Liga 1: Thriller FCSB vs CFR 0-0! La o bară de 3 puncte!

de | septembrie 22, 2019

Aproape 16.000 de steliști au fost prezenți pe Arena Națională la meciul FC Steaua (FCSB) – CFR Cluj încheiat remiză, scor 0-0.

?Cu un penalty clar neacordat în minutul 28 (fault la Planic), cu o ratare a lui Florinel Coman în minutul 92 și cu o halucinantă bară a lui Iulian Cristea în ultimele secunde de joc (min. 93), FC Steaua a scăpat printre degete victoria într-un final de poveste. La ultima fază a derby-ului, vicecampioana a fost aproape de a da lovitura de grație la reluarea cu capul al lui Iulian Cristea, care s-a oprit în transversală. Bizonul a fost pe fază, dar reluarea sa a fost oprită cu mâna de Deac. Al doilea penalty pentru Steaua, dar neacordat pentru că Ovidiu Hațegan a preferat să fluiere imediat sfârșitul meciului.

Totuși, rezultatul pare unul echitabil, cu toate că echipa CFR-ului a jucat la un moment dat cu vreo cu 6 fundași pe linia defensivă. De aici și randamentul scăzut al steliștilor în atac.

Vicecampioana a controlat prima repriză, iar ceferiștii au fost mai periculoși în repriza secundă. Așa s-a scris pe scurt istoria celei de a 8-a remize din ultimele 10 derby-uri Steaua vs CFR.

Cronica clubului: Meci sub semnul remizei!

?⚽️Vicecampioana? ?️ Campiona?
FC Steaua (FCSB) și CFR Cluj vor juca pe Arena Națională, duminică, de la ora 20:30, în derby-ul Ligii 1.

Ovidiu Hațegan e alegerea CCA pentru cel mai important meci al rundei, după ce marți seară a condus Dortmund – Barcelona 0-0 în Champions League. Pentru că derby-ul de pe Arena Națională se anunță extrem de important și de disputat, Kyros Vassaras, președintele CCA, a decis să delege la respectiva partidă cel mai bine cotat arbitru român al momentului, Ovidiu Hațegan.

Hațegan a condus patru meciuri în actualul sezon, nu a dictat nicio lovitură de la 11 metri, n-a scos din buzunar cartonașul roșu și nu comis nicio greșeală gravă de arbitraj!

Statistica cu Hațegan la centru pentru cele două echipe.

• FCSB. 37 de jocuri, 16 victorii, 13 remize și 8 înfrângeri. Steliștii nu au pierdut niciodată acasă cu Hațegan la centru!
  • CFR. 41 de meciuri, 15 victorii, 17 egaluri și 9 înfrângeri.

În aprilie 2018, Ovidiu Hațegan a avut o prestație foarte slabă la duelul din Gruia dintre CFR și FCSB. „Centralul” arădean a acordat eronat penalty-ul din care clujenii au deschis scorul, apoi i-a eliminat pe Peteleu, corect, și pe Pintilii, ușor.

Duminică va fi al 6-lea derby FCSB – CFR condus de Ovidiu Hațegan
▪️2012-2013: CFR Cluj – FCSB 0-0
▪️2013-2014: FCSB – CFR Cluj 3-0
▪️ 2014-2015: CFR Cluj – FCSB 0-1
▪️2017-2018: CFR Cluj – FCSB 1-1

Decarul Stelei Florin Tănăse prefațează partida de pe Arena Națională FCSB – CFR Cluj

19 comentarii la „Liga 1: Thriller FCSB vs CFR 0-0! La o bară de 3 puncte!

1. saramago

Steaua – CFR 0-0 (pauza), dupa o repriza buna a elevilor lui Vintila. Doar in ultimele secvente ale primului mitan campionii au pus in pericol poarta lui Balgradean.

Balgradean 6 – evolutie sigura, certificata si de parada la sutul lui Deac din finalul reprizei;
    Cretu 6 – efort generos, realizari notabile in ambele faze ale jocului;
    Planic 7 – foarte bun, a intervenit decisiv la sutul lui Hoban;
    Cristea 6 – a rezistat in duelurile fizice cu adversarii, dar a comis un fault la marginea careului in prelungirile primelor 45 de minute;
    Pantiru 6 – joc solid, ar putea sa ne ofere suprize placute dupa pauza;
    Pintilii 6 – a evoluat in nota echipei, din pacate s-a accidentat; e jucator de cel mult 45 de minute in ultima vreme;
    Ov.Popescu 6 – a alergat mult, a izbutit deposedari si recuperari, n-a gasit insa pasa/centrarea decisiva;
    Oaida 6 – util echipei;
    Popa 5 – putine realizari, bina ca n-au profitat clujenii de gafa sa din finalul reprizei;
    Tsoumou 5 – cateva devieri frumoase, dar in cea mai mare parte a fost controlat de fundasii de la CRF;
    Coman 6 – prezent in joc, a reusit sa dezechilibreze de vreo doua-trei ori defensiva adversa, fara a concretiza asa cum s-ar fi cuvenit;
    …………………………………………………………………………………………………………………
    Tanase – a evoluat doar cateva zeci de secunde.

