FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Thereau a plecat de la Steaua!

«1678910»
SSK25.05.2007 13:40

@undeshila, hai ca m-ai caracterizat tu din 2 vorbe si 3 cuvinte... Daca tu crezi ca AISS s-a infiintat ca sa faca mitinguri de fiecare data cand Becali vinde jucatori pe care publicul din Ghencea ii iubeste, afla ca te inseli. Am tine-o din mitinguri in paramitinguri daca ar fi asa!

 

Scopul AISS este sa ajute suporterii stelisti sa se organizeze mai bine si sa-si faca vocea cunoscuta. Mitingurile se fac in situatii limita si regret sa ti-o spun - aceasta NU e o situatie limita. De fapt, nu plecarea lui Thereau este un motiv de miting. Altele ar putea fi. Spre exemplu, inchiderea peluzelor ar fi - pentru ca este un atac direct la suporterii Stelei. Politica de transferuri este un subiect cu multe fete, fiecare se pricepe la fotbal si-l intelege cum crede. N-o sa ne apucam noi acum sa facem insurectii pentru ca nu suntem de acord cu transferurile facute de Becali sau Olaroiu.

vanfootball25.05.2007 13:42

@LRP

 

Daca mesajul ar ajunge la Cyril ar fi extraordinar.

ariell25.05.2007 13:45

@vanfootball

 

Este adevarat ca a lual 10 mil sau poate mai mult, problema e ca din ei se platesc facturile la electrica pentru fanii png din zabrauti, poate s-or mai fi dus cateva mil pe tabela, Elton si Andrey, da restul poate ne spune DNA unde s-au dus, pentru ca mai zilele trecute spunea Jiji ca a mai imprumutat de curand clubul cu 1 sau 2 mil de euro, maine pomaine o sa spuna ca a fugit MM cu restul...:D

Mihai Gruia25.05.2007 14:25
@undeshila, hai ca m-ai caracterizat tu din 2 vorbe si 3 cuvinte... Daca tu crezi ca AISS s-a infiintat ca sa faca mitinguri de fiecare data cand Becali vinde jucatori pe care publicul din Ghencea ii iubeste, afla ca te inseli. Am tine-o din mitinguri in paramitinguri daca ar fi asa!

 

Scopul AISS este sa ajute suporterii stelisti sa se organizeze mai bine si sa-si faca vocea cunoscuta. Mitingurile se fac in situatii limita si regret sa ti-o spun - aceasta NU e o situatie limita. De fapt, nu plecarea lui Thereau este un motiv de miting. Altele ar putea fi. Spre exemplu, inchiderea peluzelor ar fi - pentru ca este un atac direct la suporterii Stelei. Politica de transferuri este un subiect cu multe fete, fiecare se pricepe la fotbal si-l intelege cum crede. N-o sa ne apucam noi acum sa facem insurectii pentru ca nu suntem de acord cu transferurile facute de Becali sau Olaroiu.

 

Corect Ovidiu. Foarte Corect !!!

Matteo25.05.2007 14:33

uitati motivul pentru care a plecat Thereau

 

Mai multi jucatori stelisti sunt nemultumiti de faptul ca Gigi Becali nu s-a tinut de promisiune si nu le-a platit primele de 5.000 de euro, pentru indeplinirea obiectivului, ocuparea locului doi, ce duce in preliminariile Ligii Campionilor. In compensatie, patronul ros-albastrilor a marit contractele jucatorilor importanti, fotbalistii straini si cei care au evoluat mai putin pe acest final de sezon fiind insa nedreptatiti de acesta decizie. Elton, Andrey, Thereau, Saban, Bostina, Nesu, Stancu, Iacob, Ghionea, Baciu, Coman si Ovidiu Petre sunt jucatorii care nu si-au primit prima de 5.000 de euro!

