FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Noi suntem Steaua

«1345»
daffyduck09.07.2007 14:20
Dar despre caracterul lui Olaroiu ce parere ai ? Iti placea sa vezi pe banca tehnica o tarfa a patronului, care danseaza melodia impusa de cioban ?

 

Stai sa vedem cum danseaza Hagi pana una alta. De exemplu Hagi in cazul lui Andrey, desi are doua catastrofe la dispozitie, se comporta tot ca o tarfa care danseaza cum spune Gigi: adica i-a dat flit lui Andrey. Si n-a fost in stare nici sa-l tina pe Elton la Steaua. Cand era pe margine si il critica pe Oli, Hagi spunea despre Elton ca e o mare valoare si ca nu intelege de ce nu e jucat ... asa de mare valoare, ca nu l-a convins pe Il Padrone despre el ... asa ca obisnuiti-va de acum ca toti antrenorii Stelei ori sa fie targele lui Becali, ori sa fie dati afara, precum Zenga.

 

De jucatorul Gigel Coman, folosit cu regularitate ca titular ce parere ai ?

 

Aceiasi parere pe care o am si despre jucatorul Mihaita Plesan, preferatul lui Hagi, pe care si l-a adus la Timisoara si vrea sa-l care acum si in Ghencea.

 

De meciul de la Bistrita, cand Olaroiu se scobea in nas si radea cand noi eram condusi cu 2-0 ce parere ai ? Iti doreai un astfel de om pe banca Stelei ? Si sa nu ma iei cu accidentarile si cu furaciunile arbitrilor, ca Gloria si-a facut echipa cu 10.000 de euro. In mod normal ar trebui sa ii batem la orice ora si cu Steaua 2 pe teren.

 

Bistrita aia care a batut-o cu 2-0 pe Maccabi in deplasare o bati la orice ora cu Steaua II? Maccabi aia care au jucat prin CL si care au de 5 ori bugetul Stelei? Tot Bistrita aia care ne-a batut in Ghencea cu Protasov antrenor? Daca Bistrita nu ar face parte dintr-o anumita strategie si ar juca pe bune, putea sa fie si campioana Romaniei macar o data in ultimii 10 ani ...

 

 

De meciul de cupa cu Timisoara, cand nu am avut nici macar un sut pe spatiul portii (!!!), ce parere ai ?

 

O sa vezi si cu Hagi asemenea meciuri, nu te teme.

 

 

Cine e vinovat pentru subtirimea lotului daca nu Olaroiu si MM Stoica ?

 

Becali, pentru ca nu a dat bani. Sunt convins, dupa cum am mai spus, ca Oli, Protasov, Zenga si l-ar fi dorit pe Robinho, Henry, Abidal, etc ... si nu pe Lovin, Baciu, ...

 

Daca tot spui asta cu subtirimea lotului si i-o pui in carca lui Oli preponderent, atunci Piti, Zenga si Protasov ce mare lot au avut la dispozitie?

 

De ce nu au cerut jucatori de valoare ?

 

Pentru ca sunt scumpi, cer salarii foarte mari si pentru ca refuza sa vina in Romania? Vezi Thereau care nu s-a adaptat, vezi Golanski pe care logodnica nu il lasa sa vina in Romania, vezi Pulido care il intreba pe Contra despre viata in Romania (si cred ca o sa fie socat), vezi polonezul care nu s-a mai transferat la Rapid ... ai sa razi, dar Piti a avut dreptate: in Romania la ora actuala vin in majoritate numai ciurucuri de afara ...

 

Cum a fost posibil sa ramanem fara nici un om de valoare in aparare pe finalul campionatului.

 

Cand ai trei fundasi centrali de valoare, Radoi, Ghionea si Goian, mai transferi? Cand 2 sunt accidentati, e vina antrenorului? N-o mai bagat pe aia cu medicii, Cristocea a dat-o pe fatza: am stat accidentat pentru ca la Farul jucam 30 de meciuri tot sezonul, iar la Steaua am dat de un ritm infernal ... si inca, Cristocea nu joaca la nationala, pe cand Dica, Radoi, Ghionea, Goian si Nicolita, da. Ce sa ceri unor fotbalisti de 24 -28 de ani pusi deodata sa joace la nivel inalt? E ca si cum te-as trezi pe tine din somn, cand iti cad muschii de pe tine de lene si te pun deodata sa faci 2000 de flotari ... tot cam asa e si cu jucatorii romani ... nu au fost crescuti in sistem performanta, ci in sistem 1 meci la 2 saptamani ...

 

Cum a fost posibil sa nu avem ce atacanti sa bagam pe teren in meciul cu Dinamo, la 3-0 pentru ei ???

 

In lot aveam destui atacanti, Badea, Iacob, Dica, Thereau ... din nou, nu e vina lui Oli ca acestia nu erau valizi atunci ... nu poti sa faci un lot de 40 de jucatori in speranta ca 20 se vor accidenta, nu poti ... nu in Romania ... nu va plati Gigi atatea salarii doar ca sa se asigure ca nu ramane descoperit ... a considerat toata treaba asta ghinion si cu asta basta ... in strainatate, iti iau exemplu Valenciei, care avea la un mom dat 14 accidentati ... pe langa faptul ca isi permiteau un lot mai mare si mai apropiat valoric, pai ei daca iau un junior de la echipa a doua nici nu se compara cu a-i aduce pe Tudose si Prunescu la noi ...

 

Astept argumente pertinente, nu ironii ieftine de care suntem cu totii satui.

 

Argumentele mele sunt destul de pertinente, daca nu vrei sa le intelegi, poti sa repeti la nesfarsit ceea ce iti place ...

papillon09.07.2007 14:21
2. Nu am nimic cu Hagi, nu vreau sa fiu inteles gresit. Punctul meu de vedere a fost: nu-l criticam, NU-L LAUDAM. Adica, mi se pare penibil sa incepi sa-l lauzi deja ca la antrenamente lucreaza 95% cu mingea (si sa punctezi cu subainteles "spre deosebire de tacticizatul de Oli") ... stai frate, putea sa lucreze si cu dinamita la antrenamente, in fotbal rezultatele si cum arata jocul conteaza ... il laudam sau il criticam mai tarziu ... asta am vrut sa scot in evidenta ... degeaba lucreaza el cu mingea la antrenamente, conform ProSport, jumate din lotul Stelei a tras 90% din mingii mult in afara cadrului portii ... :D unde nu e valoare, conteaza mai putin ce antrenamente faci ...

