FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Decizia

«12345»
Mihai Gruia27.03.2008 08:25

CERETI SAU ACCEPTATI REJUCAREA, pentru ca NOI SUNTEM Steaua, IAR EI, NIMIC!

 

SIncer spun ca eram adeptul masurii 3-0 pentru Steaua pana sa citesc chestia asta ... BRAVO !!! atat pot sa spun ...EXCELENT !!!

Bundy27.03.2008 10:25

Cred ca daca vroiau sa dea 3-0 pentru Steaua aflam de vinerea trecuta. Va fi o decizie normala, nu una aplicata strict dupa regulament. Probabil vom rejuca meciul si sper sa-i batem ca sa le inchidem gura si sa terminam odata cu discutiile.

Rahoolio27.03.2008 11:25

Yep, Piece of Mind.

Ai, ca intotdeauna, perfecta dreptate. Rejucarea ar fi beton mai ales daca o camera de filmat l-ar surprinde pe cioban aruncind cu sticla de apa minerala (plina cu vodka) spre teasta arbitrului. Steaua e Steaua iar milogii si cateii se vor resemna inca odata sa o vada jucind in Champions League. Si sa-ti dau un pont: dupa alegeri, Becali va lua jet de la club. De ce?, pen'ca asa trebuie.

Forza Steaua!

ZeceMagic27.03.2008 11:28

Am cateva precizari.... daca nu se ia acum o decizie regulamentara atunci orice alt incident ca si acesta va avea un precedent... toti vor spune exact ca si conducatorii rapidului:"DE CE SA FIM NOI PRIMII...." si uite asa se va taragana ani de-a randul .... ei nu ar fi facut ca noi.... ei ar fi fugit direct la autocar fratilor... reveniti-va... daca nu se respecta acum regulamentul atunci se vor arunca brichete mereu iar cei implicati vor trebui sa rejoace meciul pentru ca s-a creat un precedent....

raducelbun27.03.2008 11:59

Toti invocam respectarea REGULAMENTULUI dar nici unul nu stim exact ce se spune in acest Regulament (de fapt, mai nou, ar fi vorba de doua regulamente - Reg. disciplinar si un reg. intitulat Legile jocului sau cam asa ceva). Daca ar fi sa ne luam dupa declaratiile lui Sandu, Lupescu, Mitica, Porumboiu si acest Abrudan lucrurile ar fi extrem de clare si, probabil ca la ora asta nu mai aveam ce sa postam aici indiferent de dorinta noastra. Insa la ora asta, cel putin pentru mine, este CLAR doar faptul ca nici unul dintre cei mai sus mentionati NU SUNT JURISTI. Si mai este clar un lucru - la ora la care ei au facut aceste afirmatii nici ei nu cunosteau prea bine care erau dispozitiile legale in materie.

 

 

P.S. - De unde pot sa fac rost de aceste regulamente?

RedStar27.03.2008 13:04

Aici gasiti regulamentele: http://info.FRF.ro/index.php?articol=6

dragos_drlsteaua27.03.2008 13:08

Decizia este una foarte simpla! E clar si limpede faptul ca Deaconu nu a oprit regulamentar jocul! Si asta dintr-un singur motiv, pentru ca e idiot. Eram sigur ca de asta se va lega rapidul si am avut dreptate. Daca el oprea meciul atunci cand l-a lovit faimoasa bricheta in cap, atunci puteam sa fim siguri 100% ca meciul se va termina 3-0 la masa verde. Asa insa, judecand dupa regulamentele in vigoare, nu a avut acoperire regulamentara in momentul in care a oprit partida. Meciul se va relua din min 74, la scorul de 1-0 pentru echipa de sub pod, iar echipa gazda va primi 5-6 etape cu portile inchise, pe langa o amenda consistenta. Treaba e ce se intampla cu arbitrul Deaconu?!? Pentru ca el, a fost perceput ca un erou in ultima saptamana, inclusiv medaliat de mai marele tarii. Aici va fi foarte interesant deznodamantul! Ramane insa de vazut...eu unul sunt foarte curios.

Cert e insa un lucru, NU VOM CASTIGA LA MASA VERDE!!!

DelPiero1027.03.2008 13:12

Am o senzatie ciudata legata de ce se va da maine la Comisie...

Virgil27.03.2008 13:17

Nu e cert nimic pana maine. Totul e in coada de peste. E adevarat ca arbitrul Deaconu trebuia sa astepte 3 minute inainte de a reincepe meciul, dar asta e problema lui si va da socoteala personal. Meciul a fost intrerupt si asa va ramane. Ce? Daca se marcheaza gol din offside sau din penalty inventat se anuleaza golul? Nu! Plateste arbitrul cu cateva etape de suspendare. Pentru mine este cat se poate de clar: meci pierdut pentru Rapid!

