Liga 1: FC Botoșani vs FC Steaua 1-3. Trei puncte mari și grele

FC Steaua s-a impus, scor 3-1, în deplasarea grea de la Botoșani, într-un meci din etapa a 20-a a Ligii 1. Astfel Steaua (FCSB) egalează CFR-ul în vârful ierarhiei, însă clujenii nu au evoluat încă în această etapă (joacă azi cu FC Viitorul la Ovidiu).

Steaua a dominat prima repriză, ratând exasperant de multe oportunități de a închide meciul. Gnohere a deschis scorul în minutul 14, după ce Benzar i-a împins balonul în fața porții pe sub portarul austriac Fraisl. Pe un contraatac, Golofca a egalat pentru Botoșani, în minutul 23, după o fază individuală în care l-a driblat pe Stan de i-a înnodat picioarele și l-a învins pe Bălgrădean care putea face mai multe la un șut parabil. Steaua a revenit în forță și Lucian Filip a readus avantajul pe tabelă în minutul 38, cu un șut din interiorul careului, plasat printre picioarele portarului.

În mitanul secund, Steaua a intrat la ralanti lăsând posesia moldovenilor care au avut vreo două oportunități de a egala, dar s-a opus transversala și Pufi. Chiar dacă FC Botoșani a avut posesia în repriza secundă, tot Steaua a fost cea care periculoasă în atac și a marcat golul al treilea care a închis jocul. După o șarjă excelentă pe banda dreaptă a lui Moruțan, încheiată cu un dribling de efect și un șut în portar, Raul Rusescu a înscris de la 16 m cu un lob în minutul 86.

Așa s-a scris istoria unui meci greu în care Florin Tănase a fost MVP.

VIDEO. FC Botoșani vs FC STEAUA 1-3. Faze și goluri

Au evoluat echipele:

FC Botoşani: Fraisl – Patache, Burcă, Miron, Soiledis – Rodriguez (Ongenda ’72), Karaboue – Fabbrini, Levente Fulop, Golofca – Trujic. Antrenor: Liviu Ciobotariu

FC Steaua: Bălgrădean – Benzar (Roman ’46), Planic, Bălaşa, Stan – Jr. Morais, Filip – D. Man, Fl. Tănase, Fl. Coman (Moruţan ’76) – Gnohere (Rusescu ’66). Antrenor: Nicolae Dică

VIDEO. Trailer

Meciul FC Botoșani – Steaua (FCSB) se joacă duminică, de la ora 20:00, pe Stadionul Municipal din Botoșani. Meciul va fi în direct pe TV Digi Sport, TV Telekom Sport și LookTV.

Nicolae Dică a vorbit despre duelul de duminică, cu FC Botoșani, și a spus că echipa sa ar putea avea probleme din cauza gazonului.

„Vremea de afară este o mare problemă. Este greu să te antrenezi. Nu ai condițiile necesare. Azi am încercat să facem mai mult o joacă, o mișcare. Noi azi am jucat pe zăpadă, așa nu se putea juca fotbal. Vom vedea ce va fi azi, mâine. Trebuie să fim pregătiți de orice.

Dacă va fi zăpadă, ne va afecta. Noi suntem echipa care trebuie să atacăm, să construim. Trebuie să fim pregătiți să jucăm și să dăm totul, indiferent de condiții. Pe acest teren se anulează diferențele dintre echipe.

Mâine va fi un meci important. Botoșani este o echipă în creștere de la venirea lui Ciobotariu. A avut și rezultate pozitive. Am văzut că a schimbat sistemul. Ne așteaptă o partidă grea.

Faptul că avem absențe nu e o problemă pentru mine. Sunt învățat. Nu mă mai deranjează! Am avut mai mereu probleme în tot sezonul, accidentări sau suspendări. Popescu, Pintilii, Momcilovici, Teixeira și Nedelcu nu vor juca.

„Atmosfera este una bună în lot, mai ales după victoria cu Viitorul. Sper să fie la fel în continuare. La Steaua nu pot să am o săptămână liniștită. Trebuie să pregătești mereu următorul joc. Dacă vom câștiga cu Botoșani și CFR Cluj, ar fi un an de sfârșit mai liniștit”, a declarat Nicolae Dică la conferința de presă.

VIDEO. Atmosfera la echipă. Bizonul dezlănțuit

VIDEO. Conferința de presă Nicolae Dică înaintea partidei cu Fotbal Club Botoșani.

Echipa probabilă:

Bălgrădean  –  Benzar, Planic, Bălașa, Stan  –  Filip, Morais  – Man, Tănase, Coman – Gnohere

Sunt șanse mari ca meciul să fie amânat din cauza condițiilor atmosferice potrivnice disputării unui joc de fotbal în condiții de siguranță.