FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Asteptandu-l pe Walter

«1235»
fcsteaua.ro03.09.2007 09:12

Cu totii discutam zilele astea despre jocul Stelei, discutam despre cat de antrenor e Gheorghe Hagi, despre noroc si ghinion, despre razboi si pace, etc, insa mi se pare ca toate aceste chestiuni sunt doar efectele unui fenomen, prea putin bagat in seama: in ultimii 3 ani, incepand cu sezonul 2004-2005, pe banca Stelei au fost nu mai putin decat 5 antrenori( incluzandu-l aici si pe Hagi)! Asta in conditiile in care s-a ajuns in primavara europeana, echipa s-a calificat in Champions League si s-au luat 2 titluri! Este bine ca a existat o atat de mare instabilitate pe banca tehnica? Cu siguranta ca nu. Este patronul Stelei motivul pentru care avem de-a face cu acest fenomen? Cu siguranta ca da.

 

De fapt, eu cred ca de-aici pleaca totul. Este clar pentru mine ca orice antrenor ar veni la Steaua( in afara celor no-name, gen Florin Marin, Titi Dumitriu, etc) nu va putea rezista foarte mult pe banca ros-albastra. De ce? Simplu: daca nu va avea rezultate, va fi dat afara pentru ca, nu-i asa, e incompetent, iar daca va avea rezultate, acestea il vor propulsa in atentia mass-media si in inimile suporterilor, astfel incat "salvatorul natiunii romane" se va simti lezat in orgoliu si va incepe sa loveasca in el pana acesta va pleca singur sau va accepta prima oferta venita. Suna cunoscut scenariul?

 

Avand aceste aspecte in minte, am realizat si eu( cam tarziu ce-i drept, dar mai bine mai tarziu decat niciodata ) de ce a fost demis Walter Zenga, desi echipa era pe primul loc, si ne calificase dupa 12 ani in primavara europeana. Pai omul devenise indezirabil! Devenise respectat, Tolontan scria ca e un mare antrenor, era apreciat ( nu la fel de mult pe cat ar fi meritat) de fani, ce sa mai discutam, ii stirbea din lumina razboinicului. Am mai spus-o si o repet: ceea ce i-a facut acestui om oierului, pot spune ca este una din cele mai mari nedreptati din istoria clubului nostru. Sa suporti cum a suportat el tampeniile unui oier analfabet, fiind constient ca numele sau reprezinta pentru un club ca Inter Milano ceea ce reprezinta pentru noi Lacatus, este incredibil. Si toate astea le-a facut doar ca pentru ca vroia sa antreneze Steaua noastra. O stea pe care o scosese din abisul in care o trimisese mandatul intunecat al actualului selectioner.

 

Sa nu ne facem iluzii! Norocul pe care-l avem in meciurile astea mici, jucate cu echipe mici, e facut sa se intoarca in cel mai crud mod cu putinta,asa cum a fost si la blestematul de Boro sau la Urziceni. Sunt ferm convins ca Steaua nu-si va implini potentialul pe care il are in aceasta generatie, reprezentata de Dica, Goian sau Ghionea, pana cand celui care a facut din ei o generatie ( pana la Zenga, erau doar niste nume intr-o lista) nu i se va indrepta nedreptatea suferita. Sunt convins ca ziua lui va veni, pentru ca roata se intoarce, asa ca te rog Walter, mai rezista putin!

 

Mihai Somanescu

1on03.09.2007 09:34

Când Zenga a fost dat afarã, echipa nu juca nimic, era într-o cãdere evidentã și el nici nu dãdea impresia cã putea sã o mai ridice. De aceea, mi s-a pãrut (și chiar a fost) o decizie bunã faptul cã Gigi l-a dat afarã.

