Redblue boy.....eu nu am minimalizat nimic... va rog frumos sa nu-mi rastalmaciti cuvintele si sa ma faceti eventual desman al Stelei prin ce am spus....cititi cu atentie si vedeti clar ce am spus.
Redblue boy.....eu nu am minimalizat nimic... va rog frumos sa nu-mi rastalmaciti cuvintele si sa ma faceti eventual desman al Stelei prin ce am spus....cititi cu atentie si vedeti clar ce am spus.
Si daca si noi, care suntem stelisti, ne-apucam sa disecam chichita asta a istoriei inseamna ca ne dam singuri cu piciorul in cur.
Ai grija, nu toti de pe aici sunt stelisti. ![]()
Argumentul asta cu lipsa echipelor englezesti e un fel de "ba ma-ta-i mai grasa" al rivalilor. Prezenta sau absenta lui Everton in competitie nu schimba cu nimic faptul ca Steaua a castigat CORECT Cupa Campionilor si apoi Cupa Cupelor.
Daca lipsa echipelor englezesti a fost asa de importanta, de ce mama dracului nu au castigat si "rivalii" o cupa europeana ? Sau macar sa fi jucat in finala ? Macar o data intre 1985-1989 ! Nu uitati ca echipele englezesti au fost suspendate din toate competitiile, nu doar Cupa Campionilor Europeni.
Poftim mai sus...de-asta sunt eu un mare fraier....ca sunt unii copii care habar n-au de acele vremuri si abea astepta un astfel de motiv sa strige....am zis eu ca ala nu e stelist....Daca prin ce am spus eu mai sus reiese ca am atacat Steaua cu ceva, va rog sa incheiem mascarada printr-un ban de 4 ani pentru mine, deoarece ori eu sunt nebun, ori cei ce ataca fara sa citeasca tot sunt rau-intentionati.
Sa vi sa spui ca lipsa englezilor nu a contat atunci (repet, pentru tot fotbalul european) e ca si cand ai spune ca lipsa Barcelonei nu ar conta azi...eu am prezentat date clare pentru informare, nu am vorbit prostii. Ca Mircea Lucescu a folosit acest argument strict pentru a ataca Steaua e alta treaba si asta e o prostie, caci pana la urma Steaua putea elimina si pe Everton atunci....pana la urma si Dinamo al lui Lucescu a beneficiat de acest avantaj mai tarziu....si in timp de asta au profitat italienii care au controlat apoi fotbalul vreme de 13-14 ani. Discutia e mai complexa, e de informare si e fotbalistica in primul rand.
Redblue boy.....eu nu am minimalizat nimic... va rog frumos sa nu-mi rastalmaciti cuvintele si sa ma faceti eventual desman al Stelei prin ce am spus....cititi cu atentie si vedeti clar ce am spus.
Ok,scuza-mi exprimarea,atunci ai spus ca a fost un avantaj lipsa echipelor englezesti.N-am intentia sa te fac dusman al Stelei,nu ma intelege nici tu gresit,doar spuneam ca era posibil ca englezii,in speta Everton,sa fi fost eliminati de noi sau altcineva.Nu era un lucru imposibil.Chestia e ca n-avem de unde stii sigur ce-ar fi fost in alte conditii,sa fim bucurosi si mandri de Steaua de-atunci,ca nici Anderlecht sau Barcelona n-au fost echipe de lepadat.
Pai pana sa se dea suspendarea, Everton cazuse deja cu Anderlecht in primul tur...apoi belgienii au fost promovati direct in turul 2. Presupunand ca englezii castigau ar fi dat de Bayern in sferturi, presupunand ca-i bateau (asa cum fusese si-n 85 in CC) jucau cu Steaua in semifinala. Dar eu cred ca Anderlecht i-ar fi batut. Si atunci pentru Steaua nu era nicio diferenta. La modul general au profitat si stelistii ca toti de altfel (din marile cluburi, ca doar era totuna pentru albanezi), dar nu la modul direct si se vede de ce. Belgienii erau fenomenali atunci, sunt zic eu cea mai mare echipa din istorie dintre cele ce nu au jucat macar o finala CCE. Traseul lor in Europa incepand din 75 si pana prin 90 e de-a dreptul rasunator...aia bateau la orice ora din zi si noapte orice mare echipa din marile campionate. Anderlecht era in 86 peste Barcelona, iar ca Steaua sa-i elimine a trebuit sa faca cel mai mare meci din istorie....un meci incredibil cum rar poate face o echipa, adica sa-i iasa absolut tot. Era mare echilibru atunci, drept dovada tot in CCE 6 luni mai tarziu si Anderlecht isi lua revansa tot cu un 3-0. Dupa Liverpool eu cred ca Anderlecht e pe locul 2 in lume in perioada 75-85 desi n-a castigat CCE.