 

Gigi Becali a promis ca, daca vom termina pe locul doi, vom primi fiecare cite 5.000 de euro, dar ieri, la palat, nu ne-a dat decit primele pentru victoriile din acest retur, nu si prima de obiectiv. Nu este correct! Dar ce poti sa faci cind nu ai nimic trecut pe hirtie, ci doar verbal? Celor care au jucat mai mult in ultimele meciuri li s-au marit contractele si nu au mai fost nemultumiti, pentru ca oricum ies in avantaj. Dar noi care am jucat mai putin, ce vina avem? Am fost pacaliti, asta este? M-au sunat prietenii sa ma intrebe ce fac cu miliardul de la nea Gigi. Le-am zis ca s-au scris numai prostii in presa si ca nimeni nu a luat nici un milliard nimic! Mirel s-a dus la domnul Argaseala si i-a spus ca nu este corect, dar el a raspuns ca nu are ce sa faca, pentru ca este decizia patronului. sunt suparat, pentru ca era munca noastra!, a declarat pentru FANATIK un jucator al Stelei, sub protectia anonimatului.

Chaos25.05.2007 14:39

ar fi un mare pacat dak Cyril nu s-ar mai intoarce.A demonstrat in acest retur ca face fata in campionatul nostru si ar fi excelent pentru CL. Olaroiu nu face nimic pentru a-l opri. Imi pare rau sa spun asta , dar mai bine ramanea MM si plecau la pachet Olaroiu cu Becali. Acum ceva timp la un articol am postat impotriva lui Becali. Atunci am primit raspunsuri de genul : ba tu esti prost, Becali a facut multe pentru Steaua, dak pleaca el cine o sa mai vina etc. Bai baieti da´nu mai traiti in trecut. Uite unde s-a ajuns. Mie scarba de el si de declaratiile lui.Cel mai grav e cand il aud ca se bucura ca Steaua a gatat pe locul 2 si si-a indeplinit obiectivul.Banii din CL sunt mai importanti pentru tine ciobanule decat un titlu luat in fata lui Dinamo? chiar asa am ajuns? sa ne bucuram de locul 2 si sa spunem ca obiectivul este implinit? Acum probabil o sa plece 2 jucatori destul de importanti pentru jocul oricarei echipe, bine-nteles mai putini utili unei echipe antrenate de Olaroiu.Olaroiule esti un nimic! o sa trebuiasca mult timp echipei sa-si revina dupa ce o sa plece nimicul

Becali nu te mai suportam!! AFARA!!

ariell25.05.2007 14:41

Iata si o veste placuta

 

Dica ia bronzul Ligii Campionilor

 

 

Pe primul loc in clasamentul intocmit in urma voturilor suporterilor s-a clasat mijlocasul brazilian al lui AC Milan, Kaka, urmat de portughezul de la Manchester, Cristiano Ronaldo, si de stelistul Nicolae Dica.

 

Numarul total al fanilor care au votat a fost de aproape 100.000. Kaka a fost si primul in clasamentul golgheterilor, cu zece goluri marcate. Brazilianul a avut un numar de 25.000 de voturi.

 

Site-ul UEFA spune despre Dica faptul ca poate sa fie considerat "eroul" echipei, dupa ce a marcat patru goluri in cele sase meciuri ale Stelei din grupele Ligii Campionilor. Steaua a terminat pe locul 3 in Grupa E, dupa Lyon si Real Madrid, locul 4 fiind ocupat de Dinamo Kiev.

Taker25.05.2007 14:42
@vanfootball

 

Este adevarat ca a lual 10 mil sau poate mai mult, problema e ca din ei se platesc facturile la electrica pentru fanii png din zabrauti, poate s-or mai fi dus cateva mil pe tabela, Elton si Andrey, da restul poate ne spune DNA unde s-au dus, pentru ca mai zilele trecute spunea Jiji ca a mai imprumutat de curand clubul cu 1 sau 2 mil de euro, maine pomaine o sa spuna ca a fugit MM cu restul...:D

Cateva mil pe tabela ? Tabela a costat un milion .Si bine ca va intrebati de bani.Chiar unde sunt restu? :?:

The Flyer25.05.2007 14:52
Hmmm ... asta e faza cu "eu sunt mai stelist decat tine si sunt cel mai stelist din galaxie si din istorie".Am scris putine propozitii, iti propun sa le mai citesti odata.

