stiu ca Dica nu vrea sa joace pentru alta echipa din Romania in afara de Steaua dar cum il stiu pe Gigi nu sunt asa sigur ca nu il va da.doar il sti cum e :sad2:
stiu ca Dica nu vrea sa joace pentru alta echipa din Romania in afara de Steaua dar cum il stiu pe Gigi nu sunt asa sigur ca nu il va da.doar il sti cum e :sad2:
Papillon .. tot respectul pentru acest articol, simteam nevoia sa citesc asta, dupa toata saptamana in care a fost injurat simteam nevoia sa vad ca mai exista cativa care il sustin .. Dica va ramane mereu in inimile noastre si , cu siguranta, nu va accepta sa plece la o alta echipa din Romania .. nici o alta echipa nu'l merita !
stiu ca Dica nu vrea sa joace pentru alta echipa din Romania in afara de Steaua dar cum il stiu pe Gigi nu sunt asa sigur ca nu il va da.doar il sti cum e :sad2:
da stiu cum e , dar mai stiu si ca nu e prost nar risca niciodata sa intareasca o contracandidata cred ca oferta celor de la Cluj a luato in gluma
da stiu cum e , dar mai stiu si ca nu e prost nar risca niciodata sa intareasca o contracandidata cred ca oferta celor de la Cluj a luato in gluma
In plus dupa ce a zis ca'l da la Cluj a ras .. deci .. probabil glumea si nu ne'am dat seama .. :-s :-??
Fotbalist.Am vazut si eu aseara emisiunea in care Becali a spus ca ii va vinde pe Dica, Goian si Radoi si va aduce jucatorii tineri pe care sa ii faca mari fotbalisti. Stiti ce cred eu. Ca va vinde toata echipa si va lua niste second-hand-uri si va face din CAMPIOANA Steaua o echipa de pluton.
In afara de Radoi, care e mai vechi, Goian si Dica au venit la Steaua in era Becali. Oricat de mult am vrea, jucatorii din fotbalul profesionist se misca, se transfera. Rare sunt exemplele de "stagnare" (unu -doi jucatori /echipa): Del Piero la Juve, Maldini la Milan, Raul la Real. Noi l-am avut pe Laca - si paote si pe el conjunctural, dupa aventuri in Italia si Spania. Nu as vrea sa plece Dica, si nici Goian. Poate nici Radoi. Dar e si alegerea lor. Plecarea nu inseamna insa neaparat ca vor veni jucatori "second-hand". Au plecat multi la vremea lor si am gasit altii buni, la fel de buni si cateodata chiar mai buni. L-am avut pe Iordanescu, Hagi, pe Ilie Dumitrescu apoi pe Panduru, pe Adi Ilie, ...acum pe Dica. L-am avut pe Dan Petrescu, pe Iovan, pe marele Belo, apoi pe Prodan si Dobos, pe Ogararu, acum pe Goe si Ghionea. Steaua este un mare nume si jucatorii sunt atrasi ca un magnet de ea. Jucatori de calitate de la noi vor veni mereu la Steaua. E firesc. iar daca mai punem si conditiile financiare, care vrem sau nu sa recunoastem sunt excelente si datorita lui Becali...exista suficiente motive pentru continuitate.
Apoi, sa ne amintim cand jucatortii de calitate sau de talent plecau numai dupa unul -maxim doua sezoane. De bine, de rau, de vreo cinci ani la Steaua este continuitate. Transferurile s-au facut cu cap, nu au plecat multi jucatori de referinta (!!!) si cel putin anul asta trupa a fost serios imbunatatita.
Daca este sa tinem cont si de inteaga pleiada de jucatori tineri care sunt ai Stelei dar joaca sub forma de imprumut la alte echipe si ma refer la :Litu, Simion, Tudose, Ochirosii, Ninu, sau de cel care realmente a impresionat prinzand echipa mare : Bicfalvi ... cred ca si viitorul suna destul de bine. In plus observ si preocuparea lui Adi Ilie pentru viitor si cautarea de jucatori tineri de calitate, alaturi de cei deja consacrati.
