FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Probleme legate de calculator, internet, etc.

«1444546474858»
Bogdan14.09.2010 16:46

eu zic ca trebuie un cablu din audio out al placii audio a calcului si intrare in TV (parca sunt 3 mufe in TV)

gio_stgloria16.09.2010 16:44

un program cu care sa vad tot ce am instalat in C si D ?

1on16.09.2010 18:18
Mi-am luat un cablu HDMI, m-am legat cu el de teve, functioneaza, in schimb sonorul ramane cel de la laptop. Cum fac sa mearga boxele teveului?

 

Eu cred ca mai bine iti pui un sistem la laptop.

luck8707.10.2010 21:57

tocmai ce mi-am formatat pc-ul,si cum nu sunt deloc un cunoscator,nu reusesc sub nici o forma sa-mi instalez driver la placa de sunet.....

NU sunt nici praf,deci am incercat varianta ci google,download,everest.....samd

Am nevoie de cineva priceput

placa e realtek'ac97

cineva priceput sa ma rezolve cu team viewer....dau o bere:D

se7en10.10.2010 12:50
Mi-am luat un cablu HDMI, m-am legat cu el de teve, functioneaza, in schimb sonorul ramane cel de la laptop. Cum fac sa mearga boxele teveului?

dupa ce ai conectat cablul la TV, du-te in control panel la sound & devices, si sub Playback selectezi Digital Audio (HDMI). incarci filmul sau ce vroiai sa vezi si ar trebui sa mearga.

Maye10.10.2010 19:58

Imi tot iau blue screen cand se porneste windowsul

De butat nu buteaza de pe nici un cd si in safe mode merge.

 

Ce e de facut?

Robert Aeroth10.10.2010 20:05

Baga iar windowsul

 

 

Sau daca insisti sa iti mai salvezi ceva in pc intra in save mode si dai sa te intoarca la o anumita data.

Maye10.10.2010 21:07

Pai asta e baiul ca nu buteaza de pe cd.

 

DVD romul merge, Cd-ul e bun si nu ma lasa sa formatez, desi din bios e selectat dvd romul.

Robert Aeroth10.10.2010 21:15

Ai incercat sa dai restore default configuration din bios?

Maye10.10.2010 21:25

Nici nu cred ca am asa ceva.

Robert Aeroth10.10.2010 21:52

Ai ori e load default config ori e restore default config sau ceva de genul.

daca poti sa faci o poza la bios ar fi de ajutor

Maye11.10.2010 05:22

pai si daca dau load sau restore ce se intampla? :D

Bogdan11.10.2010 06:39

Revine la setarile biosului din fabrica si poti bota dupa cd-u.

Daca nu merge sa botezi de pe cd incearca sa instalezi windows-ul dupa un stick botabil. Cauta pe google cum sa faci un stick botabil cu windows-ul pe el.

 

 

AG11.10.2010 07:12

are cienva un transformator de router ? 5v. 1A

Maye11.10.2010 14:24

Merci.

 

Da` l-am dus doctor, sa il rezolve el.

Robert Aeroth11.10.2010 15:23

Ureazai insanatosire grabnica din partea mea

axl11.10.2010 15:50
dupa ce ai conectat cablul la TV, du-te in control panel la sound & devices, si sub Playback selectezi Digital Audio (HDMI). incarci filmul sau ce vroiai sa vezi si ar trebui sa mearga.

Merci pentru sfat, dar am rezolvat-o. Cica Windows XP nu se intelege cu Sony asa ca am conectat laptop-ul la sistemul audio.

Robert Aeroth23.10.2010 07:38

Vreau sa imi upgradez si eu pc-ul si nu stiu cu ce sa incep si ce sa fac:))

 

amd sempron 3600+ (merge la 2000 )

memorie 1 gb ddr2

hdd : 250 gb sata 2

Video : geforce 6150 se

 

Vreau sa schimb placa video si inca ceva(inca nu stiu ce:)) ) si problema este ca nu stiu exact care se potriveste cum , nu ma pricep la hardware.

Recomandari?

vlad23.10.2010 09:23
Vreau sa imi upgradez si eu pc-ul si nu stiu cu ce sa incep si ce sa fac:))

 

amd sempron 3600+ (merge la 2000 )

memorie 1 gb ddr2

hdd : 250 gb sata 2

Video : geforce 6150 se

 

Vreau sa schimb placa video si inca ceva(inca nu stiu ce:)) ) si problema este ca nu stiu exact care se potriveste cum , nu ma pricep la hardware.

Recomandari?

 

Pai incepi cu procesorul. Cu siguranta vei avea nevoie si de-o placa de baza noua si o sursa noua. Pesemne iti trebuie si-o carcasa noua.

Duapa aceea o memorie mai mare .

Tine minte :ca sa-si mearga calculatorul acceptabil(fara sa te enerveze timpii pierduti;eu am spart ecranul unui monitor la nervi din aceasta cauza ) ai nevoie de :

-un procesor nou(iti recomand un intel core2 quad in jur de 600 lei)

-o placa de baza mai bunicica in jur de 300-400 lei

-o sursa buna( aici preturile difera in functie de firma,nivel de zgomot ,putere)(daca nu esti pretentios poti gasi o sursa de 600 w la 150 lei,iti reocomand o sursa silentioasa).

