FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Un citat pe zi

«13456713»
Joga Bonito10.02.2008 19:47

Galliquio: "Mister Cornel es loco!"

JDERUL11.02.2008 07:47

,,Dorinta de a trai fericit este de fapt esenta insasi a omului".

 

 

 

(Spinoza)

AdiM11.02.2008 08:57

I know and understand you are much more than what I think you are, but first I must deal with you the way I think you even if that's only my own thinking and not you.

 

Charles Manson

axl11.02.2008 15:56

Humor is mankind's greatest blessing. - Mark Twain

Si mare dreptate avea.

Virgil11.02.2008 16:48

Vrei sa fii iubit, iubeste ! ( Seneca )

 

Din aceaeasi categorie: vrei sa fii respectat, respecta.

JDERUL12.02.2008 07:17

,,Pana astazi intelectul omenesc n-a depasit unicele sale doua resurse:admiratia si repulsia. Intre aceste doua extreme spiritul trebuie sa se comporte cu o egala putere pentru ca omul sentimental e un degenerat daca nu stie,iubind frumos,sa urasca admirabil".

 

 

(T.Arghezi)

fane_casieru'12.02.2008 08:19

Cel care poate zambi cand lucrurile merg prost, s-a gandit deja la cineva pe care sa dea vina. (Arthur Bloch)

AdiM12.02.2008 08:40

If you don't read the newspaper, you are uninformed; if you do read the newspaper, you are misinformed.

 

Mark Twain

JDERUL13.02.2008 08:14

,,Totul a iesit bun din mainile naturii pentru a degenera in mainile omului."

 

 

 

(Jean Jacques Rousseau)

AdiM13.02.2008 09:02

Fear has its use, but cowardice has none. I may not put my hand into the jaws of a snake, but the very sight of the snake need not strike terror into me. The trouble is that we often die many times before death overtakes us.

 

Mahatma Gandhi

Katau13.02.2008 11:03

scopul scuza mijloacele

 

Machiavelli

Virgil13.02.2008 12:32

Banii nu au miros. (Vespasian)

 

Imparatul Vespasian a dispus construirea la Roma a sute de latrine publice (vespasiene), pentru care a perceput taxe de folosire. A fost criticat de unii senatori cã scoate bani din ceva atât de murdar. Rãspunsul a fost simplu și memorabil: pecunia non olet (banii nu au miros).

danimarcu13.02.2008 23:00

Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta; inteligenta are limitele ei, prostia nu. (Umberto Eco)

MoWeed14.02.2008 07:32

Cine nu iubește pe nimeni este nevoit sã învețe sã lingușeascã.(Goethe)

JDERUL14.02.2008 08:21

,,Nu incape amor propriu fata de acei pe care ii iubim si care ne iubesc".

 

 

 

(Ch. Baudelaire)

lucvald-190214.02.2008 08:27
I know and understand you are much more than what I think you are, but first I must deal with you the way I think you even if that's only my own thinking and not you.

 

Charles Manson

 

 

Scuza-mi indrazneala , dar pe unii mai nationalisti din fire si din geneza , ii cam deranjeaza englezismele ! Dar daca tii neaparat sa-ti dovedesti abilitatile de cunoscator al limbii respective si ca sa ramana farmecul original al citatului , o poti face , da' apoi sa subscrii si cu litere de-o schioapa si traducerea in limba materna ! Multumesc anticipat (scuze adminilor !)

 

" minim de mijloace , maxim de expresie " - zicatura tibetana

AdiM14.02.2008 08:49

Infrant nu esti atunci când sangeri,

nici ochii când în lacrimi ti-s.

Adevaratele infrangeri,

sunt renuntarile la vis.

 

Radu Gyr - Indemn la lupta

 

@lucvald Nu ma intereseaza sa dovedesc nimic nimanui in general, pe net ar fi prea ridicol oricum sa incerc sa dovedesc ceva. In rest mai bine nu raspund.

JDERUL15.02.2008 07:35

,,Cumpatarea este dusmana poftelor,iar poftele sunt indrumatoarele placerii".

 

(Cicero)

yo_marius15.02.2008 08:51

Avantajul omului destept este ca poate sa faca pe prostul ori de cate ori are chef

 

 

replica favorita a unui amic :)

AdiM15.02.2008 11:08

Sunt lucruri care nu pot fi înțelese decât vag. ªi ar trebui sã ne mulțumim cu atât, din nefericire însã noi încercãm sã le înțelegem mai precis și, ca urmare, ne trezim cã nu le mai înțelegem deloc.

 

Lucian Blaga

cristian8615.02.2008 22:51

"Un popor care nu isi cunoaste istoria e ca un copil care nu isi cunoaste parintii."

JDERUL16.02.2008 07:09

,,Cu cat citesti mai mult,cu atat imiti mai putin".

 

(Jean Renard)

I.N.Money16.02.2008 12:04

"Acolo unde mintea vede numai rusine, inima descopera frumosul."

 

F.M. Dostoievski

danimarcu16.02.2008 21:54

Birfa este arta de a nu spune nimic concret, in asa fel incit sa nu ramina nimic ascuns.

(Ambrose Bierce)

Champion's Heart16.02.2008 22:21

"Suntem tineri e drept dar in sufletele nobile valoarea nu asteapta ca varsta sa o masoare."

(Platon)

 

"O existenta care nu ascunde o mare nebunie nu are nicio valoare."

"Suntem toti praf aruncat in ochii iubirii covarsitoare numite dementa."

«13456713»