FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Amical / Steaua - Metalurgs Liepajas 1 - 0

«12345»
metuzu29.01.2008 19:55

Dupa ce am urmarit meciul "live" pe site-ul oficial am vazut si inregistrarea de la 19 la TV.

Meciul a fost mult mai spectaculos cand citeam frazele de pe site. Ma jur c-a fost spectcol total. Aici toate fazele cat de marunte au fost amplificate in actiuni spectaculoase.

 

Concluzia e ca in primul amical Steluta noastra a fost dezamagitoare.

 

P.S. Surdu e praf pe stanga, pe dreapta in meciuri amicale in meciuri oficiale. Nu stiu de ce am impresia ca e praf si pe banca. Dar Jiji a dat bani pe baiat si tre sa-si scoata investitia.

Joga Bonito29.01.2008 20:36

O intrebare, de ce nu a jucat Rada?

MoWeed29.01.2008 20:48
Fratele meu lasati-ma cu Ovidiu Petre ca m-ati innebunit. Acum 3 luni il injurati toti si acum mama ce vedeta e Ovidiu Petre doar pentru ca zis cine stie ce papitoi de jurnalist ca recupereaza multe mingi.

 

Pai fratele meu hai sa admitem ca recupereaza cu 1-2 mingi mai mult decat ceilalti inchizatori. Dar ce face cu mingea dupa aia o pierde, o paseaza la adversar, o bubuie in fata fara adresa sau in cazul fericit si des intalnit paseaza lent inapoi stricand orice intentie de contraatac. Pai va intreb eu jucatorul asta care nu poate sa mearga 5 m cu mingea la picior pentru ca se impiedica sau calca pe ea e jucator de fotballl????? Este o mana moarta, un jucator lamentabil pe care nu te poti baza. Face idiotenii mai mari decat inaltimea lui. Sa va reimprospatez memoria daca cumva ati uitat: minutul 80 Arad 1-0 pentru Steaua, centrare UTA nici un pericol si nanaul baga mana si face penalty; doua etape mai tarziu la scorul de 1-0 pentru mioveni sau 1-1 nu-mi amintesc exact face un fault de cretin si ia rosu in minutul 60( norocul nostru a fost in meciul ala un alt dobitoc de la mioveni care a faultat si el stupid). Ei ce ziceti de astea..??? Sa nu mai adaug ca la cei peste 1.90 m ai sai loveste lamentabil mingea cu capul de fiecare date plimbandu-se prin careul advers ca vita si cand o loveste sare ca din colt la 100 m de poata...

 

Dupa parerea mea cuplul de mijlocasi centrali de la Steaua ar trebui sa fie categoric Radoi-Plesan , iar cand unul dintre cei doi este accidentat sau suspendat sa joace Bicfalvi nu tembelul ala.

Bravo mah in sfarsit un om care zice adevarul

Ov Petre e un jucator mediu ar fi util Stelei 2 eventual. In conditiile in care jucam cu 2 inchizatori macar cei 2 ar trebui sa stie cat de cat cu mingia....

Cazorla29.01.2008 20:56

De ce n-a jucat Badea ?

Lacatush29.01.2008 20:59
Achizitiile sunt bune dar tactica lui Lacatus a stins jocul.A incercat sa creeze doua echipe echilibrate pentru fiecare repriza si a creat 2 echipe echilibrat de proaste. In prima echipa ,cum au subliniat si altii inaintea mea, linia de mijloc este praf.Folosirea impreuna in continuare a lui Lovin si a lui OV. Perre e sinucidere curata a atacului iar titularizarea lui Surdu...nu vreau sa ma comentez ca stiti cu totii.... In a doua echipa greseala a fost tot cu linia de mijloc.Folosind-ul pe Dayro ca mijlocaj e risipa de talent,Habibou mai are de invatat ca sa il folosim varf impins iar formula generala de joc nu e buna.Un 4-3-3 sau un clasic 4-4-2 cu Dayro si Mendoza(sau Pepe) in fata ar fi ideal!!!! :steag_steaua_ro:
Bah prietene,daca tot esti un asa mare antrenor,de ce nu te duci matale la taticul tau beekali,sa te puna tehnician in locul lui Laca? Mai frate,tu furi curent tare. Du-te si te culca draga Muierinho,...esti tare obosit ...psihic.
paraipan_2929.01.2008 21:13

Surdule.... lasa-ne ....... lasa-ne!