Fenomenala echipa a fost Anderlecht.Nici nationala Belgiei nu era mai prejos.Tin minte ca prin anii '90,dupa '95,in clasamentul cupelor europene,ca numar de meciuri,victorii,etc,Anderlecht era de regula in primele 5 all-time.
Asa,Anderlecht prin faptul ca n-au castigat CCE se aseamana cu Olanda din anii '70,dupa mine cea mai nedreptatita nationala prin prisma faptului ca n-au luat un titlu mondial.
Pai incepand de atunci din 75 (cand incepe ascensiunea lor) si pana pe la inceputul anilor 90 (cand incepe declinul) au batut in Europa din Anglia pe West Ham, Southampton, pe Liverpool (Supercupa) si Nottingham si au pierdut cu Aston Villa si Tottenham. Din Italia au batut pe Napoli, Juventus si Fiorentina si au pierdut cu Sampdoria si Roma. Din Germania au batut pe Hamburg, Bayern (de doua ori), Bremen si Dortmund si au pierdut cu Hamburg, Bayern si K'lautern. Din Spania au batut pe Barcelona si Valencia si au pierdut cu Barcelona si Real. Se mai adauga la echipe eliminate Steaua Rosie, Dinamo Kiev, Spartak Moscova, FC Porto, Steaua, Dinamo, Benfica, Sparta Praga, PSV Eindhoven, Twente, Roda, Lens, si alte echipe est-europene foarte tari la vremea aceea din Cehia, Polonia sau Yugoslavia. Pe langa acele echipe din marile campionate in acea perioada i-au mai putut bate doar conationalii de la Mechelen, Dundee United, Benfica si Steaua. In ziua de azi e din pacate imposibil ca o echipa belgiana sa mai poata pune asemenea probleme marilor cluburi si asta din cauza unui scandal pornit de la un belgian pe nume Bosman....ironia soartei.
Vochin la GSP strigand in gura mare ca Tatu are 5 goluri din penalty. Innebunesc cu mascaricii astia de jurnalisti romani. Sunt penibili, nu stiu sa apase un click si sa se informeze corect.
Performanță extraordinară reușită de Steaua. Un an de vis in Ghencea
Ziua de 2 octombrie este foarte importantă in istoria recentă a Stelei. În urmă cu fix un an, Steaua a semnat revenirea in elita Ligii 1 și a avut un an de vis in pofida schimbarilor de la club. Pe ultimele 365 de zile, Steaua are un bilanț incredibil din Liga 1 și a reușit o performanță extraordinara demnă de o campioana
Steaua implinește astazi un an cu rezultate excepționale in Liga 1. Venirea lui Ilie Stan a reprezentat primul pas catre ascensiunea echipei, roș-albaștrii acumuland 80 de puncte in cele 36 de meciuri disputate in ultimul an calendaristic.
Bilanțul este excelent, ținand cont de faptul că CFR Cluj a reușit să câștige titlul in sezonul precedent cu 71 de puncte.
În clasamentul realizat strict pe ultimul an calendaristic, Steaua este lider detașat, FC Vaslui fiind pe locul secund, cu 75 de puncte.
Podiumul este completat de CFR Cluj (71 de puncte), in timp ce Rapid este pe locul patru (64 de puncte), iar Dinamo pe cinci (60 de puncte).
În ultimul an calendaristic, Steaua a schimbat trei antrenori, Ilie Stan, Mihai Stoichiță și Laurențiu Reghecampf. Alegerile facute de roș-albaștri au fost din ce in ce mai bune, intrucat media numarului de puncte a crescut la fiecare schimbare.
Cifrele antrenorilor:
Ilie Stan - nouă victorii, patru egaluri, două infrangeri -> 31 de puncte, o medie de 2.06 puncte pe meci
Mihai Stoichiță - șapte victorii, trei remize, o infrangere -> 24 de puncte, o medie de 2.18 puncte pe meci
Laurențiu Reghecampf - opt victorii, o remiza o infrangere -> 25 de puncte, o medie de 2.5 puncte pe meci
24 de victorii, 8 remize și 4 infrangeri are Steaua in ultimul an. Doar FC Vaslui (de două ori), Ceahlaul și FCM Targu Mureș au mai invins Steaua in Liga 1.
onlinesport.ro
Consiliul Național pentru Combaterea Romanilor
Citesc (pe gsp.ro) și nu pricep: Presedintele CNCD, Asztalos Csaba Ferenc, a declarat că LPF ar trebui să aibă o reactie in cazul gestului facut de managerul FC Steaua, Mihai Stoica, la finalul partidei cu CFR Cluj, cind a infipt un steag al Romaniei in dreptul unei porti.
