FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Thereau a plecat de la Steaua!

«178910»
ariell25.05.2007 18:49

Faza cu Thereau+1 mil de euro= Daniel Niculae mi se pare o noua afirmatie "din putul gandirii " marca Jiji.

Cu banii astia l-ar aduce mai degraba inapoi pe George daca tot e sa o dam in sf-uri.

Nu am nimic cu Daniel Niculae personal, dar la banii care se cer pe el + un eventual salariu pe masura, il pastram pe Thereau si cu restu de bani luam un fundas, doi ca si asa e seceta mare, basca un antrenor mai de doamne-ajuta, vise frumoase nene....

Le reseau pansant25.05.2007 18:49

Nu va cunosc dar totusi... Ati venit aici in Romania pentru ca dorinta ta a fost acea de a juca fotbal si de a progresa incariera.

Dar, ceva grav s-a intamplat, tu ai ajuns la un club care este un simbol pentru Romania, iar aceasta echipa este Steaua. Nu vreau sa vorbesc despre tine ca fotbalist, pentru ca nu este cazul acum, vreau sa vorbesc despre importanta plecarii tale pentru noi suporterii.

 

In 1986 o mare echipa a realizat cea mai mare performanta a fotbalului romanes, care a deveit identitatea noastra nationala in materie de sport(fotbal).

Steaua a invins in finala pe Barcelona castigand LC. Desi in plin regim comunist, unde manifestarile populare erau interzise, fanii Stelei au iesit pe strazi pentru a se bucura de victoria magica.

 

Anul trecut Steaua a revenit in UCL. Vara MM ne-a anuntat de un transfer, si anume Thereau de la Charleroi, care este un fotbalist francez, acest aspect spunand multe, penrtu noi fiind o mare oportunitate. Francezii au alta mentalitate.

 

Stirea a fost adevarata. Tu ai o mare personalitate, muncesti enorm, esti modest si ai o mentalitate puternica. Dupa un meci pe care echipa l-a pierdut, imi amintesc ca tu ai spus: "nu este bine pentru ca am pierdut puncte pentru campionat, dar trebuie sa le recuperam penntru suporteri."

 

Stiu ca nu este un licru iesit din comun, dar pentru noisuporterii acest gest a cantarit enrom.

Stiu ce ai declarat si stiu ca gestul tau este unul irevocabil. Dar vreau sa va explic ca pentru noi a insemna incapacitatea de a avea performanta sportiva si umana.

Stim ca nu putem oferi cele mai bune conditii pentru un fotbalist ca tine. Noi avem un patron(un cioban, stii bine) care este xenofob si incult, incapabil sa respecte valorile adevarate.

Aceasta scrisoare este rezultatul mai multor mesaje pe care eu le-am citit si ascultat. Sunt suporteri care plang si care au plans cand au citit/auzit declaratia ta de la aeroport. Eu la randu-mi plang.

 

Cu mare respect pentru un mare caracter care sunteti, va urez mult noroc in activitatea dvs.

 

Un suporter al echipei Steaua Bucuresti

 

 

traducerea postului in lb franceza, scuze pentru intarziere dar acuma mi-am amintit ca ar fi trebuit sa fac acest lucru.

vanfootball25.05.2007 18:56

L-ati vazut si pe oligofrenul ala de Argaseala? Vatca a stat o zi intreaga in Bucuresti sa discute cu Steaua, insa becaliotul nu a binevoit sa-l cheme la castel. Iar pampalaul ala de Argaseala nu i-a dat nici macar un telefon lui Vatca, sa nu mai stea ca prostul pe strazile Bucurestiului. Cand a fost intrebat de transfer, ranjea prostesc "semnam cand ne intalnim cu el".

 

Odata cu plecarea lui MM jucatorii sunt tratati ca niste obiecte. Nu tine nimeni legatura cu ei, ca sunt ai Stelei sau in tratative, Argaseala n-are treaba decat cu prezente prin emisiuni sportive, Virgil Becali e negociator sef in cazul Niculae si Gigi inregistreaza imnul religios.

 

Nu era Steaua club profesionist 100% cu MM, dar acum ne intoarcem la amatorism cu rapiditate.