White_R29.01.2008 21:40

Cata minte sa ai sa te apuci sa critici antrenorul intr-un meci amical in care testeaza jucatorii ca nu a facut bine echipa ? .Trebuie sa fie si de astia nu pot fi toti destepti .

DelPiero1029.01.2008 22:15

Doamne,am crezut ca noi stelistii suntem rationali!E de abia primul meci al noilor achizitii,voi ce vroiati,sa zburdam pe teren!?Sunt doar niste amicale,sunt incercate anumite sisteme!Antrenorul are acum variante multiple in atac,trebuie gasita o formula optima!Si oricat de buni ar fi jucatori care au venit,u are rost sa negam faptul ca este disperata nevoie de un mijlocas de creatie,tehnic,lucid...un mijlocas care se pare ca nu va veni...

cristian01429.01.2008 22:21
Bravo mah in sfarsit un om care zice adevarul

Ov Petre e un jucator mediu ar fi util Stelei 2 eventual. In conditiile in care jucam cu 2 inchizatori macar cei 2 ar trebui sa stie cat de cat cu mingia....

 

Perfect adevarat ce-a zis il_scorpio. Petre e submediocru si asta cu indulgenta.

novac29.01.2008 22:32

Eu nu am vazut meciul si chiar m-ar fi interesat parerile voastre despre evolutiile noilor sositi. Am inteles ca Eze a miscat ceva, ca si-a dat interesul... la fel si polonezul cica ar fi jucat bine (sursa este un prieten). Cred ca ei sunt cei care trebuiesc urmariti si discutati acum in pregatire ca despre Ovidiu Petre si Lovin s-au scris destule.

DelPiero1029.01.2008 22:38

Si Habibou mi-a placut mie si,orice ar zice unii p-aci,Dayro Moreno m-a impresionat prin tehnica sa!Trebuie insa sa se integreze,la fel ca si Mendoza,a carui pozitie de 'winger' nu-i este chiar cea mai la indemana!Eze nu mi se pare o solutie,iar Pepe Moreno este masiv,se demarca bine,protejeaza bine,oricum e peste Iacob,clar!Trebuie insa sa asteptam si celelate meciuri sa vedem ce solutii se vor gasi...

tazonne29.01.2008 22:48
Doamne,am crezut ca noi stelistii suntem rationali!E de abia primul meci al noilor achizitii,voi ce vroiati,sa zburdam pe teren!?Sunt doar niste amicale,sunt incercate anumite sisteme!Antrenorul are acum variante multiple in atac,trebuie gasita o formula optima!Si oricat de buni ar fi jucatori care au venit,u are rost sa negam faptul ca este disperata nevoie de un mijlocas de creatie,tehnic,lucid...un mijlocas care se pare ca nu va veni...

adevarat ai grait, daca acum in amicale nu poate testa anumiti jucatori pe anume posturi cand sa o faca? in meciul cu shefere? acum sa ruleze tot lotul , majoritatea jucat. polivalenti pe toate posturile si la final sa traga concluziile. nu m-ar deranja sa pierdem fiecare meci amical din stagiul asta , dar sa gasim macar acea formula ideala cu jocul pe jos verticalizat, nu cu mingiile bubuite de Banel si de surdu pe varfuri. cat despre cei care il critica pe Ov. Petre eu nu le dau dreptate , mie char mi se pare un jucator destul de bun si destul de complex.... sper din tot sufletul sa regasim pofta de joc si de spectacol!

CaTaLiNsm StElIsTu29.01.2008 22:52

Felicitari baietilor pentru victorie si speram sa o tina tot asa.