 

Man, stii bine ca nu l-am criticat niciodata pe Oli, cel putin nu prin prisma rezultatelor. Ceea ce am afirmat acum e perfect adevarat: Oli insista pe antrenamente fara minge si pe sedinte lungi de conditie fizica (alergari, etc). Hagi lucreaza mai mult cu mingea, asta e adevarul. Daca ai citit mai departe, cu atentie, ai vazut ca din punctul meu de vedere (am subliniat, PROFAN), asta mi se pare un lucru bun. Inca o data, dpdv al unui profan: pentru ca s-ar putea ca, intr-adevar, antrenamentele lui Oli sa se apropie mai mult de cerintele fotbalului modern - numai rezultatele vor confirma sau infirma asta.

 

Faptul ca trag pe langa poarta tine partial de valoare, partial de tipul de antrenament - citeam undeva de Rivaldo, ca dupa fiecare antrenament ramanea inca o ora sa exerseze suturile la poarta: un coechipier ii pasa, alternativ, cand pe dreptul cand pe stangul, si acesta exersa suturile din alergare. Pe urma, trecea la fazele fixe. Asta, retine, dupa terminarea antrenamentului propriu-zis. Eu nu am auzit ca vreunul din atacantii/mijlocasii nostri sa stea dupa antrenamente din proprie initiativa . Nu neg ca valoarea are un cuvant greu de spus, dar si seriozitatea are. 10% inspiratie, 90% transpiratie, nu? (asta legat de partea cu "daca nu-i valoare, conteaza mai putin ce antrenament faci")

 

Deci, daca baietii nostri nu raman de buna voie dupa antrenament sa exerseze suturile, bine ca ii pune Hagi sa faca asta in timpul antrenamentului. Daca nu exerseaza, zi de zi, nici n-or sa reuseasca vreodata sa prinda vreun sut ca lumea pe poarta. Si cum nu sunt bani sa-l luam pe rooney, ramane sa exersam cu astia pe care-i avem pana invata ceva.

SSK09.07.2007 17:50

daffyduck, mi se pare de un IMENS PROST GUST sa spui ca Hagi se comporta ca o tarfa! N-am chef sa ma apuc sa-ti explic de ce, CHIAR SI daca Hagi il ocoleste pe Andrey din cauza lui Becali, el nu poate fi o tarfa, spre deosebire de Olaroiu. Am simtit doar nevoia sa-ti spun ca, poate dintr-un exces de impartialitate, ai comis o grosolanie impardonabila!

alexblaja09.07.2007 18:19
Stai sa vedem cum danseaza Hagi pana una alta.(...)Si n-a fost in stare nici sa-l tina pe Elton la Steaua. Cand era pe margine si il critica pe Oli, Hagi spunea despre Elton ca e o mare valoare si ca nu intelege de ce nu e jucat ... asa de mare valoare, ca nu l-a convins pe Il Padrone despre el ...

 

 

Din cate stiu eu, cand a fost numit Hagi antrenor, Elton era deja plecat...nu semnase parca inca cu Al-Nasr, dar era plecat din tara si fusese amenintat de Jiji cu Liga a 3-a. Cred ca Hagi a procedat corect neinsistand pentru Elton, jucator care era mai mult decat in dizgratia patronului...ce sens avea sa-si inceapa "mandatul" cu o contra cu Becali pe subiectul Elton?

 

Parca faza cu mucozitatile lui Olaroiu a fost in meciul cu AEK din cupa....in fine, vad ca in ce-l priveste pe acest antrenor asta este problema care a mai ramas de dezbatut, la care meci s-a scurmat in nas....asta spune multe despre modul in care a fost perceput de suporteri. Un lucru este clar: a ratat obiectivele si a facut-o intr-un mod urat, nedemn de Steaua! Eu unul tremuram la fiecare meci al Stelei din finalul campionatului recent incheiat....daca ne egaleaza in ultimul minut si pierdem doua puncte, daca nu reusim sa dam niciun gol si luam gol in minutul 80 si pierdem 3 puncte si ne depaseste CFR-ul? Vinovatii principali pentru acest parcurs greoi din campionatul trecut sunt, in opinia mea, in ordine descrescatoare:

 

1. Gigi Becali, pentru ca el vede in Steaua doar o trambulina politica si ca urmare nu a investit bani in jucatori in pauza de iarna si pentru ca a intervenit intotdeauna in alcatuirea echipei

2. Meme, pentru ca a alergat dupa cai verzi pe pereti prin Brazilia si l-a adus pe Elton, un jucator extraordinar de tehnic, dar care nu isi avea locul in campionatul nostru meltenesc; pentru ca proclama hegemonii cand nu era cazul si pentru ca a stabilit ca obiectiv, dupa pauza de iarna, doar locul 2 (obiectiv preluat si de Mirel si transmis jucatorilor de catre Capitanul lor)

3.Olaroiu, pentru ca il interesau ceasurile cand echipa mergea prost, pentru ca se scurma in nas la meciuri cand echipa mergea prost, pentru ca nu avea curajul sa-i spuna patronului ca are nevoie de jucatori...de referinta in acest sens mi se pare episodul plecarii lui Olaroiu de la Steaua, povestit de Becali: Olaroiu nu a avut curajul sa-l sune direct pe Becali , il tot suna pe "Cancelar" (alta aberatie a lui Jiji, dupa "Palat") si cand l-a sunat in cele din urma i-a spus: "Zi, Gigi!"si Gigi l-a intrebat "ce sa zic?" si Olaroiu a spus "Pai nu ai vorbit cu Virgil?"...episodul mi s-a parut similar unuia din vremea cand eram in clasa a cincea (acum 17 ani) si imi placea de o fata...am rugat-o pe o colega de-a mea care o cunostea "sa-i ceara prietenia" din partea mea....eu eram in clasa a cincea, Oli era antrenorul CELEI MAI TITRATE ECHIPE DE FOTBAL DIN ISTORIA Romaniei...ce poti sa ceri de la un om cu o asemenea mentalitate?

daffyduck09.07.2007 18:31
daffyduck, mi se pare de un IMENS PROST GUST sa spui ca Hagi se comporta ca o tarfa! N-am chef sa ma apuc sa-ti explic de ce, CHIAR SI daca Hagi il ocoleste pe Andrey din cauza lui Becali, el nu poate fi o tarfa, spre deosebire de Olaroiu. Am simtit doar nevoia sa-ti spun ca, poate dintr-un exces de impartialitate, ai comis o grosolanie impardonabila!