Lucas25.05.2007 19:26
L-ati vazut si pe oligofrenul ala de Argaseala? Vatca a stat o zi intreaga in Bucuresti sa discute cu Steaua, insa becaliotul nu a binevoit sa-l cheme la castel. Iar pampalaul ala de Argaseala nu i-a dat nici macar un telefon lui Vatca, sa nu mai stea ca prostul pe strazile Bucurestiului. Cand a fost intrebat de transfer, ranjea prostesc "semnam cand ne intalnim cu el".

 

Odata cu plecarea lui MM jucatorii sunt tratati ca niste obiecte. Nu tine nimeni legatura cu ei, ca sunt ai Stelei sau in tratative, Argaseala n-are treaba decat cu prezente prin emisiuni sportive, Virgil Becali e negociator sef in cazul Niculae si Gigi inregistreaza imnul religios.

 

Nu era Steaua club profesionist 100% cu MM, dar acum ne intoarcem la amatorism cu rapiditate.

 

Argaseala este o carpa ca si Olaroiu. Pe mainile lor si ale lui Virgil "Axinte" Becali au ajuns destinele Stelei. Nu mai suport! Ma sufoc de indignare!

SS Lazio25.05.2007 19:36

Poate scriu sub impuls,poate sunt prea mahnit de plecarea acestor stranieri,poate pun prea multa patima ,poate nu gandesc subiectiv,poatenu voi scrie corec ,fiindca imi tremura mana de nervi,dar nu conteaza! ACUM S-A SARIT MASURA PANA LA Dumnezeu!

Cat de grandios ne-am prabusit fix inaine de Champions League!...hai Gigi,ia sacii cu milioanele!!!!FURA DE LA Steaua,FURA DE LA SUPORTERI,FURI CARPA CE ESTI!!!...

Bine spus Vanfootbal...amatorism clar e la Steaua in momentul de fata.De fapt,MM avea mai multe merite:

1.Era Stelist

2.Era un mare stelist

3.Era un stelist incontenstabil

4.Stia sa tina un nucleu de jucatori impreuna,adica nu un nucleu...mai pe toti i-a tinut!Cu toti vorbea,era o atmosfera,pot sa zic cu usurinta!,demna de un club precum Steaua,demna in sensul de colegialitate,respect,profesionalism,si chiar o anumita mandrie de a fi stelist,bineinteles anulate de Gigi in mare masura,dar ...sa nu mai incep cu ciobanul ca nu termin,cert este ca le insufla o atitudine stelista jucatorilor

5.il putea tempera pe voivevodul luminii

6.Tinea cineva replici cu viermii din presa...

E drept a avut multe hibe,dar fara el am ajuns praf...praf,praf,praf...dezolant!!!AM AJUNS O ECHIPA MANATA DE VOINTA UNUI OM FARA LICEU!AM ajuns ahtiati dupa bani,asta e Steaua:o afacere imensa,cu multi bani in mijloc

Ne-am prabusit,tot ce a mai ramas din acest club suntem NOI.

Ciobanul nu mai exista,ca si finantator-conducator cel putin.Exista doar ca un om care vrea sa arate "ce poate muschii lui".

UE Gigi,AUGH ,AUGH ,AUGH!!!

ariell25.05.2007 19:38

Ma uitam la zidurile palatului lui Jiji, nu e nimeni priceput in grafitti sa ii lase niste mesaje din partea noastra ?

Parca il si vad cum spumega la TV,:D

el_g25.05.2007 19:49
Da e fenomenal viteza nare...dribling nici atat..e bun in careu la respins mingea si atat..fata de Thereau care le avea pe toate..

ok..nu am zis ca este mai bun decat Thereau...dar nu poti sa-l pui in oala cu Coman care este prastie. Nu uita ca Iacob a dat multe goluri si multe goluri importante..chiar pe finalul acesta de campionat..si daca nu a fost mereu in forma s a datorat faptului ca a fost accidentat..asa ca pentru mine Iacob este la fel de important ca si Thereau. Elton, Badea etc...

 

 

 

 

 

Dupa MM potopul....