D-a io nu-nțeleg o treabã. Tu spui cã ești convins cã vremea lui Walter va veni, înainte ca generația lui Dicã, Goian sau Ghionea își va împlini potențialul. Adicã ești convins cã Hagi nu va reuși sã facã performanțã, și Zenga îi va lua locul? Eu deocamdatã mai sper ca Hagi sã reușeascã sã facã o echipã demnã de numele Stelei - pentru cã acuma este clar cã nu avem așa ceva și în mod sigur Hagi (care este singurul dintre antrenorii de la Ienei încoace, care este și un stelist adevãrat) își dã seama și vede acest lucru și vrea sã îndrepte lucrurile. Eu sper sã aibã capacitatea sã facã acest lucru. Dar dacã nu o are, sunt sigur cã și el va realiza acest lucru și se va retrage, pentru binele Stelei.

 

Spurcații cicã vor sã-l ia pe Walter. Sper sã nu mã dezamãgeascã și sã refuze; și pentru cã este un foarte bun antrenor, care ar putea repune dinam0 pe picioare, și pentru cã îl consider un stelist adevãrat, care m-ar mâhni dacã s-ar duce la patrupezi.

ultras8803.09.2007 09:39

Asa e Walter ai rabdare , va veni vremea cand te vei reintoarce aksa , te vom astepta cu bratele deschise , avem si vom avea mereu respect pentru tine , ai fost singurul care a reusit sa scoata Steaua la lumina dupa ani buni petrecuti in intuneric , am respect si pentru Hagi ca este un simbol , dar cu ajutorul lui Walter ne-am califikt pentru prima data in primavara europeana si am luat un titlu la care cel care a contribuit nu a fost alaturi de echipa la decernarea trofeului , Walter sper ca intr-o buna zi ca te vei intoarce aksa si la echipa pe care o iubesti fularsteaua2 . RESPECT ....Walter Zenga....Forza Steaua forzateaua

zipper03.09.2007 09:42

Ai omis ceva: ai spus ca motivul instabilitatii la nivel de antrenor este Gigi Becali; vreau sa-ti mai aduc aminte ceva: la meciul nostru contra lui FC National, in Cotroceni, la pauza o buna parte a suporterilor l-au injurat pe Walter Zenga, ba chiar si-a luat si-o minge in cap de i-a cazut sapca pe jos. Atat am vrut sa spun!

Mihai Somanescu03.09.2007 09:51
Ai omis ceva: ai spus ca motivul instabilitatii la nivel de antrenor este Gigi Becali; vreau sa-ti mai aduc aminte ceva: la meciul nostru contra lui FC National, in Cotroceni, la pauza o buna parte a suporterilor l-au injurat pe Walter Zenga, ba chiar si-a luat si-o minge in cap de i-a cazut sapca pe jos. Atat am vrut sa spun!

 

Din cauza asta am si scris ca n-a fost apreciat pe cat de mult ar fi meritat.

cristi_mold03.09.2007 09:53

Da intr-adevar Walter Zenga a fost unul dintre cei mai mari antrenori pe care i-a avut Steaua. Dar nu cred ca se va intoarce vreodata la Steaua, tocmai din motivele pe care le-ai spus tu. Oamenii il adora pe el si il injura pe GB. Presa il considera un mare antrenor, in timp ce pe GB il injosesc.

De aceea Gigi a spus ca Oli este un mare antrenor. Pentru ca pe Olaroiu oamenii nu il doreau si isi indreptau atentia aspura Supremului.

Mihai Somanescu03.09.2007 09:57
Când Zenga a fost dat afarã, echipa nu juca nimic, era într-o cãdere evidentã și el nici nu dãdea impresia cã putea sã o mai ridice. De aceea, mi s-a pãrut (și chiar a fost) o decizie bunã faptul cã Gigi l-a dat afarã.

