,,Frumusetea este patrafirul femeii:ii acopera toate relele deprinderi".
(Hacob Paronian)
Este o adevarata intelepciune sa stii sa fii nebun la timpul potrivit. (Erasmus din Rotterdam)
Dacã s-ar clãdi Casa Fericirii, cea mai mare încãpere ar fi sala de așteptare.
Jules Renard
,,Intelectualii rezolva situatiile de criza,geniile le evita".
(A.Einstein)
"Advertising signs that con you
Into thinking you're the one
That can do what's never been done
That can win what's never been won
Meantime life outside goes on
All around you."
Bob Dylan, It's Alright, Ma (I'm Only Bleeding)
Ce baftã pe conducatori cã oamenii nu gândesc.
Adolf Hitler
Bancherul este un tip care iti imprumuta umbrela pe timp cu soare, dar o vrea inapoi in minutul in care incepe sa ploua.
Mark Twain
Bine ne pot face numai unii oameni, rãu ne pot face toți.
Baltasar Gracian
,,Nu-i inveti pe altii ceea ce vrei,nu-i inveti ceea ce stii,ii inveti ceea ce esti".
(J.Jaures)
Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aș lãsa goale și pe a o suta aș scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi".
Albert Camus
Cei care incearca sa-si inece necazurile in bautura uita un lucru: necazurile stiu sa inoate.
Cand un barbat iti fura nevasta, nu e razbunare mai buna decat sa-l lasi sa o pastreze (Sacha Guitry)
O femeie poate sa tina un singur secret: varsta ei. (Voltaire)
Uneori e mai bine sa fii un sef mititel in Iad, decat o sluga oarecare in Rai. (Milton)
O fi bine in Rai, dar cele mai interesante persoane nu ajung acolo.
(Nietzsche)
In viata nu conteaza daca pierzi sau castigi. Conteaza daca pierd sau castig eu... (Winston Churchill)
Orice femeie poate sa mimeze singura ca are un orgasm, dar numai cu ajutorul unui barbat poate sa mimeze ca este indragostita. (Woody Allen)
Omule, nu te teme de tentatiile sexuale. Cum imbatranesti, cum scapi de ele. (Robert Frost)
Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi. (G.B. Shaw)
Paradoxul homosexualilor este ca, desi nu reusesc sa se reproduca,sunt in fiecare an din ce in ce mai multi. (Tristan Bernard)
Sunt de acord cu obiceiul care spune ca barbatul trebuie sa sarute mana femeii cand o intalneste prima data. De undeva tot trebuie sa
inceapa... (Sacha Guitry)
Statisticile sunt precum costumele de baie:iti arata ce stie toata lumea si iti ascund exact ceea ce ai fi vrut sa afli. (Georges Vedel)
Un barbat nu este complet daca nu este insurat. Abia atunci este terminat. (Robert Frost).
Cine a zis ca sexul este un raspuns? Sexul este o intrebare. "Da" este raspunsul. (Woody Allen)
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei nu traiesti mai mult... doar ca ti se pare ca timpul trece prea incet. (Clement Freud)
Nu e bine sa fii obligat sa alegi intre Rai si Iad. Prieteni buni gasesti in ambele locuri. (Mark Twain)
Prietenii sunt precum conservele: rezista mai mult daca nu le deschizi usa prea des. ((Henry Becque)
Dragostea e oarba? Nu. E doar putin presbita: nu vede nici un defect pana nu se indeparteaza putin. (Drew Barrymore)
In casnicie, dragostea e ca o supa: primele linguri sunt prea fierbinti si risti sa te arzi, ultimele linguri sunt prea reci si esti cam satul. (La Ciocciolina)
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost. (Louis Bernanos)
Culmea lenei este sa te scoli la sase dimineata ca sa ai mai mult timp de stat degeaba. (Tristan Bernard)
Primul barbat care s-a insurat poate fi iertat. Ca nu stia ce-l asteapta. Ceilalti n-au nici o scuza. (Sacha Guiry)
Cand oamenii nu stiu ca un lucru este imposibil, se apuca sa-l faca. (Mark Twain)
" Dumnezeu ne sopteste in placerile noastre, ne vorbeste in constiinta noastra, insa striga la noi in durerea noastra: ea este megafonul prin care El trezeste o lume surda. "
C. S. Lewis
![]()
Citat zis de Becali : "Mai avem multa mamaliga de mancat pana sa luam titlu"
Perea mijto replica , pacat ca am auzit-o de la un om ca Gigi .... da mereu o folosesc ca ... e e asa prea romaneasca .... stitzi voi ... mamaliga , alea alea ![]()
,,E mai bine sa mori din pricina prostilor decat sa fii laudat de ei".
(A.P.Cehov)
"I am a human being. God damn it. My life has value !"
,,Nu este de ajuns sa ai ratiune,impotant este sa stii s-o folosesti".
(R.Descartes)
,,Razbunandu-te,te faci egalul adversarului;iertandu-l,te arati superior lui".
(Fr.Bacon)
"When you kill a man to defend an idea, you're not defending an idea. You're killing a man."
,,Daca virtutile noastre nu stralucesc in afara noastra,e ca si cum nu le-am avea".
(Shakespeare)
Karl Marx: "Iubirea absoluta fata de oameni este o absurditate"
Hahahhaha:))
,,E o mare nenorocire de a nu avea destul spirit pentru a vorbi ce trebuie si nici destula minte pentru a tacea.Iata principiul impertinentei".
(La Bruyere)
Play chess, my friends. It will teach you that in this complex life of ours you have to do everything yourself... It will teach you how to get out of any tough situation...
Vitas - шахмат
(it's a song... in russian
)
,,Nu intuneca cerul altora cu supararea ta"!
(N.Iorga)