FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Victorie! Dar cu cine ne luptam?

«12345»
metale24.03.2008 15:38
Lacatus il depaseste pe Hagi ca simbol in Ghencea,dar nu ca si antrenor!Cred ca am spus totul... :rolleyes:

Hagi ca fotbalist,nu am cuvinte...dar ca antrenor? de mioare....

bodanelu24.03.2008 15:44

@Andrei SAVA bine spus!

Mihai Somanescu24.03.2008 16:08

@enjoy

 

Sunt de acord ca nu toti oamenii se citesc din prima,dar pe de alta parte nici nu i-am pus calitatile de antrenor la indoiala, la inceput. Pe de alta parte, de cat timp are nevoie? Cat timp i-a trebuit lui Protasov? Sau Zenga?

 

Pe de alta parte vad ca nu deranjeaza pe nimeni faptul ca ni se performanta si fotbal cu lingurita si mai trebuie sa fim si extaziati pentru asta. Dar ce conteaza: daca e si numele Lacatus la mijloc, acceptam orice nu?

George Stan24.03.2008 16:23

Mi se pare aiurea sa spui, asa cum face autorul, de ce ne bucuram asa tare la o victorie cu UTA? Asta pentru ca a fost obtinuta in min 90 si pentru ca de cand ma stiu eu Steaua a avut probleme cu echipele de pe ultimul loc, eventual deja retrogradate.

Joga Bonito24.03.2008 16:25
Off-topic.

 

"Ne-a trecut glontul pe la ureche. Am inceput iar de la 0-1 si se intampla cam des. A fost cel mai greu meci din acest retur pentru noi. Toate rezultatele ne-au avantajat si suntem pe drumul cel bun. Daca invingem la Vaslui, intram cu adevarat in lupta pentru titlu. La 1-1 ma gandeam ca este bun si un punct, dar a intervenit inspiratia lui Vali Badea si a antrenorului, care l-a bagat pe teren si a iesit ceea ce nimeni nu mai spera", a spus Lovin.

 

Cu astia vrem sa castigam noi titlul si sa batem pe Real Madrid.Cu Lovin care se multumea cu un punct cu UTA ACASA!.Hai specialistii in psihologia jucatorilor ia ziceti asta le-a zis Lacatus la vestiare? Ca e bun si un punct? Asa le-o fi zis Laca si lu Habibou si lu Neaga: Bah intrati si voi pe teren ca oricum NIMENI nu mai spera sa batem?

 

[...] in ea de echipa de jucatori "muncitori" si "sufletisti"....

 

Editat de moderatori! Atentie la limbaj!

 

hahahahhaha

 

Intoarce-te la FIFA MANAGER 08 frate, vezi ca ai finala C.L. cu Real Madrid. Bineinteles ca e vorba de Steaua - Real Madrid. :thumbup:

Cauti nod in papura si ai teoria conspiratiei in sange, vai de viata ta... sau emigreaza!

ytse jam24.03.2008 16:29

mi se pare un pic cam dur acest articol.

 

in primul rand, a te bucura atunci cand bati orice adversar, indiferent de nume (ca e uta, Unirea sau valencia) inseamna ca iti sustii echipa indiferent de nume, inseamna ca esti atasat de echipa, si mai mult decat atat: INSEAMNA CA ITI RESPECTI ADVERSARUL, un lucru ce usor usor ia amploare in randurile suporterilor stelisti. (apropo, am ramas placut surprins, cand o mare parte din cei de la Peluza Sud si tribuna 2 au inceput sa aplaude atunci cand un jucator al utei a fost scos de urgenta de pe teren... si nu erau aplauze ironice)

 

diferenta dintre Hagi si Lacatus ca antrenori este imensa. eu ca spectator de rand chiar il vad pe Laca un bun antrenor. intr-adevar, il are in spate pe pedrazzini (care in opinia mea, el este creierul la Steaua), dar pe pedrazzini la avut si Hagi si Zenga (de aici si esecurile lui Walter pe banca lui Dinamo). il vad antrenor mai bun pe Laca, deoarece el a fost unul dintre aceia care a surprins prin tactica lui de joc. in fiecare meci din retur, Steaua a jucat altceva dpdv tactic. in schimb, cu Hagi pe banca, toti antrenorii stiau toata schema de joc a Stelei, era foarte usor de citit. cu Laca acum lucrurile s-au schimbat in bine. cu Laca pe banca, Steaua ataca pana in ultimul minut, pentru ca Steaua de cand s-a infiintat si pana in prezent joaca numai la victorie. Steaua ar juca foarte spectaculos daca adversarul ar iesi la joc, dar cum el alege sa joace cu fundul in poarta, era normal ca Steaua sa improvizeze, si sa aiba castig de cauza la fazele fixe.