-O carcasa noua-cam 70-100 lei.

-Memorie 2 ddr intre 100-200 ron sau 4 giga vreo 360 lei.

-Pentru aplicatii grafice, editari video si jocuri iti mai iei si o placa video .

 

Cu 1500 -1600 lei iti poti configura un sistem destul de bunicel pentru anumite aplicatii.

(sa nu te rupi in figuri,un calculator super performant este ca un ferrrari pe un drum de tara).Iti spune unul care foloseste aplicatii peste o gramada de jocuri,softuri de editare video sau altele mai grele.

Aceasta a fost o parerere proprie.

Sunt foarte multi colegi mai abilitati sa-ti dea sfaturi in aceasta privinta. Dar pesemne ca si pretul va creste exponential :)

Bafta multa!

Robert Aeroth23.10.2010 12:20

Eu ma gandeam sa imi iau placa asta video

nVIDIA GeForce 8400 GS dar nu stiu daca se potriveste la pc meu si la fel cu rami am inteles ca trebuie sa fie de nu's ce fel

procesorul sau placa de baza nu vad de ce sa le schimb...

 

Merci vlad

 

p.s. mi-ar prinde bine niste date exacte (ma refer la cum se numesc piesele care mi le recomandati ca sa stiu ce sa ceri acolo:D )

razvan2823.10.2010 20:55

Mai bine ia ceva mai bun decat 8400 gs.Calculatorul nu il schimbi in fiecare zi , asa ca mai bine pune bani deoparte si cand o sa ai 15-17 milioane ia un intreg sistem.

 

Ce ti-a spus vlad mai sus e bine , multe din componenete sunt foarte bune.Iti recomand insa si o placa de sunet , aia e in jur de 50 lei si se vor auzi atat muzica , cat si filmele mult mai bine .

AG23.10.2010 21:07

decat sa iei un sistem intreg, gata facut,mai bine il faci pe piese, mult mai ieftin

pytycrys23.10.2010 21:18

@vlad

Nu chiar. Procesor quad2core Intel nu merita, in banii aia ai Phenom II x4 care e mult peste. Sursa asa ieftina cu 600w e o pocnitoare gen delux/raidmax. Sursa e cea mai importanta componenta din pc, daca se duce sursa ia si altele dupa ia. In banii astia nu recomand intel, ci o platforma AM3 cu DDR3.

Robert, ti-am zis pe private ce si cum , vorbim pe mess. :)

razvan2823.10.2010 21:30
decat sa iei un sistem intreg, gata facut,mai bine il faci pe piese, mult mai ieftin

 

 

Da asta am vrut si eu sa zic , un sistem intreg dar pe piese , nu doar sa ia placa video si 1 gb de ram si sa ramana cu aceeasi placa de baza si acelasi procesor.

vlad24.10.2010 04:56
@vlad

Nu chiar. Procesor quad2core Intel nu merita, in banii aia ai Phenom II x4 care e mult peste. Sursa asa ieftina cu 600w e o pocnitoare gen delux/raidmax. Sursa e cea mai importanta componenta din pc, daca se duce sursa ia si altele dupa ia. In banii astia nu recomand intel, ci o platforma AM3 cu DDR3.

Robert, ti-am zis pe private ce si cum , vorbim pe mess. :)

 

Am zis ca nu sunt specialist. Cu sursa ai mare dreptate. Dar o sursa mai buna(Chieftec sa zicem) sare la 350 lei.

La procesoare revine aceasi problema: Intel vs. AMD

 

- Jocuri, multimedia: AMD

- Grafica profesionala, gen 3D Max sau AutoCad - Intel .

sau

 

pentru cei ce nu au bani: AMD

pentru cei ce nu au timp: Intel

 

Timpul este foarte pretios. E mult mai confortant sa faci o randare la un scenariu mai complex in maxim 30 de minute sau sa rulezi o structura complexa in maxim 1-2 ore.

 

Acum ceva timp cand am vrut sa-mi achizitonez o camera, am stat si m-am documentat cateva zile intregi. Aceasi dilema ca la procesoare. Sony DCR HC100 vs. Panasonic GS 400.

M-am oprit la un Panasonic Gs400 . Nu am regretat deloc banii aruncati pe ea( a costat foarte mult).Un impatimit al marcii Sony mi-ar fi zis ca nu se compara cu marca indragita de el. Fiecare marca are avantajele si dezavantajele ei. Alegerea pe care o faci depinde de ce te intereseaza pe tine.

Si la masini acelasi lucru : Ce vreau? o masina puternica,un Ferrari cu un design mai captivant,mai putin practica sa impresionez lumea sau una mult mai practica.

,mai putin aratoasa dar cu un grad mai mare de siguranta(ex. Volvo)? Putem face comparatia intre 2 marci diferite dar cu preturi egale. Gasim multe cazuri.

Numai bine

«1444546474858»