FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Victorie! Dar cu cine ne luptam?

«12345»
Mihai Somanescu24.03.2008 12:15

@maryo

 

Este foarte amuzant felul in care iti explici "argumentele". Cand te-a jignit tine Dan Petrescu? Cand am cerut eu sa jucam englezeste? Pai daca Dan Petrescu e asa slab, explica-mi cum de Steaua, antrenata de un simbol adevarat s-a chinuit de mama focului cu echipa lui?

Nu-mi raspunde la aceste intrebari pentru ca nu ai cum sa vii cu argumente

fedora24.03.2008 12:17

Corectati-ma daca gresesc, dar a folosi 4 atacanti de diferite profiluri (Dica, Dayro - nu si aseara, Pepe si Mendoza) nu stiu daca poate insemna o alcatuire ofensiva. Dupa umila mea parere, doar Mendoza poate juca mijlocas.

 

edit: @MoWeed : nu vazusem postul tau :P

MoWeed24.03.2008 12:17

fedora

 

Exact asta ziceam si eu...

yo_marius24.03.2008 12:18

Pot sa va intreb si eu domnilor "antrenori" si "tacticieni" care este vina antrenorului Lacatus pentru faptul ca joaca Lovin? Cumva sunt 15 mijlocasi coordonatori in lot iar Lacatus insista cu Lovin asa de florile dalbe? Hai sa fim seriosi. Echipa nu joaca pentru ca lipseste un pasator, avem o echipa rupta, si asta se vede la fiecare meci. Dar de aici pana la a da vina pe Lacatus e o cale lunga!

 

P.S. M-am bucurat la golul din minutul 90. M-am bucurat ca un nebun. M-am bucurat alaturi de cativa prieteni(cred ca pot sa le zic prieteni). Ai vreo explicatie pentru asta Mihai? Sunt cumva un indobitocit al sistemului?

SSK24.03.2008 12:21

Mult prea dur acest articol. Daca suntem sinceri, Steaua n-a fost niciodata o echipa care sa "lupte impotriva sistemului", nici in trecut, si cu atat mai putin in prezent. Noi am fost sistemul, cu deosebirea ca am profitat cu decenta de pe urma lui si am stiut sa facem performanta, nu sa ne furam singuri caciula.

mikutu24.03.2008 12:21
Pai tocmai ziceam ca daca are 4 atacanti de meserie in teren si joaca mijlocasi nu inseamna ca e formula ofensiva.

Totusi aici nu este vina lui Lacatus ca nu avem mijlocasi de banda si trebuie sa reprofileze atacanti acolo.

te cramponezi atat de locul lor in schema. oamenii joaca sus, langa careu, problema e s-o bage in poarta , pentru asta au fost adusi, nu sa dea cu dreptul in stangul cum au facut de o gramada de ori numai aseara, aici nu mai e nici vina lui Lacatus. la timpul lui isi facea datoria in situatii de 1-1 . degeaba gandesti un joc daca nu sunt in stare sa paseze jucatorii, asta nu mai tine de antrenor, scuza-ma.

MoWeed24.03.2008 12:25

Dar oare daca stau si mijlocasii de banda langa careu mai are cine sa le paseze??

Orice ai zice este imposibil ca un atacant sa inscrie din toate ocaziile mai si rateaza(aici nu e vina lui Lacatus ce-i drept)

mikutu24.03.2008 12:31
Dar oare daca stau si mijlocasii de banda langa careu mai are cine sa le paseze??

Orice ai zice este imposibil ca un atacant sa inscrie din toate ocaziile mai si rateaza(aici nu e vina lui Lacatus ce-i drept)

ai vazut ca ai zis-o?:) nu e vina lui Lacatus, cum nu e nici vina lui Andone, Rednic,Zenga, sau cine mai vrei tu. treaba anrenorului se termina in momentul in care arbitrul arunca banul in sus penru alegerea mingii sau a terenului. de aici incolo, cine se descurca bine, cine nu......schimba antrenorul!!! de la atatea schimbari de antrenori am ajuns in haosul de acum! nu exista continuitate!!! cum nu exista nici pana sa tina ciobanul jucatorii la echipa. este singurul merit al becalianului: a tinut jucatorii, a creeat starea de continuitate, si usor usor am ajuns in semifinale europene. dar antrenori schimbati cate 3-4-5 pe sezon... unde duc?!