In concluzie eu nu cred ca trebuie sa ne grabim cu verdicte de genul "va lua niste second-hand-uri si va face din CAMPIOANA Steaua o echipa de pluton". Steaua nu va fi, niciodata, in niciun fel de conditii o echipa de pluton. Asta sa fie clar.
Cat despre Dica - sa dea Dumnezeu sa mai joace mult si bine la noi si sa ne aduca iar mari bucurii. Parca si infrangerile (cateodata inerente) sunt mai usor de digerat daca Dicanul da un gol spectaculos sau face niste faze memorabile. Iar daca va fi sa plece candva, eu îi voi dori maximum de succes.
eu cred ca ala care rateaza cel mai mult e Neaga...cand il vad pe Neaga la mingie ma iau cu mainile de par si zic in gand: doamne ajutal sa gandeasca limpede
lui ii trebuie un hatrick sau macar 2 goluri sa`i ridice moralu sper sa reuseasca ..
Despre Dica nu am cuvinte este un jucator de prima clasa si daca e sa plece de la Steaua sper sa nu plece la o echipa cum am vazut akm la stiri :"Gigi Becali-La`s da pe Dica daca CFR imi plateste 4 mil"
Sper sa plece la o echipa din spania sau italia...Mult Noroc Dica FORZA Steaua fularsteau2 ![]()
un jucator de exceptie care are intr-adevar meciur in care "nu este" pe teren dar are executii de mare finete si a fost de multe ori omul providential.bv Dica tot asa sa o ti!!! dica10 spre cl
Nicolae Dica ne-a oferit multe momente de satisfactie de-a lungul timpului, este un jucator de clasa, poate unul din cei mai buni jucatori ai Stelei de dupa revolutie.
nu vreau sa plece pitesteanul meu de la Steaua cu atat mai putin la CFR
spre cl cu dica10
Posturi consecutive
Daca pana atunci nu ni`l ia CFR`ul
:wacko:
Zeci de mii de suporteri vin in Ghencea sa va vada,
Dupa marile victorii scoateti toata lumea-n strada,
Rosu si Albastru ale noastre dragi culori
Faceti cinste unui neam,
Faceti cinste unei tari!
Inimile noastre bat pentru Steaua tot mereu
Marea noastra campioana iubita de Dumnezeu
Stadioanele sunt pline de cate ori voi jucati
Pentru faima si onoare...Luptatori Adevarati!
Dica = Genial
Dica > Mutu
Atat am de spus ![]()
Am vazut si eu aseara emisiunea in care Becali a spus ca ii va vinde pe Dica, Goian si Radoi si va aduce jucatorii tineri pe care sa ii faca mari fotbalisti. Stiti ce cred eu. Ca va vinde toata echipa si va lua niste second-hand-uri si va face din CAMPIOANA Steaua o echipa de pluton.
Mi-e teama sa nu se intample asa!
Musca-ti limba! :tongue:
@ vlad_cj, frumoase versuri! ![]()
@ st_1947, intradevar, sut-bomba. Interesant e faptul ca a avut timp sa-si faca "pasii"! :biggrin:
si FORZA LAZIO !!! Astazi este o zi mai speciala! spre cl
@cristi_mold
Nu e intr-un cuvant, dar mai potrivit ar fi ce a spus Gradinescu intr-o transmisiune si chiar mi-a placut "Dica, de meserie fotbalist"
Dica nu va pleca de la Steaua la Cluj nici pentru 10 milioane de euro...Si Becali sper sa nu fie atat de prost incat sa il dea pe unul dintre ce`i mai buni atacanti din europa ...Dica ar trebui sa`l vad in tricou celor de la Real,Barca,Milan,Roma,Manchester
chiar si Benfica..nu la "ce fe re " ...asta e o insulta la adresa jucatorului si la adresa Suporterilor...Daca Becali face asta va fi un scandal monstru in Romania mai ales intre suporteri si patron ...oricum..eu sper ca Jiji doar sa se dea mare...cum face el de obicei... dica10 steag3 sprecl2
cat de frumos ai putut scrie despre el.....:X:X:X:X:X:X dica10 ...bravo..ai dreptate in tot...numa sa vada si el...
