Mega-interviu Ienei:
"N-am vorbit mult cu Gigi, că si asa mă enervează!"
Ce spune despre "prostiile" lui Ilie Dumitrescu!?
Presedinte efemer la clubul lui Gigi Becali, Ienei iși traieste acum celebritatea.
La 73 de ani arată ca la cel mult 60. Distins, intotdeauna pus la patru ace - chiar si atunci cand nu face un scop in sine din a arata astfel -, Emeric Ienei ramane unul dintre ultimii domni din fotbalul romanesc. Aparitia sa pe una dintre terasele din centrul Oradei, unde se poartă discutia, face ca toti clientii si trecatorii, dar toti!, să-și intoarcă macar pentru o clipă privirea catre el. A trecut mai putin de o saptamană de la ultima despartire de Steaua, iar acest lucru se simte in vocea unuia dintre cei mai importanti oameni din istoria fotbalului romanesc. Domnule Ienei, nici n-ati apucat bine să deveniti presedinte al Stelei, că ati si plecat. Totusi, cunoscandu-l pe Gigi Becali, pe undeva nu vă asteptati să se rupă repede caruta?
Ca să fiu sincer, eu am mizat pe prietenia lui Piti cu Becali. Am crezut că se vor intelege, că Piti va reusi să-l potolească pe patron, dar n-a fost asa. Adevarul este că eu l-am intrebat pe Piti, cand am venit, dacă a semnat contractul, iar el mi-a zis: "Încă nu, nea Imi, intai vreau să-i cer niste clauze, să fiu sigur că nu se mai bagă".
"N-am vorbit mult cu Gigi, că si asa mă enervează"
Dumneavoastră sunteti perceput ca un om de teren, v-ati fi descurcat cu munca de birou, ca presedinte?
M-aș fi descurcat cu siguranță, nu uitati că am fost si secretar de stat in MTS! Dacă esti presedinte, nu trebuie să faci tu tot, există colaboratori care să se ocupe, eu aș fi fost mai degrabă cu organizarea. La fel a fost si la MTS. Acolo l-am chemat pe economist si i-am spus: "Ai grijă ce semnezi si ce-mi dai mie să semnez, pentru ca dacă gresesti, o să se intample o singură data a doua oară nu vei mai avea ocazia!".
Cu Gigi Becali ati vorbit?
Cand am plecat, nu. Eu cu el, cat am fost pe-acolo, am stat de vorbă doar cinci minute, la Alba Iulia, la meci. Atat, mai mult nu, pentru că si asa mă enervează! Oricum, nici el n-a insistat, are totusi un respect pentru mine, il simt.
Chiar asa?
Eu sunt de principiul că patronul trebuie să dea banii, iar, pe de altă parte, să si pretinda Dar să pretindă omeneste. Nu poti să spui despre antrenor sau să-l tratezi ca pe o sluga pentru că antrenorul, la randul sau, nu are, prin contract, numai obligatii, ci si drepturi.
Piturcă a spus, la despartirea de Steaua, că Gigi Becali a fost invidios că intreg stadionul a scandat numele lui si al dumneavoastră la meciul cu Craiova si că nu putea suporta asa ceva.
Eu stiu?! Dar acum, dacă mă gandesc bine si judecand si după episoade din trecut, cu fosti antrenori ai Stelei, s-ar putea ca Piti să aibă dreptate! Pacat că s-a incheiat asa un proiect care incepuse frumos. Piti a adus jucatori in vara asta pe stilul Stelei din 1986, voia spectacol. Erau jucatori tineri, talentati, pe care voia să-i creasca..
Teatru la Budapesta
În timp ce vorbim, lui Ienei ii sare in ochi cladirea Teatrului de Stat din Oradea, aflată in imediata apropiere. Brusc, schimbă subiectul: "Pacat de teatrul asta, de patru ani e in renovare, iar artistii evoluează in alte locatii din oras Nu-mi place acolo, salile alea nu au acustica celei de aici. De-asta nici nu m-am mai dus la spectacole. Cand am chef să vad o piesa mă duc la Budapesta! Am prieteni acolo, ii sun, iar ei imi procură bilete".
