FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Elton

«1234»
Kreator14.06.2007 20:49

De ce?

 

De ce se desparte Steaua de jucatorul Elton?

Sa vedem...

Meciul de campionat, editia 2006-2007 FC National - Steaua.

Tribunele pline de suporteri stelisti, desi meciul se juca "in deplasare".

Scandarile preponderente in acel meci au fost:

 

Elton! Elton! Elton!

 

si

 

M*ie Gigi! augh! augh! augh!

 

Imi imaginez ca Principele, Cioban de Pipera, Luptatorul Luminii cu Lampa cu Gaz la Mulsul Oilor la ora 5 dimineata,

in timpul reprizelor de scandari de " M*ie Gigi! augh! augh! augh! " (care au fost destul de dese), rumega (precum rumega oile lui mult iubite) ceva de genul:

 

"Ma, cum sa fac eu sa ii lovesc pe huliganii astia?" "Ce sa fac eu ca sa ii fac sa sufere?"

 

Cum, dupa "m*ie Gigi" urma "Elton! Elton! Elton! ", solutia unui creier needucat si primitiv ca al ciobanului numit Gigi a fost una simpla:

 

"Ii voi lovi alungandu-l pe Elton de la echipa! Sa vada ei "m*uie Gigi" alta data"

 

Asta a fost tot.

 

Propunerea mea este:

De acum incolo, la fiecare meci de acasa, sa strigam tot stadionul:

 

M*ie Gigi! augh! augh! augh!

 

Asa va invata (poate) acest cioban needucat, ce inseamna sa iti bati joc de sentimentele a milioane de suporteri ai echipei Steaua Bucuresti.

c477u7u14.06.2007 20:57

Deci numai pleaca Elton cel putin asea se intelege din ultima declaratie a lui Becali. A spus ca nimeni numai pleaca de la Steaua. Sper s fie asea si am inteles ca vor s se impace cu noi, suporteri Stelei, si s ajutam echipa cum putem. Deci daca va fi asea eu unul in sustin p Becali si imi schimb impresia despre el dar pana la fapte mai este mult. Sper asea s ramana. Forza Steaua ! ! ! Tind acum s cred ca vom avea un an f palpitant si f intens. Forza Steaua steagcruce2

onlySteaua14.06.2007 21:00
DragosI a pus o postare obiectiva si cu extrem de mult bun-simt. De asta nici nu a fost acceptata. Nu te mai obosi, Dragos. Si eu la inceput aveam impresia ca daca suntem cu totii stelisti inseamna ca trebuie sa fim prieteni. Total eronat. Eu cel putin nu am niciun interes sa ma imprietenesc cu toti prostii, ca har domnului sunt multi. Ai o parere care nu corespunde cu cea pe care au dictat-o cei mari si care a fost preluata pe nemestecate de catre gloata? Pastreaz-o. Asta daca nu vrei sa fii injurat ca la usa cortului.

 

esti un dragut! oaie la oaie cu bucurie!

sunt convins (si fericit) ca "desteptul" din tine nu va fi in stare sa se imprieteneasca cu "gloata".

doua oi in minus si atat! pa, oilor!

alexblaja14.06.2007 21:18

Mda...ce sa mai zic? Sunt deprimat de-a dreptul....Sper sa ramana totusi Thereau.....

 

Nu-mi place cum a debutat Adrian Ilie....unde sunt transferurile "speciale" de care ne vorbea?

 

Cred intr-adevar ca Il Ciobandante a fost deranjat de pasiunea noastra pentru Elton si de popularitatea pe care acesta o dobandise printre noi,in timp ce marioneta lui, antrenorul Moli (de la moale), era admonestat meci de meci, dar si mai ales, in timp ce el insusi, "Zeul Romaniei", era injurat...tin sa felicit pe autorul Letopisetului Tarii Piperei pe aceasta cale..super tare!