 

Din exces de zel poate am spus, dar daca Oli era o tarfa pentru ce facea, inseamna ca toti antrenorii Stelei din era Becali au fost, sunt si vor fi ****. E un cuvant urat si nu-mi place cum suna, dar ori sunt toti asa, ori nu. Nu incepem sa cautam scuze in functie de simpatii ... corect sau nu?

 

Eu nu pot spune nici ca Hagi este tarfa, nici Oli si nici Zenga sau Dumitru Dumitriu. Singurul de care nu a apucat sa se foloseasca Gigi a fost Protasov. Ceilalti antrenori a trebuit sa "inghita" ceva, asa cum faci intr-o casnicie, de dragul copiilor, sa zicem. Fie ca Zenga a inghitit sa joace cu Cristea titular si sa accepte sa fie vandut Neaga si sa nu-l joace la Valencia, fie ca Oli a inghitit ce a inghitit (mai mult pentru ca a fost si mai mult timp antrenor al Stelei), fie ca Hagi o inghite pe asta cu Andrey si sunt convins ca vor urma si altele.

 

Sa nu o mai dam dupa cires. De fiecare data cand imi asum riscul sa spun cate ceva, sar de fund in sus toti ascunsii sitului si fac din tantar armasar. Tot ce am spus clar si raspicat a fost: incetati sa-l mai laudati pe Hagi pentru nici un merit ca antrenor (inca) si incetati sa folostiti expresii gen "obositoarele antrenamente ale lui Oli" si "defensivul si tacticizatul Oli". Apararea face parte din jocul de fotbal, tactica face parte din jocul de fotbal (si inca, cum, intrebati-i pe Ancelotti si Benitez), antrenamentele obositoare fac parte din jocul de fotbal ... singurul care e smecher si se antreneaza la misto prin sali de forta de Ronaldinho, si am vazut cat de bun a fost sezonu asta ... (nu mai zic ca el are o scuza ca e super fotbalist de clasa la baza, ceea ce noi nu o sa avem in urmatorii 20 de ani).

 

Asa ca si mie mi se pare un IMENS PROST GUST sa acuzi un antrenor ca e "defensiv" vezi doamne. Poti sa pui accentul pe aparare, poti sa pui accentul pe faze ofensive, poti sa pui accentul pe faze fixe ... pana la urma de asta e fascinant fotbalul, nu se mai lupta 11 jucatori contra 11, haotic, fiecare luand mingea si incercand sa se opreasca in poarta adversa, ca acum 20-30 de ani pe la campionatele mondiale cu scoruri de 11-8 si alte nazdravanii ... in anul 2007 se intalnesc idei, tactici, stiluri diferite de joc, de abordare ... si in total diferenta o pot face executii precum cea a lui Dica cu Lyon sau cea cu Dinamo Kiev ...

 

Si inca ceva: daca te bagi in cocina cu porcii, nu ai cum sa ramai curat. Asa ca nu regret nici o clipa adjectivul tarfa, atata timp cat pe aici misuna o gramada de porci.

 

Si daca ma apuc acum si spun LA MISTO (a se retine, LA MISTO) ca Hagi este sluga lui Giovanni si a lui Becali, cine poate proba contrariul, bazat pe exemple si fapte? Cine eu nu pot proba acest lucru, dar nici altcineva nu poate proba contrariul ... asa ca fiecare e liber sa creada ce vrea ...

mdionis09.07.2007 18:36
Stai sa vedem cum danseaza Hagi pana una alta. De exemplu Hagi in cazul lui Andrey, desi are doua catastrofe la dispozitie, se comporta tot ca o tarfa care danseaza cum spune Gigi: adica i-a dat flit lui Andrey.

 

Sau poate ca nu a fost convins de prestatiile lui Andrey, sau Vasile Iordache i-a sugerat ca nu e cazul sa il tina pe brazilian, si a folosit decizia ciobanului-sef ca scuza-paravan.

Insa e adevarat ca mie mi-ar fi placut sa il mai testeze pe Andrey in mod serios.

 

Si n-a fost in stare nici sa-l tina pe Elton la Steaua. Cand era pe margine si il critica pe Oli, Hagi spunea despre Elton ca e o mare valoare si ca nu intelege de ce nu e jucat ...

 

Cred ca e o exagerare. Inainte de meciul cu Dinamo, Hagi i-a spus intr-adevar ceva finului iar la ziar a aparut in forma... "[...]latifundiarul mergind mai departe si declarind ca Hagi i-a dat citeva idei tactice care, in viziunea patronului, ar trebui respectate de Oli. Acestea erau legate de folosirea lui Banel Nicolita drept fundas dreapta si a lui Elton intr-una dintre benzile terenului pentru ca "n-are forta".". Cu greu as interpreta asta ca "Elton - mare valoare". Dealtfel, daca Hagi ar fi avut aceasta parere, l-ar fi domolit sigur pe ciobanul-sef de la declaratii absurde despre Elton in perioada in care Olaroiu era inca antrenor: ar fi fost suficient sa ii spuna o fraza de genul "bai Gigi, abtine-te de la declaratii tampite si tine-l pe Elton la Steaua ca e mare valoare"; chiar si la QI-ul lui de oier sef ar fi trebuit sa existe un feed-back nenul. Mi se pare mult mai probabil ca Hagi sa nu il considere pe Elton un fotbalist suficient de valoros pentru a ramane in lotul Stelei (nu vreau sa speculez asupra motivelor; parerea mea despre Elton nu coincide cu a lui Hagi): nu cred ca il putem acuza de slugarnicie doar pe temeiul despartirii de cei doi brazilieni.

