Liga 1: FC Botoșani vs FC Steaua 1-3. Trei puncte mari și grele

de | decembrie 15, 2018

FC Steaua s-a impus, scor 3-1, în deplasarea grea de la Botoșani, într-un meci din etapa a 20-a a Ligii 1. Astfel Steaua (FCSB) egalează CFR-ul în vârful ierarhiei, însă clujenii nu au evoluat încă în această etapă (joacă azi cu FC Viitorul la Ovidiu).

Fotografia postată de FCSB.

Steaua a dominat prima repriză, ratând exasperant de multe oportunități de a închide meciul. Gnohere a deschis scorul în minutul 14, după ce Benzar i-a împins balonul în fața porții pe sub portarul austriac Fraisl. Pe un contraatac, Golofca a egalat pentru Botoșani, în minutul 23, după o fază individuală în care l-a driblat pe Stan de i-a înnodat picioarele și l-a învins pe Bălgrădean care putea face mai multe la un șut parabil. Steaua a revenit în forță și Lucian Filip a readus avantajul pe tabelă în minutul 38, cu un șut din interiorul careului, plasat printre picioarele portarului.

În mitanul secund, Steaua a intrat la ralanti lăsând posesia moldovenilor care au avut vreo două oportunități de a egala, dar s-a opus transversala și Pufi. Chiar dacă FC Botoșani a avut posesia în repriza secundă, tot Steaua a fost cea care periculoasă în atac și a marcat golul al treilea care a închis jocul. După o șarjă excelentă pe banda dreaptă a lui Moruțan, încheiată cu un dribling de efect și un șut în portar, Raul Rusescu a înscris de la 16 m cu un lob în minutul 86.

Așa s-a scris istoria unui meci greu în care Florin Tănase a fost MVP.

VIDEO. FC Botoșani vs FC STEAUA 1-3. Faze și goluri

Au evoluat echipele:

FC Botoşani: Fraisl – Patache, Burcă, Miron, Soiledis – Rodriguez (Ongenda ’72), Karaboue – Fabbrini, Levente Fulop, Golofca – Trujic. Antrenor: Liviu Ciobotariu

FC Steaua: Bălgrădean – Benzar (Roman ’46), Planic, Bălaşa, Stan – Jr. Morais, Filip – D. Man, Fl. Tănase, Fl. Coman (Moruţan ’76) – Gnohere (Rusescu ’66). Antrenor: Nicolae Dică

VIDEO. Trailer

X Ray

AVANCRONICĂ

Meciul FC Botoșani – Steaua (FCSB) se joacă duminică, de la ora 20:00, pe Stadionul Municipal din Botoșani. Meciul va fi în direct pe TV Digi Sport, TV Telekom Sport și LookTV.

Nicolae Dică a vorbit despre duelul de duminică, cu FC Botoșani, și a spus că echipa sa ar putea avea probleme din cauza gazonului.

„Vremea de afară este o mare problemă. Este greu să te antrenezi. Nu ai condițiile necesare. Azi am încercat să facem mai mult o joacă, o mișcare. Noi azi am jucat pe zăpadă, așa nu se putea juca fotbal. Vom vedea ce va fi azi, mâine. Trebuie să fim pregătiți de orice.

Dacă va fi zăpadă, ne va afecta. Noi suntem echipa care trebuie să atacăm, să construim. Trebuie să fim pregătiți să jucăm și să dăm totul, indiferent de condiții. Pe acest teren se anulează diferențele dintre echipe.

Mâine va fi un meci important. Botoșani este o echipă în creștere de la venirea lui Ciobotariu. A avut și rezultate pozitive. Am văzut că a schimbat sistemul. Ne așteaptă o partidă grea.

Faptul că avem absențe nu e o problemă pentru mine. Sunt învățat. Nu mă mai deranjează! Am avut mai mereu probleme în tot sezonul, accidentări sau suspendări. Popescu, Pintilii, Momcilovici, Teixeira și Nedelcu nu vor juca.

„Atmosfera este una bună în lot, mai ales după victoria cu Viitorul. Sper să fie la fel în continuare. La Steaua nu pot să am o săptămână liniștită. Trebuie să pregătești mereu următorul joc. Dacă vom câștiga cu Botoșani și CFR Cluj, ar fi un an de sfârșit mai liniștit”, a declarat Nicolae Dică la conferința de presă.

VIDEO. Atmosfera la echipă. Bizonul dezlănțuit

VIDEO. Conferința de presă Nicolae Dică înaintea partidei cu Fotbal Club Botoșani.

