Joga Bonito
Poate ca Laca are 25 de ani in fotbal dar, pe mine unul m-a dezamagit.
Si sincer, avand in vedere ca a inceput meciul cu Banel Nicolita titular si ca in loc sa il schimbe pe Dica cu Dayro Moreno, l-a schimbat pe Plesan cedand practic mijlocul si asigurand un joc cu mingi lungi, eu incep sa ma intreb daca e antrenor de Steaua.
Nu ma dau mare antrenor.
Nu ma dau antrenor.
Dar sunt unele lucruri pe care le vede ori ce fan care isi iubeste echipa si care are cat de cat habar de fotbal.
Pe un teren greu folosesti jucatori de lupta(Plesan,Lovin,Petre,Emeghara,Golanski,Nesu) si jucatori de viteza(Dayro Moreno,Neaga,Surdu,Mendoza).
Un om ca Dica nu avea ce cauta pe un astfel de teren.
Dica nu are viteza si nu mai are nici dorinta de a fugi.
In vremea lui Zenga, in acel tur de campionat, Dica a fost folosit mult timp la mijloc.Si desi nu avea viteza, depunea un efort incredibil si fugea ca nebunu ca sa fie in fiecare faza.Cred ca nimeni nu fugea atunci la Steaua mai mult ca Dica.
Dar de atunci pana acum, Dica a ajuns al3lea cel mai bun din CL in sezonul trecut si deci mare vedeta.
Si deci nu mai e nevoie ca el sa fuga.Cel putin asa crede el.
Dica doar sta la pomene si asteapta mingea.
In timpul meciului a fost o faza cand un jucator iesean, in banda dreapta de atac a iasiului a luat o minge si a incercat sa fuga cu ea spre poarta Stelei.In spatele lui, la vreo 5 m era Dica.De fapt statea Dica.
Ei bine ieseanul a calcat pe minge, a cazut, si mingea s-a dus un metru in spate.Pana sa se dumireasca Dica si sa porneasca spre minge, ieseanul se sculase, se intoarse, fugise catre minge,o luase,se intoarse iar si pornise din nou catre poarta noastra.
Acum, ziceti-mi mie cat de concentrat era Dica oare la meci.
Strainii s-au zbatut.pentru ei campionatul Romaniei e nou,terenul era nou pentru ca nu cred ca erau obijnuiti cu astfel de plaje, ei au o scuza.
Dar restul?
De ce a trebuit Banel sa suteze acea minge?
Nu era nimeni in spatele lui.
Putea sa o preia.
Sa se intoarca.
Si sa degajeze terenul pentru Mendoza,Pepe,Dica sau cine naiba mai era acolo in fata.
Dar el s-a gandit ca e mai bine sa ii traga una mingii ca sa o trimita in aut.
Din momentul cand a intrat Dayro Moreno s-a vazut care e problema Stelei.
Dica!!!!
Dayro Moreno e un jucator rapid.Gandeste rapid.Actioneaza rapid.
A inceput cu pase printre,suturi la poarta de la distanta,driblinguri,etc.
Dica, de la momentul cand facea preluarea si pana dadea drumul la pasa treceau cel putin 5 secunde.Am numarat!!!
Dayro Moreno nu statea 2 secunde cu mingea pe loc.TInea mingea mai mult doar cand dribla.Lucru pe care Dica nu l-a facut deloc!!!
Poate ca eu nu stiu fotbal dar oare Lacatus a fost atent la meciurile amicale ale Stelei din aceasta iarna?
Eu nu cred.
pentru ca daca era ar fi vazut ca cel mai bun meci a fost cel in care Nicolita si Dica nu au jucat.
Mijlocul Stelei a fost atunci Lovin,Plesan-Mendoza,Dayro Moreno,Surdu(iar surdu a demonstrat in meciurile de pregatire ca merita sa fie titular in acest moment mult mai mult ca Banel)
Se pare totusi ca la Steaua echipa o face tot sheepfuckerul.
Altfel eu nu imi explic prezenta lui Nicolita in echipa.
Nicolita e un jucator care nu stie elemente de baza din fotbal, ca preluarea.
Intr-o faza din meci o minge venea spre el pe jos.
In loc sa faca preluare cu latul, a facut cu siretul si mingea a urcat pe piciorul lui, pe el si de pe umar a facut un loop sarind la vreo 3 metrii in fata lui.
Asta e fotbalist de Steaua?!
Respect Banel pentru golul cu rapid din sferturi.Respect pentru golurile cu Betis din optimi.
Dar mai du-te in !@#$ mea, e al 2lea autogol pe care il dai!!!!!!!!
Ultimele meciuri din retur au fost cele mai bune ale Stelei.
Coincidenta, Banel nu a jucat ca a fost rupt!
Asa ca, poate ca nu sunt eu antrennor si poate ca nu stiu fotbal dar stiu ca Steaua nu joaca nimic si am ochi sa vad care jucatori fac mai mult rau pe teren decat bine.