 

HAI Steaua!

papillon14.06.2007 21:38

redau mai jos un comentariu gasit pe un site de sport, mi se pare suficient de pertinent:

 

in primul rand, nu vreau sa jignesc pe cineva cu cele cateva pareri ale mele despre vestitul "caz" Elton, fie ei pro, fie anti Elton.

in al doilea rand, eu cred ca si in acest "caz" noi romanii, ca de obicei, suntem extremisti, adica fie se exagereaza defectele, in special fizice, ale piticutului, fie (mai ales) exista tendinta eronata de a i se atribui merite, calitati, care mai degraba nu prea exista, fiind doar ipotetice.

de pilda, sunt mirat sa citesc cum un stelist poate sa compare un m Raducanu cu acest Elton Xavier, adica un gigant cu o speranta, cel mult..

apoi, esenta despre Elton si jocul lui ar putea veni din raspunsul la intrebarile lui Adrian, adica :

ce legatura are inaltimea cu driblingul sau cu pasa?

Daca Elton centreaza tot el trebuie sa dea cu capul?

 

ce legatura are postul de playmaker cu cel de pivot sau de fundas central?

 

va rog frumos sa imi explicati si mie ce legatura are inaltimea cu capacitatea de a pasa

daca e de 1,90 poate pasa mai bine?

 

dl Adrian, nu e vb neaparat de inaltime, e vb de faptul ca Elton nu exista din acest pdv, el nici macar inaltime nu are, pentru ca de inaltime mica vb undeva la CCA 1,65 cm..deja prea putin pentru fotbalul mare, dar oricum incomparabil cu grotescul 1,56 cm… tu stii ce inseamna 1,56 cm?? cate kg are acest Elton la 1,56 aia?? vreo 50 probabil… tu ai idee ce inseamna 50 de kg in fotbalul de azi?? din pdv al lungimii pasului, al fuleului deci, stii ca unul de 1,56 cm face de trei ori mai multi pasi decat unul de 1,90 cm??prin urmare retine ca cineva la 1,56cm /50 kg efectiv nu are forta de a suta puternic in minge, sau de a trimite in forta mingea in asa fel incat directia ei sa nu poata fi anticipata si nu poate avea prin definitie nici cine stie ce viteza de joc uluitoare, este doar senzatie optica falsa, pentru ca de fapt unul de asta pititc fuge pe loc!!! rezulta deci pericol de interceptii, numai in privinta paselor. rezulta mai inainte pericol de deposedare la aproape orice duel one to one in care un aemenea jucator NU A PRIMIT DEJA MINGEA. stii cat de buni sunt adevaratii fundasii din zilele noastre? daca ai intelege corect fotbalul, ai vedea ca aproape orice fundas mai acatarii incearca "sa ia fata" omului sau, sa nu il lase sub nici o forma sa primeasca mingea, indiferent cine e atacantul deci.. ori, asta inseamna contact fizic….aici e marea buba, la 1,56cm..e deja inutil orice argument deci, mai ales ca adevaratii fundasii din ziua de azi nu pot fi pacaliti asa usor de atacanti mai puternici ca ei, cu atat mai putin de ceva inimaginabil de firav ca Elton.

apoi, ar insemna ca sansa unuia ca Elton este sa vina chiar el la primire, "pe iarba" sau la scurt cum s-ar zice, singura varinata sa primeasca mingia anticipat si sa plece cu varza spre poarta. dar asta se poate intampla numai daca marcajul este incipient, ori asta se intampla de regula in treimea proprie, adica acolo unde nici macar Ronaldinho nu inseamna nici un pericol, cu atat mai mult cu cat Elton nu este totusi Ronaldinho si nici nu va fi vreodata. deci, sa admitem ca Elton vine in treiomea proprie sau undeva pe banda de mijloc, la primire, fara sa fie strans in marcaj, si ca r putea pleca spre poarta, dar clar ca el va fi deja in obiectiv si va fi strans in cleste de cel putin doi adversari, de regula mijlocasul la inchidere sigur, situatie in care nu poate dribla lejer decat daca adversarii lui sunt net inferiori tehnic, ceva de genul echipelor f slabe sau neinteresate de rezultat in acel moment. pentru ca in caz contrar, un pitic de genul Elton este anihilat f rapid datorita faptului ca alonja pasului, fuleul, este f mic, la 1,56 faci de 3 ori mai multi pasi decat un adversar de 1,90, dupa cum am mai zis.