D-a io nu-nțeleg o treabã. Tu spui cã ești convins cã vremea lui Walter va veni, înainte ca generația lui Dicã, Goian sau Ghionea își va împlini potențialul. Adicã ești convins cã Hagi nu va reuși sã facã performanțã, și Zenga îi va lua locul? Eu deocamdatã mai sper ca Hagi sã reușeascã sã facã o echipã demnã de numele Stelei - pentru cã acuma este clar cã nu avem așa ceva și în mod sigur Hagi (care este singurul dintre antrenorii de la Ienei încoace, care este și un stelist adevãrat) își dã seama și vede acest lucru și vrea sã îndrepte lucrurile. Eu sper sã aibã capacitatea sã facã acest lucru. Dar dacã nu o are, sunt sigur cã și el va realiza acest lucru și se va retrage, pentru binele Stelei.

 

Spurcații cicã vor sã-l ia pe Walter. Sper sã nu mã dezamãgeascã și sã refuze; și pentru cã este un foarte bun antrenor, care ar putea repune dinam0 pe picioare, și pentru cã îl consider un stelist adevãrat, care m-ar mâhni dacã s-ar duce la patrupezi.

 

Cand Zenga era dat afara, aveam mai multe ocazii pe meci decat am avut cu Oli, iar in acel moment( cu 3 etape inainte de final) titlul era acontat, meciurile fiind "rezolvate". Gigi stia dinainte ca iese campion dar tot l-a dat afara.

vanfootball03.09.2007 10:06

Mihai, alea sunt doar presupuneri ale tale. Stii cat de greu am castigat la Brasov, iar Olaroiu nu cred ca le-a spus jucatorilor sa se "predea" in fata Stelei, in ultima etapa. Hai sa vorbim pe fapte concrete, nu zvonuri din presa.

bob_t203.09.2007 10:08

cel mai slab atac din tara dupa Farul.... multumim Gica, mare antrenor... chiar nu vede nimeni ca jucam din inertie... astia joaca fara antrenor si asa vor juca in continuare, pana se compromite campionatul... AFARA CU Hagi! NU MERITI SA ANTRENEZI Steaua DOAR pentru CA AI FOST MARE JUCATOR! AI PICAT ULTIMUL TAU EXAMEN DE ANTENOR! PACAT CA TOCMAI LA Steaua!

Bobby_Ultras03.09.2007 10:11

Nu mai stiu ce sa cred. Steaua joaca acelasi fotbal ca pe vremea lui Olaroiu. Nu inteleg de ce Hagi continua sa il foloseasca pe Neaga varf impins, cand el nu da randament maxim pe acest post. Pana acum, mi-a placut foarte mult sa il vad pe Rica pe stanga. Croitoru ar trebui sa fie titular in locul lui Nicolita, pentru ca si el fuge, dar face mult mai bine faza ofensiva decat Banel. Totusi, eu cred ca Hagi nu a schimbat deloc stilul de joc al Stelei de anul trecut, diferenta o fac doar jucatorii, de data aceasta fiind achizitionati cu cap si care stiu ei sa joace, nu fiindca sunt indemnati de Hagi sa faca acest lucru.

Urmariti atent stilul Stelei, si o sa vedeti ca acelasi lucru se intampla ca pe vremea lui Oli, se joaca 4-4-1-1, dar deocamdata cu Neaga in fata, nu dam randament in ofensiva. Il are pe Iacob, sa il titularizeze, fiindca Jancker nu va reveni la potentialul maxim fara meciuri in picioare. Se apropie grupele Ligi Campionilor si Steaua trebuie sa aiba un stil de joc pana atunci, nu un stil haotic ca cel de acum.

steauacri03.09.2007 10:12
Da intr-adevar Walter Zenga a fost unul dintre cei mai mari antrenori pe care i-a avut Steaua. Dar nu cred ca se va intoarce vreodata la Steaua, tocmai din motivele pe care le-ai spus tu. Oamenii il adora pe el si il injura pe GB. Presa il considera un mare antrenor, in timp ce pe GB il injosesc.

De aceea Gigi a spus ca Oli este un mare antrenor. Pentru ca pe Olaroiu oamenii nu il doreau si isi indreptau atentia aspura Supremului.

