Uite cum vad eu o posibilitate de "a face ceva" in fata lui Becali:
1. Totul pleaca de la suporteri. Si desi nu-mi place sa vorbesc despre ce ar trebui sa faca altii, nu pot sa fac altfel: AISS-ul trebuie sa reprezinte asociatia in jurul careia sa se adune suporterii, pentru a porni si sustine miscarea impotriva lui Becali.
2. Stabilirea unui obiectiv clar si inceperea de atragere a unor investitori interesati sa contribuie la Steaua. Daca mai tineti minte, cand a fost vorba ca Gigi sa vanda palmaresul echipei, Gabi Balint a pus problema ca fostele glorii sa se stranga pentru a salva istoria clubului. Pe acelasi val sentimental trebuie pornita si aceasta actiune. Gica Hagi, Gica Popescu, Gabi Balint, Adi Ilie, Ilie Nastase, Emerich Ienei... Aceste persoane au tot interesul pentru binele Stelei, si in acelasi timp o antipatie fatza de Gigi Becali, ce are la baza aceleasi cauze pe care le avem si noi.
E adevarat, intre toate e un semn de intrebare in ceea ce-l priveste pe Gica Popescu. Din cauza apropierii de fratii Becali, din cauza trecutului nu tocmai de stelist, din cauza suspiciunii de frauda in ceea ce priveste unele transferuri. Peste toate insa, este un profesionist care ar insemna foarte mult pentru Steaua, si care sunt convins ca ar face tot posibilu pentru binele clubului, mai ales daca l-ar avea alaturi pe Gica Hagi, ca garantie pentru suporteri.
3. Odata ce se va consolida o miscare de indepartare a lui Gigi, si se vor atrage personalitati in genul celor mentionate, AISS-ul ar trebui sa deschida un cont in care suporterii sa fie invitati sa contribuie financiar, suma urmand sa reprezinte capitalul cu care AISS-ul ar urma sa intre in actionariatul clubului. Deocamdata, e dubios ca niste necunoscuti sa ceara bani pentru asta. Daca insa cei care vor sustine mesajul vor fi personalitatile mentionate, atunci alta ar fi reactia. Depinde si de mediatizare, dar eu sunt convins ca aceasta va fi din plin.
4. Trebuie sa fim constienti ca Steaua e o societate de care Becali poate dispune cum vrea, fiind actionar majoritar. Ea nu apartine suporterilor decat moral, practic, Becali nu trebe sa dea socoteala nimanui, decat in fatza unei eventuale adunari generale a actionarilor. Dar chiar si asa, tot el e majoritar. Bun, trebuie sa tinem cont si de faptul ca nu e el actionar majoritar in acte, ci Vasile si Constantin Geambazi, care sunt insa doar niste interpusi.
Tinand cont de acest fapt, Becali nu poate fi fortzat sa plece pur si simplu. Trebuie facuta o OFERTA de preluare a clubului.
Judecand dupa alte astfel de oferte, aparute in special in fotbalul englez (vezi cazurile Manchester United, Liverpool, Chelsea) am putea spune ca o astfel de oferta s-ar invarti in jurul sumei de 100 mil euro. Fortzand, chiar 50-60 mil.
5. Becali nici nu s-ar gandi sa vanda Steaua la momentul actual. Singurul moment in care ar putea sa-si puna problema ar fi in momentul in care toti suporterii s-ar uni pentru a-i cere plecarea. Abia atunci ar putea sa ia in serios aceasta varianta. Nu de gura suporterilor, ci de frica lor. Asa cum s-a panicat atunci cand era in pericol la amenintzarile lui Bodu, si a anuntat ca pentru el e importanta familia si e dispus sa renuntze la Steaua, asa se poate intampla si acum. Dupa cateva zile de protest violent la adresa sa, sunt convins ca ar aparea ideea "gata, renunt, eu si familia mea n-avem nevoie de asa ceva".
6. Redistribuirea actiunilor de la Steaua, dupa ce AISS impreuna cu ceilalti investitori ar intra in posesia lor. Evident, aceasta redistribuire s-ar face pe baza capitalului investit la inceput de fiecare in parte, urmand ca prin AISS suporterii sa poata contribui activ la bunastarea clubului si la luarea deciziilor in cadrul acestora, pe modelul unor cluburi ca Real Madrid sau FC Barcelona. Prin convocarea adunarii actionarilor, s-ar alege un presedinte, iar apoi un consiliu de conducere.
Acesta ar putea suna cam asa:
Presedinte - Gica Hagi
Vicepresedinti - Ilie Nastase si oricare dintre ceilalti investitori dornici. Si neaparat un reprezentant al AISS.
Director executiv - Gica Popescu
Manager general - Adi Ilie
Director tehnic - Emerich Ienei
Antrenor - urmand a fi ales intre Lacatus, Petrescu, Dumitrescu, sau un strain. Aici deja depinde de preferintzele consiliului.
Desi e mai degraba ceva ce e foarte greu sa se intample, macar vorbim de ceva cat de cat realist si practic. Altfel, sunt doar vorbe aiurea .