analizand pasele lui Elton, sigur, omuletu este brazilian si are o tehnica incontestabila, dar majoritatea paselor lui sunt pe faza scurta, undeva intre 5-20 m maximum, ceea ce inseamna eficienta doar in caz de contraatac in lant, sau chiar in evantai, dar cu sustinere imediata, in caz contrar fiind obligat sa suteze mai in forta pentru ca pasa sa ajunga la mai mult de 20 de m, efortul afecteaza acuratetea executiei iarpasa nu mai este asa reusita. doar pe metru patrat, aaaaaaa, da da da, pe metru patrat este vizibila tehnica de reclama TV…dar ce folos, daca micile bijuterii nu au si urmari practice??

acum, exemplul cel mai simplu imi pare a fi evolutia lui Elton nu din meciul cu Jiul, sau national, sau stiu eu cine, nici macar din meciul cu rapid, cat timp rapid in acest an a fost o echipa modesta in general, ci doar din meciul cu Dinamo, nu pentru ce scor s-a inregistrat, sa ne intelegem bine, ci pentru ca doar in acest meci Elton a avut cu adevarat ceva probleme mai serioase din tot ce a jucat el pentru Steaua. si retineti, era vb de Dinamo, nu de alde werder, sevilla, benfica, lazio, porto, valencia, nemaivorbind de unii ca real, barca, Milan, Chelsea, Liverpool sau MU…ei bine, in acel meci exista o faza emblematica ce dobedeste justetea argumentelor mele: undeva in repriza intai parca, Elton dribleaza cum necum vreo 2 dinamovisti, face un un doi parca, apoi intra in careu si trage de la vreo 14 m…la reluarea din spatele portii se vede ca Lobont a avut la dispozitie un interval de reactie enorm intre momentul sutului (de la 14 m !!! ) si momentul interventiei lui, aproape ca s-a culcat cu o secunda inainte sa ajunga mingea pe stanga si nu ca sunt ironic, dar putea pana a venit mingea sa stea cu capul pe mana stanga si sa traga cu dreapta si un tutun ca tot le are cu fumatu…dar daca acolo era macar un Iacob sau Thereau, in pozitia lui, nu cumva ii rupeau atele lui lobby ?? iti spun eu adriane, garantat asa era, NU AVEA TIMP DL LOBBY SA O FILMEZE MACAR.. vezi, asta e raspunsul corect: diferenta intre unul ca Iacob si Elton, adica diferenta de forta!! adica, insasi cheia fotbalului modern.

de asta, dincolo de calitatile lui Elton, dar numai pe metru patrat, sincer va spun ca Becali nu greseste, dar sunt convins ca nu el e cel care a decis asa initial, tot Olaroiu,

DanStan14.06.2007 21:46
La revedere

In postari mele precedente am tot incercat sa va fac explic, ca injuraturile, jignirile, calomniile proferate pe acest site, nu au legatura cu Steaua.

 

OK.

Primul mesaj pe acest forum, 19 aprilie

Daca iti este rusine cu ultimele rezultate ale Stelei si te simti umilit, esti un prost si in orice caz nu esti stelist adevarat

Al doilea mesaj pe acest forum, 20 aprilie

Sintem un popor de dobitoci, iar stelistii care acum ii injura pe ALA, MM, Oli, jucatorii (FALS, nimeni nu s-a legat de jucatori), samd, sunt si mai prosti. (...)

Apropo de pacalicii astia de suporteri care injura acum (...)

 

Marea victima a jignit si insultat inca din primele mesaje. Omul trebuia banat inca din aprilie. Dar fiindca pe aici oamenii-s toleranti si-a inchipuit ca-i merge la infinit.