Pai, ba ce **** calului de delict mai e și asta? N-ai voie să-ți afișezi steagul, sfantul steag al țării tale, pe pamantul, pe scumpul pamant al țării tale?
http://www.regelefotbal.ro/Romania/consili...terea-romanilor
Oamenilor, lasati-l pe toronto in pace. Chiar nu e treaba noastra sa stam si sa incercam sa-i convingem pe toti ce si cum. Daca nici in 2012 nu si-au dat seama ca becali e rau, n-avem ce face. Sa ne vedem noi de-ale noastre si sa ducem noi mai departe spiritul stelist. Ca de la aia 50 de mii care merg pe stadion de fiecare data cand Steaua castiga dar lipsesc la primul vant mai rece, ca sa nu zic prima infrangere, sigur nu putem sa ne asteptam sa o faca.
Din ce vad eu, lucrurile stau clare. becali a ales o tabara. Mai devreme sau mai tarziu tabara opusa va fi din nou la putere. Si atunci cu siguranta cineva se va trezi sa i-o traga lui. Daca nastase a luat 8 luni, puteti fi siguri ca Gigel poa' si el sa ia macar cativa ani. Si daca se-ntampla ca Steaua sa se duca dracului... pagube colaterale!
Aia 50 de mii oricum nu vor suferi. Ca ei se vor duce in continuare la meciurile Concordiei sau, de ce nu?!, ale lui dinam0. Ca sa dau citat "Nu vezi pe Manchester in fiecare zi in Romania". Si de la ata pana la "Nu vezi pe Pandurii in fiecare zi" e doar un pas. Nimic nu-i mai frumos ca un suporter adevarat.
@Adrian
chiar daca Steaua pierde si 5-6 meciuri, chiar daca ajunge si in Liga a III a eu o voi sustine si o voi iubi pana cand o sa respir ultima oara...de ce ma faci suporter de rezultat...chiar nu e adevarat...si cand o sa vina infrangerile tot aici voi fi sustinand acest club drag
Vorbesti tu in numele celor 50 de mii? Eu nu am dat numele tau. Am vorbit despre acei oameni care au facut ca Steaua sa aiba cea mai mare prezenta la meci din toata europa. Tu, fiind in Canada, ma indoiesc ca ai contribuit.
Cand aud ce a zis Adrian mai sus legat de 50 000 la meci mereu imi vine sa rad ...
Nu vorbesc de Adrian , zic asa in general . Eu nu inteleg cum poti sa ii bagi pe cei 50 000 in aceeasi oala . Eu de exemplu am fost la meciuri si cand au fost 2000 si cand au fost 5000 pe stadion . Am fost si pe ploaie ,ninsoare si dupa ce ne-am luat-o cu 3-0 acasa cu Brasovu' si indiferent de forma in care se afla echipa . Asta ma face suporter de rezultat ? Eu zic ca din contra .
Si mai mult ca sigur nu am fost singuru' , sunt sigur ca au fost multi altii ca si mine care nu sunt de acord cu ciobanul , insa sunt langa Steaua in orice moment .
De fapt , nu inteleg cum poti sa vorbesti de parca ai avea siguranta ca majoritatea celor 50 000 ar fi suporteri de rezultat . Nu poti sa vorbesti asa doar din cauza faptului ca dupa meci se strang o mana de ilfoveni care-i cer ciobanului sa urce pe masina .
Fara nici-o suparare,discutiile astea despre cei 50.000,sau cat de stelisti suntem noi,nu-si au locul pe aici.
De acord cu libertatea de exprimare,dar gasiti locul potrivit!
DanielT
Atunci de ce te simti?
Imi pare rau ca i-am raspuns aici. Dupa postul acesta nu voi mai continua aici discutia .
Nu ma simt , doar ca nu-mi place sa se vorbeasca asa stiind faptul ca si eu si persoane apropiate mie am fost printre acei 50 000 .
Nu zic ca nu sunt din aia de ai spus tu , dar nici macar nu se apropie de numarul de 50 000 .