 

Aceiasi parere pe care o am si despre jucatorul Mihaita Plesan, preferatul lui Hagi, pe care si l-a adus la Timisoara si vrea sa-l care acum si in Ghencea.

 

Cumva avem acces direct la sinapsele lui Hagi sa stim ce jucatori isi doreste sa aduca la Steaua? Sau a dat Hagi macar vreo declaratie cum ca ar vrea sa il aduca pe Plesan la Steaua? Din cate am putut citi, aceasta problema nici nu s-a pus.

Strict fotbalistic vorbind, Plesan > Coman, nu ii putem compara. Oricum, nu este cazul sa vorbim fara argumente faptice: daca Plesan va fi cerut de Hagi si va sosi la Steaua, putem eventual redeschide discutia.

 

O sa vezi si cu Hagi asemenea meciuri, nu te teme.

 

Eu sper ca fraza citata mai sus sa fie o profetie mincinoasa. Pe de alta parte, acel tip de partida avea in ultima perioada a inteleptei carmuiri Olaroiu la Steaua tendinta neplacuta sa devina din exceptie - regula.

 

Becali, pentru ca nu a dat bani. Sunt convins, dupa cum am mai spus, ca Oli, Protasov, Zenga si l-ar fi dorit pe Robinho, Henry, Abidal, etc ... si nu pe Lovin, Baciu, ...

 

Subtirimea lotului depinde intr-adevar de zgarcenia ciobanului-sef in buna parte. Insa in egala masura depinde si de nepriceperea sau/si sfiiciunea (ca sa nu ii spun altfel) antrenorului si staff-ului. Fiindca daca antrenorul ii spunea ciobanului-sef: "am nevoie de un lot suficient de larg de jucatori decenti, altfel nu putem face fata" si se implica serios in convingerea lui (impreuna cu managerul), rezultatul ar fi fost diferit. Prin "jucatori decenti" nu ii am in vedere pe niste intangibili gen Robinho, Henry sau Abidal, ci un lot de jucatori care stiu meserie, nu sunt geniali, insa ceea ce fac se afla la un nivel profesionist: sa zicem precum Théréau, Golansky sau Pulido.

 

Daca tot spui asta cu subtirimea lotului si i-o pui in carca lui Oli preponderent, atunci Piti, Zenga si Protasov ce mare lot au avut la dispozitie?

 

Pentru motive esentialmente legate de ciobanul-sef, Zenga si Protasov (mai ales) au optat pentru (tentativa de) aducere la un nivel de decenta profesionista a jucatorilor deja existenti in lot prin cresterea lor valorica. Ce au facut cu respectivul lot este treaba lor. Ce a facut Olaroiu cu un lot in linii mari similar este exact treaba lui. Nu ii pune nimeni in carca nimic, constatam cu totii.

 

Vezi Thereau care nu s-a adaptat, vezi Golanski pe care logodnica nu il lasa sa vina in Romania,

 

Asta e pretextul. Motivatia reala a plecarii lui Théréau este legata de gestiunea neprofesionista a raportului jucatorilor straini cu clubul.

 

vezi Pulido care il intreba pe Contra despre viata in Romania (si cred ca o sa fie socat),

 

Si ce e anormal sa il intrebe? (partea cu socatul e doar dat cu parerea). Omul vrea sa se simta bine: daca ajunge intr-o tara plicticoasa gen Elvetia germanofona in care nu se intampla altceva decat ceasuri cu cuc si referendumuri locale referitoare la laptele pentru Milka, se gandeste de doua ori daca e cazul sa vina.

Problema centrala nu este Romania ci gestiunea neclara a raporturilor cluburilor cu strainii din lot.

 

Ce sa ceri unor fotbalisti de 24 -28 de ani pusi deodata sa joace la nivel inalt?

 

Sa se puna la punct cu pregatirea fizica in regim de anduranta. Evident, pentru asta trebuie sa ai niste cunostinte in domeniu, sau sa angajezi un specialist pentru stabilirea etapelor de parcurs in pregatirea fizica pentru ca jucatorii sa nu se "rupa".

 

E ca si cum te-as trezi pe tine din somn, cand iti cad muschii de pe tine de lene si te pun deodata sa faci 2000 de flotari ...

 

Exact. A cui e greseala? A aluia care zice: fa 2000 de flotari neincalzit. Omul competent spune: ia fa matale 10-15 minute de incalzire si tonus muscular, fa 10 flotari, apoi mai bagi niste relaxare, alte minute de incalzire, mai faci 20 de flotari, te mai relaxezi, faci alte exercitii fizice, iar peste 2-3 saptamani incercam de la 100 de flotari in sus.

daffyduck09.07.2007 18:39

Si hai sa nu o mai dam in diverse. Oli a fost un antrenor prost, bun, chiar nu ma intereseaza in momentul de fata si ii urez succes pe unde s-o duce. Nici nu ma intereseaza foarte mult stirile despre el cat nu este legat de Steaua. DAR, tin sa reamintesc ca autorul articolului a tinut neaparat sa mai arunce cateva "sageti otravite" (ca tot nu suport eu expresia asta marca GSP) catre Olaroiu. DE CE ASTA?

 

Acum la Steaua antrenor este Hagi. Toate rezultatele sunt ale lui, nu mai exista scuze gen "i-am luat obositi de la Oli", "l-a lasat Oli cu lotul subtire", "joaca urat si defensiv cum isi aduc aminte de la Oli" si asa mai departe ... cred ca intr-o luna de zile si 2 cantonamente si 6 jocuri de pregatire ai timp sa-ti impui stilul ... sa nu ma luati pe mine ca mana lui Hagi se va observa in decembrie ... sa lasam vrajelile astea ieftine la o parte.