Am si eu o intrebare...stie cumva cineva daca se transmit meciurile aceste pe vreun canal TV si care anume?daca se transmit...ms anticipat

st_194729.01.2008 23:08

vad ca nu au disparut acele " personaje " care incep iar cu ov.Petre e " pardaf " , " muci " ... ce vreti ma sa faca un mijlocas la inchidere sa faca bicicleta ,rabona,braziliana? el trebuie sa distruga atacurile adversarilor in permanenta si sa recupere cat mai multe baloane ...bine ca sunt prosti toti care joaca cu ov Petre: Hagi,pedrazzini,Lacatus si Piturca si sunteti voi mai mari specialisti

FortuneTeller29.01.2008 23:15

Probleme mari, doamnelor si domnilor, daca nu apare un mijlocas de meserie in lot! In acest moment avem numai fundasi care pot juca si la mijloc, si atacanti care pot juca si la mijloc. Plus Plesan care vine dupa o accidentare si nici inainte nu ne-a dat mari sperante. Ar mai fi Bicfalvi si Ochirosii, da' noi n-avem timp de experimente, nu-i asa?

 

PS Apropos de "megaproiectul" care le-a luat mintile tuturor... A durat fix o zi pana Gigelu nostru si-a arogat meritele, deci ramane cum am stabilit: e o megareclama, megaproiectul e probabil cacealma.

ANTIgigi29.01.2008 23:24

@st_1947

De acord intr-o anumita masura cu tine. Dar pentru a distruge nu ai nevoie de foarte multe calitati. In schimb la a recupera e ceva mai greu. Asta mai ales fara viteza. Cand ai in fata un mijlocas de viteza si creatie care din 2 fente te "face", dupa 2 dribling-uri te face sa iei galben dupa un sfert de ora, ce te faci ?! Nu poti faulta la nesfarsit, iar unui mijlocas de inchidere nu ii este neaparat indispensabil jocul de cap. Dar vad ca e o moda ca acest mijlocas sa fie inalt si sa dea cu capul. Ca restul nu e obligatoriu...

tazonne30.01.2008 00:31
@st_1947

De acord intr-o anumita masura cu tine. Dar pentru a distruge nu ai nevoie de foarte multe calitati. In schimb la a recupera e ceva mai greu. Asta mai ales fara viteza. Cand ai in fata un mijlocas de viteza si creatie care din 2 fente te "face", dupa 2 dribling-uri te face sa iei galben dupa un sfert de ora, ce te faci ?! Nu poti faulta la nesfarsit, iar unui mijlocas de inchidere nu ii este neaparat indispensabil jocul de cap. Dar vad ca e o moda ca acest mijlocas sa fie inalt si sa dea cu capul. Ca restul nu e obligatoriu...

asta e toata treaba ca din cate se vede Ovidiu nu prea faulteaza aiurea, sa nu uitam si de faptul ca unul dintre cei mai iubiti si mai siguri aparatori( Goian) a luat o droaie de cartonase galbene , chiar si cate-va rosii da si-a facut treaba cu prisosinta... cum spunea f bine st_1947 nu va asteptati sa faca scheme iesite din comun ci sa faca ce stie mai bine: sa stopeze la mijloc atacurile si sa ajute si in faza ofenziva. 1000 de specialisti , daca intrebi toata lumea se pricepe la fotbal, care mai de-care fac scheme , tactici, asezari... iar dc ar fi pusi in fapt ar face pe ei....

un adevarat remaracat al acestui meci dupa parerea mea ar fi golanski, frumos se mai misca polonezul+ ca stie f bine cu mingia , a facut cate-va driblinguri de efect , chiar i-au reusit nu doar a incercat.

c.ronaldo1730.01.2008 04:57

Nu degeaba Ovidiu Petre a fost una din nominalizari la "Cel mai bun jucator al turului de campionat" de catre fcstaua.ro

 

Zic ca este cel mai bun mijlocas defensiv din campionatul intern. Poate doar Radoi daca va reveni la forma de acum 2 ani sa il intreaca.