"Prostiile" lui Ilie Dumitrescu
Credeti că va reusi Ilie Dumitrescu la Steaua?
Eu ii doresc asta din tot sufletul. Am vazut insă că a spus o tampenie, anume că va lua campionatul! Cum să spui asta cand tu n-ai nici macar un antrenament la echipa A, n-a luat nici bani cand a venit, altă prostie, pentru că in felul acesta esti deja la mana patronului. Eu cred că Ilie ar trebui să urmeze drumul inceput de Piti, insă vad că s-a apucat să spună despre Kapetanos că este singurul atacant de careu din lot. Mă rog, treaba lui, nu vreau să supar pe nimeni, gata, nu mai vorbesc despre asta.
Se va rezolva problema lui Gigi Becali cu fanii?
În privinta asta chiar nu stiu ce să zic, dar Gigi trebuie să inteleagă că el nu va fi niciodată la fel de iubit precum fostele glorii, indiferent ce ar face. În schimb, ar putea să fie respectat, să se facă respectat, dar asta numai de el depinde. Sper să reuseasca pentru că el a facut si lucruri bune la Steaua.
Că tot ati amintit de Steaua din 1986, cum e posibil ca un jucator ca Majearu, care a câștigat atâția bani, să ajungă aproape falit?
Mai, vedeti-vă de treaba că jucatorii aia din 1986 nu au câștigat deloc mult! Cine spune că aveau o multime de bani spune prostii! Eu am fost acolo si stiu mai bine cat se câștiga. Crede-ma eu am avut noroc de faptul că am antrenat in Ungaria si in Grecia, de acolo am câștigat bani, nu de la Steaua!
"CFR n-are antrenor pe masura investitiilor"
Haideti să trecem si la echipa nationala Ne calificam la Euro 2012?
Va fi foarte greu! Din pacate, in ultimii 20 de ani, in fotbalul romanesc se face un singur lucru: se urlă!
Bun, si ce ar trebui să se faca
Pai, in primul rand, pană cand jocul nu se imbunatățeste, nu vad ce s-ar putea face. Iar jocul si fotbalul romanesc se vor insanatosi atunci cand se va investi masiv in copii si juniori. Știu, e o placă veche, dar e adevarata Din nefericire, nu prea mai avem antrenori specializati pe copii si juniori, pentru că la noi toată lumea vrea să antreneze la prima echipa Iar dintre aia care mai sunt totusi acolo, multi renunță din cauza salariilor mici. Putini realizează cat de importantă este munca unui asemenea antrenor. Practic, doar fenta si driblingul nu se invață, cu astea te nasti, in rest totul poate fi antrenat. Mă uit la atacantii ăștia din Liga I, cum inchid ochii cand dau cu capul in minge! Și ne mai miram că nationala este unde este.
"Imi, ugy ertetten hogy nem maradtal a Steauanal"
La fiecare cel mult 10 minute, discutia noastră este intreruptă de cate un cunoscut al lui Ienei. Macar un salut si cateva cuvinte, dar toti vin să-i strangă mana. Iar scurtul dialog se poartă exclusiv in limba maghiara Un exemplu: "Imi, ugy ertetten hogy nem maradtal a Steauanal. Szerintem jo munkat vegeztel volna, sajnalom". Asta ar suna pe romaneste aproximativ asa: "Imi, am auzit că nu mai esti la Steaua. Ai fi facut o treabă bună acolo, pacat". La despartire, intotdeauna tehnicianul nu uită să spună un "Koszonom", adică "Multumesc".
Cum vedeti campionatul intern?
Lipsit de profesionalism! Nu exista in momentul de față, o echipă la care poti spune că există profesionalism sută la suta Mă refer la toti cei implicati intr-un club: jucatori, antrenori, presedinti, patroni. Apropo, nu dau nume, dar cine are urechi de auzit să auda un presedinte profesionist nu inseamnă un presedinte cu gura mare si care să facă turul televiziunilor!
Și chiar nu avem nicio echipă unde să fie profesionalism adevarat?
