Faptul ca Dinamo castiga un campionat nu poate afecta prestigiul Stelei. Nici faptul ca Steaua pierde 1,2,3 ... 10 meciuri. In schimb faptul ca Steaua e jucaria unui paranoic narcisist afecteaza acest prestigiu. Gunoaiele din presa - care il ridica in slavi pe oier de ani de zile - muncesc din greu pentru a ne crea o imagine de kkt. Stirile despre tembelismele oierului sunt transmise in toata lumea si intotdeauna oieru' este asociat cu Steaua.
Un alt aspect : fotbalul trebuie sa ramana fotbal, nu vitrina de prezentare pentru un politician cu bani. Daca politicianul ala nu poate intelege chestia asta, sa se care. Vedetele sunt fotbalistii, nu finantatorii. Rezultatele se obtin datorita valorii jucatorilor, nu a omnipotentei investitorilor. Clubul traieste datorita jucatorilor si suporterilor, nu datorita unei familii sau a unui singur individ. Daca Steaua ar putea trai numai si numai datorita jijiotului atunci Steaua va muri odata cu jijiotul. Presa romana de kkt face eforturi mari sa acrediteze ideea asta, dar nu e de mirare : multi presari au vrut intodeauna ca Steaua sa dispara. Ei bine, nu va disparea. Va disparea doar protejatul gunoaielor din presa.