FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Scrisoare catre Walter

«13456»
vanfootball05.09.2007 21:54

De ce nu m-a anuntat si pe mine nimeni ca radutheodor e Daffy? :)

Matteo05.09.2007 22:39

MOTIVUL PENTRU CARE Zenga S-A DUS LA Dinamo

de Ionuț Iordache

 

Dinamoviștii au apelat la o stratagemã: pentru a-l convinge pe Zenga sã semneze cu roș-albii, s-au folosit de Gigi Becali. Numirea lui Walter Zenga la Dinamo n-a fost lipsitã de peripeții. Contactat imediat dupã demisia lui Mircea Rednic, italianul de 47 de ani a amînat un rãspuns concret. Ba, mai mult, marți dimineațã a pãrãsit Bucureștiul cu destinația Milano. "Nu știu nimic de Dinamo, nu m-a contactat nimeni, n-am ce sã vorbesc", a parat italianul înainte de plecare.

 

 

Vîna postul lui Hagi

De ce a amînat un rãspuns clar, deși era liber de contract? Chiar dacã ar fi vrut sã antreneze din nou în România? Surse autorizate susțin cã Zenga spera ca Gheorghe Hagi sã calce strîmb și sã fie îndepãrtat din Ghencea de Gigi Becali pentru a putea reveni la Steaua! De altfel, Walter chiar susținea, pe 31 iulie, în jurnalul personal de pe site-ul sãu: "Lucrul cel mai important acum este cã sînt încã fãrã echipã, dar sper sã profit de faptul cã sezonul în România deja a început. Hagi la Steaua, Rednic la Dinamo, Bergodi la Rapid și Dan Petrescu la Urziceni, plus amicul meu Rãzvan Lucescu, care a acceptat cu mult curaj sã antreneze în Serie B. Sînt antrenori pe care îi voi studia îndeaproape. Sper însã sã nu am timp sã fac acest lucru, pentru cã vreau sã îmi gãsesc echipã și sã antrenez".

 

Speaker

ªefii, Cristi Borcea, în special, și frații Ioan și Victor Becali, au continuat convorbirile telefonice cu Zenga, dar acesta a amînat un rãspuns definitiv, motivînd cã așteaptã un telefon important. Un telefon de la Gigi Becali, a tras concluzia, imediat, partea dinamovistã, care aflase de intențiile inițiale ale antrenorului. Miercuri însã, la primele ore ale dimineții, rãmași fãrã soluții, oficialii "cîinilor" au continuat sã preseze. Lovindu-se de refuzuri consecutive, aceștia au apelat la o soluție extremã. În timp ce Borcea vorbea cu Zenga, pe o altã linie telefonicã, Vasile Turcu - care nu accepta sub nici o formã varianta Ioan Andone - l-a sunat pe Gigi și a pus telefonul pe speaker pentru ca tehnicianul sã poatã auzi convorbirea!

 

"Nu-mi trebuie macaronari!"

"Gigi, de ce ne faci probleme cu Zenga? Ne tot refuzã și zice cã vrei sã îl iei tu la Steaua!", a intervenit Turcu. Gigi Becali s-a enervat. "Nu-mi trebuie mie, mã, la echipã! N-ai vãzut ce fițe are? ªi mai e și nevastã-sa aia... Hai, lasã-mã în pace, cã n-am eu treabã cu el, d-aia m-ai sunat la ora asta?", a rãspuns intrigat șeful Stelei.

Vorbele lui Becali l-au stupefiat, inițial, apoi l-au înfuriat pe Zenga, care a acceptat în cele din urmã oferta "cîinilor" fãrã sã mai stea prea mult pe gînduri. Un contract pe doi ani. Porțile i se închiseserã la Steaua, iar Dorința de revanșã îi era pusã pe masã de Dinamo!