Sevilla '8625.05.2007 19:57

Constat ca nu suntem in stare decat sa ne vaitam. Devenim penibili cu atatea lamentari. Hai sa facem ceva concret! Orice (mai putin manifestari de huliganism) este mai bine decat nimic. Am vazut ca s-a avansat ideea unui miting, n-ar fi tocmai rea daca o facem in cadru legal; insa nimeni nu pare sa fie dispus sa se implice concret. Eu sunt din provincide dar as veni oricand daca ar fi ceva serios; cu siguranta vor veni multi suporteri din provincie. Trebuie sa facem ceva! Ce asteptam? Sa se rezolve lucrurile de la sine? Sa vina vacanta, sa plecam in concedii?

O sa ziceti ca nu sunt in toate mintile, dar stiu ca exista un site al PNG Bucuresti unde am putea sa trimitem mesajele noastre catre Becali. Fara sa-l injuram, fara sa folosim cuvinte grele. Un simplu DACA PLEACA Thereau SI Elton, NU TE VOTEZ! Daca va primi cateva mii de astfel de mesaje, cu siguranta se va sesiza vreun consilier mai destupat la minte si il va trage de maneca pe Becali. Nu stiu ce sa zic, dar as vrea sa facem ceva. Steaua are cei mai multi suporteri din tara si este incredibil cum il lasam pe Becali sa distruga acest club sub ochii nostri. Pacat!

Phase25.05.2007 20:36

Da... siteul este www.png.ro

 

adresele de e-mail sunt

 

s***@***

 

si

 

p***@***

 

 

Trebuie trimise foarte multe e-mailuri cu textul Daca pleaca Elton si Thereau NU te mai votam!!!

 

Daca va primi cateva mii de astfel de e-mailuri poate o sa se gandeasca mai bine

danielc25.05.2007 23:46

Oameni buni hai sa fim seriosi . Chiar credeti ca o sa rezolvati ceva prin proteste??? Poate niste eventuale suspendari daca acestea vor avea loc pe stadion. O sa va ia Gigi la misto si pentru fiecare vot pe care il pierde de la voi va castiga 2-3 de la tarani care vor spune : ce tare e Gigi ,ce le-a zis-o la astia. Cand ai o echipa care castiga 2 ani campionatu' si iese al treilea an pe locul 2 nu prea mai e de comentat. Personal Gigi mi se pare un taran dar va asigur eu ca se poate mult mai rau . Amintiti-va perioada Paunescu .Ala nu-l vindea pe Thereau si Elton ci jumatate de echipa .Asa cum e el, taran prost, cu Gigi am obtinut niste rezultate . O sa vedeti comentarii pe acest site dupa ce ne vom califica in Liga si vom lua campionatul la anul ! Sa vedeti atunci cum contestatarii de acum ii vor ridica osanale lui Gigi si Oli. Vorbim peste un an .Pana la urma Gigi a bagat bani si face ce vrea .Traim in capitalism si nu cred ca aveti dreptul sa injurati un om pentru ce face pe banii lui . Cati dintre cei care il injura ar baga un sfert din salariul lui pe luna in Steaua in fiecare an ??? Sunt tare curios . Asa e usor de vorbit . Din cauza huliganilor nu am putut sa vad si eu niste meciuri pe Ghencea iar echipa a pierdut puncte pretioase. De ce nu au fost atunci atata comentarii negative pe forum ??? Pana la urma, daca Gigi ii va da afara pe Thereau si Elton,chiar daca nici mie nu-mi convine, ii va da si gata , puteti sa protestati si pe luna .Eu daca e sa aleg intre niste oameni care se bat , rup scaune si ciobanu care prost cum e baga bani in Steaua il aleg pe Gigi . Nu vreau sa generalizez , nu toti suporterii sunt violenti dar mie VIOLENTA MI SE PARE O PROBEMA MULT MAI MARE DECAT CEEA CE FACE Gigi . Sa vorbim de asta pe forum .

raduro25.05.2007 23:55
Da... siteul este www.png.ro

 

adresele de e-mail sunt

 

s***@***

 

si

 

p***@***

Trebuie trimise foarte multe e-mailuri cu textul Daca pleaca Elton si Thereau NU te mai votam!!!