 

asta ai inteles?pacat,te credeam om cu "doxa"!

army25.05.2007 15:12

Thereau a plecat,nu pentru ca l-a dat cineva afara,ci pentru ca e un adevarat profesionist si nu s-a adaptat la "circul" din Romania.pentru el,e cea mai buna decizie pe care o putea lua.noi plangem acum dupa el pentru ca era un jucator de caracter,nu stiu sa fi fost vreun meci in care el sa nu fi salutat galeria.la ce se intampla la Steaua acum,cand "patronu" se suceste de la o zi la alta(cel mai bun exemplu de neprofesionalism)e greu pentru unul ca el sa progreseze.

si pentru faptul ca logodnica lui nu s-a adaptat,nu avem nici o vina.nici macar Gigi,care ii dadea si lapte pentru copil.

notre respect

alice4steauaBUC25.05.2007 15:17
@allice - daca nu stii pentru ce trebuie sa vii la stadion, inseamna ca nu are rost sa te deranjezi...

 

Deranjeaza-te tu si spune-mi mie pentru ce ar trebui sa vin....

mecarm25.05.2007 15:29

Oare o citii cineva toate astea? Radoi iti multumim pentru atitudinea pe care ai luat-o in legatura cu Elton si Thereau(adica nici una).Acum daca ai impresia ca vei ramane cel mai iubit,cel mai aclamat jucator te inseli amarni.NICI NU STII CE TE ASTEAPTA !!! (valabil si pentru Oli)

el_g25.05.2007 16:19
@razvan_steaua

 

Pana sa organizam un miting si pana sa-ti raspund la toate problemele ridicate de tine, am o rugaminte: numara-mi si mie cati useri au protestat impotriva plecarii lui Thereau in acest topic!

 

Vorbim dupa.

Daca ne hotaram si organizam totul cu cateva zie inainte facand publica in cat mai multe moduri protestul nostru o sa se stranga multa lume.

el_g25.05.2007 16:21
Cea mai mare vina o are BOlaroiu!

Ciobanu, oricat de redus ar fi, n-ar da afara un jucator pe care antrenorul vrea sa-l tina. Astfel noi ramanem cu Coman, Lovin, si alte petarde. A, si cu Iacob.

Nu inteleg dc draq toata lumea se ia de Iacob ...poi dc nu este bun?...ca da o gramada de goluri?? poate ar trebuui sa mai si ganditi inaintesa postati

Lucas25.05.2007 17:41

Dragi prieteni,

 

Ne aflam in fata paroxismului bolii mintale a patronului echipei celei mai titrate din Europa de Est.

Daca ar fi sa operam cu termenii folositi de acest adevarat "cavaler al apocalipsei", eu cred ca Fecali este "demonizat".

Delirul acestui imbecil ne priveste pe toti. Ne aflam pe marginea prapastiei, iar nebunul sare-ntr-un picior.

Trebuie sa gandim si sa reactionam rapid cu o vehementa pe masura pasiunii noastre pentru Steaua. Trebuie sa ne folosim de faptul ca Fecaliotul are o presa in general defavorabila care se va grabi sa preia si sa redea pe larg actiunile impotriva debilului.

 

La lupta!

Ank_fan_badea_steaua25.05.2007 17:52

Thereau.........TE ROG NU PLECA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Steaua are nevoie mare de tine!!!!!!!Nu ne lasa aq.......ce ne facem fara tine????????AVEM MARE NEVOIE DE TINE Thereau!!!!!!Gigi Bacali face ce vrea din Steaua noastra.......nu se mai poate......trebuie facut ceva......:((ca ne distruge echipa.....Thereau:'TOUJOURS DANS NOTRE COEURS!!!" .....NU pleca de la Steaua !!!!!!Acum cateva zile ai declarat ca nu vrei sa pleci de la Steaua si acum.......ce e cu schimbarea asta brusca????:(

johngotti25.05.2007 17:59

Nu prea mai e nimic de facut. Gigi a curatat Steaua de uscaturi. Ne-a "scapat" de Elton si de Cyril. Un circar si un strain idiot. Pai d-aia s-a batut Mihai Viteazul cu turcii ca sa vina strainii sa joace in tara noastra? Niciodata. Multumim Gigi ca ai curatat Steaua de "mizeriile" astea doua. Acum suntem pregatiti de adevarata performanta. Avem jucatori de valoare si mai vin si altii:

Iacob - trece printr- pasa buna dar sa ne fereasca Dumnezeu de zilele in care aceasat se va termina, pentru ca atunci chiar ca vom juca in 10 oameni

Badea - un atacant fara un mijloc creativ in spate este un nimic. Elton il putea face ZEU, Ovidiu Petre il va face un anonim

Bostina - pleaca dracu' si tu. La urma urmei ce alceva mai sti sa faci decat ca sti cu mingea. N-ai valoare de Steaua

Nicolita - adevaratul circar. Asteptam cu infocare prima preluare la care mingea sa sara mai aproape de 10 metri

Coman - copilul impotentului dar foarte infectului "antrenor". O mare valoare. Fotbalist adevarat. Aaa, e cetatean roman. Deci are drept de vot. E bun. Are valoare de Steaua, nu ca strainii aia doi care nu puteau sa voteze

Mirel Radoi - capitanul cui? Al Stelei nu e sigur. Poate e al lu' Gigi. Infect caracter Mirele. Tot ce ai declarat tu despre Olaroiu (ca va pleca sigur), despre Thereau ( ca este de baza la Steaua), despre MM (ca ti-l doresti inapoi) si despre Elton (ca nu pleaca sigur) s-au adeverit exact pe dos. Ti-ai acoperit bine spatele cu declaratiile astea date special pentru suporteri. Mirel Radoi nici nu-ti dai tu seama cat esti de aproape de [...]

 

Editat de moderatori! Atentie mare la limbaj pe viitor! Sarcasmul excesiv poate avea efecte nedorite.

danielcristian25.05.2007 18:08

@johngotti -intr-adevar,Mirel m-a dezamagit si pe mine!Am impresia ca in spatele luptatorului si inimosului se afla de fapt un las si un parsiv.Sper sa ma insel, si promit ca o sa-mi cer scuze!

iulia_hd25.05.2007 18:23
Atacantul francez, Cyril Thereau, a parasit in aceasta seara Romania, anuntand ca nu va mai reveni la Steaua, urmand sa se transfere la o echipa din Belgia. El isi motiveaza plecarea prin faptul ca nu s-a adaptat la echipa.

 

 

 

 

 

"Eu nu voiam sa plec de la Steaua, dar imi doresc sa stau cat mai aproape de logodnica mea care nu se simte prea bine in Romania. Am vorbit cu Oli si i-am explicat si de aceea nu vreau sa plec cu suparare de aici", a declarat, pentru TVR 1, francezul.

 

 

 

 

 

Acesta afirma ca nu a reusit sa se adapteze la Steuaa, singura legatura dintre el si coechipieri, MM Stoica, fiind data afara in urma cu o luna.

 

 

 

 

 

"E dificil sa te antrenezi alturi de jucatori cu care nu reusesti sa te intelegi. MM era legatura dintre mine si club, iar el a plecat. Sper sa ma viziteze in Belgia."

 

 

 

 

 

Thereau nu stie care va fi urmatoarea sa destinatie, insa e sigur ca nicio echipa nu va plati pentru el suma ceruta de Gigi Becali, 3 milioane de euro.

 

 

 

 

 

"Nu cred ca va incasa atat de mult pentru mine de la vreun club din Belgia", opineaza atacantul de 24 de ani.

 

 

 

 

 

TVR avanseaza si ideea unui schimb Thereau - Daniel Niculae, in cazul in care francezul nu isi va gasi o echipa in Belgia. Gigi Becali si-a exprimat dorinta de a-l cumpara pe Daniel Niculae de la Auxerre.

