Liga 1: Thriller FCSB vs CFR 0-0! La o bară de 3 puncte!

Aproape 16.000 de steliști au fost prezenți pe Arena Națională la meciul FC Steaua (FCSB) – CFR Cluj încheiat remiză, scor 0-0.

?Cu un penalty clar neacordat în minutul 28 (fault la Planic), cu o ratare a lui Florinel Coman în minutul 92 și cu o halucinantă bară a lui Iulian Cristea în ultimele secunde de joc (min. 93), FC Steaua a scăpat printre degete victoria într-un final de poveste. La ultima fază a derby-ului, vicecampioana a fost aproape de a da lovitura de grație la reluarea cu capul al lui Iulian Cristea, care s-a oprit în transversală. Bizonul a fost pe fază, dar reluarea sa a fost oprită cu mâna de Deac. Al doilea penalty pentru Steaua, dar neacordat pentru că Ovidiu Hațegan a preferat să fluiere imediat sfârșitul meciului.

Totuși, rezultatul pare unul echitabil, cu toate că echipa CFR-ului a jucat la un moment dat cu vreo cu 6 fundași pe linia defensivă. De aici și randamentul scăzut al steliștilor în atac.

Vicecampioana a controlat prima repriză, iar ceferiștii au fost mai periculoși în repriza secundă. Așa s-a scris pe scurt istoria celei de a 8-a remize din ultimele 10 derby-uri Steaua vs CFR.

Cronica clubului: Meci sub semnul remizei!

?⚽️Vicecampioana? ?️ Campiona?
FC Steaua (FCSB) și CFR Cluj vor juca pe Arena Națională, duminică, de la ora 20:30, în derby-ul Ligii 1.

Ovidiu Hațegan e alegerea CCA pentru cel mai important meci al rundei, după ce marți seară a condus Dortmund – Barcelona 0-0 în Champions League. Pentru că derby-ul de pe Arena Națională se anunță extrem de important și de disputat, Kyros Vassaras, președintele CCA, a decis să delege la respectiva partidă cel mai bine cotat arbitru român al momentului, Ovidiu Hațegan.

Hațegan a condus patru meciuri în actualul sezon, nu a dictat nicio lovitură de la 11 metri, n-a scos din buzunar cartonașul roșu și nu comis nicio greșeală gravă de arbitraj!

Statistica cu Hațegan la centru pentru cele două echipe.

În aprilie 2018, Ovidiu Hațegan a avut o prestație foarte slabă la duelul din Gruia dintre CFR și FCSB. „Centralul” arădean a acordat eronat penalty-ul din care clujenii au deschis scorul, apoi i-a eliminat pe Peteleu, corect, și pe Pintilii, ușor.

Duminică va fi al 6-lea derby FCSB – CFR condus de Ovidiu Hațegan
▪️2012-2013: CFR Cluj – FCSB 0-0
▪️2013-2014: FCSB – CFR Cluj 3-0
▪️ 2014-2015: CFR Cluj – FCSB 0-1
▪️2017-2018: CFR Cluj – FCSB 1-1

Decarul Stelei Florin Tănăse prefațează partida de pe Arena Națională FCSB – CFR Cluj