Echipa probabilă:

Bălgrădean  –  Benzar, Planic, Bălașa, Stan  –  Filip, Morais  – Man, Tănase, Coman – Gnohere

Sunt șanse mari ca meciul să fie amânat din cauza condițiilor atmosferice potrivnice disputării unui joc de fotbal în condiții de siguranță.

X Ray

27 de comentarii la „Liga 1: FC Botoșani vs FC Steaua 1-3. Trei puncte mari și grele

1. killertits

Cațeii făcură scor cu juveții….deși suporterii lor sunt fericiti ( normal ) și spun pe diverse siteuri ca ne băgăm unghiile în gât, in sinea lor sunt conștienți că ne-au făcut un bine…dar deh, mintea dinamovistului, cea de pe urmă 😀

2
    2
    1. siegfried

Clona prazara nu ne-a fost niciodata adversara la titlu si nici nu cred ca ne va fi in viitori ani. Dar e bine ca totusi exista. Fara CSU astazi i-am fi avut in lot pe tanara viitura Cicaldau probabil pentru vreo 2 milioane de euro si pe vechea ciorba reincalzita Gardos pentru un salariu de nivel Rusescu. Si cu asta s-ar fi dus dracului bugetul de sezonul asta vaduvit de banii UEFA.

4
      3
      1. blaugrana86

@siegfried
        „Clona prazara nu ne-a fost niciodata adversara la titlu” ai dreptate, noi nu avem niciodata adversari la titlu dar terminam pe locul 2. Să’ți amintesc ca acum 3-4 etape ne luară 3 punce? Parcă ai baut apă după ciobanul albanez

6
        3
  2. keyser-soze

Victoria lui dinamo in meciul cu CSU ne arata ce campionat slab avem. dinamo a avut doar 3 suturi pe poarta si a dat 3 goluri. Steaua, CFR, si CSU s-au impiedicat la randul lor de echipe mici (da, dinamo e o echipa mica in momentul asta). In campionatele adevarate rar se impiedica o echipa mare de o echipa mica.
    In seara asta vrem victoria si in ultima etapa trebuie sa batem CFR.

6
    2
  3. siegfried

Repriza a doua am fost jenanți. M-am plictisit să număr de câte ori a sărit mingea din clinciuri la jucătorii Botoșaniului. La bara ălora ne-am apărat ca la județeană, toți fundașii în 6 m, în timp ce mijlocașii defensivi erau missing in action. Mă așteptam să-i subordonăm pe final de meci, crezând că o să stăm mai bine fizic, evident m-am înșelat. Stan a fost varză, l-a batjocorit Golofca în ultimul hal tot meciul.
    A, și colac peste pupăză a fost firește comentariu asigurat de digisport: „Morais va fi suspendat etapa viitoare, dar nu e o problema mare, fiindcă revine Nedelcu”. O da, revine Nede happy, happy, joy. Cred că sunt ăia de la CFR leșinați de spaimă, mai ales mijlocașii lor.

5
    1
  4. alex-0101

Giginio abia acum vede ca nu avem fundasi:)) ca nu avem mijloc, săracul, o fi post și nu mai sta MM-ul cu limba-n curu lui…. Platnici e bun, nu extraordinar, dar bun, pun greșeli pe seama lui pt ca are lângă un coleg care e doar freza de el, Bălașa prinde un meci bun și 5 proaste, dar cu greșeli din alea grave, greșeală de marcaj, poziție, abecedarul fotbalului… Eu nu as vrea fundaș roman, oare nu se găsește în lume un fundaș central decent care își dorește sa crească la 2 mil? Dai banii si împreună cu Planici pac pac rezolvi o treaba, mai aduci unul din romanica și deja ai doua rezerve de centrali… La mijloc trebuie unul sa are terenul, cam cum joaca moraies în ultimul timp, unul sa care pianul, asa poți sa l ții și pe Nedelcu acolo(băiatul asta are o creștere fata de începuturi)… Și mai aduci unul, olaru mie mi place cum joaca la gaz metan dar sincer as prefera un străin unul sa nu i se înmoaie coaiele la primele declarații ale ciobanului….
    În rest, meci plăcut ochiului, chiar dacă în primul sfert de ora din a 2 a repriza a fost lipsa totala de concentrare (a cata oara?!), în rest eu cred ca l am controlat, păcat de Stan, bietul om e jalon acolo, a avut și un adversar vitezist dar a comis o la fiecare acțiune pe partea lui… Ca plusuri, îmi place atitudinea lui Coman, Tănase, Filip, Moraies, Bizonul, și aseară Benzar, echipa când accelerează se vede calitate, se vad pase, am mai prins faze în ultimele doua jocuri ce arata ca produci ceva fotbal, suntem într o creștere de forma, sper ca feroviarii sa piardă puncte în seara aceasta și la meciul cu ei a cam venit vremea sa i batem….
    Forzza Steaua!

