Este o greseala sa afirmi ca Elton este facut doar pentru spectacol negandu-i calitatile de fotbalist si transferandu-l in lumea circului. George Becali, printr-o demonstratie pura de diletantism, a afirmat intr-o emisiune la postul de televiziune (?) OTV ca Elton pierde un timp pretios prin acele fente pe care le face prilejuind adversarului sa se replieze. Ar trebui sa-i reamintim distinsului domn finantator faptul ca, pana la venirea brazilianului, in echipa Steaua Bucuresti doar Thereau si Badea atacau poarta, in timp ce alde Coman, Lovin, Nicolita, Bostina, Stancu si chiar Cristocea atacau liniile de tusa, exasperand suporterii stelisti cu pase laterale si in spate si lasand nealterata iarba din fata careului de 16 metri advers. Fazele clare la poarta adversarilor erau mai putine decat stalpii de la nocturna, iar golurile reprezentau reproduceri contemporane ale uciderii balaurului de catre Sf Gheorghe. In ceea ce priveste executiile tehnice de scoatere a adversarilor directi din joc prin driblig, ei bine acestea reprezentau o mare necunoscuta.
D-l Becali uita ca brazilianul a debutat cu gol impotriva Argesului si de faptul ca aceasta mica zvarluga a facut un meci foarte bun impotriva Rapidului in conditiile in care avea in permanenta doi trei adversari in carca, el jucand doar cu atingeri din prima a balonului, cu devieri si conditionand superioritate numerica in multe situatii datorita deselor schimbari de directie si a vitezei de deplasare. Chiar si impotriva lui Dinamo, Elton a jucat fantastic, scotand in repetate randuri adversarii din joc, iar faza golului doi marcat in final de meci plecand tot de la o actiune individuala fabuloasa a aceluiasi jucator.
De ani buni stelistii sunt bombardati cu miere si viziuni marete asupra unor triumfuri epopeice. Diavolii Real Madrid, Milan cad mereu victime in imaginatie, dar ne sunt calai pe teren. Daca ajungem sa-i intalnim. Vesnica constructie a unei echipe de vis a fost lasata de Dumnezeu pe mana mesterului Manole al fotbalului romanesc. Sunt adusi jucatori mereu dar cad presedinti, se aduc portari capabili sa se autoccidenteze de la prima atingere a taramului romanesc dar sunt lasati sa plece tehnicieni cu personalitate sau fotbalisti care nu cunosc numele TEMPORIZARE.
Exista in clipa de fata cativa fotbalisti ai Stelei care pot pleca oricand de la echipa la fel cum sunt cativa care trebuie tinuti in ciuda sacrificiilor. Din cea de-a doua categorie face parte si brazilianul nostru sau Thereau. Din pacate si Ogararu facea....