The Flyer27.03.2008 13:29

dupa toate cele intimplate,articolele din presa aparute in ultimele zile,tergiversarea asta.........as paria ca meciul se va relua din minutul 73!sper sa ma insel!

victor27.03.2008 13:31
Ai dreptate, totul culminand cu declaratiile "profetului", ca daca nu se da 3-0 pentru Steaua, merge pana in panzele albe, recte tribunalul de la Lausanne...Daca ar fi fost 1-0 pentru noi in acel minut 73, as fi inteles, asa, nu este decat o pledoarie "pro causa".

 

 

 

Tu ar trebui sa iesi din butoiul cu admiratie fata de Gigel, ........ si sa realizezi ca tocmai pentru ca noi suntem Steaua, iar ei nimic, ar trebui sa acceptam rejucarea partidei si nu sa ne ascundem dupa niste prevederi obscure dintr-un regulament despre care oricum nimeni nu stie mai nimic.

 

Sunt profund trist sa vad ca mesajul articolului meu s-a pierdut undeva printre randuri. Pacat.

 

(1) iti repet: moralitate = respectarea legii

 

(2) Gigi Becali este OBLIGAT prin pozitia sa apere pana in panzele albe interesele clubului nostru. cu atat este mai justificata atitudinea lui intr-o situatie in care Steaua nu are nici o vina si a fost clar prejudiciata, fiind tarata intr-un scandal de neacceptat. cand transformi un joc de fotbal intr-un circ ieftin, cand nu iei IN MOD DELIBERAT masurile organizatorice necesare SI INCURAJEZI agresarea adversarilor si a arbitrilor pentru ca astfel sa-ti creezi un avantaj tu ca echipa gazda, esti vinovat nu doar legal ci si moral. pe giulesti nu este o intamplare nefericita ceea ce s-a intamplat, ci este efectul unei politici premeditate de incitare la violenta si dezordine. tocmai din aceste motive este imoral sa ceri Stelei sa accepte un aranjament amiabil. DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE ESTE EXCLUS SA ACCEPTAM ALTCEVA DECAT 3-0. ar fi o lipsta totala de respect nu doar fata de intreaga noastra istorie, ci si in general fata de normele bunului simt. ce facem acum, protejam si incurajam golania si pe toti derbedeii care vin pe stadione de cartier sa arunce pietre in jucatorii adversi si in capul arbitrilor?

 

(3) cand pe absolut toate site-urile care au initiat sondaje ref. acest subiect, peste 65% din cei chestionati (si nu doar suporteri stelisti) se pronunta pentru aplicarea ferma a legii si acordarea victoriei cu 3-0, nu prea inteleg sensul comentariilor tale si nici apelul scortos la adresa "profetului", care chipurile imediat ar trebui sa accepte, sa faca, sa nu mai declare........si alte alea?! multimile au decis: nu vrem clementa, nu oferim clementa! sa se aplice legea! eu iti spun de acum: orice alta decizie va duce la mari dezordini pe stadioane!

 

 

o sa fie 3-0, caci regulamentul este clar. altele sunt insa problemele. acum toti smecherii vor sa profite. asta e!

 

 

@SOS

e un complexat. sa vezi insa ce mail-uri primeste. cred ca a luat la injuraturi sa-i ajunga pentru toata viata. eram cu un prieten si l-am intalnit la "casa alba" (pe enescu) acum 2 zile. albie de porci l-a facut amicul meu si lumea radea in hohote. e un labagiu infatuat!

 

 

 

NU mai posta consecutiv !!!

fantastic27.03.2008 13:45

Raportul oficial scris de Deaconu dupa meci poate rasturna cazul. De ce? Pentru ca, potrivit propriei marturii consemnate in raport, Deaconu n-a oprit meciul Rapid - Steaua din cauza efectelor loviturii cu bricheta, ci pentru ca "am avertizat ca daca se mai arunca voi stopa partida". In acest ultim caz, conform regulamentului, era obligat sa ofere trei minute clubului organizator pentru a remedia situatia.

Azi, cazul ajunge la Comisia Centrala a Arbitrilor. Imaginati-va sub ce presiune va delibera CCA! Declarat erou de presedintele tarii si instituit drept model de seful Federatiei, e posibil ca Deaconu sa fi comis o iregularitate?! E posibil ca acel gest de forfecare a aerului cu miinile, interpretat de unii telespectatori drept un moment de furie, sa fie ilegitim, tocmai pentru ca n-a oferit gazdelor, publicului si lui insusi cele trei minute de chemare la calm, in care fotbalul putea sau nu reveni?