 

 

100.000 de euro reprezintã prima de instalare a lui Zenga

200.000 de euro reprezintã salariul anual al lui Zenga

200.000 de euro reprezintã prima de calificare în Champions League a lui Zenga

 

Rednic, apel ratat

De-a dreptul disperați, mai ales cã și Boloni, și Sabãu au spus pas, șefii dinamoviști au încercat în noaptea de marți spre miercuri sã-l convingã pe Mircea Rednic sã renunțe la demisie și sã continue la echipã! Borcea a insistat pentru ca "Puriul" sã fie sunat. Mai mult, se pregãtiserã 100.000 de dolari, care sã reprezinte un motiv în plus de persuasiune. Dar Rednic a refuzat la telefon, spunînd, pe un ton ferm, cã are principii și nu mai poate lucra la Dinamo.

 

Staff italian

Walter Zenga nu va sosi singur în România. Fostul mare goalkeeper va veni însoțit de secunzii sãi italieni. Antonello Brambilla (34 de ani) urmeazã sã fie noul antrenor de portari, Luciano Torri (49 de ani) îl va ajuta pe Marco Oneto la pregãtirea fizicã a jucãtorilor, iar Gianni Vio (54 de ani) va fi noul antrenor secund. În aceste condiții, secundul Iulian Mihãiescu va pleca sigur, în vreme ce Gheorghe Nițu e posibil sã fie pãstrat, întrucît e favoritul lui Lobonț.

 

"Tari cu Zenga"

Stelistul Gigi Becali a lãudat-o ieri pe Dinamo pentru alegerea fãcutã: "Cea mai bunã soluție. Walter Zenga e un antrenor foarte bun, profesionist, un specialist, care pune patimã și suflet în ceea ce face. Dinamo e de nerefuzat, iar faptul cã a acceptat oferta denotã cã Zenga e un mare curajos. Dinamo va fi tare cu Zenga! Ar fi o prostie sã nu fie bine primit de suporterii

 

 

 

gazeta sporturilor

 

 

faceti si voi inca un articol in care sa prezentati adevaratul motiv pentru care Zenga s-a dus la Dinamo si de ce si-a schimbat el brusc atitudinea fata de Steaua pentru ca n-ar fi corect sa ramana problema asa, Zenga a acceptat Dinamo pentru ca oierul jegos l-a umilit si el doreste sa se razbune...SA NU LASAM IMPRESIA CA Zenga ESTE UN MERCENAR , SA PREZENTAM ADEVARUL SI VINOVATII...DIN NEFECICIRE BLESTEMATUL ASTA DE OIER NENOROCIT NE-A MAI UMILIT INCA ODATA !!!! ZIUA REVOLUTIEI SE APROPIE !!

Stukha_steaua05.09.2007 22:46

bravo matteo....poate cu ocazia asta se mai calmeaza "selectionerii" pe aici...

 

acum tunurile vor fii pe cioban....

 

pe mine unu ma deranjeaza doar modul de a vorbi si de a-si exprima convingerile.....(si unele convingeri) restul e bun zic eu....

 

fara banii lui nu eram aici...si el a reabilitat fotbalul romanesc defapt......pacat ca nu stie sa vorbeasca...

 

"ziua revolutiei se apropie"

 

vorbe-n vant sincer...cine se poate atinge de el???cand 2 X5-uri pline de malaci il insotesc oriunde s-ar duce.....??? cine se poate atinge de el cand are bani,relatii si tot ce vrea belengherul lui???

 

nu te condamn pentru ce ai zis....dar nu-l da nimeni jos pe asta........de bunavoie nush daca pleaca....sa sperati ca vine ziua cand v-a fii asasinat ca in filmele cu mafioti..ca asta e sfarsitul lui,nicidecum de batranete.....eu unul nu sper la ziua aia...dar asta e doar opinia mea

radooku_steaua05.09.2007 22:52

Aceasi intrebare vroiam sa o pun si eu van. Daca analizam mai atent stilul si modul cum comabte ideiile, si felul in care ii place sa se certe cu lumea poate ajungeam intr'un final la concluzia ca daffy e radutheodor ala. Oricum daffy ti'ai schimbat numele , da naravu' ba. Pentru mine tot nul esti pe site'ul asta si tot prostii fara sens scrii. Vorbesti de comunism si de influente care nu au nici'o legatura cu fotbalul si pasiunea. Cam le debitezi ,,frateeeeeeeeeeeeeeeeeee,,

Stukha_steaua05.09.2007 23:04

@radooku_steaua

 

 

au legatura mare....