 

Ontopic

Cred ca in acest moment pentru Elton e foarte important sa ajunga la o echipa (din afara Romaniei) care sa-l titularizeze si sa-i permita sa-si puna in valoare calitatile. Pentru noi insa va ramane un simbol. Sa speram ca peste cativa ani Steaua va scapa de capuse si va putea inregimenta cat mai multi jucatori de valoarea lui Elton. Deocamdata asa ceva nu e inca posibil.

c477u7u14.06.2007 22:02
redau mai jos un comentariu gasit pe un site de sport, mi se pare suficient de pertinent:

 

 

deci nu inteleg dece ai postat atat cand puteai s iti spui decat parerea ta p scurt nu s ametesti p unii cu romanele tale care puteai s le explici in 4-5 randuri. Oricum nu asta ne e problema. Problema ne e ca esty un pic cam impotriva jucatorilor de valoare. Daca tot vrei jucatori puternici roaga-te de Jiji s il bage pe Smarandescu in aparare, daca asta crezi ca e solutia (Forza jucatorului). Elton este si ramane cel mai bun jucator al Stelei in ultimii 10 ani. Fie ca iti place fie ca nu Elton este cel mai bun poate chiar prea bun incat ia fata unor jucatori la Gigel Coman si Radoi, preferatii celor 2 retardati care se ocupa s n faca zilele un cosmar. Sper ca Becali s isi mentina declaratia din aceasta seara cum ca nimeni numai pleaca de la echipa. deci asea ar ramane si Elton. Trup si suflet pentru culori ! ! !

ariell14.06.2007 22:08

Problema cea mai delicata nu este ca pleaca Elton ci felul in care pleaca Elton.

 

Mai trist este faptul ca nu i s-a dat sansa pana la capat sa se acomodeze si sa se integreze sau nu in lot, cat s-ar fi reusit si cat ar fi fost de bun s-ar fi putut vedea cel mai bine de la toamna incolo,

 

Nu mai conteaza acum cine l-a lucrat ,daca imi aduc aminte nici Raduciou nu a avut viata prea lunga la Milan din cauza lui Savicevic care il prefera pe Boban daca nu ma insel, ambii fiind iugoslavi deci exemple de jucatori neagreati de catre coechipieri ar fi si in "lumea buna" la care vrem sa ne raportam.

 

Mai trist este ca se renunta usor la un jucator care nu a apucat sa arate daca are intr-adevar valoare pentru a se impune la Steaua, in schimb nu cu aceeasi unitate de masura sunt judecate nulitati precum Coman care in afara de faptul ca este unul din copii lui Oli si are un contract mult mai mic decat al lui Elton( deci nu il costa asa mult pe Gigi) nu vad ce cauta in lotul Stelei si nu ma gandesc la primul 11 ci la lotul extins, unde asemenea indivizi nu au ce cauta.

 

Revin la Savicevic si Boban, nici ei nu au procedat corect dar asa este in viata nu este suficient sa fii bun, uneori pierzi si pentru ca unuia nu ii place fata ta si restul calitatilor pe care le ai nu mai conteaza, insa daca facem o paralela intre Savicevic, Boban, Donadoni si Paraschiv, Bostina, Iacob singurul lucru care le este comun este prostia si orgoliul de care au dat dovada si unii si altii in momente distincte de-a lungul anilor indepartandu-i pe Raducioiu respectiv Elton.

 

Mai departe asemanarile se opresc, spre deosebire amatorii nostri de turca mai sus mentionatii de la Milan, stiau la perfectie abc-ul fotbalului, as fi vrut ca si Para&co sa aiba macar jumatate din talentul si calitatile lor.

 

Pacat, Elton merita aceasta sansa....

cristian8614.06.2007 22:28

Din pacate cu un antrenor ca Oli , Elton nu s-ar fi integrat niciodata in vreun sistem viabil si fiabil la Steaua.

Pacat de un jucator care a venit la Steaua cu zambetul pe buze , nu stia ca a dat peste un oier de 2 lei.

