As vrea sa fac si eu o analiza la jucatorii nostri … ca vad ca in continuu nu suntem multumiti de lot
Portar :
1. Andrey - e un portar nesigur , fara un reflex care sa il puna in prim plan ... ar trebui sa il imprumutam la o echipa din Romania , cu ocazia asta vom vedea dak ne-am putea baza pe el pe viitor , sau nu .
12. Cernea - a facut niste meciuri cu adevarat fabuloase , si chiar numarul de goluri primite (7 goluri parca in vreo 20 de meciuri) , indica faptul ca este optiunea nr. 1 pentru postul de portar . Se putea si mai bine , dar cred ca Cernea nu a dezamagit prea mult ca sa ne declaram nemultumiti .
82. Vatca - a fost adus doar pentru ca a impresionat in meciurile contra Stelei , insa nu se uita faptul ca a primit 55 de goluri in sezonul trecut (10 de la rapid , si cate 4 de la Steaua si Dinamo) ... pana acum (din ce am vazut in amicale) , nici el nu ar fi cine stie ce portar ... POATE va confirma , sau poate ca va fi si el un portar precum Andrey
NN. Zapata - nu prea l-am urmarit la Copa America , si televiziunile ne aratau numai acea faza cand a parat de vreo 3 ori consecutiv mingea sutata de adversari . Oricum ... orice ar fi , nu are ce cauta in primul 11 la inceput dak nu invata cat de cat limba romana ... sa nu devina un alt Carlos ... ca eu nu uit de cate ori aproape se lua la cearta cu Ghionea pentru ca nu se intelegeau .
Fundas dreapta :
18. Petre Marin - e unul dintre singurii jucatori care au evoluat numai in Divizia A ... e mare lucru dak ne gandim ca multi jucatori de la noi , au pornit de la echipe din B sau C ... in continuu eu il compar cu Roberto Carlos ... mic , cu viteza , si cu un sut bun (bine al lui Carlos e de 1000 de ori mai bun , dar si Petre se poate lauda (din pacate) cu torpila din meciul cu Middlesbrough ... cand a respins-o portarul si a reluat Dica in plasa)
29. Valentin Badoi - era unul dintre putinii jucatori de la Rapid care beneficiau de respectul meu ... a fost cel mai constant jucator din Liga I din ultimii ani ... ma bucur sincer ca a ajuns la Steaua ... eu ma gandesc ca ar fi mai bun ca sa fie folosit mijlocas dreapta
Fundas stanga :
4. Pawel Golansky - nu l-am vazut inca , pentru a-mi forma o opinie despre el ... daca a evoluat in nationala Poloniei (care nu zic ca ar fi mai buna decat cea a Romaniei , dar macar a evoluat la Campionatul Mondial , in timp ce Romania se uita) ... si se spune ca era cel mai bun fundas din Polonia , atunci cred ca ar fi in sfarsit un transfer reusit (unul din putinele din strainatate)
13. Ifeanyi Emegara - un jucator solid , cu ambele picioare , concurenta serioasa pentru postul de fundas stanga ... desi in ultima perioada nu a jucat chiar foarte bine la Timisoara , sper sa isi revina la Steaua , pentru ca aici nu e loc de greseli
15. Mihai Nesu - din pacate ... nu mai este la prima tinerete , si nici pana acum nu a confirmat ... la 24 de ani sa ai doar 61 de meciuri jucate la Steaua ... cred ca este prea putin ...
Fundas central
2. Alexandru Iacob - tanar , dar ar trebui : ori imprumutat la o echipa din Liga I , ori sa fie titular ... pentru ca altfel s-ar pierde incercand sa isi gaseasca un loc de titular ... ar putea beneficia de accidentarea lui Ghionea .. dar ma gandesc ce va face cand va reveni
3. Dorin Goian - un fundas solid , dar care sta foarte prost la capitolul viteza , si tackling ... nu vreau sa imi mai aduc aminte cate faulturi si cartonase rosii a primit din aceasta cauza ... si sa nu uitam cate goluri ne-a costat
17. Eugen Baciu - rezerva eterna a Stelei ... cum a venit , asa ar fi bine sa plece ... nu mi-a placut niciodata de el , si nu cred ca voi apuca
)
24. Sorin Ghionea - cred ca este cu o treapta mai sus decat Goian ... pentru ca Ghionea a fost un jucator destul de constant la echipa ... si consider ca isi merita pe deplin postul de titular .
Mijlocas dreapta :
16. Banel Nicolita - un atlet innascut , un fotbalist terminat ... asta imi poate fi descrierea despre Banel ... mi se pare ca inca mai este cu gandul la meciul cu Betis de acum 2 ani ...
