Mihaita Plesan este noul jucator al Stelei, el semnand un contract valabil pe cinci ani cu gruparea noastra. Mihaita Plesan s-a nascut pe 19 februarie 1982, la Moldova Noua. A inceput fotbalul in Divizia A la Universitatea Craiova, debutand pe 14.04.2001, intr-o partida cu Astra Ploiesti. Dupa patru sezoane in Banie, a trecut la Dinamo, unde a evoluat numai in 12 meciuri. A fost dorit de Gheorghe Hagi la Poli Timisoara, unde a ajuns imediat. In primavara lui 2004 a uimit Europa prin golul inscris lui Oliver Kahn, in ,,amicalul" de vis contra Germaniei. Are sapte prezente in "nationala" Romaniei.
"Am ales cu sufletul. Imi doream demult sa ajung la Steaua. Este o echipa buna, iar Hagi este un antrenor care m-a dorit de mult timp si ma cunoaste foarte bine. Imi doresc sa ne calificam in Liga Campionilor si sa luam campionatul si Cupa Romaniei"
Mihaita Plesan
SteauaFC.com