 

pentru ca multi vorbesc avand educatia aia.....

 

si multi sunt cei care tot compara stelele de acum cu cele din '86(nu era comunism atunci??)

 

in fine...el stie ce zice ca moravurile se trag de acolo si dasta merge defapt toata tara in halul asta......aici nu se face nicio exceptie de la societatea romaneasca.....e exact ca si in tara......

 

80%(comunisti,martalogi,oameni lipsiti de idei,plangaciosi(vai n-am bani!),visatori,prosti de gura,prosti de tot,lipsiti de un plan sau un vis in viata...cam astea sunt categorrile celor 80%)

 

15% care nu-i intereseaza si nu se baga desi vad care e realitatea si stiu ca cei 80% trebuie condamnati

 

5% cei care incearca sa schimbe ceva si care stau in linia intai in fata mitralierelor pline cu prostie a celor 80%

 

am declar in linia 1

endorama05.09.2007 23:19

aiurea scrisoarea asta din articolul principal... si mult prea patetica... nici n-are sens sa mai comentez.

w3bmaster06.09.2007 01:18

Get Over It Get a Life and Get a Job

 

Frate va doare capu ? ce aveti e un profesionist .... isi face treaba ....

 

 

GATA pe noi ne doare ca sa dus Zenga la dinamu sau de Steaua >

Stukha_steaua06.09.2007 01:38

vedeti oameni buni...baietii astia care chiar vad lucrurile corect "lucreaza noaptea" se distreaza alea alea...vin acasa dimineata si mai dau cate o parere f buna aici....

 

bravo mai......

Tupac Amaru06.09.2007 06:15

@armanovici

Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste acea declaratie!

Dar mi se pare ca se face prea mult tapaj - hai sa zicem ca a fost o vorba spusa la bautura!

Cate astfel de declaratii se dau zilnic, pentru ca in ziua urmatoare autorul sa se rasuceasca la 180 de grade!

 

In rest, fii sigur ca Wenger va fi la Man Utd. atunci cand i se va propune acest lucru, daca situatia va fi de asa natura.

Sau tu chiar crezi ca Wenger ar declara "eu sunt fan Arsenal, nu pot antrena alta echipa niciodata"?...

AndreyCor06.09.2007 06:39

imi pare rau pentru el ca a ajuns acolo,va fi foarte greu pentru el intre atatia retardati,dar eu zic ca nu trebuie sa ne purtam urat cu el,pentru ca a facut lucruri frumoase pentru Steaua,iar singurul lucru care la impins spre Dinamo a fost lipsa unu angajament.

Sunt sigur ca nu e legat sufleteste de dinamiiiue cum este si va fi legat de Steaua.

armanovici06.09.2007 06:48

@tupac amaru

poate am intins coarda cu acele comparatii, in anglia si stabilitatea la nivelul bancii tehnice e un impediment pentru ca astfel de rocade sa aiba loc. Sunt convins insa ca nu o sa vedem declaratii ca cele facute de Zenga la wenger sau fergie iar fanii echipelor au si ei un cuvant de spus cand e vorba ca un antrenor rival sa vina la echipa.

Ryo06.09.2007 07:29

Ce mai atata vaicareala?? Walter este un profesionist. El isi face treaba acolo unde este interes pentru serviciile lui. Probabil sa saturat si el de atata somat si a primit oferta care este destul de buna. Nu mai aruncati atita cu vorbe goale! Ce daca la echipa nationala sunt chemati stelisti si dinamovisti ar trebui sa se ia la bataie? NU! Ei isi fac treaba asa cum trebuie. Tot asa si Zenga isi va face treaba cum stie el mai bine.