 

 

 

 

 

<span class=blueboldtext>sursa: Onlinesport</span>

 

 

 

 

 

<center><a class='lnk3' href='http://www.tvr.ro/articol.php?id=8152&c=137' target="blank"> Click aici pentru declaratiile emotionante a lui Thereau si Elton</center></a>

 

 

E cea mai urata zi din ultima perioada a Stelei.E pentru prima data cand ma doare cu adevarat cand pleaca cineva de la Steaua.Acesti "CINEVA" sunt nimeni atii decat Cyril Thereau si Elton.Becali esti unicul responsabil pentru asta...esti o mizerie...Becali pleaca din Ghencea..Steaua SUNTEM NOI!

Le reseau pansant25.05.2007 18:29
Mirel Radoi - capitanul cui? Al Stelei nu e sigur. Poate e al lu' Gigi. Infect caracter Mirele. Tot ce ai declarat tu despre Olaroiu (ca va pleca sigur), despre Thereau ( ca este de baza la Steaua), despre MM (ca ti-l doresti inapoi) si despre Elton (ca nu pleaca sigur) s-au adeverit exact pe dos. Ti-ai acoperit bine spatele cu declaratiile astea date special pentru suporteri. Mirel Radoi nici nu-ti dai tu seama cat esti de aproape de "SA-MI BAG ****-N ***** TAI"

 

tu esti sigur ce susti aici? cum sa nu fie capitanul Stelei Radoi? faptul ca in ultima vreme a fost si el "patat" de boala si de paranoia patronului, nu il scade de loc in ochii nostri. Ce vroiai sa iasa Radoi cu Thereau de mana, sa se puna in genunchi si sa ii spuna la oier sa nu mai debiteze astfel de aberatii si sa ii pastreze pe straini.

 

Acuma nu ca e vorba de Radoi, dar ce capitan din V mai spune patronului sau antrenorului cine sa nu plece sau nu, totusi nu ganditi putin cand veniti cu astfel de pozitii.

 

Iar ca sa revin la citatul de mai sus, asta spune despre cat de intelegator esti cu jucatorii si cat esti de atasat de valorile Stelei. Daca nu ma insel, lui Radoi ii place cum antreneaza Oli, si asta nu de azi de mine ci de vreo 4 ani. Ce aveti cu Radoi, de ce sunteti atat de porniti impotriva lui?

 

Mai stiti stiragtul: Mirel Radoi tu esti unul dintre noi

Mirel Radoi este unul dintre noi (variaza versiunea in functie de peluza/tribuna).

 

Apropo, nu asa scanda un stadion intreg la meciul cu National de pe Ghencea? tu unde ai fost baietas?

Singur25.05.2007 18:30
Nu inteleg dc draq toata lumea se ia de Iacob ...poi dc nu este bun?...ca da o gramada de goluri?? poate ar trebuui sa mai si ganditi inaintesa postati

Da e fenomenal viteza nare...dribling nici atat..e bun in careu la respins mingea si atat..fata de Thereau care le avea pe toate..

Violentsa25.05.2007 18:30

Mie mi-a placut deosebit de mult chestia cu nationalismul si xenofobismul lui Becali, el fiind machedon.. .ar trebui cineva sa faca un banner cu asta pentru umatorul meci :D

Ank_fan_badea_steaua25.05.2007 18:38
Je ne vous connais pas , mais je ..... Tu es venu ici, en Roumanie parce que ton desire a ete de jouer foot et de progresser dans ta carriere.

Mais, quelque chose de grave, et important s'est passe. Tu es arrive chez un club qui est un symbloe pour la Roumanie. Et cette equipe est Steaua. Je ne veux pas discuter de toi comme footballeur, parce que n'est pas le temps, je veux te parler de l'importance de ton depart pour nous les fans.

 

En 1986, une grande equipe a realise la meilleure performance du foot rouman, qui est devenue notre identite natinale en metiere de sport(foot).Steaua a battu Barcelone en finale, gagnant la ligue de champions. En plein regime communiste, ou le manifestations populaires etaient interdites, tous les fans de Steaua, sont sorti dans la rue, pour feter et se rejour pour la victoire magique.