 

Daca va primi cateva mii de astfel de e-mailuri poate o sa se gandeasca mai bine

 

...si...ia spune ca daca nu ar fi plecat Elton si Thereau il votai pe analfabet?

johngotti26.05.2007 00:07
tu esti sigur ce susti aici? cum sa nu fie capitanul Stelei Radoi? faptul ca in ultima vreme a fost si el "patat" de boala si de paranoia patronului, nu il scade de loc in ochii nostri. Ce vroiai sa iasa Radoi cu Thereau de mana, sa se puna in genunchi si sa ii spuna la oier sa nu mai debiteze astfel de aberatii si sa ii pastreze pe straini.

 

Acuma nu ca e vorba de Radoi, dar ce capitan din V mai spune patronului sau antrenorului cine sa nu plece sau nu, totusi nu ganditi putin cand veniti cu astfel de pozitii.

 

Iar ca sa revin la citatul de mai sus, asta spune despre cat de intelegator esti cu jucatorii si cat esti de atasat de valorile Stelei. Daca nu ma insel, lui Radoi ii place cum antreneaza Oli, si asta nu de azi de mine ci de vreo 4 ani. Ce aveti cu Radoi, de ce sunteti atat de porniti impotriva lui?

 

Mai stiti stiragtul: Mirel Radoi tu esti unul dintre noi

Mirel Radoi este unul dintre noi (variaza versiunea in functie de peluza/tribuna).

 

Apropo, nu asa scanda un stadion intreg la meciul cu National de pe Ghencea? tu unde ai fost baietas?

 

 

 

 

 

 

 

N-ai inteles nimic "baietas". Mirel nu mai e de ceva timp capitanul Stelei. Dintr-un simplu jucator ce era acum 4-5 ani a devenit capitan si fin al patronului. Automat si-a insusit si un rol de "liant" si de mediator intre conducere si jucator. Si cat de mult bine facea. Dar de ceva timp Mirel Radoi a avansat iar in ierarhie. A devenit mai mult decat un capitan . S-a facut sifon. Un spion al lui Gigi in vestiar. Un imbarligator. Mai ti minte ca MM a spus ca Radoi e lider in vestiar si ca toti se tem de el? Ca Olaroiu nu sufla in fata lui? Ca n-au curaj sa vb. nici la telefon ca ii sifoneaza asta si-si iau amenda? Mai ti minte ce a declarat Cornel Cernea acum 3 saptamani cand a fost intrebat cat de mult conteaza accidentarea lu' Radoi avand in vedere rolul lui de lider? A spus asa "baietas" : "nu avem nevoie de politisti in vestiar". Ce "declaratie de iubire" a fost asta, nici nu-ti imaginezi. La Steaua o duc bine doar "prietenii lu' Radoi: Nicolita, Paraschiv. Lui Dica si lui Bostina le sunt vanate fiecare greseala. Normal doar nu sunt prietenii "finului".

Pe individul asta l-a pus Gigi paznic peste oi. Gigi e ciobanul si Radoi e cainele de paza. Omule, nu observi ca incultul asta de patron a inceput sa conduca clubul dupa organigrama unei stane de oi. La ce echipa din lumea asta. patronul numeste un lider care sa-i sifoneze pe cei care gresesc?

Pentru mine Radoi nu reprezinta nimic. Tu ia-l si duceti-va invartindu-va amandoi

Phase26.05.2007 00:52
...si...ia spune ca daca nu ar fi plecat Elton si Thereau il votai pe analfabet?

 

O intrebare stupida... cred ca nu intelegi mesajul. Sunt un om cu o anumita pregatire si educatie... bineinteles ca nu l-as fi votat pe cretinul asta niciodata. Dar el nu stie asta... crede ca va castiga alegerile si poate il speriem. Pacat ca exista atatia oameni care sunt curajosi doar sub umbrela galeriei si in fata monitorului. Daca se intampla asta in orice tara civilizata din lumea asta iesea rau de tot. Dar noi inca ne incadram in tiparul poporului roman acela de "latra dar nu musca". Frica asta careia ii spunem cu totii "TOLERANTA" ne-a facut sa fim presul lui Becali. Asa ca nu va mai plangeti ca niste muieri isterice cand isi bate asta joc de voi... o meritati

 

Iar AISS m-a dezamagit total... sunt curajosi doar la strans de cotizatii... vai de capul nostru