Eu l'as dorii pe Protasov....pe vremea lui Steaua juca fotbal...nu pase la fundasi;)...sa vina Protasov

1on03.09.2007 10:14

Adu-ți aminte de jocurile cu Brașovul și Timișoara. Mãcar de ãla cu Brașovul. Ãla sigur nu era "rezolvat".

Bobby_Ultras03.09.2007 10:15

Poate revenirea lui Walter va revigora jocul Stelei, fiindca le inspira jucatorilor acea incredere, acea superioritate asupra adversarului, care ne face sa nu ne fie frica de nimeni. Cred ca a fost dat afara atunci doar din cauza ca jucatorii se credeau vedete, au crezut ca toata lumea le cade la picioare.Ar fi si mai frumos daca s-ar intoarce Oleg Protasov, dar eu sper ca macar unul din cei doi sa se intoarca in cel mai scurt timp posibil. M-ar durea sufletul sa stiu ca Steaua a muncit 4 ani de zile ca sa adune puncte si sa mai piarda titlul la fel cum la pierdut anul trecut, cand echipa noastra a obtinut cele mai multe puncte in cupele europene.

steauacri03.09.2007 10:17

Sa vina Protasov..pe vremea lui juca fotbal , nu pase la fundasi. Dupa mine el a fost cel mai bun antrenor al Stelei din ultimul deceniu.

ultrasbr03.09.2007 10:17

Motivul pentru. care Steaua a avut performante, desi a schimbat multi antrenori, e MM.

Dc. fiecare antrenor si-ar fi adus jucatorii, am fi ajuns ca Poli.

 

Zenga e sub Oli si ca joc si ca rezultate.

MadFroG03.09.2007 10:27
Când Zenga a fost dat afarã, echipa nu juca nimic, era într-o cãdere evidentã și el nici nu dãdea impresia cã putea sã o mai ridice. De aceea, mi s-a pãrut (și chiar a fost) o decizie bunã faptul cã Gigi l-a dat afarã.

 

Echipa nu juca nimic pentru ca era de doi lei , iti enumar numai atacantii foarte valorosi : Dinica,Cristea,Oprita,Litu si Simion . Doar Dica ne mai salva cu golurile lui si numai lui ii datoram acel titlu .

In schimb , lui Hagi i s-au facut toate mofturile , are cel mai bun lot din ultimii ani si cu toate astea in 8 meciuri am reusit doar 2 goluri din actiune , dar problema cea mai mare e ca echipa nu joaca nimic ! O alta problema e ca BATE BORISOV a avut 5 ocazii uriase in TEMPLU , iar noi ne-am aparat cu toata echipa ca deh era calificare in Liga. Preferam sa luam bataie si sa iesim la joc , sa le aratam bielorusilor cum se joaca fotbal ....dar nu , baietii nu puteau risca sa-si piarda priemele...pentru mine oricat a fost o mare rusine ce s-a intamplat miercuri noapte.

Gica n-are nicio scuza daca nu castiga urmatorul meci cu rapid . Echipa trebuie sa joace si sa castige pentru ca :

 

-jucam pe teren propriu

-avem cel mai bun lot din Romania

-antrenorul are o pauza foarte mare ca sa pregateasca in liniste jocul

RedStar03.09.2007 10:33
Cand Zenga era dat afara, aveam mai multe ocazii pe meci decat am avut cu Oli, iar in acel moment( cu 3 etape inainte de final) titlul era acontat, meciurile fiind "rezolvate". Gigi stia dinainte ca iese campion dar tot l-a dat afara.

 

Si cand bunica era fata...

Ce valoare aveau echipelei in campionat cand era Zenga? Ce antrenori erau? In 3 ani s-a schimbat fotbalul romanesc foarte mult. Au inceput toti sa investeasca in antrenori tineri, in jucatori din afara.

 

Foarte frumos Somanescule, Radoi si echipa isi rup picioarele pe teren si vine un mucea si spune ca si le-au rupt degeaba, ca erau meciurile cumparate.

