OK, in cazul in care capitanul nu ne paraseste in aceasta vara(Lovin nu reprezinta o solutie).
In rest, putem spune ca nu avem titulari.
La mijloc, pe benzi, Nicolita trebuie scos total din ecuatie. Il avem pe Szekely pe dreapta, solutie viabila. Am mai avea nevoie de un concurent pe acel post(deci inca un transfer), iar in caz de forta majora, am putea forta cu Neaga spre exemplu, chiar daca Rica este atacant de meserie.
Pe stanga avem probleme mari. Singura solutie de moment este Ochirosii, si cu siguranta tanarul merita mai multa atentie decat i-a fost acordata. Totusi, mai avem nevoie de inca un jucator, existand sanse destul de mari ca Neagoe sa fie trimis la Buzau. Si cand spun ca mai avem nevoie de un jucator, ma refer la unul valoros, nu toti refuzatii de la echipe retrogradate.
Urmeaza atacul: trebuie sa jucam cu doua varfuri, si sa scapam in acelasi timp de meteahna "varf de careu". La noi, acest concept pare sa fie prost perceput, fapt ce se poate datora tacticii falimentare. Avem nevoie de un jucator complet: inalt, tehnic, cu o viteza acceptabila, sut puternic si precis si cu o pozitionare buna in careul advers. Sincer, Pepe Moreno se incadra destul de bine in acest profil. In conditiile in care nu am avut mijloc, columbianul a avut un raport pase utile primite/ocazii transformate foarte bun. Din pacate, ratarea titlului, deci nesiguranta obtinerii banilor din UCL a dus la eliminarea atacantului, pentru ca salariul era prea mare(acelasi lucru valabil si in cazul lui Mendoza, iar faptul ca Lacatus da vina pe forma/daruirea peruanului, in conditiile in care un retur intreg a fost fortat sa joace pe un post inedit, ma dezamageste, asa cum ma dezamageste lipsa de profesionalism managerial, atunci cand Pepe a fost pur si simplu trimis sa isi negocieze singur o suma de transfer mult mai mica decat cea vehiculata).
Revenind, in conditiile in care ne-am despartit de Pepe, avem nevoie de inca un jucator de acest profil. Momentan, pentru cele doua posturi de atacant, se bat urmatorii(ma refer la solutiile viabile): Dayro, Neaga si Stancu. Prea putin, daca ne gandim la faptul ca Stancu trebuie sa se impuna, Neaga a prins un sezon slab, iar Dayro nu a fost, cel putin pana acum, printre preferatii antrenorului. In consecinta, avem nevoie de un varf de calitate, scump, nu de experimente, de tineri care ar putea confirma.
Ultima problema, cea mai arzatoare, este aceea a unui mijlocas central tehnic, cu viziune, rapid, care sa inlocuiasca cel de-al doilea inchizator. Aici nu avem nevoie de tineri, avem nevoie de valoare certa, de un jucator cerebral.
Nu avem nici un astfel de jucator in lot, si atata timp cat nu vom actiona in consecinta, jocul Stelei va ramane unul anost, nespectaculos. Este vorba de statistici, cifre, etc. Nu ai cum sa construiesti o multime de faze spectacol cu Lovin la mijloc. Dica a suplinit acest handicap o perioada, in varful de forma din perioada Protasov. Acum insa, a ajuns la saturatie.
Un singur jucator s-a mulat pe acel profil, brazilianul Elton, dar polemicile pro si contra micutului brazilian nu isi mai au rostul.
Asadar, consider ca fara 7-8 milioane euro invesiti in 2-3 transferuri de calitate, iar vom fi "Cenusareasa" in Liga(in cazul in care intram), iar titlul 24 va fi departe.
Dar sa ii explice acest lucru cineva creditorului, pentru ca pentru indirecte sunt bani, dar pentru construirea unei echipe competitive, nu.