Phase26.05.2007 00:53
N-ai inteles nimic "baietas". Mirel nu mai e de ceva timp capitanul Stelei. Dintr-un simplu jucator ce era acum 4-5 ani a devenit capitan si fin al patronului. Automat si-a insusit si un rol de "liant" si de mediator intre conducere si jucator. Si cat de mult bine facea. Dar de ceva timp Mirel Radoi a avansat iar in ierarhie. A devenit mai mult decat un capitan . S-a facut sifon. Un spion al lui Gigi in vestiar. Un imbarligator. Mai ti minte ca MM a spus ca Radoi e lider in vestiar si ca toti se tem de el? Ca Olaroiu nu sufla in fata lui? Ca n-au curaj sa vb. nici la telefon ca ii sifoneaza asta si-si iau amenda? Mai ti minte ce a declarat Cornel Cernea acum 3 saptamani cand a fost intrebat cat de mult conteaza accidentarea lu' Radoi avand in vedere rolul lui de lider? A spus asa "baietas" : "nu avem nevoie de politisti in vestiar". Ce "declaratie de iubire" a fost asta, nici nu-ti imaginezi. La Steaua o duc bine doar "prietenii lu' Radoi: Nicolita, Paraschiv. Lui Dica si lui Bostina le sunt vanate fiecare greseala. Normal doar nu sunt prietenii "finului".

Pe individul asta l-a pus Gigi paznic peste oi. Gigi e ciobanul si Radoi e cainele de paza. Omule, nu observi ca incultul asta de patron a inceput sa conduca clubul dupa organigrama unei stane de oi. La ce echipa din lumea asta. patronul numeste un lider care sa-i sifoneze pe cei care gresesc?

Pentru mine Radoi nu reprezinta nimic. Tu ia-l si duceti-va invartindu-va amandoi

 

Cred ca nu ai auzit bine ce a spus Radoi... nu se spune liant ci PLIANT :)))))

SSK26.05.2007 01:19
Iar AISS m-a dezamagit total... sunt curajosi doar la strans de cotizatii... vai de capul nostru

 

Phase, cred ca ar fi bine sa mai si cugeti inainte sa scrii. Pe langa ineptia cu mesajul "daca pleaca Thereau si Elton, NU te votam" (pe care presupun ca ai folosi-o de cate ori ai crede tu de cuviinta, spre exemplu..."daca nu reconditionezi toaletele din Ghencea, nu te votam"), parerea ta despre AISS pleaca de la niste premise foarte dubioase.

 

Cum am mai spus, AISS nu organizeaza mitinguri prin care suporterii sa sanctioneze politica de transferuri a clubului. Pentru un astfel de protest exista stadionul, unde ne putem cu totii manifesta in voie. Daca chiar vrem, n-o sa-l uitam pe Becali 2 luni de zile. Tineti cu totii minte si manifestati-va ca atare la primul meci! Eu unul asa voi face.

bodanelu26.05.2007 02:05

Ovidiu, o sa mai ai pe unul langa tine...

Phase26.05.2007 02:12
Phase, cred ca ar fi bine sa mai si cugeti inainte sa scrii. Pe langa ineptia cu mesajul "daca pleaca Thereau si Elton, NU te votam" (pe care presupun ca ai folosi-o de cate ori ai crede tu de cuviinta, spre exemplu..."daca nu reconditionezi toaletele din Ghencea, nu te votam"), parerea ta despre AISS pleaca de la niste premise foarte dubioase.

 

Cum am mai spus, AISS nu organizeaza mitinguri prin care suporterii sa sanctioneze politica de transferuri a clubului. Pentru un astfel de protest exista stadionul, unde ne putem cu totii manifesta in voie. Daca chiar vrem, n-o sa-l uitam pe Becali 2 luni de zile. Tineti cu totii minte si manifestati-va ca atare la primul meci! Eu unul asa voi face.

