Am stat si m-am gandit la rece la cele intamplate si concluzia mea personala a fost ca respectivul a fost "carne de tun" a unui grup organizat (nu neaparat brigada) cu scopul de a atrage atentia si mai mult asupra protestului galeriei.
Evident, am niste motive pe care mi-am construit afirmatia.
1. Faptul ca au intrat alti cativa baieti in teren dupa el. Si nu unul-doi, ci mult mai multi. Cu regret o spun, eu n-am vazut inca o asemenea solidaritate in galeria Stelei fata de cineva din afara brigazii, grupului, si asa mai departe. Mai mult, uitandu-ma ulterior la reportajul TV despre incident, am putut vedea ca respectivul a fost aplaudat si batut prieteneste pe spate la revenirea in tribuna.
2. Ceea ce mi-a sarit in ochi a fost ca huiduielile tribunelor 1 si 0 au inceput frenetic dupa incident. Stau si ma intreb, oare nu asta o fi fost scopul "descinderii"? Patronul a mai fost injurat in repetate randuri, nu mai era o surpriza pentru nimeni, trebuia ceva mai mult de-atat sa acapareze din nou prim-planul.
Problema e ca, daca e asa, cu siguranta nu s-a ales metoda cea mai buna.
In alta ordine de idei, ma declar scarbit de reactia aplaudacilor de la poalele lojei voievodale. Orice s-ar fi intamplat, domnilor, mi se pare incalificabil sa huiduiti in masa suporteri ai aceleiasi echipe. Sau, stati asa: voi pe cine sustineti? Ca parca dinspre tribunele sus-numite veneau in toamna fluieraturi pentru Dica si compania, in paralel cu aplauze frenetice la adresa Realului din Madrid. Cu parere de rau va spun, nu prea sunteti indreptatiti sa dati lectii despre verticalitate, cand a voastra e "sublima, dar lipseste cu desavarsire".
O multime de oameni uniti nu poate fi manipulata. O stiau si latinii antichitatii, "Divide et Impera".
Din pacate, o stie si Imperatorul din Pipera...