Poate si primele 6 meciuri din sezonul trecut au fost luate tot de Gigi, ca aveam golaveraj 13-1.

Ronaldinho-1003.09.2007 10:53

Sa vina Oleg Protasov !!! O fi fost Hagi MARE jucator, dar ca antrenor este ZERO !!! Echipa nu joaca nimic si nici nu da impresia ca va juca ceva !!! Si cu Walter echipa juca bine.....Chiar daca nu cred ca va mai reveni in Ghencea, cel mai potrivit antrenor pentru fenomenul Steaua este Oleg Protasov !

alexmk1703.09.2007 10:53

HAI SA NU FIM IPOCRITI!

 

Zenga A ADUS MULTE IN Ghencea DAR, ECHIPA INTRASE INTR-UN JOC EXACT CA ASTAZI! LIPSA DE IDEI SI CLARVIZIUNE IN JOC! SA NU UITAM CA DE AIA A PLECAT Zenga! INFRANGERI CU 1-0 SI ERA SA PIERDEM CAMPIONATUL! TOT ASA NU MARCAM!

 

POATE CA Hagi NU ESTE MARE ANTRENOR, DAR NICI NU A AVUT TIMP SA DEMONSTREZE!

SI NU ARE JUCATORI DE MIJLOCUL TERENULUI!

Azazello03.09.2007 10:56
cel mai slab atac din tara dupa Farul.... multumim Gica, mare antrenor... chiar nu vede nimeni ca jucam din inertie... astia joaca fara antrenor si asa vor juca in continuare, pana se compromite campionatul... AFARA CU Hagi! NU MERITI SA ANTRENEZI Steaua DOAR pentru CA AI FOST MARE JUCATOR! AI PICAT ULTIMUL TAU EXAMEN DE ANTENOR! PACAT CA TOCMAI LA Steaua!

 

 

Bob 12- numarul reprezinta IQ-ul sau varsta ta ? Cum poti sa ceri plecarea unui antrenor cand din noua jocuri oficiale a castigat 6, a remizat in doua si a pierdut doar unul. Restul cu Zenga, Protasov si Oli...sunt povesti. Au fost la vremea lor, poate vor mai reveni...dar acum avem antrenor. Punct. Lasati-l in pace pe Hagi, voi toti expertii in tactica si pregatire. Noi nu suntem altcecva decat chibiti. Ne bucuram si ne mandrim la vuictorii dar ne lamentam ca niste pupeze la primul pas gresit. Nu asta inseamna sa fii stelist.

Azazello03.09.2007 11:01
Din cauza asta am si scris ca n-a fost apreciat pe cat de mult ar fi meritat.

 

 

Din pacate nu stim sa apreciem niciun antrenor si l-a primul pas gresit cerem schimbari si asteptam..."fosti" care l-a vremea lor nu au fost sustinuti. Ne lamentam si cerem una si alta ... in loc sa credem in culori. Daca am pornit pe un drum, atunci hai sa mergem pe el pana la capat. Si atunci vom vedea ce s-a facut si ce nu, daca se impun schimbari sau nu. NU doar dupa 5 etape.

MadFroG03.09.2007 11:08
HAI SA NU FIM IPOCRITI!

 

Zenga A ADUS MULTE IN Ghencea DAR, ECHIPA INTRASE INTR-UN JOC EXACT CA ASTAZI! LIPSA DE IDEI SI CLARVIZIUNE IN JOC! SA NU UITAM CA DE AIA A PLECAT Zenga! INFRANGERI CU 1-0 SI ERA SA PIERDEM CAMPIONATUL! TOT ASA NU MARCAM!

 

POATE CA Hagi NU ESTE MARE ANTRENOR, DAR NICI NU A AVUT TIMP SA DEMONSTREZE!

SI NU ARE JUCATORI DE MIJLOCUL TERENULUI!