:P ![]()
:tongue: multa bafta maine Dica....dune in spre cl ....mult noroc Stelei maine!!!!!! si Dica...sa ramai la Steaua...si so faci la fel de mare ca si realul sau oricare alta echipa..
steagro ..nu te du tu acolo...stai in Romania!!!!! :tongue: :tongue: :tongue:
Transferurile s-au facut cu cap, nu au plecat multi jucatori de referinta (!!!) si cel putin anul asta trupa a fost serios imbunatatita.Daca este sa tinem cont si de inteaga pleiada de jucatori tineri care sunt ai Stelei dar joaca sub forma de imprumut la alte echipe si ma refer la :Litu, Simion, Tudose, Ochirosii, Ninu, sau de cel care realmente a impresionat prinzand echipa mare : Bicfalvi ... cred ca si viitorul suna destul de bine. In plus observ si preocuparea lui Adi Ilie pentru viitor si cautarea de jucatori tineri de calitate, alaturi de cei deja consacrati.
In concluzie eu nu cred ca trebuie sa ne grabim cu verdicte de genul "va lua niste second-hand-uri si va face din CAMPIOANA Steaua o echipa de pluton". Steaua nu va fi, niciodata, in niciun fel de conditii o echipa de pluton. Asta sa fie clar.
Despre transferurile cu cap, permite-mi sa am cateva semne de intrebare. Anul trecut am transferat ceva, dar majoritatea jucatorilor (straini) au fost tratati asa cum am vazut toti. Personal, cred ca descrierea facuta de Thereau, de exemplu, a avut un rol mare in ratarea transferului lui Camus. Si exemplele date prin Carlos, Andrey, Thereau, Elton au facut multi jucatori straini sa se gandeasca de 2 ori inainte sa vina la Steaua. N-as merge asa departe incat se le consider principala cauza a ratarii numelor vehiculate in vara, dar in mod sigur e o cauza importanta.
Transferurile de anul asta - Gurita plecat, Rada in dizgratia patronului, Badoi/Zaharia/Vatca eterne rezerve, Bicvaldi nu prinde echipa, Neaga mult sub jucatorul care a plecat in Coreea, Emeghara si Plesan accidentati pentru cine stie cat timp. Singurele castiguri reale pe care le vad sunt Golanski si Zapata, cam putin pentru o echipa care vrea sa se intareasca si sa lupte pe 3 planuri, si care a lasat sa plece niste titulari importanti (Andrey, Paraschiv, Elton, Thereau, Bostina) si cateva posibile rezerve decente (Saban, Stancu, Oprita).
Ca un ultim "amendament", nu cred ca imprumutul jucatorilor (tineri) la echipe care se bat la retrogradare poate duce la un progres al acestora. Gloria Buzau are un antrenor care isi face treaba dupa sfaturile diversilor specialisti (gen Becali), ca sa nu mai zicem de conditiile de pregatire, de coechipieri, de nivelul echipei. Ce ar avea Ochirosii de invatat de la Popliaca si Chirciu, si ce ar fi insemnat sa il aiba ca si coleg de camera pe Radoi de exemplu, sa participe la antrenamentele lui Hagi, sa prinda o deplasare in Liga Campionilor, sa joace titular in cateva meciuri mai slabe (ca sincer, nu cred ca suntem atat de bine acoperiti pe postul lui).
