07-09-14

Preliminariile EURO 2016: Grecia-Romania 0-1!!!

In aceasta seara se disputa la Pireu meciul dintre Grecia si Romania, in grupa F din preliminariile Campionatului European din Franta 2016.
Meciul incepe la ora 21:45 si se transmite pe TVR 1.

Grupa F: Grecia (cap de serie), România, Ungaria, Finlanda, Irlanda de Nord, Insulele Faraoe.

S-a disputat partida Ungaria- Irlanda de Nord 1-2. Irlanda de Nord a furnizat marea surpriza si a castigat partida dupa ce gazdele au avut 1-0.

Reamintim ca Steaua are convocati patru jucatori la lotul national: Chiciu, Prepelita, Keseru si Luchin.

Mai jos sunt echipele probabile de start:
Grecia: Karnezis - Torosidis, Manolas, Sokratis, Holebas - Samaris, Tachtsidis, Mantalos - Salpingidis, Mitroglou, Samaras.

Romania: Tătărusanu - Tamas, Chiriches, D. Grigore, Rat - Pintilii, Hoban - Maxim, Chipciu, B. Stancu - Marica.

Le uram succes tricolorilor!
Hai ROMANIA!

AM INVINS in 10 favorita grupei!

Artizanii victoriei!

O victorie mare, dar chinuita din cauza lui Marica. Putea sa fie si inger si demon. Gol in minutul 10 din penalty-ul facut de Chipciu si un rosu luat aiurea, dar corect acordat, in minutul 53.

Grecia a fost o echipa lesinata, de batut la scor, dar dupa eliminarea lui Marica tricolorii au cedat posesia si controlul meciului. Nu au mai contat in atac. Pe contraatac nu au avut vana si au irosit cu lejeritate cateva ocazii potentiale. In defensiva, transversala si forma slaba a grecilor au fost ingerul pazitor a lui Tatarusanu.

De semnalat si debutul in nationala Romaniei al stelistului Prepelita, introdus in minutul 84 in locul lui Hoban.
Au mai evoluat Enache in locul lui Maxim(min. 68) si Torje in locul lui Chipciu (schimbare "tactica" in min. 90).

Cu siguranta ca returul se va juca in alte coordonate de forta si determinare, atat din partea noastra(sper), dar mai ales din partea grecilor.

Pana atunci, felicitari baietilor pentru aceasta victorie si debutul cu dreptul in marsul spre Franta 2016!

Tot in aceasta seara, ros albastrul Szukala a jucat titular pentru nationala Poloniei in meciul cu Gibraltar si a marcat in minutul 58.