MARYO-24.03.2008 12:38

..Domnule Somanescu vad ca v-au deranjat acuzatziile mele..imi ceretzi sa va explic de ce Steaua s-a chinuit cu Unirea Urziceni?..e simplu..e simplu sa antrenezi o echipa mica ..mica la fel ca si bursucul..o echipa care se apara se bazeaza pe lupta si iar lupta ca in Anglia..pentru ca nu are si alte mijloace..se apara cu o echipa ca Steaua si probabil azi la Ceahlaul o sa piarda..eu l-as dori pe Dan Petrescu la o echipa mare..dar nu la Steaua ci iar la Rapid..ar saruta steagul tziganilor cu foc ar veni iar in Ghencea si ar spune ca el aude doar galeria rrapidului cum a mai spus-o..si ar sta si el vreo 5 etape..timp in care pe giulesti ar fi s-ar porni o ploaie..de centrari cum era pe vremea lui in England..Lacatus nu e mare antrenor..dar ce mare antrenor avem>?..pitzurca cu care am avut cea mai lunga seceta poate din istorie de trofee..Olaroiu care a facut in pantaloni cu Boro in deplasare si care a adus acest joc infect in Ghencea...pana la urma jucatorii sunt cei mai imp antrenorul conteaza putzin in 15 etape cate a prins Laca..Dar esti un roman autentic nu ai rabdare arunci cu noroi in simboluri..poate ca pentru tine ar fi bun mort ca si Haldan ca sa-l respectzi...

androsteaua24.03.2008 12:50

e trist ceea ce spuneti...mai grav este ca tot ceea ce ati spus este si adevarat!

micodo24.03.2008 13:01

Am crezut ca olita e cel mai slab antrenor care a antrenat Steaua dar Lacatus il intrece de departe. Pur si simplu nu este posibil ca sa nu reusim sa dominam nici un meci indiferent ca e vorba de rapid, uta sau Urziceni. Este incredibil cum Steaua trateaza orice meci la ''dam gol si apoi ne aparam''. Si in vreama lui Oli jucam asa dar, mai faceam si meciuri in care zburdam. Cum este posibil sa te chinui in halul asta sa bati uta acasa dupa ce ai la discretie 80 minute pentru a da 2 goluri. Lacatus nu mai are ce sa demonstreze, a demonstrat pana acum ca este un antrenor mic, cu un joc de echipa mica.

Suntem o rusine de echipa. Ii inteleg pe dusmanii nostri. Nu poti decat sa urasti aceasta echipa cu jocul ei infect. Nu trebuie sa fi caine, rapidist sau oltean, nu trebuie sa fi nici macar spectator de fotbal ca sa urasti aceasta echipa. Pentru ca si eu, ca stelist, urasc jocul, ''ajutorul'' si norocul acestei echipe.

DelPiero1024.03.2008 13:09

Unii nu stiu sa faca diferenta dintre simbolul Marius Lacatus si antrenorul Marius Lacatus,din pacate!90% din fostii mari jucatori n-au reusit ca antrenori,asa ca Laca n-ar fi deloc un caz singular!

LARI24.03.2008 13:11

Excelent articol!

 

Tricoul cu care vin eu la meciuri are pe spate numarul 7 si deasupra scrie Lacatus. Totusi, mi s-a parut dezamagitor modul in care a pregatit el partida de aseara.

 

Totusi, nu sunt nici de parere ca e un antrenor foarte slab. S-a scris in presa, in urma unei analize furnizate de o firma specializata, ca Steaua are cei mai buni parametri de joc. Mai mult, cand vad cum ratam din situatii rarissime, imi vine sa-mi smulg parul din cap. Si tocmai m-am tuns 3.

 

OK, de acord, nu ne comparam, ASA CUM AR TREBUI, cu marile echipe ale continentului, dar, totusi, se pare ca e un plus fata de turul campionatului. Dar sustin in continuare ca echipa asta are infinit mai mult potential, care nu este folosit, tocmai pentru ca Lacatus nu are fie experienta, fie capacitatea necesara. Raspunsul il vom primi in timp.