 

Ma enerveaza doar ca unii se entuziasmeaza de venirea lui Hagi doar pentru ca din cauza asta au scapat de Oli (!?) si mai sunt unii care se entuziasmeaza de venirea lui Hagi doar pentru ca a fost REGELE ca fotbalist (!?) si mai sunt unii care se entuziasmeaza de venirea lui Hagi pentru ca poate el il va convinge pe Becali sa faca transferuri mai bune (!?) si mai sunt unii care se entuziasmeaza de venirea lui Hagi pentru ca el executa lovituri libere de nu le vede Cernea (!?) si mai sunt unii care se entuziasmeaza de venirea lui Hagi pentru ca jucatorii se antreneaza 90% cu mingea (!? - asta e ca si cum daca un copil s-ar juca toata ziua cu un pix, inseamna ca o sa fie un bun scriitor, TDHAAAA) si as putea urma cu exemplele.

 

O sa vada si nostalgicii la ce duc antrenamentele alea 90% numai cu mingea, sunt convins de asta ...

daffyduck09.07.2007 18:51
Subtirimea lotului depinde intr-adevar de zgarcenia ciobanului-sef in buna parte. Insa in egala masura depinde si de nepriceperea sau/si sfiiciunea (ca sa nu ii spun altfel) antrenorului si staff-ului. Fiindca daca antrenorul ii spunea ciobanului-sef: "am nevoie de un lot suficient de larg de jucatori decenti, altfel nu putem face fata" si se implica serios in convingerea lui (impreuna cu managerul), rezultatul ar fi fost diferit. Prin "jucatori decenti" nu ii am in vedere pe niste intangibili gen Robinho, Henry sau Abidal, ci un lot de jucatori care stiu meserie, nu sunt geniali, insa ceea ce fac se afla la un nivel profesionist: sa zicem precum Théréau, Golansky sau Pulido.

 

Lucreaza tu 2 ani cu Gigi Becali, cand e vorba de bani ... sa fim seriosi, unui om analfabet si ilogic nu ii poti aduce argumente logice si nu-l poti convinge de ceva. Gigi se comporta ca un om complet nesanatos la cap, iar pe astia ii trateaza psihiatrii, nu stafful clubului ...

In alta ordine de idei, cand Iacov iti cere 3 milioane pe Herea, faci ce au facut si MM cu Oli la vremea respectiva: au incercat-o cu Saban (jucator de nationala), l-au descoperit pe Andrey, au incercat-o cu Elton si Andrey, cu Carlos (de CFR Cluj ne e teama, si e plina de portughezi ... se putea ca acest Carlos sa fie un super portar si atunci ...), i-au adus pe Badea, pe Croitoru, pe Cristocea ... nu stiu cate altele in plus se puteau face ...

 

Pe Golansky nu il lasa logodnica?! Nu era mai curand tovarasa de viata a lui Théréau cea care i-a oferit un alt pretext?! De unde aceasta informatie?

 

http://www.sport.ro - pe prima pagina "Golanski la un pas sa ramana in Polonia"

 

Problema centrala nu este Romania ci gestiunea neclara a raporturilor cluburilor cu strainii din lot.

 

Te cred si eu ca e o problema, poate se trezeste si el ca joaca gratis, cum a fost cazul lui Elton ...

 

Exact. A cui e greseala? A aluia care zice: fa 2000 de flotari neincalzit. Omul competent spune: ia fa matale 10-15 minute de incalzire si tonus muscular, fa 10 flotari, apoi mai bagi niste relaxare, alte minute de incalzire, mai faci 20 de flotari, te mai relaxezi, faci alte exercitii fizice, iar peste 2-3 saptamani incercam de la 100 de flotari in sus.

 

Nu poti sa aduci un jucator la nivel maxim, la 24-28 de ani, intr-un sezon, de la batalii in anonimat la FC Vaslui, Farul sau FCM Bacau (pepinierele Stelei) la meciuri cu Lyon, Real Madrid, Sevilla, Dinamo, Rapid, cupa Romaniei, super cupa, miza, tensiune, presiune ... etc etc etc. La Farul, la Bacau, la Vaslui, asta e, lupti pentru evitarea retrogradarii, nu e tragedie sa pierzi cu Dinamo, cu Rapid, important e sa te mentii in Liga 1 ... cand ajung jucatori de-astia la Steaua, fac in pantaloni la un meci cu Dinamo ... nu mai zic de Gurita care zicea ca i-au tremurat genunchii ca o sa-l antreneze Hagi ... o sa-l aud curand si pe Hargreaves tremurand ca o sa fie antrenat de Ferguson si pe Klose ca o sa fie antrenat de Hitzfield si asa mai departe ...

alexblaja09.07.2007 19:38
Sa nu o mai dam dupa cires. De fiecare data cand imi asum riscul sa spun cate ceva, sar de fund in sus toti ascunsii sitului si fac din tantar armasar. Tot ce am spus clar si raspicat a fost: incetati sa-l mai laudati pe Hagi pentru nici un merit ca antrenor (inca) si incetati sa folostiti expresii gen "obositoarele antrenamente ale lui Oli" si "defensivul si tacticizatul Oli".

 

Stii care cred eu ca este problema? Ca atunci cand ai fost olimpic ai preluat si o trasatura neplacuta a acestei categorii: AROGANTA...consider ca fiecare are voie sa-si dea cu parerea chiar daca tu consideri ca este gresita (si poate chiar este gresita)....din discutia in contradictoriu argumentata (si da, si pasiunea cu care a scris Papillon articolul asta este un argument, al lui personal) iti poti da seama ca ai o parere gresita...tu ce vroiai sa zica "ascunsii sitului?" sa zica "welcome back" si sa-ti laude ideile?...Poate altii au alte idei, nu trebuie sa fii atat de vehement. Parerea mea (vorba lui Nea Nicu)

 

A propos de antrenori-tarfa:l-ai vazut pe Bergodi, care zicea ca se cara de la subgranti daca pleaca Coman? Ce parere ai despre atitudinea asta, de ce nu a avut-o si Olaroiu cu Thereau sau Elton?

DanStan09.07.2007 20:46

Batem apa-n piua aiurea.

