FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Un citat pe zi

«12313»
Azzido26.01.2008 10:25

Vorbe mari, memorabile, care iti afecteaza perceptia fata de anumite aspecte ale vietii cotidiene, idei si expresii care au ramas in istorie sau citate necunoscute care vi se par voua demne de spus si altora

Ideea topicului mi-a venit in timp ce citeam Clubul Bilderberg - Stapanii lumii, de Cristina Martinez.

 

Asadar postati citate, fie ca au autori faimosi sau sunt spuse de necunoscuti.

 

Regulile "jocului" sunt simple:

 

1. se accepta autori romani sau straini

2. e recomandat sa nu postati mai mult de un citat pe zi

3. postati numele autorului si publicatia de unde ati extras respectivul citat, eventual spuneti si cateva cuvinte despre citatul respectiv si ceea ce reprezinta pt voi.

 

Spor !

Azzido26.01.2008 10:36

"Oamenii se impart in trei categorii: un grup restrans, care produce evenimente;unul ceva mai numeros, care urmareste ducerea lor la un bun sfarsit si supravegheaza modul de realizare a acestui lucru si, in fine, o covarsitoare majoritate, care nu afla niciodata ce s-a petrecut in realitate"

- Nicholas Murray Butler (castigator al premiului Nobel pt pace,1931 )

 

 

"Pe plan psihologic, avem idei atat de inradacinate in mintea noastra, incat, desi evidenta sare in ochi, sub forma unor fapte demonstrate, o negam si ne straduim sa credem in versiunea oficiala, pe care ne-o ofera mediile de presa si oamenii politici"

- Cristina Martinez, Clubul Bilderberg - Stapanii lumii

yo_marius26.01.2008 14:24

Mãreția unei națiuni și progresul ei moral pot fi mãsurate prin felul în care sunt tratate animalele.

 

 

 

Mahatma Gandhi

stelistu_626.01.2008 16:54

Napoleon Bonaparte: "Nu întrerupeți niciodatã un dușman care e pe punctul de a comite o eroare."

cRiss4Steaua26.01.2008 22:07

Tamas "Daca dadeam cu un gol mai mult ca ei, probabil castigam"

Virgil27.01.2008 07:09

Foaie verde de dai, n-ai; ia nu da, sa vezi cum ai. :biggrin:

 

Citat din "Morometii", de Marin Preda

MoWeed27.01.2008 08:46

"Toate femeile sunt curve mai putin mama si sora ta. Dar totusi si ele sunt femei!" Napoleon

yo_marius27.01.2008 08:57

"Insulta e neputințã exageratã."

 

"Insulta e declarația înfrângerii."

 

 

Nicolae Iorga

axl27.01.2008 09:20

"Son, if you really want something in this life, you have to work for it. Now quiet! They're about to announce the lottery numbers." - Homer Simpson

JDERUL27.01.2008 13:43

Daca:

-nu esti invidios pe succesul altuia

-nu te bucuri de ceea ce i se intampla rau dusmanului tau

-nu esti gelos cand sotia(sotul) flirteaza cu necunoscuti

-cand esti palmuit intorci si celalalt obraz

-esti dispus sa sacrifici propriul confort in favoarea celorlalti,

 

atunci inseamna ca ai atins idealul speciei umane dar cum perfectiunea nu exista,trebuie sa fii bolnav!

Consulta un psihiatru!

stelistu_627.01.2008 15:12
Tamas "Daca dadeam cu un gol mai mult ca ei, probabil castigam"

 

Mai e 1:

 

Bogdan Lobont, dupa meciul cu Turcia (amical):

"Ne bucuram ca am obtinut cele 3 puncte si ne continuam seria de meciuri bune...."

cristi_mold27.01.2008 18:19

"Nimic nu uneste mai mult oamenii dacat rasul."

 

 

L. N. Tolstoi

JDERUL28.01.2008 07:50

Inchideti bine usile voastre,

bateti in cuie obloanele ferestrelor,

rugati-va sa ramana noaptea,

sa ascunda rusinea faptelor voastre.

 

(Elvi Sinervo ,,Dimineata lumii")

MoWeed28.01.2008 09:30

"Wars come and go but my soldiers stay loial" 2pac

NicoSoulSteaua28.01.2008 13:08

Mai bine sa mori in picioare, decat sa traiesti in genunchi

Citat din opera istoricului latin Tacit, mai exact din Viata lui Agricola. In literatura noastra, o idee similara e exprimata de Bolintineanu in legenda istorica "Cea de pe urma noapte a lui Mihai cel Mare"

 

 

Lumea nu te va lãsa sã trãiești cum vrei tu, dar dacã ești destul de tare, cel puțin nu trebuie sã trãiești cum vrea ea ( Andrew H. Vachss )

yo_marius28.01.2008 13:14

Dragostea este sfințenie plus sexualitate.

 

 

Emil Cioran - Amurgul gândurilor

Stanici28.01.2008 14:46

"Un gentleman este un barbat care nu loveste niciodata o femeie fara sa fie provocat."

Henry Louis Mencken

danimarcu28.01.2008 15:15

Rautatea oamenilor este nemarginita - e chiar mai adinca decit bunatatea lui Dumnezeu. (Alexandre Dumas)

str8_gangsta28.01.2008 16:17

@MoWeed era defapt "Wars come and go, but my soldiers stay eternal":smile:

forever_STEAUA28.01.2008 20:32

Nu meritã sã te sinucizi pentru cã întotdeauna o faci prea târziu. - Emil Cioran

MoWeed28.01.2008 21:45
@MoWeed era defapt "Wars come and go, but my soldiers stay eternal":smile:

ms chiar nu eram sigur de final :rolleyes:

axl28.01.2008 22:13

Sfatul meu e sa te casatoresti. Daca nimeresti o sotie buna vei fi fericit. Daca nu, vei deveni filosof.

Socrate

JDERUL30.01.2008 08:58

Nu lasa niciodata propriile slabiciuni sa-ti intunece gandirea.

 

 

---C.C.I. ,,Indrumar pentru copilul meu"

danimarcu30.01.2008 10:24

Cea mai buna metoda de a iesi pe usa unui cazino cu o mica avere este sa intri acolo cu una foarte mare. (Jeck Yelton)

yo_marius30.01.2008 18:10

Nu poți vedea bine decât cu inima. Esențialul este invizibil pentru ochi.

 

 

 

 

Antoine de Saint-Exupery

«12313»