După parerea mea, nu. Nici chiar la Cluj, unde Paszkany nu a reusit pană acum să aducă un antrenor la nivelul investitiilor pe care le-a facut. La Steaua 1986, că tot o pomenesc, toti jucatorii, dar absolut toti, erau baieti inteligenti. Vorbesc despre inteligenta in joc. Acum? Îi vad pe unii care bagă niste alunecari la rupere pe la centrul terenului. Pentru ce? Ca să iei un cartonaș aiurea? Înainte, jucatorii aveau personalitate. Acum, nu. Și nu doar din vina lor! Dacă dă unul cu calcaiul la meci, a doua zi este bagat in sedință, eventual si pedepsit. Nu e bine! Nu poti să-i iei jucatorului personalitatea, pentru că l-ai omorat! Uite, Pisti Covaci, după ce a ajuns la Ajax (echipă care luase deja o dată Cupa Campionilor) si a luat, la randul sau, prima dintre cele două Cupe ale Campionilor cu el pe banca a fost intrebat de unii de aici, de acasa ce le face fotbalistilor de joacă asa de bine. Iar el a raspuns: "Îi las să joace!". Foarte corect, le-a lasat personalitatea, imaginatia.
Bölöni si Piti, cei mai buni antrenori romani
Nu sunteti prea critic?
Nu! Și să-ți mai spun ceva cu preparatorii ăștia fizici, că sunt la modă acum. Bagă jaloane, bune si astea, dar la meci adversarii sunt adevarati, nu jaloane. Nu l-aș da pe Florentin Marinescu pe niciunul dintre preparatorii ăștia. Cand a venit el la Steaua, Balint, cu genunchii drepti, nu putea să atingă pamantul cu varful degetelor de la maini. Peste două luni, punea toată palma!
Ce mai aveti de criticat?
Arbitrajele! Nu se poate ca munca unei echipe să fie daramată de fluierul unui arbitru. Ca să nu mai spun că greselile de arbitraj de care ar beneficia o echipă care ajunge in cupele europene s-ar intoarce apoi impotriva sa. Acolo nu te mai ajută nimeni. Nici arbitrul, si nici adversarul, că acolo nu se dă nimeni la o parte. Poate si de-asta iesim atat de repede din Europa!
Dintre antrenorii romani, care considerati că sunt cei mai valorosi?
Pai, Bölöni, care este si un tip foarte cerebral, Piturca desi uneori este prea oltean, adică prea incapățanat, iar dintre tineri, Pustai si Sabau. Și Olaroiu cred că este un antrenor bun, dar el si-a aratat limitele la Middlesbrough. Cand conduci cu 2-0 si pierzi cu 2-4, apare un semn de intrebare.
Cum vedeti dumneavoastră reusita unui patron de club? Care este ciclul corect pentru ca banii investiti să aducă profit?
Cred ca in primii trei ani, patronul trebuie să investească si să-și facă echipa Urmează alti trei ani in care trebuie să-și amortizeze investitia. Abia după aceea vine si profitul. Evident, conditia esentială pentru a respecta acest ciclu este să aibă profesionisti la club si un management care să asigure performanta.
Ati mai accepta să lucrati in fotbalul romanesc?
Nu prea cred că ar fi momentul. Nu mă refer la toti, dar sunt patroni care nu se pricep, nu percep exact fenomenul, au impresia că ei le stiu pe toate, jignesc, iar eu nu vreau să intru in balciul asta! Nu prea mai e locul meu in fotbalul actual...
Ne ridicam după două ore. Ar mai avea o gramadă de lucruri de spus, dar il asteaptă acasă niste oaspeti veniti din Ungaria. Brusc, il intreb: "Domnule Ienei, ati mai lucra cu Gigi Becali?". După o clipă de gandire, replică: "Doar intr-o anumită conjunctură!". Uups, deci si nea Imi... Totusi: "În ce conjunctura". "Pai, numai dacă ar veni si Piturcă!". "Și credeti că Piturcă mai vine?". "He, he, he, la cum il cunosc eu, Piti nu mai vine. Asa că ai raspunsul la intrebare. Pai, ce credeai!?"
Sursa: ProSport