MoRRano06.09.2007 08:01

Patetic articol nu am ce spune mai mult, pare ca o scrisoare catre iubita din clasa a 5-a prima mare iubire si trist pentru tine si ultima. Se vede ca ai crezul prea mult doar intr-un singur om ce credeai ca o sa schimbe Zenga destinul Stelei ? noi o sa facem asta, noi, jucatorii si Hagi, o vorba mare ''NEMULTUMITULUI I SE IA DARUL'' e mai adevarata ca toate si daca mai pleca 2,3 jucatori in iarna,(printre care Dica si Goian) daca mai pleaca si Hagi, sa vad atunci regrete si suspine ca in poeziile gretoase ale lui Guta avem antrenor obisnuitiva cu ideea Grow up ! Iubiti si acceptati prezentul si respectati mai mult ce avem acum. Trecutul e Glorios dar viitorul in putem face si mai bun deatat, dar cu o conditie sa-l facem IMPREUNA SI LA BINE SI LA RAU fularultras

White_R06.09.2007 08:25

Jiji il intelege perfect pe Walter pentru ca ambii sunt doua **** . E prea greu in viata sa mai si ai onoare, calitati morale . D-ale naibi si asa nu castigi nimic cu ele . Faza e ca : Tarfa poate fi oricine dar o tarfa nu poate fi oricine .

udaradu06.09.2007 08:32

mai .....(am vrut sa spun un cuvint urit-...scuza-ma) prietene,omul asta este un profesionist,ce ai vrea sa astepte pina moare ciobanul sa poata veni la Steaua?el aramas cu sufletul la Steaua dar pasiunea lui e fotbalul si va accepta tot ce ise ofera pentru a demonstra ca este un antrenor de valoare,sa nu fi surprins daca dupa ce va face treaba buna la Dinamo si va fi iubit si acolo nu va spune si despre Dinamo acelas lucru.Pui prea mult suflet.

1on06.09.2007 09:10

dinam0 apeleazã la manevre la fel de jegoase la care apela și înainte de 1989. Vezi încercarea de deturnare a lui Iovan.

 

Eu cred în continuare cã Zenga este și va rãmâne stelist, indiferent ce va face cu dinam0 (sper sã aibe un eșec, deși nu cred, și asta e marea problemã a noastrã; cã Zenga e mult mai antrenor decât Hagi). Uitați-vã la Vlãdoiu care, deși a avut rezultate și cu dinam0 (1 event), a declarat cã în sufletul lu este doar Steaua. Cum este el tratat de galerie?

VaSsY06.09.2007 11:39
Get Over It Get a Life and Get a Job

 

Frate va doare capu ? ce aveti e un profesionist .... isi face treaba ....

GATA pe noi ne doare ca sa dus Zenga la dinamu sau de Steaua >

 

 

si tu esti profesionist platit de BEEEcali ???

Opio06.09.2007 13:44

Ce daca la echipa nationala sunt chemati stelisti si dinamovisti ar trebui sa se ia la bataie? NU! Ei isi fac treaba asa cum trebuie. Tot asa si Zenga isi va face treaba cum stie el mai bine.

 

 

O fi el profesionist, dar cum scrie si in scrisoare... s-ar duce sa antreneze la AC Milan??? Una ii profesionalismul si alta ii iubirea,atasamentul fata de culorile,simbolurile si suporterii unei echipe.Ce legatura are echipa nationala? Nu te inteleg, nationala nu are treaba cu vreun club sau altul, cu rivalitatile dintre cluburi si asa mai departe...

radusor06.09.2007 14:26

"Ai reusit sa ne cuceresti definitiv, asa cum poate de la Hagi, Lacatus si Ilie Dumitrescu nimeni nu a reusit sa o faca."

Vorbeste prietene in numele tau, pe mine(si pe altii, sunt sigur) nu m-a cucerit Zenga...cum sa ma cucereasca atunci cand la 1-0 cu sportu ne dominau?imi pare rau daca pe voi va cucereste prin declaratii.pentru un strain care nu are treaba cu Steaua decat de cativa ani, chiar credeti ca il intereseaza de parerea suporterilor mai mult decat bani si performanta la alta echipa?

Lasati-l...eu ma bucur ca a ajuns la Dinamo, oricum nu e mai bun ca Rednic.acum m-as bucura daca ar veni si la Steaua un antrenor..