CaTaLiNsm StElIsTu30.01.2008 07:48

Parerea mea personala este ca Ov Petre nu are valoare de Steaua!Intradevar este un jucator destul de bun pe faza de recuperare dar insa doar atunci cand adversarul direct este de valoare cel mult medie,un jucator cu putina viteza si dribling bun i-l face pe Ovidel inexistent.Se misca greoi iar rareori,cand odata recuperata mingea,ii gaseste si o continuitate.Un mijlocas la inchidere,parerea mea,are a-l doilea rol ca importanta individuala de pe teren dupa mijlocasul de creatie;un mijlocas la inchidere pe langa faptul ca trebuie sa aiba un"simt intuitiv"dezvoltat si o viteza buna si mai ales o"rautate"in actiuni pentru ca astfel sa nu permita dezvoltarea atacului aproape de poarta...iar din cate am vazut eu Ovidel nu se prea oboseste sa"sicaneze"jucatorii adversi prin faulturi tactice,prin stoparea verticalizarii si impingerea cat mai mult a jucatorului in tusa...Ovidel stie doar"sa puna piciorul",dupa cum se zice in fotbal,adica nu prea creaza un contact fizic,el vizeaza doar mingea;din fericire ia cam iesit pana acum,dar dupa cum spuneam,un jucator putin mai tactic il face inexistent pe Ovidel.

MoRRano30.01.2008 08:02

Mie personal mi-a placut foate mult Golanski sa miscat foarte bine polonezul a reusit cateva driblinguri frumoase, trebuie jucat titular in locul lui Banel fara discutie.( Banel alearga ca disperatul poate intrece un adversar si ajunge in colt apoi da o centrare bubuita care ajunge sau nu in careu, dar polonezul sta cu capul sus trece prin dribling si viteza de adversari da pase pe jos in careu ).

 

Si Dayro se misca bine, iar Lacatus va trebui sa le gaseasca locul in teren fiecaruia, bine ca se incearca diferite formule cu jucatori polivalenti, oricum din cele 2 echipe folosite, mai mult ca sigur cu ce se va juca la primul meci oficial vor fi 5-6 din prima si 5-6 din a doua echipa.

 

Personal eu asa vad ca va fi echipa :

 

 

--Zapata--

 

Golanski--Ghionea(Rada)--Goian--(Ninu)--Emegara--(Nesu)

 

--Ov. Petre--Radoi

 

--Plesan--(Bicfalvi)--Dica--Neaga--(Eze)--

 

--Pepe--(Mendoza)--Dayro---(Badea)--(Habibou)--

 

4-4-2 care poate deveni 4-3-3

 

Surdu, Lovin si Banel ar trebui sa se odihneasca un timp. Sa vedem si urmatorul meci ce se va mai incerca sunt curios.

MoWeed30.01.2008 08:21
vad ca nu au disparut acele " personaje " care incep iar cu ov.Petre e " pardaf " , " muci " ... ce vreti ma sa faca un mijlocas la inchidere sa faca bicicleta ,rabona,braziliana? el trebuie sa distruga atacurile adversarilor in permanenta si sa recupere cat mai multe baloane ...bine ca sunt prosti toti care joaca cu ov Petre: Hagi,pedrazzini,Lacatus si Piturca si sunteti voi mai mari specialisti