Meciul poate fi castigat. Daca pe langa siguranta defensiva stelistii vor combina mai eficient in preajma careului advers am putea nota al treilea succes inseriat pentru baietii lui Vintila. Sa mai vedem …

P.S.: O nota buna merita si suporterii stelisti, care si-au incurajat consistent favoritii in prima repriza.

6
    1
  2. saramago

Steaua – CFR Cluj 0-0, rezultat final. O remiza smulsa cu greu de baietii lui Vintila, in ciuda reluarii in bara a lui Cristea din ultimele franturi ale partidei. In repriza a doua, stelistii au fost dominati de ardeleni, care si-au creat cateva ocazii importante. Schimbarile nu au adus niciun beneficiu echipei, iar mijlocul, cu Tanase in rol de … regista, a avut un randament suboptimal.

Balgradean 7 – meci bun, presatat cu interventii sigure in faze periculoase pentru buturile sale;
    Cretu 6 – prestatie sigura;
    Planic 7 – interventii importante in situatii limita, foarte putine erori;
    Cristea 6 – bine, in general, pacat de ratarea din final;
    Pantiru 6 – bun in prima parte, mizerabil in repriza secunda; si eu, unul, ma asteptat la surprize placute;
    Pintilii 6 – din ce in ce mai fragil, din pacate;
    Oaida 5 – decent in prima parte, apoi a alergat fara prea mare folos;
    Ov.Popescu 6 – o prima repriza consistenta, numai ca in partea secunda a gresit din belsug;
    Popa 5 – fara cine stie ce realizari:
    Tsoumou 5 – destul de sters, mai in minutele de dupa pauza cand antrenorul l-a pus sa joace in flanc (!!);
    Coman 5 – egoist si neinspirat de cele mai multe ori;
    …………………………………………………………………………………………………………………………..
    Tanase 4 – extrem de slab;
    Gnohere 4 – de nerecunoscut;
    Vina 4 – figurant.

Sa speram ca in urmatoarele partide stelistii vor trece de Metaloglobus (in Cupa) si de Clinceni.

3
    2
  3. Tudz

Clar ne-am pierdut din luciditate in repriza secunda, dar puteam castiga in prelungiri. Nu stiu cine a avut ideea „fantastica” de al folosi pe Tsomou extrema dreapta, in loc sa joci 4-4-2 si sa pui constant presiune pe adversar. In fine… Un punct e un punct… D-abia astept meciul cu Dinamo.

P.S.: Soiledis e cumva accidentat sau n-a fost in lot din alt motiv?

4. quark

are jiji un talent pur de a eradica orice idee de normalitate, demonstreaza in continuare ca i se rupe de marketing si de imaginea ca brand, site-urile de profil sportiv afla ‘pe surse’ ca un nou sponsor apare pe tricou, nu exista nicio conferinta de presa, nicio prezentare a parteneriatului si a echipamentului de joc, totul se face pe șest si tricourile apar inscriptionate pe spate la meciul cu cfr…nu gasesti un rand pe site-ul clubului ca o forma de respect pentru cel care iti varsa bani frumosi contra expunere…bine, e mai greu sa-ti imaginezi o conferinta de presa normala la Steaua fara prezenta omului orchestra si e putin probabil ca noul sponsor sa-si fi dorit un monolog al acestuia impanat cu simboluri mistice si religioase

5. adrian0808

O nație de incapabili…. patroni, conducători, antrenori, jucători… într-ale fotbalului. Și în multe alte domenii.

Adevărul e ca patronii handicapați sau infractori aduc lângă ei conducători retardați sau limitați intelectual care nu sunt în stare sa înțeleagă ce și cum e cu fotbalul.
    Despre antrenorii și jucătorii romani nu spunem nimic, de peste 15 ani direcția și valoarea lor e la nivelul golfului. Europa nu exista decât la TV.

6. vasglo

Iata ca si ” dusmanul” ne respecta:

„Sincer, îmi pare puțin rău de Gigi Becali, pentru că el chiar investește și se axează pe jucătorii tineri. Îi vede și îi ia imediat la Steaua, le dă un salariu bun, pentru că el chiar plătește bine. Până aici, jos pălăria! Apoi, nu știu cine e de vină. Probabil Gigi! Pentru că el nu îl lasă pe antrenor, așa cum percepem noi din afară. Ei știu cel mai bine ce e înăuntru. Dacă vrei să câștigi titlul, ia-ți un antrenor bun și lasă-l să antreneze! Atât! La ce jucători buni se aduc la Steaua, titlul trebuie luat în fiecare an!”

(Sfatul lui Gabi Mureșan pentru Gigi Becali)