Pe zi ce trece ma simt din ce in ce mai frustrat in ceea ce priveste situatia Stelei. Nu ma frustreaza faptul ca avem transferuri aiurea,ca exista putini stelisti in echipa,ca avem antrenor carpa ci ma deranjeaza faptul ca un om ca Becali a pus mana pe acest club minunat.
Protestul nostru l-a intaratat si mai mult pe cioban. E simplu modul lui de a gandi: el are o jucarioara numita Steaua,care ii aduce popularitate,ceva voturi si destui bani. El doar trebuie sa investeasca o suma minima si ea ii va aduce chiar mai multi bani decat a bagat.
Steaua ii aduce banii suporterilor,pentru ca noi nu stim unde merg banii de pe abonamente,de pe bilete,pentru ca nu exista transparenta,nu stim cat e bugetul Stelei anual si exista linia asta vaga intre conturile lui Becali si banii Stelei.
Dupa cum spuneam,el are o jucarioara numita Steaua si ciobanul stie cati suporteri iubesc Steaua si se foloseste de asta la maxim,ca sa scoata bani si voturi din asta. Noi l-am lovit in orgoliu si acum el loveste indirect in ceea ce ne doare pe noi,si anume Steaua. I-a dat afara pe Elton si pe Thereau pentru ca sunt iubiti de suporteri,scuzele cum ca Elton nu face faza defensiva iar Cyril nu s-a adaptat sunt pentru naivi,dandu-i afara pe cei doi a facut 2 chestii:
-s-a razbunat pe suporterii care l-au injurat scapand de 2 dintre cei mai iubiti jucatori
-a initiat campania sa xenofobica impotriva strainilor de la Steaua pentru ca in mintea lui bolnava,cand ceva nu merge la Steaua sunt de vina strainii. Exemple:
-Klemi Saban-tinut pe banca pentru ca a trecut ROBINHO de el,in schimb romanul Stancu a trebuit sa gafeze meci de meci ca sa fie trecut rezerva.De asemenea l-a izolat si echipa,si in stagiul de pregatire nici nu-i dadeau mana cand iesea de pe teren. O fi pentru ca este evreu nu-i asa Jiji?
-Thereau-a dat 10 goluri si 5 pase de gol si totusi a fost trecut pe lista de transferuri. Singura lui vina este ca e iubit de suporteri si ca nu e mioritic.
-Elton-desi nu are realizarile lui Cyril,e la fel de iubit si e dat afara pentru ca eclipseaza restul jucatorilor,singurul care-l intelege pare sa fie Dica iar asta spune multe despre tehnicitatea echipe noastre.
-Zenga-poate ca o sa va mire faptul ca l-am pus pe lista insa el a fost dat afara cand mai erau 3 etape si era pe pc de a castiga campionatul cu un lot inferior celui pe care l-a avut Olaroiu.
Era strain si l-a expediat imediat Jiji desi a avut performante remarcabile,practic ne-a scos din ceata in care ne bagase Piturca. Romanul Olaroiu a intrat in CL,insa a pierdut campionatul din prima treime lucru nemaintalnit de nici nu mai stiu cati ani. Si asta cu un lot mai valoros. Ca s-au accidentat multi e treaba lui,trebuia sa improvizeze d-aia e antrenor. Daca Zenga pierdea campionatul in maniera asta nu mai prindea returul,dar Oli e pe viata la Steaua nu-i asa?
De ce Mirel,dupa ce greseste flagrant si omoara meciul cu Dinamo,nu e pus pe banca? Andrey greseste,plateste,Klemi greseste,plateste insa finul are loc asigurat nu-i asa jijel?
Oricare va fi viitorul,protestul trebuie continuat si sezonul viitor,insa impotriva unui caracter ca al lui Becali protestul pasnic nu va merge niciodata. El ne murdareste simbolul,noi de luam de el.
FORZA Steaua!!!
Intotdeauna superiori.