Aceeasi antrenori jucau si cu strainul de fotbal Banel asa ca asta nu-mi zice absolut nimic(daca nu au nimic mai bun normal ca joaca cu Ovidel). Nu vreau ca mijlocasul la inchidere sa faca braziliana sau bicicleta dar vreau ca dupa ce recupereaza balonul sa fie in stare sa dea corect o pasa mai lunga de 5 metri. Si oricum daca mijlocasul adversar e cat de cat tehnic Ovidel al nostru devine inexistent. De asemenea Petre are un joc de cap slab de tot(mai ales tinand cont de inaltimea lui) si e cam lent. Noi vrem in Europa dar majoritatea echipelor europene au mijlocasi la inchidere care stiu cat de cat cu mingia. S-a dus perioada cand mijlocasul la inchidere trebuia numai sa distruga tot, in fotbalul modern tre sa mai aiba si macar cunostiinte fotbalistice de baza(preluare,pasa,sut)

mNiosu30.01.2008 09:13
Bah prietene,daca tot esti un asa mare antrenor,de ce nu te duci matale la taticul tau beekali,sa te puna tehnician in locul lui Laca? Mai frate,tu furi curent tare. Du-te si te culca draga Muierinho,...esti tare obosit ...psihic.

 

Mai fratioare era doar o parere nu ma dau io aintrenor dar asa se vedea situatia in joc.Formulele alea de joc chier nu au facut mare lucru.

Daca dadeai si u un comentariu inteligent mai ziceam dar de jignit ne pricepem toti.Asa domnule inteligenta intruchipata dute dumneata la taicatu Behaila ca iti semana mai bine....Frustratilor....

mNiosu30.01.2008 09:19
Mie personal mi-a placut foate mult Golanski sa miscat foarte bine polonezul a reusit cateva driblinguri frumoase, trebuie jucat titular in locul lui Banel fara discutie.( Banel alearga ca disperatul poate intrece un adversar si ajunge in colt apoi da o centrare bubuita care ajunge sau nu in careu, dar polonezul sta cu capul sus trece prin dribling si viteza de adversari da pase pe jos in careu ).

 

Si Dayro se misca bine, iar Lacatus va trebui sa le gaseasca locul in teren fiecaruia, bine ca se incearca diferite formule cu jucatori polivalenti, oricum din cele 2 echipe folosite, mai mult ca sigur cu ce se va juca la primul meci oficial vor fi 5-6 din prima si 5-6 din a doua echipa.

 

Personal eu asa vad ca va fi echipa :

 

 

--Zapata--

 

Golanski--Ghionea(Rada)--Goian--(Ninu)--Emegara--(Nesu)

 

--Ov. Petre--Radoi

 

--Plesan--(Bicfalvi)--Dica--Neaga--(Eze)--

 

--Pepe--(Mendoza)--Dayro---(Badea)--(Habibou)--

 

4-4-2 care poate deveni 4-3-3

 

Surdu, Lovin si Banel ar trebui sa se odihneasca un timp. Sa vedem si urmatorul meci ce se va mai incerca sunt curios.

 

Unde e 4-4-2 sau 4-4-3 la tine ca eu vad 4-2-3-2 deci sunt 12 jucatori !!!! :laugh:

mNiosu30.01.2008 09:23
Felicitari baietilor pentru victorie si speram sa o tina tot asa.

Am si eu o intrebare...stie cumva cineva daca se transmit meciurile aceste pe vreun canal TV si care anume?daca se transmit...ms anticipat

 

Da se transmite pe SPORT.ro (situl si postul TV).Adica se transmite de exemplu meciul cu bulgarii de vineri live pe www.sport.ro de la ore 17 si in premiera la TV pe sport.ro de la ora 19!!!

armin30.01.2008 09:27

Intrebari pentru domnul Laca:

 

1. Cand il vezi pe Ninu pe teren, te intrebi unde e Rada?

2. Cand vezi Surdu, Neaga pe teren, te intrebi unde e Badea?

3. De ce s-a jucat o repriza cu 2 inchizatori (Lovin, Ov.Petre), in timp ce in cealata repriza n-au fost decat mijlocasi cu tenta ofensiva (Plesan, Bicfalvi) ? N-ar fi fost mai bine Lovin o repriza si Ov.Petre cealalta?

 

Dupa mazilirea lui Cristocea, un fotbalist care stie cu mingea, sper din tot sufletul sa nu urmeze Badea, atata timp cat vad in teren nulitati precum Surdu si Neaga.

«12345»