Avand in vedere ca Ochirosii a plecat, si din cate stiu eu, Adi Ilie nu a adus nici un jucator "tanar si de calitate" (cu exceptia lui Bicvaldi, 'acontat' de pe vremea lui MM), nu prea imi dau seama unde vezi tu "preocuparea lui Adi Ilie pentru viitor si cautarea de jucatori tineri de calitate".
Cat despre ce o sa se intample in iarna, schimbarea unei echipe nu se face brusc - se vand jumatate din titulari si se inlocuiesc cu tineri. Se face treptat, jucatorii tineri joaca ALATURI de cei vechi, eventual 1-2 in fiecare meci, prin rotatie, apoi din ce in ce mai multi, si dupa ceva timp isi castiga prin evolutii constant bune rolul de titular. Sa dai afara jumatate de echipa, cei mai buni jucatori, titulari consacrati si sa ii inlocuiesti cu juniori de 200-300.000 care pot sa nu confirme, mi se pare un rationament cel putin ciudat.
eu am spus asta despre Dica inca din toamna lui 2004, cand era in conflict cu galeria( va mai amintiti?)
am tot repetat multora ca este cel mai bun marcator al echipei dupa plecarea lui Claudiu Raducanu...
asta desi am observat si eu in f. multe randuri inconstanta lui...insa m-am contrazis cu multi stelisti in privinta acestui fotbalist...si ma bucur ca am avut dreptate...este un jucator genial...
referitor la ceea ce spunea cineva mai sus, noi n-am mai avut un conducator de joc veritabil de la
Panduru incoace...Adrian Ilie juca aprox. cam ce joaca Dica astazi...
P.S. Sa fim maine trup si suflet pentru. culori si sa ne incurajam cu frenezie echipa fularsteau2 dica10 spre24 sprecl2
Dica este extrem de valoros pentru.Steaua.are unele calitati iesite din comun.dintre toate acestea cea mai evidenta este modestia lui.desi poate ca la Dinamo a fost meritul lui pentru.calificare deoarece a dat o pasa de gol la Vali Badea si a marcat 2 goluri absolut fenomenale si superbe,nu am vazut a se lauda,ba mai mult a spus ca meritul calificarii se datoreaza nu lui ci intregii echipe.asta ma impresionat cu adevarat.pentru.asta si pentru.multe altele Dica va fi purtat mult timp de acum incolo in inimile suporterilor Stelei.
dica10
Dupa ce joci 3-4 ani la aceeasi echipa, intervine plafonarea. Nu mai ai aceeasi determinare si simti nevoia unei schimbari. Dupa cum am auzit, si Goian si-a exprimat dorinta sa plece. Nu-i condamn. Si-au facut datoria pentru Steaua. Ii inteleg foarte bine. Trebuie sa ne obisnuim cu astfel de lucruri si sa le multumim pentru tot ce au facut pentru echipa noastra si sa le uram succes!
Steaua merge mai departe!!
![]()
te rog frumos shark_87 mai sunt si fete pe forumsi nu cred ca lar vinde pe Dica numai pe 4 mil . Dica nu e jucator numai de 4 mil. dar zisase ca daca-l vinde , nul va vinde la o echipa din Romania. macar .... dc pleak sa pleca sa plece la o echipa de valoarea lui, la o echipa mare!!!
Chris...
Chiar asa a zis deci nu e o gluma....sau o stire proasta.....poate doar o vorba aruncata in vant
sa aiba ce sa scrie ziarele.......si sa faca audienta pe sport.ro!!!
fularsteau2 patronu-i patron ce putem sa zicem ?
dar de aceea suntem noi setlisti de cand mama ne-a facut ."Dica NU PLEACA LA Cluj "bai Gigi Becali pentru ca el e facut pentru noi ! sa fie clar! ![]()
Dica nu poateeeeeeeee pleca la Cluj...pierdem un jucator foarte valorossss
off topic
mi ar fi placut sa gasesc cateva cuvinte despre ANTONIO PUERTA .
nu e tarziu pentru redactorii nostri
Sorin
Dumnezeu sa l odihneasca