Bine , inteleg ca ai vrut sa-mi pui capac printr-un raspuns scurt si care nu are treaba cu ce am spus eu , dar asta nu arata decat ca faci arfimatiile alea doar din cauza faptului ca probabil tu te vezi salvatoru' Stelei si ceilalti sunt cei care trag Steaua in jos .
Edit: In caz ca raspunde , poate muta cineva discutia in alta parte ...
Da. Eu sunt Mesia trimis din ceruri sa salvez Steaua. Felicitari. Ce-am zis eu si ce-a inteles el. Mai bine du-te si ia-ti un bilet la meci si ignora-l pe cioban. Asa cum il poti ignora pe cioban, poti sa ma ignori si pe mine. Sau eu sunt cumva mai putin ignorabil decat ciobanul?
Chiar, ma. Voi ati observat asta?
Toti baietii astia care aleg sa il ignor pe cioban nu pot sa ne ignore pe noi, astia care suntem anticioban. Asta e cel mai tare lucru posibil!
@Terente
vad ca tot o tragi cu esti roman adica eu nu sunt sau ce...sau la celalalt post ca tu lucrezi in Romania si ai platit la stadioane (mentalitate de 2 lei, acuma ca ai platit acolo 100 $ pe an la taxe inseamna ca e stadionul tau sau ce)...pai eu si familia muncim aici in Canada la firme destul de importante (asta si datorita studiilor superioare) si trimitem sume destul de mari in tara la cei dragi (nu vreau sa crezi ca ma laud dar iti zic ca daca traiesti in strainatate asta nu inseamna ca nu faci contributii in tara)...
@Terente
vad ca tot o tragi cu esti roman adica eu nu sunt sau ce......
@Dragule,
Ce pot spune eu despre un "roman" stabilit in canada care are nickul torontocanda?!
Nimic!
Daca te chema bumbesti-livezeni_romania sau ciuca-macaii_romania mai discutam cu tine. Si nu platesc doar 100 de dolari cum iti imaginezi tu taxe la stat/an. Eu si alte sute de mii de prosti ne zbatem cu cate o firma d'aia mica, imm ii zice, care sustin gaurile -negre ale Romaniei.
BTW, eu nu am fost niciodata pe noul stadion. Asta inseamna ca mi se rupe de el. Si minuneaza-te: stau la doi pasi de el.
Nu vreau sa iti produc vreo suparare ca banuiesc ca esti slab de ingeri si renunti la abstinenta.
PS Te rog sa nu ma paresti la UEFA,fifa sau MM ca imi permit sa comentez pe fcsteaua.
terente supara adevarul este ? ca vad ca daca nu ai argumente o tragi pe asta cu abstinenta, MM, etc...asta e frate ce sa facem noi care am plecat din tara aia cand majoritatea oamenilor din Romania voteaza cu PCR (USL)....verifica la statistici amice cu cat contribue romanii din strainatate pentru tara si ai sa ramai surprins
.....in rest numai bine si tu sa continui sa muncesti acolo si de fiecare data cand se construieste ceva pe acolo sa zici ca e al tau.
terente supara adevarul este ? ca vad ca daca nu ai argumente o tragi pe asta cu abstinenta, MM, etc...asta e frate ce sa facem noi care am plecat din tara aia cand majoritatea oamenilor din Romania voteaza cu PCR (USL)....verifica la statistici amice cu cat contribue romanii din strainatate pentru tara si ai sa ramai surprins.....in rest numai bine si tu sa continui sa muncesti acolo si de fiecare data cand se construieste ceva pe acolo sa zici ca e al tau.
Daca nu-i al nostru, atunci al cui e? E din banii nostri, aia care platim taxe la stat.Nu platim 100 de euro pe an. Calculeaza cate impozite sunt si afli cat platim noi astia din Romania pe an. Numai cand cumperi un kilogram de carne sau de zahar deja e platit impozit la stat, nu mai zic de impozitul pe salariu, samd. Pe tot ce dam bani sau primim bani platim impozit. TOT!
....verifica la statistici amice cu cat contribue romanii din strainatate pentru tara si ai sa ramai surprins.....
@Dragule,
esti irecuperabil din unele punctele de vedere. Spui mai multe prostii si decat copilul meu. Pe el il inteleg ca are cativa ani. Dar tu...
Si culca-te linistit cu poza presedintelui sub perna si viseaza la realizarile tovarusului iubit in continuare.
Somn usor!
PS Imi cer scuze, ca am indus putin in eroare. Nu doar firmele platesc taxe. Vorba lui Ebonyc. Si cand un amarat de om cumpara o paine face bugetul tarii gras.