Si ce ironie a destinului! Dupa un mandat in care au fost transformati spre final in element de decor de catre sefii FRF, Constantin Gheorghe si colegii sai sunt chemati sa ia cea mai importanta decizie a guvernarii lor in fruntea arbitrajului romanesc. Dupa ce s-au pronuntat politicienii tarii si politicienii fotbalului, dupa ce avocatii din Comisii si avocatii cluburilor s-au duelat, cazul ajunge in fine acolo unde trebuia sa poposeasca din prima: pe masa specialistilor in arbitraj. Ei sunt chemati sa spuna daca Deaconu, care poate fi erou sau doar un om fragil, ca noi toti, e un arbitru care a aplicat regulamentul profesiei sale. Atit.(Tolontan)

 

Daca era sa se acorde 3-0 se dadea de ieri, asa nu prea cred ca vom avea cele 3 puncte. Poate e mai bine asa!?

alexblaja27.03.2008 13:50

Repet, trebuie sa consideram jocul pierdut!

 

Asa va fi satisfacuta toata lumea: si suporterii Rapidului, care mai nou vad ca apreciaza, cel putin pe forumurile de pe net ale ziarelor sportive, pozitia galeriei steliste de la meciul cu UTA (mesaj foarte frumos de altfel, dar al carui efect in planul imaginii Stelei a fost egal cu zero, dupa cum s-a vazut in presa), dar si suporterii stelisti care doresc moralitate si corectitudine, in detrimentul respectarii legii, fata de o echipa ai carei suporteri au scuipat si injurat toate simbolurile steliste care au avut ghinionul sa ajunga prin stadionul Ghiulesti.

 

Cel mai satisfacut va fi Muresan de la Cluj, caruia rezultatul ii va conveni de minune.

 

Asta este, traim intr-o tara unde legea este interpretabila si toti fac in pantaloni cum vine un avocat care stie portitele de iesire.

 

Nesatisfacuti vor fi cei care doresc respectarea legii, dar n-ar fi prima oara. Da-i incolo de prosti si naivi, ei pe ce lume traiesc? Ori sunt niste domnisoare precum Deaconu, ori sunt niste pusti care n-au dat piept cu viata, sa stie si ei sa dea o spaga, sa interpreteze legea in folosul lor...Oricum, astia care vor sa se respecte legea sunt niste fraieri, nu inghit ei de 18 ani rahat cu polonicul, ce-o sa faca acuma? Da cine sunt astia frate, care vor sa se respecte legea? Ia sa-i adunam pe stadioane si sa ii ucidem prin bataie cu brichete!

forever_STEAUA27.03.2008 13:57

alexblaja

 

Ai uitat o categorie. Nesatisfãcuți vor fi și cei care vor sã câștige Steaua cu orice preț. Indiferent dacã e regulamentar sau nu. Important e sã câștige Steaua.

Piece of Mind27.03.2008 13:58

SOS, spune-mi te rog la ce emisiune a facut Banciu respectivele afirmatii. Merci.

 

o sa fie 3-0, caci regulamentul este clar. altele sunt insa problemele. acum toti smecherii vor sa profite. asta e!

 

 

Spune-mi si mie te rog exact articolul care se preteaza a fi aplicat spetei de fata.

 

Daca este adevarat ceea ce scrie Tolontan astazi, inseamna ca avocatul Gheorghe Florea si-a facut temele. Punct.

Virgil27.03.2008 14:29

@ Victor

 

"casa alba" = UNITER? Ca alta casa alba in afara de biserica ALBA nu stiu pe strada aia. Doar daca nu e vreun nume conspirativ.

 

Prin ce cercuri te invarti amice?

 

PS: Banciu e un dinamovist rapciugos. Sa va spuna Gica Chioru despre el.

SOS27.03.2008 15:11

@piece of mind

afirmatia respectiva a fost facuta la emisiunea "11 metri cu radu banciu si andi stanescu" la radios sport total fm.

fiara727.03.2008 15:21

Spune-mi si mie te rog exact articolul care se preteaza a fi aplicat spetei de fata.

 

Daca este adevarat ceea ce scrie Tolontan astazi, inseamna ca avocatul Gheorghe Florea si-a facut temele. Punct.

uite aici:Articolul invocat de Dragomir și Abrudan este cel cu numãrul 82, punctul 2: "Neasigurarea, potrivit ROAF, a asistenței medicale, a prezenței forțelor de ordine sau a pompierilor la stadion, a mãsurilor de protecție pentru echipa vizitatoare și pentru arbitri, fapt ce a determinat neînceperea sau oprirea jocului se sancționeazã cu forfait". Apoi, articolul 83, punctul 5, face trimitere exact la cazul din Giulești: "Neexecutarea dispozițiilor date de arbitru în legãturã cu desfãșurarea regulamentarã a jocului, înaintea sau în timpul partidei, care are ca efect neînceperea sau nereluarea jocului, se sancționeazã cu pierderea jocului cu forfait".