 

Mihai, vorbeai de atitudinea suporterilor nostri. Inca astept un articol referitor la acel fantastic banner de aseara: "PREFERAM UN REZULTAT CORECT - DECAT UN FOTBAL DEFECT!".

 

Acel banner ar trebui sa spuna multe. Dar sper ca SSK sa se ocupe si de acest lucru. Consider ca un astfel de articol IS A MUST!!!

greco24.03.2008 13:16

Fãrã sã îi critic pe vreunul dintre ei, mi se pare cã SSK exagereazã mai mult decât Mihai ªomãnescu.

 

Noi am fost sistemul?

 

Nici vorbã. Noi am fost echipa de top a României, indiferent de regim. Noi am profitat într-un mod de obicei decent de circumstanțele date, total opus de Rapid care a adoptat strategia victimizãrii atât în anii interbelici cât și în comunism și în tranziția asta de acuma (nu știu exact spre ce e tranziția asta, dar mã rog...).

 

Atitudinea gen mai demult am fãcut mãgãrii, dar vremurile s-au schimbat e una falsã, pe care niciun suporter stelist nu ar trebui s-o adopte. Mai degrabã trebuie sã vedem ce putem face acum ca sã stârpim cancerul din conducerea clubului nostru, pentru cã dacã am fost vreodata "sistemul", cum zice SSK, acum suntem.

 

ªi totuși... și Mihai exagereazã pentru cã e vorba mai mult despre imaginea pe care Becali ne-o formeazã decât de mãgãriile pe care noi le-am face. Acest retur nu mi-a dat impresia cã am fi fost avantajați... Asearã am jucat un fotbal curat și corect împotriva unui club care are mai multe de spus decât altã datã pentru cã valorile din fotbalulu intern s-au nivelat. Într-adevãr, fotbalul prestat de noi lasã de dorit, într-adevãr, și Lãcãtuș are partea sa de vinã (chiar dacã rãmâne și va rãmâne mereu un idol în Ghencea).

 

M-am bucurat mult în Giulești când s-a fluierat finalul meciului, m-am bucurat mult mai mult asearã pentru golul din minutul 93. De ce? Nu știu... pentru cã așa am simțit, pentru cã doar așa pot sã trãiesc alãturi de Steaua pe stadion. Una e ce gândim azi la rece, și alta e ce se întâmplã în focul luptei.

 

Eu am obosit puțin de când o tot spun... Trebuie sã ne manifestãm antipatia fațã de Becali indiferent de rezultate și de jocul echipei. Se pare cã nu putem, așa cã mi s-a mai dus și mie din aplomb. Asta e, ãștia suntem...

Matrixone24.03.2008 13:22

LA MULTI ANI EMEHARA, sa ai parte de evolutii excelente cat vei juca la Steaua

Mihai Somanescu24.03.2008 13:50

Ovidiu,

 

poate ca Steaua nu era un Robin Hood al sistemului inainte de 90, dar macar era decenta. Altii faceau meciuri mascarada si Steaua facea performante . Daca si inainte si dupa, Steaua ar fi fost sistemul nu se ajungea la episoade ca cele la care faceam referire. Diferenta dintre noi si ceilalti "participanti" era ca noi faceam performante, pe cand acum? La ce ne-a folosit turul de forta al ciobanului de anul trecut ( din ultimele 8 etape )in Liga?

Piece of Mind24.03.2008 13:59
Parerea mea sincera este ca tu nu ai ce cauta sa scrii pe acest site. Ai intrecut absolut orice masura a bunului simt. Orice masura a normalului. Chiar nu se uita nimeni inainte de a se posta astfel de infectii, de articole surogat ?????

Unde vreti sa ajungeti cu acest site? E posibil asa ceva ?Lacatus este peste 10 Hagi si 20 de Petrescu in istoria Stelei.

 

Si pana una alta a preluat echipa de pe locul 6-7 si a reintrodus-o in lupta pentru titlu.

 

 

Parerea mea sincera si fara sa doresc sa te jignesc in vreun fel este ca tu, ca multi altii de altfel, esti incapabil sa separi lucrurile si sa le judeci obiectiv.