Vom deveni un club profesionist in 2100.

onlySteaua15.06.2007 06:15
Vom deveni un club profesionist in 2100.

sper ca ciobanu' sa crape ceva mai repede. din tot sufletul!

steauaforever0815.06.2007 06:39

ba da dec masa il da Gigi aa io as tine de el si dac mi-ar da 10 mil pentru Elton...... ii un muist Gigi si sper in continuare sa ramana Elton la noi... doamne ajuta-i dac ramane dar si dac pleaca ca el ne-o ajutat si ne-a bucurat enorm pe suporterii Stelei in acest putin timp petrecut alaturi de noi si de echipa in afara de Gigi care nu l-a placut.. asa ca sa ia ****....

multumim Elton pentru tot si tevrog nu ne uita pe noi suporterii care te iubim nespus de mult...

 

fularsteaua2 Elton Elton Elton Elton Elton Elton Elton Elton Elton Elton Elton

onlySteaua15.06.2007 06:56

pana si "oracolul" a spus ca l-ar tine...... in fine! ciobanu' tot cioban ramane.

asalt7315.06.2007 07:31

Principalul vinovat pentru. plecarea lui Elton este Olaroiu.Cum joaca Steaua acum Elton nu poate face si faza ofensiva si cea defensiva.Dar Steaua ar trebui sa joace altceva:cu fundasii centrali la mijlocul terenului, calare pe echipa adversa,si Elton ar fi perfect pentru. Steaua.Cat timp acest fricos (Oli )va ramane la noi, nu vom vedea niciodata un asemenea stil de joc .

Kreator15.06.2007 07:49

Si maniera in care pleaca este nedemna de un club mare ca Steaua.

Jucatorul este alungat si jignit in fel si chip de catre acest cioban care conduce clubul in acest moment.

Imi aduc aminte ca si Hamutovski a avut parte de un tratament asemanator.

Hamu a fost tratat ca un caine de catre cioban.

A fost alungat degeaba (ca si Elton).

Iar cand Hamu si Ciobanu' s-au intersectat pe culoarele Clubului, Intaiul Cioban al Tarii a intors privirea in alta parte ignorandu-l, asa cum ignori un rahat aflat intamplator pe trotuar.

 

Mi-e scarba de acest cioban infect.

Rar s-a vazut un asemenea om josnic ca acest _gigi _bceali.

Culmea este ca se da mare crestin...

Oare asa se comporta un bun crestin?

Oare un bun crestin face doua-trei "arogante" pe zi?

Oare un bun crestin isi bate joc de viata oamenilor cum vrea el?

Oare un bun crestin isi bate joc de de sentimentele a milioane de oameni cum si cand vrea el?

alexandra_stelista15.06.2007 08:07

Principalu vinovat e Cibanu`!...nu Oli...de fapt tot el e de vina ca il tine pe zdreanta aia de antrenor la echipa! Lingau asta de ola-Roiu e in stare sa`si lucreze si mama numai ca sa`i fie lui bine!La facut pe MM pe la spate...MM care se certa si cu suporteri pentru el,cu patronu,cu toti!acu daca ia Becali un kkt in gura il ai si el...sa fie pe placu patronului!Cine **** il mai angajaza pe el ?de unde mai suge el bani dak nu de la prostu de Becali?

Cat despre Becali e clar!Banii l`au tampit!da nu asa....rau de tot..a inceput sa`si imagineze ca el numai cu banii rezolva tot,ca dak el are bani deseaza el sfintzi pe avionea,compune imn religios pentru Steaua si daca suporterii nu`s de acors:Interdictie pe stadioane!! Da chair asa daca mergem toti pe stadion si il injuram nu mai intram niciunu dupa.as vrea sa vad cum joca Steaua fara suporteri tot campionatu si prin Liga (daca mai apucam)!

onlySteaua15.06.2007 08:09
Principalul vinovat pentru. plecarea lui Elton este Olaroiu.Cum joaca Steaua acum Elton nu poate face si faza ofensiva si cea defensiva.Dar Steaua ar trebui sa joace altceva:cu fundasii centrali la mijlocul terenului, calare pe echipa adversa,si Elton ar fi perfect pentru. Steaua.Cat timp acest fricos (Oli )va ramane la noi, nu vom vedea niciodata un asemenea stil de joc .

 

fara suparare prietene, olita este doar o OLITA. si atat!

e evident! gigelininho rulles!