 

Ca o parere personala as zice ca Hagi TREBUIE sa obtina rezultate. Doar asa isi poate creste cota ca antrenor. Daca nu va obtine rezultate atunci cariera sa pe banca tehnica va fi iremediabil compromisa. Sigur, ar putea continua sa antreneze si in caz de esec insa ar trebui sa fie constient de faptul ca in acest caz va fi angajat pentru ca este marele fost jucator Hagi, nu pentru ca cineva are incredere in clitatile sale de antrenor.

 

Am spus ca Hagi trebuie sa obtina rezultate. Dar aici e necesar sa fac o precizare. E o naivitate sa credem ca antrenorul Hagi ar putea transforma o echipa de top 100 in Europa intr-una de top 20 capabila sa se bata de la egal la egal cu marile forte ale continentului si sa defileze in confruntarile cu echipele de valoare medie. O astfel de realizare e imposibila nu numai pentru Hagi ci pentru orice alt antrenor. Ceea ce eventual i se poate cere lui Hagi e sa mentina echipa in top 100. Pare usor la prima vedere, dar nu e. De fapt asta i s-a reprosat lui Olaroiu. Faptul ca in ultimele 6 luni Steaua n-a mai jucat ca o echipa de top 100 in Europa. Prezenta in acest top onorant nu se potriveste cu apararea 'cu ghearele si cu dintii' a unui 0-0 sau 1-0 in meciurile din campionatul intern. Si nu e vorba de doua-trei meciuri. Majoritatea meciurilor din retur s-au desfasurat dupa scenariul asta.

 

Ce reprezinta de fapt antrenorul Hagi pentru noi ? Speranta ca ceva se va schimba. Sau, hai sa nu vorbesc in numele altora ... din punctul meu de vedere performantele din ultimii 3 ani se datoreaza atat unei cresteri valorice cat si unei conjuncturi favorabile (noroc + forma de moment + adversari relativ accesibili). Cresterea valorica ne-a dus in top 100. Conjuctura favorabila ne-a ajutat sa atingem semifinalele UEFA. Urmatoarea conjunctura de acest gen ar putea aparea anul asta peste 3 ani sau peste 10. Problema e ca ori de cate ori vedeam cum joaca echipa de cateva luni incoace aveam serioase indoieli ca vom mai putea specula o astfel de conjunctura. Pur si simplu jocul de ansamblu parea din ce in ce mai slab, mult sub cel din sezonul 2005-2006. Nu e normal sa-mi doresc o noua sansa, o schimbare care sa revigoreze jocul echipei ? Ca POATE Hagi nu e cea mai buna solutie posibila ... de acord. Dar a avut sansa de a arata ce poate ? Inca nu. Nu ar fi singurul antrenor care a reusit sa demonstreze ceva de-abia la a 'n'-a incercare. De ce sa-i cautam defecte cand inca nici n-a apucat bine sa-si puna ideile in practica ?

Sigur, poate n-ar trebui nici sa-i descoperim calitati de antrenor pe baza calitatilor de jucator. Dar sa nu uitam ca asta e singura perioada in care antrenorul Hagi va avea liniste. Odata cu inceperea competitiilor oficiale majoritatea deciziilor lui Hagi vor fi analizate, comentate si - probabil - contestate din plin. Nici persoana (jucator, antrenor) Hagi nu va fi ferita de comentarii si contestari. Tin sa specific ca nici eu insumi nu voi avea vreo 'jena' sa-i comentez deciziile. Dar ce rost ar avea astfel de comentarii acum ? Deocamdata Steaua are nevoie de intariri si de consolidarea unui sistem de joc viabil. Din acest punct de vedere pot spune ca la Steaua se face ceva. Poate nu ce mi-as dori, dar se incearca. Peste doua luni voi vedea rezultatele actiunilor conducerii (inclusiv ale lui Hagi) si voi avea ce comenta. Deocamdata insa ...

bumbum09.07.2007 23:07

@ DanStan

"Ca POATE Hagi nu e cea mai buna solutie posibila ... de acord. Dar a avut sansa de a arata ce poate ? Inca nu. Nu ar fi singurul antrenor care a reusit sa demonstreze ceva de-abia la a 'n'-a incercare"

Nu a avut....cel putin la clubul lui de suflet (vorba lui) dar...momentan sunt influentat de rezultatele lui anterioare, obiective sau nu.....poate ca era momentul sa revina la Steaua, poate ca nu.....ramane de vazut....a avut mai demult un moment in care a zis NU, si multi au zis ca nu e stelist, dar numai el stie daca a fost bine sau nu. Adevarul e ca....momentul in care el a reveint la club e unul foarete delicat, daca va reintra in grupe si va reusi un sezon de exceptie i se va ridica cota ff mult...asta e clar, mai ales dupa nume...dar daca la esua, cu greu il vad sa se mai ridice, indiferent la ce echipa va antrena....

Timpul le va rezolva pe toate...

daffyduck10.07.2007 07:46
Stii care cred eu ca este problema? Ca atunci cand ai fost olimpic ai preluat si o trasatura neplacuta a acestei categorii: AROGANTA...consider ca fiecare are voie sa-si dea cu parerea chiar daca tu consideri ca este gresita (si poate chiar este gresita)....din discutia in contradictoriu argumentata (si da, si pasiunea cu care a scris Papillon articolul asta este un argument, al lui personal) iti poti da seama ca ai o parere gresita...tu ce vroiai sa zica "ascunsii sitului?" sa zica "welcome back" si sa-ti laude ideile?...Poate altii au alte idei, nu trebuie sa fii atat de vehement. Parerea mea (vorba lui Nea Nicu)

 

A propos de antrenori-tarfa:l-ai vazut pe Bergodi, care zicea ca se cara de la subgranti daca pleaca Coman? Ce parere ai despre atitudinea asta, de ce nu a avut-o si Olaroiu cu Thereau sau Elton?

 

Fratele meu alexblaja, omenirea a evoluat pentru ca s-au pus de comun acord asupra unor aspecte din viata, gen: mi-e foame, ma duc si mananc.

 

Sunt unele lucruri in viata asupra carora nu poti sa dezbati prietene, sunt axiome, le iei ca atare.