 

Concret, avem pe de-o parte fotbalistul-Lacatus, pe care trebuie sa-l pretuim mereu pentru performantele fantastice realizate sub tricoul ros-albastru, iar de cealalta parte avem antrenorul-Lacatus, ale carui prestatii avem tot dreptul sa le judecam, sa le apreciem sau sa le dezavuam, dupa caz.

 

Nu trebuie sa amestecam lucrurile si sa dam credit etern unor personaje-simbol exclusiv pentru ceea ce au realizat in trecut, intr-o alta postura si nu pentru ceea ce fac in prezent. Altfel, riscam sa acceptam ca ne putem duce foarte bine si in "B", atata vreme cat o facem cu un simbol pe banca!

 

Cat despre asertiunea potrivit careia Lacatus este "peste 10 Hagi si 20 de Petrescu in istoria Stelei", da-mi voie sa zambesc condescendent...Inclin sa cred ca, dintre toate fostele glorii steliste, Hagi este cel mai atasat de acest club. A dovedit-o cu varf si indesat atunci cand, in cantonament la Istanbul fiind, a luat primul avion spre Bucuresti si a organizat acea celebra conferinta de presa in care incrimina declaratiile aberante facute la adresa Stelei dinainte de '89 de mentorul sau, Mircea Lucescu...

mikutu24.03.2008 14:19

Parerea mea sincera si fara sa doresc sa te jignesc in vreun fel este ca tu, ca multi altii de altfel, esti incapabil sa separi lucrurile si sa le judeci obiectiv.

 

Concret, avem pe de-o parte fotbalistul-Lacatus, pe care trebuie sa-l pretuim mereu pentru performantele fantastice realizate sub tricoul ros-albastru, iar de cealalta parte avem antrenorul-Lacatus, ale carui prestatii avem tot dreptul sa le judecam, sa le apreciem sau sa le dezavuam, dupa caz.

 

Nu trebuie sa amestecam lucrurile si sa dam credit etern unor personaje-simbol exclusiv pentru ceea ce au realizat in trecut, intr-o alta postura si nu pentru ceea ce fac in prezent. Altfel, riscam sa acceptam ca ne putem duce foarte bine si in "B", atata vreme cat o facem cu un simbol pe banca!

 

Cat despre asertiunea potrivit careia Lacatus este "peste 10 Hagi si 20 de Petrescu in istoria Stelei", da-mi voie sa zambesc condescendent...Inclin sa cred ca, dintre toate fostele glorii steliste, Hagi este cel mai atasat de acest club. A dovedit-o cu varf si indesat atunci cand, in cantonament la Istanbul fiind, a luat primul avion spre Bucuresti si a organizat acea celebra conferinta de presa in care incrimina declaratiile aberante facute la adresa Stelei dinainte de '89 de mentorul sau, Mircea Lucescu...

 

pana la urma chiar nu intelege nimeni ca nu este vorba despre cine este si cum se numeste antrenorul? unui antrenor ii este necesara continuitatea la un club, indiferent de cat de bun sau prost profesionist este. are nevoie de timp pentru a crea o echipa care sa-i reflecte in teren stilul si ideea sa de joc. daca dupa caetva luni de zile , in care a facut sau nu performante , noi il atacam non - stop si ne gandim la urmatorul antrenor , ce pretentii putem avea cu alde '' becalieni''?! la multi de pe aici nu le-a convenit nici Protasov! vin si va intreb: daca Protasov avea acum 3 ani de munca la Steaua, oare cum arata echipa? nu doresc sa comentez motivul plecarii lui din Ghencea. nu conteaza acum. haideti sa-i lasam lui Lacatus timp sa-si modeleze echipa. sa nu-l mai insultam gratuit. vreti rezultate ''peste noapte''! v-ati gandit ca probabil nu se poate? ca formarea unei echipe cere timp? sunt 4 titulari de drept in echipa care au venit de 4 luni in Ghencea! sunt cel putin 2 titulari de drept in echipa care au revenit dupa luni si chiar un an de inactivitate. toti jucatori de baza. aceste intrebari de ce nu vi le puneti inainte sa acuzati antrenorul. daca vom avea anrtenor nou din jumain juma de an , ca ala nu e bun , ca ala nu stiu ce , credeti ca va merge mai bine treaba?credeti ca veti vedea regale fotbalistice in Ghencea? unde este in atitudinea voastra reflectia vorbelor: ''alaturi la bine si la greu''? aveam pretentii de la unii dintre voi, dar se pare ca nu ganditi nici unu mai departe de ziua de maine.

