Pe 7 iunie s-a nascut o echipa de fotbal in Romania, care atunci a avut denumirea de CCA, Casa Centrala a Armatei. Iar aceasta echipa, de-a lungul anilor, suntem in al 63-lea an de cand s-a infiintat aceasta echipa, a avut performante foarte mari, atat in Romania, cat si in afara Romaniei si pentru asta, spun eu, orice an de sarbatorire a acestui club este o onoare pentru toti aceia care iubesc Steaua Bucuresti, care a fost castigatoarea Cupei Campionilor Europei, spune antrenorul care a ridicat acest trofeu deasupra capului.
Emerich Jenei nu uita de cei care au contestat meritele si performantele Stelei pe plan european: Asta este o chestiune romaneasca, invidia si prostia sunt la inaltime. S-a spus ca a fost usor pentru Steaua. Dar uita lumea ca Steaua inca cinci ani de zile a fost in topul Europei, jucand o semifinala si inca o finala. Deci asta este de fapt meritul Stelei. Iar acum, sigur ca Steaua si-a schimbat stapanii, sa spunem asa, dar functioneaza. A mai castigat si dupa Revolutie, a mai castigat niste titluri de campioana, chiar si Cupa. Ultima Cupa pe care a castigat-o, am avut aceasta placere si onoare ca sa fiu eu ultimul antrenor care a castigat Cupa Romaniei la Steaua.
Jenei isi aminteste si de modul cum a ajuns sa joace mai intai la clubul unde peste ani urma sa devina antrenor: Am inceput sa joc fotbal la UTA Arad si de acolo am fost racolat de CCA (pe timpul acela). Sigur ca eram tanar, deci doua sanse aveam, sau sa ma duc sa fac performanta la Dinamo sau la CCA, sau sa ma duc sa fac facultatea la Timisoara sau la Cluj. Si am ales performanta. Am renuntat la facultate, dar pana la urma am terminat la Bucuresti Institutul de Educatie Fizica si Sport. Eu voiam sa ma dedic avocaturii, dar parca pana la urma a fost mai bine ca am terminat Institutul de Educatie Fizica si Sport. N-am predat niciodata, la nicio scoala, dar am fost antrenor si pe mine ma satisface treaba asta ca pana la urma ama avut acest curaj ca sa raman la CCA pentru ca am vrut sa fac performanta. Am reusit la CCA, atat ca jucator, cat si ca antrenor sa fac performanta.
Desi si-a incheiat de mai multi ani cariera de antrenor la Steaua, Emerich Jenei mai tine si acum legatura cu fostii colegi de la club, cu fostii sai elevi, sau chiar si cu sportivii de la alte sectii ale clubului Steaua, amintindu-i aici pe fratii Vasile si Francisc Zavoda, colegi de echipa pe vremea CCA, handbalistul si apoi antrenorul Radu Voina, cu care are o relatie foarte apropiata. Jenei a tinut sa-i aminteasca si pe copiii sai, asa cum le spune fostilor elevi, vorbind aici despre Puiu Iordanescu, cu care vorbeste des la telefon, sau Ladislau Boloni, cu care n-a mai vorbit insa de cand a plecat sa antreneze in Emiratele Arabe Unite. Bineinteles, Jenei se intalneste cel mai des cu fostii sai jucatori cand ajunge la Bucuresti: Cand ma duc eu in Bucuresti se da zvonul ca am venit si atunci ne intalnim, cu Lacatus, cu Stoica, cu Valentin Ceausescu si mai mergem sa servim o masa impreuna, sa ne amintim de vremurile bune.
Castigatorul Cupei Campionilor Europeni nu i-a uitat insa pe cei care nu mai sunt printre noi, cum ar fi fostul sau coleg de camera, Gheorghe Constantin, sau Apolzan, Victor Dumitrescu, Tataru, Ion Alexandrescu, fostul sau presedinte de la Steaua, omul despre care Jenei spune ca ar putea sa fie si in vremurile noastre un model de presedinte de club. El chiar si cand tacea spunea ceva.
Fostul antrenor al Stelei a vorbit si despre decizia lui Marius Lacatus de a se muta definitiv cu familia in Spania: Marius a dovedit ca este un luptator, dar imi face impresia, si spun asta cu regret, ca s-a saturat de situatia actuala a fotbalului romanesc. Si atunci a ales sa mearga in Spania, unde are o casa. Si are o fetita care trebuie sa mearga la scoala, si vrea ca fetita sa aiba un viitor mai bun decat la noi.
Jenei urmareste indeaproape ce se intampla in fotbalul romanesc, acuzand dur situatia actuala la nivel de copii si juniori: Este deplorabil ce se intampla acum la centrele de copii si juniori. În loc sa investim si sa facem centre de copii si juniori, mai bine cumparam jucatori. Ei spun ca gata facuti, dar nu sunt la nivelul, spun eu, al jucatorilor nostri, pe care-i avem in ograda noastra. Si in loc sa incurajam tineretul, noi aducem jucatori din Cipru, din Portugalia, din alte tari, jucatori de care nu am auzit.
Onlinesport