 

Presupui gresit... de fapt tot ce faceti este sa presupuneti... si sa va dati cu parerea. O frecati de trei zile fara nicio finalitate. De fapt finalitatea este ca Elton si Thereau pleaca si noi luam atitudine peste doua luni... imi cer scuze dar esti penibil. Poate imi spui si mie ce rol are AISS... si ce face aceasta asociatie pentru a ne convinge sa aderam la ea. Acum e un moment dificil pentru suporterii Stelei... ce face aceasta asociatie a SUPORTERILOR Stelei in privinta asta? Eu am spus ca dau bani si tiparesc afise si fluturasi si vorbesc la cateva ziare unde am ceva relatii pentru a sustine o miscare de protest. Dar, din pacate, vorbesc singur de 3 zile si mai vine unul ca tine care ma linisteste cu promisiunea unei revolutii peste doua luni.... incredibil. NE MERITAM SOARTA!!!

vidu26.05.2007 05:21
steauaforever0826.05.2007 05:37
de cand am aflat, tot ma chiunui sa-mi gasesc cuvintele potrivite pentru a-mi exprima opinia. Dar nu gasesc nici macar o fraza in care sa nu apara injurii si blesteme. Oricum un lucru e clar. Suntem bataia de joc a unui singur om. Noi milioane de oameni suntem batjocoriti sistematic de un om cu 4 clase... si alea absolvite pe pile. :mad:

 

exact un dobitoc cu 4 cls si nc inmultii nu stie ne poate manevra pa noi milioane de stelisti pur si simplu isi bate jc de noi. trebuie facuta o revolutie. SPER CA Thereau SA CITEASCA ACESTE RANDURI SI SA SE RAZGANDEASCA.... TE ROGGGGGGGGGGGGGGGGGGGG NU PLEEEEEEEEEEEEECAAAAAAAA DE LA NOI DIN CAUZA DOBITOCULUI ASTA MARE DE Gigi. CU TOTII STIM CA EL E DE VINA DA NU IL BAGA IN SEAMA VREA SA NE STRICE ECHIPA.

mikky26.05.2007 07:01

Si dk noi nu ne-am mai duce pe stadion si am vedea meciurile de acasa, ce s-ar intimpla? De ce sa-i dam lui bani, cind el isi bate joc de noi? Ar cam trebui sa inteleaga ca Steaua nu este stina si nici noi sau jucatorii - o parte din ei - nu suntem oile lui. Dk jucatorii sunt in proprietatea sa, si face ce vrea neuronul lui cu ei, noi suporterii suntem liberi; pe noi NU ne poate cumpara.

axl2326.05.2007 07:19

daca pleaca singurul fotbalist PROFESIONIST de la Steaua, inseamna ca situatia a ajuns mai grava decat ma asteptam.

costy_k1_G.26.05.2007 08:10

Ce facem fratilor il lasam pe Jiji sa-l dea pe Thereau si sa-l aduca pe D. Niculae ???{ ratangiul ala de rapidist } suporteri TREZITIVA!!!!!!! haideti la atac...Ce dreq a facut Jiji de a plecat suparat Thereau din Ghencea? poate ca mult meritata prima pentru Thereau nu a fost facuta...ca faza cu declaratia lui Thereau ca ii e dor de sotie sau de prieteni nu e adevarata a spus sa inchida gura presei...dar nu si pe cea a suporterilor adevarati. Forza Steaua steagcruce2

razvan_steaua26.05.2007 08:14
Presupui gresit... de fapt tot ce faceti este sa presupuneti... si sa va dati cu parerea. O frecati de trei zile fara nicio finalitate. De fapt finalitatea este ca Elton si Thereau pleaca si noi luam atitudine peste doua luni... imi cer scuze dar esti penibil. Poate imi spui si mie ce rol are AISS... si ce face aceasta asociatie pentru a ne convinge sa aderam la ea. Acum e un moment dificil pentru suporterii Stelei... ce face aceasta asociatie a SUPORTERILOR Stelei in privinta asta? Eu am spus ca dau bani si tiparesc afise si fluturasi si vorbesc la cateva ziare unde am ceva relatii pentru a sustine o miscare de protest. Dar, din pacate, vorbesc singur de 3 zile si mai vine unul ca tine care ma linisteste cu promisiunea unei revolutii peste doua luni.... incredibil. NE MERITAM SOARTA!!!