vlad7524.03.2008 14:49

Se pare ca nu ai inteles nici treaba cu justitia romaneasca, ea trebue sa fie oarba, sa nu vada pe cine judeca si sa fie impartiala si incoruptibila de notorietatea celui judecat, din pacate la noi vede si ii place culoarea banilor.

Dragul meu ,inainte sa-mi atragi atentia ,te rog sa citesti cu atentie ceea ce am scris. Cum ai fi vrut sa ma exprim ? :"Din pacate la noi justitia nu e oarba." Dupa care trebuia sa dau explicatie despre ceea ce inseamna simboul justitiei si ce reprezinta fiecare accesoriu??

Fii atent! Reformulez.

"La noi justitia e oarba ,in consecinta Becali va fi pus in galantar ,cantarit,si taiat cu sabia lui Themis " E mai bine????

Miaus24.03.2008 14:53

Off-topic.

 

"Ne-a trecut glontul pe la ureche. Am inceput iar de la 0-1 si se intampla cam des. A fost cel mai greu meci din acest retur pentru noi. Toate rezultatele ne-au avantajat si suntem pe drumul cel bun. Daca invingem la Vaslui, intram cu adevarat in lupta pentru titlu. La 1-1 ma gandeam ca este bun si un punct, dar a intervenit inspiratia lui Vali Badea si a antrenorului, care l-a bagat pe teren si a iesit ceea ce nimeni nu mai spera", a spus Lovin.

 

Cu astia vrem sa castigam noi titlul si sa batem pe Real Madrid.Cu Lovin care se multumea cu un punct cu UTA ACASA!.Hai specialistii in psihologia jucatorilor ia ziceti asta le-a zis Lacatus la vestiare? Ca e bun si un punct? Asa le-o fi zis Laca si lu Habibou si lu Neaga: Bah intrati si voi pe teren ca oricum NIMENI nu mai spera sa batem?

 

[...] in ea de echipa de jucatori "muncitori" si "sufletisti"....

 

Editat de moderatori! Atentie la limbaj!

shack3r24.03.2008 15:05

Miaus,Lovin este un om cam prostut . A aratat asta prin declaratii asemanatoare precum si prin bucuria fatisa din Ghiulesti. El pe teren isi face treaba cum stie el,atat poate,asta e,cu asta defilam.

Obisnuiti-va cu ideea ca la Steaua nu vor mai veni multi jucatori sufletisti si muncitori,ci doar "profesionisti" ( dupa cum le place unora sa spuna ) ,adica fotbalisti care vad in Steaua idealul in fotbal si daca ajung aici nu ii mai intereseaza si performanta,e suficient sa fie in Ghencea ( si exemple sunt si o sa mai fie cu nemiluita) .

Andrei SAVA24.03.2008 15:18

Se spune ca ziaristii sunt formatori de opinie. Si, iata ca aceasta campanie a presei, care vede in orice aparitie a Stelei un blat, da roade...

Ca Steaua nu e ceea ce ne dorim, ca Steaua se chinuie la fiecare meci e evident. Ca antrenorul Lacatus e departe de jucatorul Lacatus e limpede ca lumina zilei.

Dar sa amestecam situatia din teren cu zvonistica trompetelor GSP si Prosport si cu diareea vocala a creditorului e cu totul altceva!

GgB tot da din gura ca se implica. Bineinteles, e suficient pentru a se urla in gura mare ca Steaua fura... Fara a se observa ca Steaua lui GgB a pierdut puncte taman cu micutii si sarmani. Cei care, nu-i asa, sunt usor de momit cu niscai euroi.

Arbitrii au gresit de cateva ori in favoarea Stelei. De ajuns pentru a se uita toate greselile impotriva echipei noastre, parodia de tur al campionatului, in care ecomacsii n-au pierdut mai nimic in fata acelorasi echipe care-si dadeau sufletul impotriva echipei lui GgB. (N-ati uitat, Becali umbla cu sacosa...)