 

TE FACI CA NU INTELEGI ? CE LOT AVEA Zenga SI CE LOT ARE Hagi ?

ultrasbr03.09.2007 11:11
Bob 12- numarul reprezinta IQ-ul sau varsta ta ? Cum poti sa ceri plecarea unui antrenor cand din noua jocuri oficiale a castigat 6, a remizat in doua si a pierdut doar unul. Restul cu Zenga, Protasov si Oli...sunt povesti. Au fost la vremea lor, poate vor mai reveni...dar acum avem antrenor. Punct. Lasati-l in pace pe Hagi, voi toti expertii in tactica si pregatire. Noi nu suntem altcecva decat chibiti. Ne bucuram si ne mandrim la vuictorii dar ne lamentam ca niste pupeze la primul pas gresit. Nu asta inseamna sa fii stelist.

Te-ai bucurat tu la victoriile lui Hagi?si mai ales te mandresti cu ele?

Nu uita cu ce echipe [slabe] am jucat, cea mai tare fiind Unirea care de altfel ne-a si batut, dupa un meci f. slab

 

Editat de moderatori

potra03.09.2007 11:13
Cum poti sa ceri plecarea unui antrenor cand din noua jocuri oficiale a castigat 6, a remizat in doua si a pierdut doar unul. Restul cu Zenga, Protasov si Oli...sunt povesti.

 

Pentru simplu motiv ca acele victorii au fost cu noroc...mare bulan. ti-e chiar nu ti se pare ca echipa nu joaca nimic? nu vezi ca e un mare haos pe teren? ca nu stiu de capul lor? tu chiar esti multumit de rezultatele astea nu? si eu...mai ales de dubla chinuita cu Bate, foarte tare...ca abia dupa ce am avut 2-0 m-am linistit, si poti spune ca meciul de acasa cu Bate a fost cel mai bun de pana acum. Hagi nu e antrenor! am spus-o si o repet! cel putin nu de Steaua. mai are mult de lucru! Steaua isi doreste un anumit nivel la care Hagi inca nu o poate duce, nu are destula experienta!

Zenga, Protasov povesti? no no no, astia au fost antrenori REALI, ADEVARATI!!! Hagi este o poveste de adormit copiii!

Azazello03.09.2007 11:24
Pentru simplu motiv ca acele victorii au fost cu noroc...mare bulan. ti-e chiar nu ti se pare ca echipa nu joaca nimic? nu vezi ca e un mare haos pe teren? ca nu stiu de capul lor? tu chiar esti multumit de rezultatele astea nu? si eu...mai ales de dubla chinuita cu Bate, foarte tare...ca abia dupa ce am avut 2-0 m-am linistit, si poti spune ca meciul de acasa cu Bate a fost cel mai bun de pana acum. Hagi nu e antrenor! am spus-o si o repet! cel putin nu de Steaua. mai are mult de lucru! Steaua isi doreste un anumit nivel la care Hagi inca nu o poate duce, nu are destula experienta!

Zenga, Protasov povesti? no no no, astia au fost antrenori REALI, ADEVARATI!!! Hagi este o poveste de adormit copiii!

 

 

 

Fotbalul se joaca pe goluri nu pe ocazii, nu pe numarul de bare si ratari. Cat despre ce vezi tu in teren, nu ma pronut, e opinia ta. Dar rezultatele "canta" cu Hagi. Iar nemultumitului i se ia darul. Din pacate cred ca foarte multi dintre criticii lui Hagi sunt acea categorie de vesnic nemultumiti. Fiti realisti, nicio echipa nu castiga tot timpul. Infrangerile sunt normale si fac parte din viata...Ai uitat esecurile din finalul sezonului cu Zenga, ai uitat ratare calificarii in CL cu Protasov, ....? Lucruri care insa nu ma fac sa-i respect mai putin ci sa le acord cinstea cuvenita unor oameni care fac parte, cu bune si rele din istoria Stelei. Iar tremenul poveste - era folosit acolo ca o metafora nu ca o jignire.

«1235»