Mafia15.06.2007 10:20

Imi pare super rau ca pleaca Elton si intr-un fel imi este mila de el .Mai bine ramanea acolo in Brazilia unde era sufletul echipei si isi continuua cariera decat sa vina aici la noi sa fie rezerva si sa fie tratat intr-un mod asa de rau.Oricum Elton e mai buna decat o gramada jucatori din Liga I.Pacat ca e scund.Sper sa isi gaseasca o echipa unde sa joace . Forza Steaua!!!!!!!!!!!

cristi_mold15.06.2007 12:46
redau mai jos un comentariu gasit pe un site de sport, mi se pare suficient de pertinent:

 

Spuneai mai sus ca Elton nu are forta de sut. Iti amintesc de Dinamo-Steaua din tur, cand Denis Serban a driblat toata apararea Stelei si a inscris de la 6 metri. Si asta dintr-un careu supra-aglomerat. Ei bine, intr-un contraatac 4 contra 4, sau 4 contra 5, Elton ar putea scoate din joc 1-2 oameni si am avea superioritate.

Tot asa daca ar primi mingea undeva in banda. Ar putea dribla vreo 2 adversari( pe metru patrat cum spui tu) si ar da o centrare periculoasa. Sau ar scoate mingea undeva la 16-20 de metri de unde ar putea suta Mirel, Dica sau Neaga.

Marea lui calitate este ca poate scoate din joc oameni fara proble. Si nu cu echipe mici. Chiar si cu Dinamo sau Rapid a facut-o. Si asta nu tine cont de inaltime.

Berceny15.06.2007 13:58

Sa fie de capu lu gigiOAIE, mi-as dori ca Elton sa plece la o echipa din Romania, si la meciul oficial cu noi sa ne dea 2-3 goluri poate asa o sasi dea seama gigiOAIE (mucea) in ce valoare a dat cu piciorul , ala al lui dei fuge intr-o parte, nu pot sa-ti urez nea MUCEA decat PALTON DIN LEMN SI VATA IN NAS

The Flyer15.06.2007 15:39

pacat,mare pacat!am pierdut un jucator tehnic,un jucator cum n-a mai avut Steaua de ani de zile!si ciobanul si-a batut,pur si simplu,joc de acest copil care a venit la Steaua din toata inima!nu-i zic adio,doar la revedere si sper sa-si gaseasca o echipa care sa aiba o conducere care sa-l aprecieze!

 

da' ramine oligofrenul de Coman!bai,olaroiule,asta e cel mai slab pitic de gradina care a jucat la Steaua in 60 de ani!si ai pus o vorba buna pentru el!SCLAVULE!!

Steauaforever3315.06.2007 15:48

Off topic:

Am inteles ca AISS a primit o invitatie la dialog din partea conducerii echipei Steaua. De ce nu s-a prezentat nimeni? Ar fi fost o buna ocazie de a afla si de a discuta despre viitorul echipei....

bodanelu15.06.2007 15:56

@Steauaforever33 citeste AICI ce s-a intamplat

Steauaforever3315.06.2007 16:07
@Steauaforever33 citeste AICI ce s-a intamplat

 

Multumesc de info. Dar din comunicat nu reiese in ce conditii s-ar putea produce dialogul....

cosminho15.06.2007 17:42
ciobanu vrea a 2-a revolutie din Romania... si o va capata... cu aceste idiotenii ale lui!!! fularsteaua2
agu31.10.2007 21:42

Asa e ! Si pentru. mine , Elton a fost bucuria jocului de fotbal , jucatorul pe care nu l-am mai regasit in echipa Stelei de foarte multi ani .

Din pacate pentru. noi nu l-a vrut ,, Tatuca '' . A dat cu piciorul unui mare talent de numai 21 de ani !

Elton juca altceva ! Ceva ce jucatorii nostri nu prea stiau si nu intelegeau . Sa lovesti mingea cu calcaiul si ea sa-ti vina cu efect in fata ( vezi meciul cu National ) , asa ceva jucatorii nostri nu vad decat la TV la 21. 45 pe Pro TV .

Pacat , din pacate l-am avut si l-am pierdut !

«1234»