 

si la urma urmei, Steaua a furat tot timpul, dar cel putin la fel de mult au furat si cei de la CFR in acest sezon, in timp ce rapid si Dinamo nici nu intra in calcul, pentru ca ei sunt un caz mai special :smile:

 

una peste alta, eu sunt mandru de Steaua, iar daca vom lua campionatul (indiferent cum, si chiar o sa il luam) va spun eu, vom fi mai fericiti ca niciodata. asa ca HAI Steaua

i0nutz8324.03.2008 16:32

Am trait sa citesc si asemenea lucruri pe site-ul suporterilor. Daca era dincolo sau in alta parte poate nu m-ar fi mirat. De fapt cu siguranta nu..

 

Am inteles, e o parere a unui om, trebuie respectata, dar, in acceptiunea mea, nu si impartasita, mai ales cand la mijloc este NUMELE lui Marius Lacatus. Nu omul, nu antrenorul, ci SIMBOLUL culorilor ros-albastre.

 

Si da, ne vom bucura de o victorie obtinuta in min 90, 90+1, 90+2, 90+3, 90+4 sau cat o mai fi, indiferent de adversar si indiferent de conjunctura. Pentru ca suntem stelisti, tragem mereu speranta la succese, suntem obisnuiti cu ce-i mai bun, iar in final, tragand linie, cele care conteaza sunt punctele. Preferam cu totii si joc bun si rezultate dar gandind pragmatic, oare ce ramane in urma in afara cifrelor ?

 

Nu e Lacatus super antrenor, de fapt nici nu a avut ocazia sa devina. A visat tot timpul, in ultima vreme, sa conduca echipa la care a facut istorie in teren. A ajuns pe banca, are rezultate - cel mai important, dar evident si de lucru la echipa. Rabdare si incredere, vine un final de sezon extrem de greu iar Laca, la fel ca si Mirel & co au nevoie de liniste.

asterix24.03.2008 16:58

trebuie sa recunoastem ca Steaua pentru moment joaca foarte urat. ieri in prima repriza nu a avut decat un sut pe poarta ceea ce este un lucru grav. nu inteleg de ce Lacatus tot insista cu acest sistem care se pare ca nu da roade. cred ca ar trebui sa mai joace si un alt sistem de joc si sa mai incerce la antrenamente si cu pase pe jos din prima. sa faca asta la antrenamentpana le ies ochii din cap la jucatori. am avut incredere in Lacatus dar din pacate aceasta incredere a cam inceput sa se piarda. in rest sper sa auzim numai de bine. FORZZA Steaua

drlv8524.03.2008 17:19

'Fantastic' articol postat la rubrica .. ESENTIAL ... (subliniez esential)

 

Incep direct, nu ma ascund de nimeni si nimic .. sincer imi dai impresia unui jurnalist nerealizat care KIAR CREDE ca AR AVEA DREPTUL sa scrie asa ceva ... ceea ce ai scris aici ai facut-o fara pic de RESPECT ...

 

Te-am urmarit odata cand te-ai afisat la TV (calitatea parca era de reprezentant al site-ul NOSTRU -suporterilor-) si pareai ca-ti potsi masura cuvintele .. ca vorbesti cel putin in cunostinta de cauza... Intre timp ori ai adunat de undeva prea multa frustare ori te tradeaza mentalitatea si aratsi pe fata cum gandesti ..

 

Nu vreau sa par persoana care le stie pe toate .. nici pe departe .. scriu aici (si nu am facut de MULT timp asta) din simplul motiv ca acest articol m-a revoltat complet ...