 

Pentru ca fotbalul face parte din viata, atunci si in fotbal sunt cateva legi din astea. Si nu exista loc de dezbatere. Una din legi este ca daca un antrenor executa perfect lovituri libere si a fost un jucator stralucit, asta nu inseamna ca echipa antrenata de el va juca bine si va avea rezultate.

 

A doua chestie este ca daca o echipa se antreneaza numai cu mingea si mai putin fizic, nu inseamna ca echipa aceea va fi plina de veselie si fericire si va avea rezultate si un joc frumos.

 

Ghionea, cand l-a dat afara logodnica din garsoniera, juca ca un fund. Cred ca indiferent cine ii era antrenor si cu ce se antrena, tot ca un fund juca. Am dat acest exemplu ca poate mai intelegeti si voi odata ca fotbalul a devenit un fenomen prea complex ca sa mai pierdem timpul sa dezbatem problemele simple.

 

Daca voi vreti sa traiti in lumea reclamelor Nike, n-aveti decat: doar acolo da Ronaldinho de 4 ori consecutiv in bara transversala si Rooney da la tinta in camera de filmat. In realitate, Benitez a facut pe Barca si Ancelotti pe Rooney, si nu cred ca au facut asta pentru ca executau in costum lovituri libere impecabil. Mi-l si imaginez pe Benitez la antrenamente, in trening, ce penibil ar arata incercand executii stilate ...

 

Daca vreti sa amestecati borcanele si sa aveti fiori ca la antrenamente Hagi are glezna fina, pana mea, inseamna ca va obtin orgazmul si daca va gadil cu o pana de ratza. N-aveti decat. Pentru ca spuneai ca suntem liberi sa ne spunem parerea, mi-am spus-o si eu pe a mea: Hagi nu m-a convins (INCA); astept mai mult decat executii fine la antrenamente ca sa spun: DA, Hagi este un antrenor bun, un antrenor mare. Capisci sau trebuie sa fac un desen?

 

P.S.: esti frustrat, sau de ce ma vezi arogant? Sunt bun frate, sunt si frumos, am si familie frumoasa, am si bani, ma pricep si la fotbal, am facut si sport de performanta, am fost si olimpic si nu port ochelari si nu am cosuri si bube pe fatza, sunt realizat, am timp s-o frec pe net si sa postez ce imi place mie, o frec aiurea, nu am doishpe kile, care e problema? Fa-te suporter Dinamo daca nu poti sa treci peste acest tip de frustrari.

alexblaja10.07.2007 09:07

@ daffyduck

 

Nu pot sa dezbat asupra faptului ca Hagi este sau nu antrenor bun sau asupra faptului ca Olaroiu nu si-a indeplinit obiectivele? Ambele subiecte nu sunt deloc axiome, nu le poti asemana cu nevoia fundamentala a omului de a se hrani.

 

Nu ai inteles nimic, prietene daffyduck, din ce am scris eu acolo. Eu nu spuneam ca Hagi este un bun antrenor sau nu, eu sustineam drreptul oamenilor de a scrie ce au chef, exact cum faci si tu, fara sa apara daffyduck si sa le spuna asa: "sar de fund in sus toti ascunsii sitului si fac din tantar armasar. Tot ce am spus clar si raspicat a fost: incetati sa-l mai laudati pe Hagi pentru nici un merit ca antrenor (inca) si incetati sa folostiti expresii gen "obositoarele antrenamente ale lui Oli" si "defensivul si tacticizatul Oli""..."ascunsii sitului" - asta nu este o expresie aroganta? De ce sa inceteze oamenii sa-l laude pe Hagi DACA ASA VOR EI? Ca le spui tu? Inainte sa ma acuzi ca sunt unul din entuziastii lui Hagi ca antrenor, iti recomand sa te uiti cu atentie in posturile mele de la acest articol si sa vezi ca nu mi-am exprimat nicio parere pro sau contra Hagi ca antrenor....astept si eu ca toti ceilalti si sper sa fie un antrenor extraordinar, pentru ca acum este la Steaua! Nu ma intereseaza ce a facut la celelalte echipe pe unde a antrenat, sper din tot sufletul sa reuseasca aici, la Steaua! Cred ca faptul ca este antrenor la Steaua il va determina sa fie mai bun decat pana acum! Cred si in altceva decat in "profesionalismul" antrenorului si jucatorului de fotbal, cred si in atasamentul si devotamentul fata de culorile, traditia si istoria unei echipe precum Steaua, sentimente care pot "scoate" tot ce este mai bun dintr-un om care este angrenat, intr-un fel sau altul, la aceasta echipa!

 

Spui ca ai facut sport de performanta...foarte frumos, atunci inseamna ca stii ca in sport nu reusesti intotdeuna din prima, cateodata nici din a doua, a treia sau a patra, ci de-abia la a cincea, a zecea sau a douazecea incercare reusesti!

 

PS. "Sunt bun frate, sunt si frumos, am si familie frumoasa, am suficienti bani pentru un trai decent, ma pricep un pic si la fotbal, n-am facut sport de performanta, n-am fost olimpic si nu port ochelari si nu am cosuri si bube pe fatza, sunt realizat, am timp s-o frec pe net si sa postez ce imi place mie, o frec aiurea, nu am doishpe kile, care e problema?"

 

Cu mici ajustari pe ici pe colo, datorate si modestiei, caracterizarea ta mi se potriveste si mie :)

 

Referitor la "sfatul" tau despre Dinamo, nu pot sa-ti zic decat "ba fa-te tu"..o replica copilareasca la un sfat copilaresc!

daffyduck10.07.2007 11:42
Referitor la "sfatul" tau despre Dinamo, nu pot sa-ti zic decat "ba fa-te tu"..o replica copilareasca la un sfat copilaresc!

 

Eu cu toata familia mea si mai era aia "cu ma-ta e mai grasa si chestii cu nemtii pe masa" ... :P

Lasa ma, trece timpu si o sa te obisnuiesti si cu stilul meu de a pune problema si nu o sa mai avem scapari in comunicare ... :D

mdionis10.07.2007 12:11
Lucreaza tu 2 ani cu Gigi Becali, cand e vorba de bani ... sa fim seriosi, unui om analfabet si ilogic nu ii poti aduce argumente logice si nu-l poti convinge de ceva. Gigi se comporta ca un om complet nesanatos la cap, iar pe astia ii trateaza psihiatrii, nu stafful clubului ...