 

Ati observat oare ca, incet-incet, spiritul Fiarei se face simtit? Ca jucatorii apatici "pun osul", ca aceiasi jucatori care nu faceau un dribling acum incearca, intra in combinatii, suteaza la poarta?

 

Da, Steaua asta nu e Steaua noastra. Inca...

Dar va fi. In ciuda hachitelor unui investitor abulic.

 

Ganditi-va la startul meciului cu CFR. 0-1 dupa cateva minute... Altii s-ar fi prabusit. Baietii astia pe care nu-i iertati au strans randurile si i-au umilit pe trufasii lui Paszkany si Muresan.

Aseara, dupa un gol senzational al UTA-ei, a urmat un asediu continuu. A fost greu, dar au invins.

 

Ce altceva mai vreti?

Dati-le timp, incurajati-i! Sunt ai nostri!

Dar voi parca abia asteptati sa-i prindeti cu fofarlica, sa-i fluierati, sa-i injurati...

 

L-ati vazut pe Mirel cum strangea din dinti?

L-ati vazut pe Banel incercand sa treaca peste necazurile lui si apostrofarile voastre?

 

Voi sunteti perfecti?

SSK24.03.2008 15:26

@greco

 

Dupa toate definitiile (si nu facem acum teoria rolului armatei intr-un stat totalitar), noi am fost sistemul. Intr-adevar, dupa cum spuneam si eu, diferenta a fost ca noi am profitat cu decenta si mai ales cu folos, reusind sa facem performanta, in timp ce altii organizau dinamoviade si-i scoteau Nentori si Malignes din cupele europene. Iar acum suntem tot atat de sistem ca si Dinamo, Rapid sau CFR Cluj, pentru ca avem bani.

 

Poate Lacatus nu este un mare antrenor, dar a reusit sa schimbe cate ceva in bine la echipa. Pe de alta parte, Steaua inca nu joaca la potentialul pe care-l are (pe care-l au jucatorii ei), iar pentru asta numai antrenorul e de vina. Dar fiind simbolul nostru, eu sunt de parere ca trebuie sa-l sprijinim pana la capat!

bebeto24.03.2008 15:34

Marius Lacatus merita sa fie lasat in pace pina la sfirsitul sezonului.ca un mare stelist ce este o merita din plin,dar pentru sezonul viitor ne trebuie un atrenor cu adevarat valoros.din pacate Lacatus nu a demonstrat asta pina acum.

 

FORZA Steaua FOREVER!!!......si la pirnaie(sau la balaceanca) cu ciobanul

enjoy24.03.2008 15:37

dle Somanescu, am urmarit acest site si am mai si postat uneori de CCA 4 luni. ma intreb de ce nu iti iei o slujba de consilier pe langa antrenor poate, in felul asta, il vei face sa inteleaga ce doresti de la el. nu spun ca gresesti 100%, dar in fiecare articol pe care il scrii sa ataci antrenorul echipei pe care sustii ca o iubesti e prea mult. nici eu nu spun ca e femomenal , dar am fost de acord cu mine insumi sa am rabdare, sa-i acord increderea necesara o perioada suficienta pentru. a-si demonstra calitatile. oamenii nu se citesc, intotdeauna, din prima, desi nu m-am inselat cand de la primul articol citit am vazut ca aveti un cui impotriva lui Lacatus. in rest mi-e greu sa apreciez articolul. dreptatea intotdeauna e cu cei puternici, ca si corectitudinea; idealul e doar un model spre care tindem fiecare dar nu toti il vedem la fel si avem acest drept. intr-o societate la un moment dat sunt anumite valori si anumite idealuri; in raport cu partea in care te afli acestea pot sa-ti apartina sau sa le consideri nonvalori. stiti ca Stefan cel mare era un afemeiat notoriu? istoria va consemna victoriile Stelei fara sa scrie de fiecare data ca au fost obtinute cu greu, cu arbitru, la masa verde, etc. metoda de a face ceva e alta, nu cea propusa prin articol; gasiti-o! la cat mai multe articole!

«12345»