 

Mihai, sa inteleg ca din spiritul pur stelist nu ai inteles chiar nimic pana acum? ... Chiar esti unul dintre cei care vin la stadion doar din amintiri si asteapta sa se tot repete istoria? ... Chiar crezi ca vom mai fi vreodata 'vitezistii' ? ... Fiecare perioada a unui club are identitatea sa ... Te cramponezi ca un jurnalist de 2 bani incercand sa creezi o impresie irefutabila asupra unui om care va ramane pe veci in istorie folosind cuvinte demne de jurnalistul mai sus mentionat: "duetul creditor - antrenor principal"

 

Sunt foarte multe meciurile pe Ghencea cand pur si simplu nu ma intereseaza cu cine jucam(ieri a fost unul dintre ele - restul sunt dusmanii) ... stiu doar ca trebuie sa luptam si sa razbatem de fiecare data ...

 

NU vreau sa intru in polemica nici cu tine nici cu altcineva de aici ... mi-am spus parerea cu aceeasi ardoare cu care ti-ai scris tu articolul la esential...

 

Multumesc,

un stelist

MoRRiS24.03.2008 17:33
Se spune ca ziaristii sunt formatori de opinie. Si, iata ca aceasta campanie a presei, care vede in orice aparitie a Stelei un blat, da roade...

Ca Steaua nu e ceea ce ne dorim, ca Steaua se chinuie la fiecare meci e evident. Ca antrenorul Lacatus e departe de jucatorul Lacatus e limpede ca lumina zilei.

Dar sa amestecam situatia din teren cu zvonistica trompetelor GSP si Prosport si cu diareea vocala a creditorului e cu totul altceva!

GgB tot da din gura ca se implica. Bineinteles, e suficient pentru a se urla in gura mare ca Steaua fura... Fara a se observa ca Steaua lui GgB a pierdut puncte taman cu micutii si sarmani. Cei care, nu-i asa, sunt usor de momit cu niscai euroi.

Arbitrii au gresit de cateva ori in favoarea Stelei. De ajuns pentru a se uita toate greselile impotriva echipei noastre, parodia de tur al campionatului, in care ecomacsii n-au pierdut mai nimic in fata acelorasi echipe care-si dadeau sufletul impotriva echipei lui GgB. (N-ati uitat, Becali umbla cu sacosa...)

 

Ati observat oare ca, incet-incet, spiritul Fiarei se face simtit? Ca jucatorii apatici "pun osul", ca aceiasi jucatori care nu faceau un dribling acum incearca, intra in combinatii, suteaza la poarta?

 

Da, Steaua asta nu e Steaua noastra. Inca...

Dar va fi. In ciuda hachitelor unui investitor abulic.

 

Ganditi-va la startul meciului cu CFR. 0-1 dupa cateva minute... Altii s-ar fi prabusit. Baietii astia pe care nu-i iertati au strans randurile si i-au umilit pe trufasii lui Paszkany si Muresan.

Aseara, dupa un gol senzational al UTA-ei, a urmat un asediu continuu. A fost greu, dar au invins.

 

Ce altceva mai vreti?

Dati-le timp, incurajati-i! Sunt ai nostri!

Dar voi parca abia asteptati sa-i prindeti cu fofarlica, sa-i fluierati, sa-i injurati...

 

L-ati vazut pe Mirel cum strangea din dinti?

L-ati vazut pe Banel incercand sa treaca peste necazurile lui si apostrofarile voastre?

 

Voi sunteti perfecti?

 

 

 

 

TOTAL de acord cu tine, Andrei

f_torres24.03.2008 17:55

Foarte bun articolul tau....Marius Lacatus ca si antrenor este un mare ZERO.....

Sunt din Arad si stiu foarte bine cam ce stia Lacatus sa faca ca si antrenor la UTA....la antrenamente jucatorii jucau laptenis si se antrenau cu 1-2 zile inainte de un meci.....asa de ochii lumii mai mult.

Cand veneau jucatori in probe nu stia pe cine sa aleaga si apoi jucatorii care ramaneau erau exclusi din lot din cauza ca erau foarte slabi....iar multi dintre cei refuzati de Lacatus au ajuns la echipe din Liga 1 ...unii chiar capitani la Ceahlaul....numarul 6 de la ei mi se pare....