Mijlocas stanga :
11. Gabriel Bostina - parca este un visator continuu ... in timp ce Steaua asteapta sa se trezeasca Bostina din turul anului 2005 , Bostina din 2007 parca este intr-un somn din ce in ce mai profund ... pare ca nu vrea sa se trezeasca
14. Vasilica Cristocea - cred ca ar trebui sa fie prima optiune pentru postul de mijlocas stanga ... din 2 motive ... 1. pentru ca Bostina , Coman nu au ce cauta in primul 11 ... si Ochirosii ar trebui sa fie doar rezerva pentru moment , dar sa intre pe teren din cand in cand (adik mai des) / si 2. pentru ca datorita lui ne-am dus pe onorabilul loc 2 ce l-am obtinut sezonul trecut
28. Gigel Coman - poate unul dintre cei mai slabi jucatori din istoria Stelei ... vad ca a inceput sa mai dea pase de gol de cand a venit Hagi , dar nu poate sterge prea usor meciurile execrabile din sezonul trecut
30. Razvan Ochirosii - dak munceste are sanse sa ajunga titular in cel mai scurt timp posibil ... talent are , trebuie sa stie cum sa il foloseasca ... sa nu ajunga ca , cazul Mitea ...
Mijlocas defensiv :
6. Mirel Radoi - de cand cu aciidentarile , capitanul nostru nu mai este acelasi ... greseste in mod continuu , si joaca din ce in ce mai violent ... cred ca se pierde din ce in ce mai mult ... sper sa se gaseasca rapid un antrenor care sa il aduca cu picioarele pe pamant ... sau cel putin un patron care sa nu il mai umfle atat
8. Ovidiu Petre - cum spuneam si la altii ... un jucator bun , confirma oriunde ... si pentru moment nu a confirmat la Galatasaray , si nici la Steaua ... o fi bun , dar pentru echipa ca Timisoara ...
20. Florin Lovin - in ultima vreme si-a imbunatatit destul de mult jocul ... recupereaza mingi foarte multe ... si nu le pierde ca Radoi ... dar problema e ca el nu avanseaza deloc cu mingea la picior , sau nu da deloc o diagonala ... ci doar pasa lateral , pasa in spate ... nici el nu e de Steaua
Mijlocas central :
7. Eric Bicfalvy - un jucator care si-a atras foarte rapid admiratia mea ... tanar , talentat , si cu acel aer de pustan , care vrea sa arate ca poate ... Eric sunt sigur ca in maxim un an va ajunge titular ... (dak insista Hagi cu el , desigur) ... ii doresc mult succes
26. Marius Croitoru - un jucator polivalent ... inca nu inteleg de ce toata lumea il pune ca mijlocas dreapta , cand lui ii place sa joaca in spatele varfurilor , pe aceeasi pozitie ca Dica ... nu are nici o sansa sa ii i-a fata lui Dica , dar se descurca foarte bine si ca mijlocas central ... la Vaslui el era pasatorul ... si dak avea o sclipire , Vasluiul castiga meciul ...
Atacant retras :
10. Nicolae Dica - cel mai talentat jucator care a jucat la Steaua in Mileniul 3 ... este cel mai bun jucator din momentul actual , si sper sa faca uitata rapid acea accidentare ... de obicei un jucator care se accidenteaza grav nu mai este la fel (vezi cazul Radoi) ... sper ca Nico sa arate ca nu e asa .
Atacanti :
9. Valentin Badea - un baiat muncitor , de care Steaua a depins foarte mult sezonul trecut ... sper sa nu se simta absenta sa la inceputul sezonului ... desi in aceste amicale , a cam lipsit
19. Victoras Iacob - un varf pur sange ... este un atacant de careu ... fara prea multa tehnica ... pacat ca nu este un fel de Crouch ... ca altfel , Steaua nu mai trebuia sa caute de mult timp un atacant .
25. Adrian Neaga - sta foarte bine cu pregatirea fizica , si sper sa confirme asteptarile noastre ... sper sa se comporte ca un vice-capitan adevarat ... si sa dea exemplu la alti jucatori .
34. Mihai Gurita - multi se intreaba de ce a venit ... dar la fel si sezonul trecut cu Ganea ... se astepta cineva sa dea 14 goluri in campionat (ca eu nu tin minte sa fi marcat vreun gol in Europa ... si a jucat cu echipe de SH precum ... sa fiu al dracului dak mai tin minte) ... sau Moldovan ... se stie cat de mult a depins Rapidul de golurile lui , pana si-a dat drumul Zicu si Mazilu la joc ... eu cred ca e un jucator cu experienta , care ne va putea ajuta in campionat ...
Parerea mea pentru primul 11 … Cernea / P. Marin – Iacob – Goian (pana revine Ghionea) – Golansky / Badoi – Radoi – Cristocea / Croitoru – Dica / Neaga (Badea)
Niste scurte indicatii (ca nu cred ca supar pe nimeni)
Sa dam la imprumut la Gloria Buzau pe : 1. Andrey ; 2. Baciu ; 3. Nesu ; 4. Bostina ; 5. Coman ; 6. Petre ; 7. Lovin si , sa mai completam lotul , cu niste juniori ... pentru ca singurul jucator care mai este din propria pepiniera , este Nesu ... 