 

In cam aceeasi situatie ma aflu si eu. Am cerut sprijinul si acelasi lucru mi s-a raspuns, dar nu mi s-a explicat de ce trebuie sa astept. Eu m-am inscris luna aceasta in AISS si am sperat ca este un organism care sa FACA ceva. In afara de extrasul de cont ce se mai face? Poate ajutam, poate facem promovare etc etc etc. NU E VORBA DE TRANSFERURI OAMENI BUNI!e vorba de principiu. Noi trebuie sa prindem orice ocazie sa lovim in Becali, si asta cu tact is cu cap. Mie mi se pare ca ratam una pe care eu cred ca am fi putut-o gestiona foarte bine.

SSK26.05.2007 08:56

Oameni buni, ceea ce incerc eu sa sustin aici este de bun simt si parerea mea e ca as putea sa ma exprim chiar mai clar si mai limpede daca n-ar trebui sa raspund la jigniri precum cele ale lui Phase.

 

Ideea de baza, din punctul meu de vedere, este ca - DESI este un lucru dureros - plecarea lui Thereau (si posibil a lui Elton) nu ar trebui sa duca la un miting. Chiar daca nu sunteti de acord, mintingurile sunt niste forme de protest extreme, care se organizeaza greu si care trebuie mereu sa aiba la baza un motiv foarte serios. Daca facem un miting pentru ca Thereau a fost vandut, vom face apoi unul pentru ca nu a fost cumparat Neaga, apoi va trebui sa facem un miting pentru ca nu ne-am calificat in UCL si inca unul pentru ca am strans doar 3 puncte in primele 3 etape.

 

Nu zice nimeni ca nu ne doare faptul ca Thereau a plecat, dar o Asociatie a suporterilor nu trebuie sa abuzeze de pozitia in care se afla si sa se transforme intr-un mijloc de presiune pentru orice decizie luata de conducerea unui club de fotbal. In plus, daca facem un miting pentru acest lucru, scadem si valoarea simbolica a mitingului, iar lumea va zice "eh, aia fac un minting de fiecare data cand nu le place ceva".

 

Si nici nu vreau sa incep aici despre efortul pe care-l presupune organizarea unui miting, prin comparatie cu sansele pe care le avem ca el sa reuseasca. In acest topic au scris maxim 100 de useri distincti, insa aveti cuvantul meu ca 50 dintre ei n-ar participa la un miting. Sa presupunem ca mai strangeti totusi 100 de useri fcsteaua.ro care nu scriu aici, dar gandesc la fel. Si sa zicem ca mai vin 300 din peluze (desi sunt convins ca n-o sa vina atatia..). Credeti ca un miting din 500 de oameni va avea vreun impact?

 

In definitiv, Razvan, daca esti membru al AISS propune acest lucru in sectiunea adresata special membrilor AISS, aducem toti argumente, o supunem la vot si vedem ce iese. Nu e obligatoriu sa fiti toti de acord cu mine.

razvan_steaua26.05.2007 09:05

@SSK

 

Ovidiu, am numarat pe 4 site-uri de sport, am numarat un stadion Ghencea intreg, jumatate de Cotroceni, multi prieteni, multi oameni neutri. Daca inscrierea in AISS ar fi gratis sigur ar fi foarte multi membrii. Nu e vorba de protest impotriva plecarii lui Thereau. E vorba de protest impotriva lui Becali. Asta incerc eu sa spun. Pareti descurajati, pesimisti. Lumea va cere ajutorul si voi le inchideti gura. Sunt convins ca aveti si motive, dar parca chiar si-asa, ceva solutii poate am gasi. Sunt oameni care sunt dispusi sa faca multe. La revolutie in 89 daca as fi numarat, asa cum ziceai tu, gaseam in Bucuresti vreo 20 de oameni. Si totusi, oamenii au iesit.

Iar daca nu se strang oameni, va dau eu o bere, promit solemn, ca sa nu ziceti ca ati facut degeaba.

Daca exista un plan pe termen mai lung sau asa ceva, tare bine mi-ar parea sa stiu, mai ales ca inca nu am contul pe AISS, nu am primit legitimatia, si nu am inca acces la ce se face acolo.

 

P.S. Deja presa a preluat reactii ale suporterilor. Dar pentru ca ele nu au fost decat in scris, pe site, ele nu au avut amploare si au fost inghitite.

Trebuie razboi mediatic. Iar asta se poate face. Presa abia asteapta.

«178910»