Valoarea lui Laca ca si antrenor este una submediocra deoarece el a avut un lot destul de bun de jucatori.....cam gen Unirea Urziceni.....si spre deosebire de ialomiteni ....UTA este pe locul care este pentru ca jucatorii nu erau antrenati sa lupte la fiecare meci pentru victorie...tinand cont ca multi dintre jucatori au un nume in Liga 1 si vin de la echipe de top.....

La fel se intampla si la Steaua deoarece lotul este unul cu mult peste toate loturile din Liga 1....da e o problema....noi jucam cu 2 mijlocasi defensivi si un singur atacant!!!!!!

Problema este ca Lacatus insista absolut orbeste cu acest sistem penibil care taie cam jumatate din valoarea echipei......

Sper sa se schimbe ceva......pentru ca nu se poate sa joace Steaua asa cum joaca acuma....

 

 

FORZA Steaua MEREU SUPERIORI

 

fular-campionii

Bundy24.03.2008 19:31

@f_torres

 

Omule... avem 3-4 jucatori noi in echipa de start...normal ca inca nu s-au format relatii de joc si nu jucam cum am vrea cu totii, dar nu poti sa ceri mai mult de atat acum. Decamdata jucam chinuit dar avem cat de cat rezultate. Sa-ti aduc aminte ca scheletul echipei cu care am facut performanta in ultimii ani s-a format in 2-3 ani? Si tu vrei sa jucam ca Arsenal dupa 6 etape? Daca nu avem rabdare cu Lacatus si nu-i acordam incredere mai schimbam 3 antrenori anul asta si o luam de fiecare data de la capat.

Mihai Somanescu24.03.2008 20:01

@George

 

George mai tii minte un meci cu UTA de acum cativa ani, cand UTA deja retrogradata, venea in Ghencea si era 1-1 la pauza pentru ca la final sa se termine 5-2? Atunci nu-mi aduc aminte sa ne fi bucurat asa de mult.

George, nu eram noi aceia care protestam ca la un meci cu Farul cand Steaua si-a "asigurat" locul 2 in ultima etapa, iar lumea se bucura ca la un titlu? Dar atunci nu aveam un simbol pe banca, era Piturca.

Tot ce incerc sa spun e ca mi se pare okei sa te bucuri cand bati in minutul cu 90, dar nu ti se pare ca ajungand sa ne bucuram vecini cu isteria la "mari" victorii cu Unirea Urziceni, CFR Cluj, Pandurii sau UTA, gandim la un nivel mic? Daca te bucuri EXAGERAT de mult cu echipe slabe, nu cumva asta inseamna ca nu mai ai pretentii de mai mult? Exagerez daca cer ca sa avem un minim de pretentii de la fosta campioana a Europei?

Oare cum se simte Emeric Ienei cand vede aceasta nebunie din tribune, cand el a trait semifinala cu Anderlecht? E corect sa se gandeasca ca pentru suporterii Stelei ori semifinala de Champions League ori victorie cu Urziceniul e acelasi lucru?

E absurd sa cred ca tocmai simbolul echipei din 86 sa dea tonul la modestie si sa ceara sa nu ne mai bucuram in halul asta, avand in vedere trecutul glorios pe care el insusi l-a creat?

Asta e mesajul articolului meu. E mai usor sa cobori stacheta si sa zici asta e, e infinit mai greu s-o tii sus, luptandu-te cu mediocritatea.

calinel24.03.2008 20:05

bai voi glumiti sau ce?

am cistigat in min 90 cu o echipa care s-a aparat pe trei linii si a avut numai un sut pe poarta acum ce sa facem, sa plingem ca am batut si sa rejucam partida

in anglia, barnlsey din Liga a 4 ! batut pe Liverpool si Chelsea in cupa ce trebuiau sa faca fanii? sa ii ia in furci pe jucatori

fotbalul este frumos fiindca nu stii cu ce se va termina (asta daca nu esti Dinamo) si in care se infrunta 22 de barbati e normal ca uta sa traga mai tare in meciul cu Steaua decit in meciul cu Pandurii de exemplu.

cit despre Lacatus, ferguson cind a venit la man utd a avut ani foarte slabi si doar in anii '90 man utd a luat avint asa ca datii pace sa faca ce face si sa invete nu-l huliti dupa 10 meciuri. datii vreo doua campionate si doar atunci se va putea spune despre ce antrenor este el.