3
    1
  5. dang

Mi-a placut cum au jucat Filip si Morais la mijloc in a doua repriza cu Viitorul si in prima cu Botosani. Au pus presiune pe mijlocasii adversi, au recuperat multe mingi si au contat in atac. Filip a si marcat doua goluri, iar Morais a aparut si el la finalizare. In a doua repriza cu Botosani s-a schimbat ceva, poate datorita cartonasului galben luat de Morais, dar mai degraba ca urmare a optiunii de asigurare a defensivei, probabil trasata de muflon.

2
    1
  6. sikander

Ce plm mai zice presa plii acum? Cand viitura nu castiga cu noi de n meciuri toti bateau apropouri. In play-off ma astept la 1-0 si 1-0 din nou pentru franari. Haghiule nu asa ajungi sa faci performanta dupa care chipurile plangi 🙂

4
    1
  7. dang

Se vorbeste despre interesul lui Becali, MM si Dica de a achizitiona doi fundasi centrali bunicei: Iulian Cristea de la Gaz Metan Medias si Andrei Burca de la FC Botosani. Dar o simpla verificare releva ca ambii sunt de picior drept, la fel ca Bogdan Planic si Mihai Balasa.
    Sper ca cineva din club va gandi din punct de vedere al necesarului, nu din al numarului de jucatori pe un post. Altfel, patim ca si cu Balasa: jucator de picior drept folosit pe post de fundas central stanga, unde nu are constanta in evolutii si o comite uneori destul de rau. Spre deosebire de meciurile in care a fost folosit fundas central dreapta unde a fost mult mai sigur, inclusiv la echipa nationala.
    Nu se gandeste vreunul dintre cei trei conducatori ca cel mai bun randament l-au dat cuplurile Planic – Momcilovici, Planic – Filip si Balasa – Momcilovici? Unde Momcilovici este de picior stang si Filip utilizeaza la fel de bine ambele picioare.

4
    1
  8. adi i.

CFR joaca economicos acoperă bine terenul in special la mijloc și nu au nevoie de multe ocazii ca sa marcheze , după care se închid ca o “scoica “. Au un stil de joc ca voluntari sau oricare alta echipa din subsol dar fata de alții respecta tactica și greșesc puțin în timpul jocului.
    Sper sa câștigam

2
    2
    1. sikander

As mai adauga ca au trasee simple, simpliste chiar, dar eficiente, mai ales in fata unor aparari care gafeaza. Ai nostri in schimb se complica de multe ori pe faza de atac si se baga intr-un joc incalcit si groi. La fazele fixe e o problema mare, mai ales in meciul asta. Apararea nu face marcaj cum trebuie, iar portarul are probleme pe mingiile de la distanta – sa nu uitam golul primit in tur. Plus lipsa de comunicare dintre portar si aparatori.

Ma ingrijoreaza relaxarea ineplicabila pe care echipa o afisaza dupa marcarea unui gol. Unii jucatori parca se deconecteaza si stau suspendati crezand ca au rezolvat meciul. Dupa primirea unui gol e mai grav, pentru ca echipa incepe sa joace aceleasi clisee care cu greu merg in fata unei echipe modeste din liga 1. Astia nu sunt nici botosani, nici gaz metan, iar in meciurile cu echipele mentionate anterior am tremurat rau de tot.

Pe deasupra sper sa nu ne trezim si cu vreun arbitraj partinitor care sa ne ingalbeneasca la foc automat in primele 15-20 minute, iar alora sa le permita tertipurile bine cunoscute si intratile de toparlani. Ma astept ca bizonul sa fie provocat constant, mai ales ca in ultimul timp pare turbat… Sper ca staful sa ia masuri cu privire la aceste aspecte.

Dpdv fizic sunt peste noi ca gabarit, pentru ca in afara de bizon, planic si balasa nu avem niciun jucator mai „greu”, iar „tehnicii” nostri pot fi usor contracarati prin plasament si forta fizica in duelurile unu la unu, asa cum s-a vazut si in tur.

Sincer nu prea vad cum am gastiga, decat sa le dam un gol repede si sa nu-i lasam sa-si faca jocul ala de kkt dupa, pentru ca sigur vor gasit gauri in apararea noasta. Le mai dam unul (cumva) mai tarziu si e gata.

9. alex-0101

Cuțu șchiop, gura bate curu, ce spunea dulăul șef? În play off sunt amicale fără ei? Pai omenia făcută de Craiova? Se poate? Eh ca de data asta partidu nu te a ajutat, deh!? Niculae e independent:)), și asa îți iei 4 și stai acolo unde ești, pe 11! Muie dinamo!