 

L'annne passe, Steaua a repris La Ligue de Champions. Dans l'ete passe, Mihai Stoica, nous a annonce d'un bon transfer-Thereau de Charleroi.En tous cas, Thereau est un footballeur français, et ça peut dire bien de choses, pour nous represente une grande opportunité. Les français avaient un autre type de mentalité.

 

La nouvelle a ete vraie. Il a une grande personnalité, il travaille énorme, il e modeste et ça c'est comme on dit : mentalité. Apres un match qui on a perdu, je rappelle que tu a dis : c'est pas bien parce que on a perdu des points pour le championat mais on doit récuperer pour les supporters.

 

Oui, je sais que ça ce n'est pas une chose extraordinaire, mais pour nous, les supporters, ce geste pese bien.

Je connais c'est que tu a déclare et en suite je sais que ton geste de partir est irrévocable. Mais je veux vous expliquer qu-est ce qu'il represente pour nous : l'incapacité d'avoir performance sportive mais en suite humaine. On ne peut pas accepter que nous somme incapables d'offrir les meilleures conditions pour un footballeur comme toi. Nous avons un boss (un berger, vous savez bien) qui e xénophobe qui est inculte et qui est incapable de respecter les valeurs.

 

Cette lettre et un résultat de plusieurs message qui j'ai lu et écouter. Il y a été des supporters qui ont pleure quand ils ont écoute ta déclaration dans l'aéroport. Mois aussi, je pleure dans mon coeur.

 

C'est comme nous somme réveillé après un très bon rêve. Le rêve dit que on avait une grande équipe encore une fois, que Thereau et Elton et Dica jouent dans la Ligue de Champions.

La réalité est différente: on n'est pas capable de faire une grande équipe encore une fois.

 

Avec un grand respect pour un grand esprit que vous etez, bonne chance dans votre activité,

 

Un supporter de Steaua Bucuresti.

Acesta este postul unui stelist, de mai sus . dar cu unele modificari facute de mine, adica corectie si articulatie logica. Sper sa nu se supere persoana respectiva ca mi-am permis sa ii modific continutul, dar daca ar fi sa ajunga ceva la Thereau, sa ajunga cel putin intr-o forma acceptabila.

 

Mai sunt unele pasaje pe care chiar nu le-aminteles si pe care nu le-am schimbat de loc.

 

Salut

 

PS: daca Thereau a plecat multe lucruri nu ar mai fi de spus, doar ca Steaua a inceput sa devina jucaria si cenusareasa "domnului George bacali", locul unde isi arata si el muschii, si ca intram intr-o perioada in care ce vrea patronul aia se va si intampla.

 

Mult succes baieti

ar fi fenomenal sa ajunga mesajul la Thereau.........sa sparam ca va ajunge.....

vanfootball25.05.2007 18:43
Da e fenomenal viteza nare...dribling nici atat..e bun in careu la respins mingea si atat..fata de Thereau care le avea pe toate..

 

Ca Peter Crouch are o viteza si un dribling de te da pe spate.:)) Iacob a dat 5 goluri in 5 meciuri si voi o tineti cu prostia asta ca n-are dribling. Obsesia voastra e cu driblingul cum Gigi are obsesia cu "nu face faza defensiva".

Lasati-l in pace, ca omul chiar joaca fotbal. Daca ii sustineti pe Thereau si Elton nu inseamna ca trebuie sa aruncati cu noroi in jucatorii care au ramas.

 

In legatura cu Radoi. Si eu sunt dezamagit de atitudinea lui, dar nu-l mai atacati la modul asta. Problema nu e Radoi, ci Becali.

Phase25.05.2007 18:44

Bai fratilor discutati de 3 zile si nimeni nu organizeaza nimik... o s-o mai tinem in discutii inca o saptamana dupa care apele se linistesc si noi iarasi am picat de papagali. Sa nu va plangeti data viitoare cand nu veti mai avea voie sa calcati pe stadion sau cine stie la ce se mai gandeste oierul sa ne faca...

 

Am inceput ca niste tigrii si terminam ca niste pisici jigarite... ca intotdeauna dealtfel

«1678910»