DanStan24.03.2008 20:08

Intamplator atat Hagi cat si Lacatus (pana in acest moment) au condus echipa timp de 12 etape de campionat. Ar fi interesant de vazut care sunt realizarile ultimilor antrenori ai Stelei in primele 12 etape ale 'mandatului' personal :

 

Piturca 12 meciuri / 7 victorii, 3 egaluri, 2 infrangeri / 15 marcate - 10 primite / 24 puncte (67 %)

 

Zenga 12 meciuri / 8 victorii, 2 egaluri, 2 infrangeri / 24 marcate - 8 primite / 26 puncte (72 %)

 

Protasov 12 meciuri / 7 victorii, 3 egaluri, 2 infrangeri / 20 marcate - 6 primite / 24 puncte (67 %)

 

Olaroiu 12 meciuri / 7 victorii, 3 egaluri, 2 infrangeri / 15 marcate - 5 primite / 24 puncte (67 %)

 

Hagi 12 meciuri / 6 victorii, 4 egaluri, 2 infrangeri / 10 marcate - 6 primite / 22 puncte (61 %)

 

Lacatus 12 meciuri / 9 victorii, 1 egaluri, 2 infrangeri / 18 marcate - 8 primite / 28 puncte (78 %)

 

*****

 

O comparatie interesanta ar putea fi facuta cu 'maestrul' Emerich Jenei (primul mandat, cel din '83) :

 

Jenei 12 meciuri / 8 victorii, 1 egaluri, 3 infrangeri / 26 marcate - 9 primite / 25 puncte (69 %)

enjoy24.03.2008 20:41

@ Mihai Somanescu: de acord ca acum lingurita e la moda; dar moda asta e raspandita, e daca vreti europenizata cu mici exceptii. nu-mi place, as prefera Steaua din perioada 86-89, dar asta e deja istorie; dar nu pot sa-mi hulesc echipa mereu, chiar daca nu-mi serveste ce-mi doresc eu ci ce poate ea. Zenga si mai ales Protasov erau alt gen de oameni, desi Protasov a pierdut, scurt, doua trofee pe care la un moment dat le aveam in buzunar. Lacatus se misca putin mai greu din lipsa de experienta si dintr-o inhibare interioara generata de importanta Stelei pentru. el; din aceasta cauza cat si din dorinta de rezultate (neaparat) nu-si permite prea multe experimente cu echipa si merge pe ce stia echipa. el se va dezvolta daca va reusi sa scape de aceasta presiune; si pentru asta are nevoie de mai mult timp. si as spune ca mai are nevoie de 2-3 jucatori - mijlocasi, cei existenti neavand randamentul scontat. iar daca nu va reusi isi va da seama si va lasa pe altcineva- Steaua nu ar fi avut nevoie de experimente dar, nu tot ce ne dorim se si realizeaza asa cum ne dorim!

endorama24.03.2008 20:48

f bun articolul asta

 

sincer, eu il apreciez pe Lacatus ca simbol, dar ca antrenor e ZERO. are o echipa in care cel putin primii 11 sunt toti titulari sau ceva de genul asta la echipele lor nationale si nu suntem in stare sa castigam nici un meci clar. pai serios acum: in afara primului meci din Ghencea imediat dupa venirea lui Lacatus, in ce alt meci din sezonul asta am jucat entuziasmant? in nici unul. doar chinuieli sau meciuri castigate cu butoane (arbitrii sau jucatori adversi ca in meciul cu Farul din iarna)

 

si exact din cauza faptului ca nu putem sa castigam meciurile pe teren, ajungem sa apelam la arbitrii si la alte butoane. chiar ma si intrebam cand am citit undeva ca Becali vrea sa-l tina pe Lacatus pe viata la Steaua daca genul asta de campionat de anul asta este ceea ce ne pregateste Becali pentru urmatorii 20 de ani.

 

dar stiti de ce Becali il apreciaza pe Lacatus in ciuda jocului mizerabil pe care il face Steaua? exact pentru motivul pentru care il aprecia pe Olaroiu: fiindca ii asculta toate indicatiile, iar uneori chiar le si cere. citisem in ceva ziar ca inaintea meciului cu Rapid, Lacatus il intrebase pe Becali daca inspiratia lui divina ii spune sa inceapa titular cu Pepe Moreno sau cu Habibou... ce antrenor e ala care in loc sa judece jucatorii in functie de ceea ce vede in timpul meciurilor si la antrenamente, se bazeaza pe inspiratia divina a patronului. de fapt, ati vazut si dupa meciul cu Poli Iasi ca toate indicatiile lui Becali au fost urmate la sange de Lacatus: Radoi pentru Ghionea, Lovin pentru Plesan si D. Moreno pentru Nicolita.