GeorgeFlorea06.09.2007 14:48

Oare la fel suna si scrisoarea trimisa de rapidisti lu' Rednic cand a ajuns la Dinamo?

Sau de dinamovisti lu' Mircea Lucescu cand antrena Rapidul?

Suntem de tot rasul.

Ce daca Zenga s-a dus la Dinamo?

Si-a facut contract pe viata cu Steaua? Sau cand l-a dat afara ciobanu' l-a pus sa semneze ca nu se va duce la una dintre adversare?

Omu' s-a dus unde e mai bine. Si chiar ii urez succes. Daca sunt stelist nu inseamna sa doresc raul adversarilor. Defapt asta ne-a implementat-o ciobanul cu razboiul lui cu Borcea, ahaaa, razboi, razboi, da' se ducea cu valiza cu bani la Borcea.

Suntem jalnici.

Mai bine ne-am uita in ograda noastra ca e vai si amar de noi. Si am inceta sa ne mai uitam ce declaratii mai face un "destept" mare cunoscator in fotbal. fularsteaua2

stoicavlad06.09.2007 16:47
si tu esti profesionist platit de BEEEcali ???

este platit de ****

 

 

Nu-ti mai jigni partenerii de forum. Citeste regulamentul. +10 warn.

danimarcu06.09.2007 18:26

@radutheodor

 

Ai dreptate, Zenga a fost umilit si a dat de nenumarate ori de inteles ca e dispus sa revina,dar ciobanul nu l-a vrut...

La cele 15 puncte despre pacatele lui Jiji s-ar mai putea adauga lejer inca 45...

Totusi,ii inteleg si pe cei care il critica pe Zenga ,pentru ca nimeni nu l-a fortat sa spuna ca el nu v-a mai antrena in Romania decat pe Steaua sau echipa nationala...

Totusi,desi se stie ca sunt un impatimit sustinator a lui Hagi,chiar si el,cand a fost intrebat asta vara daca ar antrena rrapidul,nu a zis ca nu...

sile2206.09.2007 19:12

Eu zic ca ai dreptate si eu am simtit lafel , am crezut ca este mai special si ca intelege fenomenul si respecta suporteri Stelei dar m-am inselat, este si el , ca multi alti doar un mercenar ...

amarel06.09.2007 19:55

Daca turcu a facut chestia cu telefonul pe speaker, nu-si confirma decat statutul de cacanar, cu apucaturi de lichea , iar GB, putea oricand ,si-o poate face si in momentul de fata , sa spuna, : ,,domle eu nu voiam decat sa scap de turcu, ceea ce am spus, n-am spus decat cu scopul asta , nu trebuie sa stie turcu ce fac sau ce am eu de gand ..etc etc''

Chestia asta cu telefonul nu-l condamna cu nimic pe GB, doar ne arata caracterul de trepadus al lui turcu !!!!

Oricum, pot face pariu ca Zenga nu face purici multi la Dinamo !!

Facem prinsoare ca nu-l apuca martie pe Zenga la Dinamo ??????

Champion's Heart08.09.2007 11:41

Important este ca Zenga e deja la Dinamo dar mai important este ca ne-a dezamagit. Poate este de inteles intr-un fel, nu a avut oferte si nu a putut refuza oferta de la Dinamo dar totusi nu este de inteles faptul ca el a exclus posibilitatea de a mai antrena alta echipa in afara de Steaua si totusi o face. Mai tin minte cat entuziasm era cand il vedeam pe banca tehnica, mai tin minte ca la sfarsitul campionatului cand am castigat titlui 23 m-am emotionat vazand un benar mare pe care scria ca acest titlu este a lui Zenga. Paradoxal sau nu de fiecare data cand se isca scandal la Steaua ma rugam in sinea mea sa revina Zenga si fara sa vreau ma rugam sa plece antrenorul care ocupa locul "lui" Zenga pe banca. Apoi a fost episodul cu nunta lui cand a purtat acel fular primit cadou de la suporteri. Iar acum parca s-a lepadat de noi! Si totusi cred ca este tot stelist in sine si daca ar avea vreo dat sansa sa se intoarca ar veni!!

Pana Atunci ADIO Zenga!

«13456»