 

Mi se pare destul de clar. Rapid are probleme cu ambele articole. Daca la art 83 pot spune ca nu au avut timp sa execute dispozitiile arbitrului (de a nu se mai arunca cu obiecte) pentru ca ala nu le-a acordat 3 minute, la art 82 chiar nu au ce sa argumenteze pentru ca e clar: nu au asigurat mãsurile de protecție pentru arbitri, fapt ce a determinat oprirea jocului, masuri care trebuiau luate dinainte de inceperea meciului, adica sa ii controleze pe aia la sange si sa nu intre cu brichete

 

http://www.gazetasfarcurilor.ro/stire/3-0-Steaua-60564.html si se inlocuieste cu gsp

Bundy27.03.2008 15:52

Vorba in targ e asa: pe crapizi ii penalizeaza cu 3 puncte pentru. deficiente organizatorice si meciul se rejoaca de la 0-0; am rezolvat-o si pe asta in pur stil romanesc:)

fiara727.03.2008 15:59

chichitza aia cu 3 minute de care se leaga milogii se poate combate foarte simplu. Ei calculeaza 3 minute din momentul in care a fost lovit arbitrul; de ce sa nu calc

ulam 3 minute din momentul in care au fost avertizati prima oara sa nu mai arunc

e

 cu obiecte? (adica la pauza daca tin eu bine minte) Pe toata durata reprizei a doua s-a auzit crainicul stadionului cum  ii ruga sa nu mai arunce; deci au trecut cateva zeci de minute de cand au fost avertizati si pana cand s-a oprit meciul.

Poate il anunta cineva si pe Argaseala, ca vad ca astia din conducerea Stelei sunt cam idioti si ii joaca copros cum vrea el si avocatul lui.

 

victor27.03.2008 16:12
@ Victor

 

"casa alba" = UNITER? Ca alta casa alba in afara de biserica ALBA nu stiu pe strada aia. Doar daca nu e vreun nume conspirativ.

 

Prin ce cercuri te invarti amice?

 

PS: Banciu e un dinamovist rapciugos. Sa va spuna Gica Chioru despre el.

 

pizeeria restaurant de pe enescu

alexblaja27.03.2008 16:17
alexblaja

 

Ai uitat o categorie. Nesatisfãcuți vor fi și cei care vor sã câștige Steaua cu orice preț. Indiferent dacã e regulamentar sau nu. Important e sã câștige Steaua.

 

 

Aia nu sunt o categorie, aia nici nu se pot clasifica in vreun fel :)

victor27.03.2008 16:18

pentru. virgil! poate o stii sub numele de Casa Veche. de cand au renovat-o i se mai spune si casa alba

 

Aia nu sunt o categorie, aia nici nu se pot clasifica in vreun fel :)

 

uite asa suntem noi mai rapaci cu Steaua asta! ne place sa castigam mereu si mereu! oamenii ai dracu'! daca insa aveti gusturi sado...(?!) cautati alte tinte, caci la Steaua de azi nu e o paine de mancat!

 

lasand gluma la o parte, puteati sa gasiti si alt moment in care sa solicitati noblete si purtari alese. taman cu tiganimea ne-am gasit sa avem inima larga!? altadata, acum am inchis deja!

Tupac Amaru27.03.2008 17:09

Problema principala, pentru mine, nu este ca se rejoaca sau nu...

Dar cum poti sa lupti impotriva somnului ce te apuca vazand aceste meciuri?

alexblaja27.03.2008 17:18
uite asa suntem noi mai rapaci cu Steaua asta! ne place sa castigam mereu si mereu! oamenii ai dracu'! daca insa aveti gusturi sado...(?!) cautati alte tinte, caci la Steaua de azi nu e o paine de mancat!

 

lasand gluma la o parte, puteati sa gasiti si alt moment in care sa solicitati noblete si purtari alese. taman cu tiganimea ne-am gasit sa avem inima larga!? altadata, acum am inchis deja!

 

 

In primul rand cred ca ar fi trebuit sa zici gusturi masochiste, nu sado....in fine

 

Si mie imi place sa castige Steaua, dar conform regulamentelor in vigoare. Inainte sa imi raspunzi te invit sa citesti articolele scrise de mine in ultimele zile pe acest site. Acolo vei afla ca sunt de parere ca Steaua trebuie sa castige cu 3-0 meciul cu Rapid, dar numai pentru ca asa spune legea. Daca regulamentul nu ar fi spus asta nu as fi sustinut aceasta varianta. Consider ca in Romania trebuie respectata legea, atata tot!

 

Despre cei care si-ar dori sa castige Steaua indiferent prin ce mijloace, cum ar fi de exemplu mituirea arbitrilor sau altele asemenea, nu am decat cuvinte de ocara!

«12345»