 

e vai de capul nostru in ce hal am ajuns cu Steaua din cauza imbecilului de Becali si a incompetentilor pe care ii aduce la club.

vanfootball24.03.2008 21:05

Asta mai e Steaua? E o intrebare pe care mi-o pun in fiecare zi cand ma trezesc. Si de fiecare data raspunsul negativ isi face loc. FC Steaua e doar o unealta in mainile unor mafioti (verii Becali), e vorba de bani, e vorba de orgoliile lor bolnave, e vorba de placerea de a avea puterea si adoratia oamenilor (frustrarile trecutului isi spun cuvantul).

Cand Gigi Becali se autodenunta ( si a facut-o de cateva ori pana acum), multa lume il apreciaza pentru sinceritate. Ei bine, nu sinceritatea il impinge pe Becali sa spuna lucrurile alea, ci dorinta isi arata inca o data puterea. Practic, spune "bah, hahalerelor, sunt prea destept pentru justitia romana, pot sa fac ce vreau, pot sa fac orice ilegalitate, sa o declar si sa nu patesc nimic". Asa gandeste oierul sef, nu il roade pe el constiinta de nenorocirile facute.

Apoi, ce mai e de zis? Steaua va fi campioana anul asta, sunt sigur de asta, dar dupa ultima etapa singurul sentiment simtit va fi cel de...rusine. Rusine ca ciobanul asta ne-a luat orice urma de demnitate, ca FC Steaua e un club mafiot, ca echipa ciobanului fura ca-n codru (imaginati-va ca Steaua ar fi in locul CFR-ului, Paszkany ar spune ca se apuca sa apese pe butoane, arbitrajele ar fi imptriva Stelei etc. Cum v-ati simti?) si cea mai reprezentativa imagine a campionatului imi va ramane aceea cu Lovin bucurandu-se ca s-a intrerupt meciul in Giulesti (asta da mentalitate de LOSER!!!).

 

Bafta si mult noroc celor care inca nu vad mocirla in care se afla Steaua!

endorama24.03.2008 21:11
Bafta si mult noroc celor care inca nu vad mocirla in care se afla Steaua!

 

ha ha.... imi aduc aminte ca la un moment dat ne jigneam reciproc pe aici, dar de data asta sunt 100% de acord cu tine. uite cum se schimba vremurile...

vanfootball24.03.2008 21:19

Da, au trecut momentele alea "fierbinti". Pacat ca suntem de acord tocmai in clipele astea sumbre...

forever_STEAUA24.03.2008 21:22
citisem in ceva ziar ca inaintea meciului cu Rapid, Lacatus il intrebase pe Becali daca inspiratia lui divina ii spune sa inceapa titular cu Pepe Moreno sau cu Habibou... ce antrenor e ala care in loc sa judece jucatorii in functie de ceea ce vede in timpul meciurilor si la antrenamente, se bazeaza pe inspiratia divina a patronului.

 

 

Eu ma intreb ce suporter e ala care crede mai degraba in ceva ce "a citit intr-un ziar" (apropo, presa de la noi e departe de a fi o continuare a Sfintei Scripturi!) decat in Lacatus. Pana la urma se pare ca rahatul ala cu ochi pe numele sau geanta, nu scrie chiar degeaba...

 

Fratilor, atat ii datoram lui Laca: rabdare si liniste si poate putina incredere. Noi inca visam seara de 7 Mai, si in parte o putem face si datorita lui. Laca isi traieste visul. Aveti impresia ca e cel mai mare rau care i se intampla Stelei? Credeti cu adevarat ca nu da totul pentru Steaua?

 

"Lacatus e ZERO ca antrenor" - Uneori ma intreb daca am meritat cu adevarat sa il avem pe jucatorul Lacatus...

eddie the 'ead24.03.2008 21:27

Foarte corect. Ne bucuram prea mult pentru prea putin.