 

Eu nu lucrez cu ciobanul-sef fiindca am altceva de facut in viata. Insa pot sa spun ca daca as fi avut vreodata de lucrat cu el, i-as fi vorbit pe limba lui pentru a-l convinge. Nu e nevoie de doi ani pentru a intelege care sunt modurile de a il influenta si de a le folosi, chit ca acestea folosesc prea putin rationalul individului, si numai pentru corelatii cauzale bazale tip "treci strada pe rosu => te calca masina".

 

In alta ordine de idei, cand Iacov iti cere 3 milioane pe Herea, faci ce au facut si MM cu Oli la vremea respectiva: au incercat-o cu Saban (jucator de nationala), l-au descoperit pe Andrey, au incercat-o cu Elton si Andrey, cu Carlos (de CFR Cluj ne e teama, si e plina de portughezi ... se putea ca acest Carlos sa fie un super portar si atunci ...), i-au adus pe Badea, pe Croitoru, pe Cristocea ... nu stiu cate altele in plus se puteau face ...

 

De CFR Cluj parca totusi nu ne este teama, atata doar ca anul trecut au obtinut destule puncte cat sa ii duca pana in UEFA, insa la nivel de joc au fost sub Steaua, asa taras-grapis cum a terminat campionatul la turatie minimala in modalitate de avarie.

Important e sa te orientezi dupa ceva mai mult decat criterii "pe hartie": ala e jucator de nationala, ala e portughez, ala e brazilian (in realitate, eu as fi preferat o echipa cu Elton si Andrey macar la nivel de tentativa). Am dat exemple de incadrat in tipologia jucatorilor de adus. Ceva-ceva se putea face si acum un an.

 

Nu poti sa aduci un jucator la nivel maxim, la 24-28 de ani, intr-un sezon, de la batalii in anonimat la FC Vaslui, Farul sau FCM Bacau (pepinierele Stelei) la meciuri cu Lyon, Real Madrid, Sevilla, Dinamo, Rapid, cupa Romaniei, super cupa, miza, tensiune, presiune ... etc etc etc.

 

Daca avem in vedere pregatirea fizica (ca la asta ne refeream), da, il putem aduce la o forma fizica decenta, care sa ii permita un regim de efort constant in care sa nu se "rupa" chiar daca joaca mai multe meciuri decat in sezoanele precedente. Evident, cu cat jucatorul face pregatire fizica profesionista mai multe sezoane, cu atat mai bune sunt prestatiile sale fizice de-a lungul intregului sezon (pana in momentul in care varsta incepe sa isi spuna cuvantul).

Din punct de vedere mental, este intr-adevar o problema cu anumiti jucatori. Aici este partial de vina si antrenorul care nu reuseste sa le schimbe mentalitatea de apartenenta la o echipa mica si amarata (ar trebui sa organizeze ceva in acest sens: ca tot s-a vorbit despre "olimpici", ce-ar fi fost daca profii ne-ar fi vorbit despre colegii mai mari, cu multiple premii pe la internationale, ca despre niste zei intangibili la performantele carora noi nu am fi putut spera niciodata?!). Nu este desigur vina exclusiva a antrenorului: daca un individ este obisnuit sa se creada mic, cu greu il vei convinge sa indrazneasca mai mult. Insa aceasta meteahna mentala este o problema cu mult specific romanesc, de aceea vorbeam de jucatori straini decenti, a caror delegatie la nu'sh ce competitie sportiva internationala nu este numita niciodata de comentatorii din tara lor "mica noatra delegatie" asa cum e obiceiul stupid la romani.

Totusi problema mentala nu are prea mult de-a face cu indisponibilitatea fizica.

 

Revenind la o parte discutata si in articolul initial: este adevarat ca daca Hagi da un gol in vinclu la antrenament de la peste 30 de metri, aceasta nu il face un mare antrenor. Insa la fel de adevarat este ca exemplul dat nu poate fi decat pozitiv. Un jucator care vrea sa evolueze isi va spune: "iata, aceasta executie este posibila, trebuie sa exersez pentru a reusi sa o pun si eu in practica". Pentru un jucator cu mentalitate de buturuga mica care rastoarna (din cand in cand si absolut din intamplare) cate un car mai mare, executia nu serveste mai mult decat la a il lasa cu gura cascata si cu sinapsele blocate pe "uaaaa!", insa acest tip de jucatori ar trebui sa fie o specie pe cale de disparitie la Steaua. Unii antrenori arata ce ar trebui sa invete jucatorii pe DVD sau casete, in sala de sedinta; Hagi o demonstreaza in mod practic, iar valoarea pedagogica este cu atat mai mare cu cat experienta este reproductibila in direct, cu cat jucatorii se pot convinge ca nu intamplarea a ghidat mingea in plasa in acel mod, o data la 10 suturi, ci precizia obtinuta in urma a zeci de mii de executii precedente la antrenamente. De aceea nu pot sa consider faptul in sine decat favorabil (daca este dublat si de explicatii pe masura in stilul "spre asta trebuie sa tindeti, altfel va faceti bagajele si plecati de la Steaua").

Comparatia lucrului cu mingea cu uzul creioanelor care nu ar face scriitorul este trasa de par. Mai potrivita este comparatia cu un profesor de instrument muzical care iti preda niscai teorie, dar te pune sa exersezi cat incape pe instrument, altfel nu iti formezi deprinderile mecanice de utilizare corecta a instrumentului respectiv. Sau, daca tinem mortis la paralela scriitoriceasca, putem sa o facem corect, cu sfatul unui mare scriitor pentru tinerii aspiranti "Scrieti orice va vine prin cap, numai scrieti!" Numai producand opere de maculatura literara un viitor scriitor isi poate "face mana" si intelege cu ce se mananca aceasta meserie.

axl2310.07.2007 12:17

Aoleu, frate, ma doare capul.

ariell10.07.2007 12:56
Aoleu, frate, ma doare capul.

 

Si pe tine ? Credeam ca sunt singurul, :mellow:

«1345»