 

In ceea ce il priveste pe Lacatus, cred totusi ca ii lipseste un mijloc solid pentru a-si impiedica oamenii sa joace atit de haotic. Atita timp cit nu are tot ce-i trebuie, nu poti acuza meseriasul daca produsul finit e strimb.

ytse jam24.03.2008 21:28
Daca te bucuri EXAGERAT de mult cu echipe slabe, nu cumva asta inseamna ca nu mai ai pretentii de mai mult? Exagerez daca cer ca sa avem un minim de pretentii de la fosta campioana a Europei?

eu propun sa nu mai mearga lumea la meciuri cand jucam cu echipele mici, iar Steaua cand joaca pe Ghencea sa fie exact ca Dinamo pe Stefan cel mare, pentru ca oricum echipele alea sunt vai mama lor. totusi, cum la engleji, stadioanele sunt pline? de ce pe old traford atunci cand Manchester joaca in cupa ligii cu o echipa de Liga a 3-a, stadionul este full iar spectatorii se bucura la fiecare gol de parca ar juca cu Liverpool sau juventus? nu cumva tindem spre o mentalitate comunista? (cu toate acestea, inainte de 90 Ghencea era mereu plin, fie ca Steaua juca cu Dinamo, fie ca juca cu flacara moreni... asta mi-a zis tata, care desi ma lua la meciuri, nu bagam de seama cu cine joaca si cat de plin era stadionul). eu cred ca jucatorii (si antrenorul) merita tot sprijinul nostru, cel putin pe Ghencea, INDIFERENT DE NUMELE ECHIPEI, pentru ca echipa noastra doar asa va putea trata fiecare meci ca pe o finala, si pentru ca imi place sa cred ca noi suntem cei mai civilizati dintre suporterii echipelor romanesti (cu toate ca de multe ori imi este rusine ca exist, dar ma uit in jurul meu la alte echipe si imi trece)

Kekea24.03.2008 22:40

Intradevar jocul nu este stralucit.Cu fiecare meci sufar mai mult vazand ca jocul nu se schimba.Dar pot sa zic ca Lacatus a incercat sa schimbe jocul bagandu-l pe Plesan.Cei patru din fata(in sistemul gandit de el) presupun ca ar tb sa joace pe jos daca au cu cine sa combine cand mingile pornesc de la mijloc.Avand in vedere ca a venit de la mijlocul campionatului si ca optiunile la mijloc nu prea exista, tot ce ne ramane e sa avem rabdare, sa incercam sa ignoram interventiile lui Becali, atat televizate cat si prin culise( cu o forta supraomeneasc din parte noastra desigur) si sa speram la vara la niste mijlocasi de meserie.

alexblaja24.03.2008 22:50

"Nu ne deranjeaza nici ca suntem pe cale sa ramanem in memoria suporterilor din Romania, ca un fel de Juventus dambovitean in ceea ce priveste arbitrajele de care avem parte si de modul lipsit de scrupule prin care vrem sa castigam."

 

Cand or exista dovezi in sensul asta, o sa fiu de aceeasi parere cu tine. Pana atunci, nu!

 

"Totusi nu ar trebui sa ma mire aceste atitudini, atata vreme cat sunt suporteri care vin si spun senini ca nu e nicio problema sa furi atata vreme cat si ceilalti o fac."

 

Viata nu e alba sau neagra. Este gri. Eu sunt un suporter care nu vrea ca Steaua sa fure si care crede in acelasi timp ca arbitrii au gresit din cauza slabei lor pregatiri. Arbitrii romani gresesc la toate meciurile. Cand gresesc in avantajul Stelei urla toata lumea. Invers nu. La Iasi trebuia eliminat un jucator al Politehnicii inainte de autogolul lui Banel. Cu Unirea am avut doua penalty-uri neacordate la scorul de 0-0, inainte de cele reclamate de Urziceni. De astea nu mai zice nimeni nimic, cinstea si corectitudinea nu mai functioneaza si acolo.

 

"Acum va sari lumea: cum imi permit sa vorbesc asa de un simbol, care a facut si a dres si care trebuie lasat sa demonstreze"

 

Olaroiu a pierdut o semifinala de Cupa UEFA pentru ca a facut in pantaloni. Si totusi am mai avut rabdare cu el.

«12345»