Un pres, un sclav, nu are ce sa vada...
Pleaca ciobane... pleaca sclavule de Olaroiu, un antrenor de forma...
Un pres, un sclav, nu are ce sa vada...
Pleaca ciobane... pleaca sclavule de Olaroiu, un antrenor de forma...
Iar castigam un meci din penalty. Jalnic...
Sa va fie rusine, Oli si Becali. Ati distrus o mare echipa!
Rau o mai ducem...
Jocul asta a fost reprezentativ pentru ceea ce inseamna Steaua cu Olaroiu pe banca.
Urat meci... nici macar Dica sau Elton nu au mai putut salva spectacolul!
Bine ca am luat punctele, dar sper sa se schimbe lucrurile ca nu ne vad bine!
steagcruce2
Urat meci. Efectiv isi bat joc de Elton, de la Becali pana la unii jucatori. Cum e posibil sa-l bagi ultimele 10 min si sa primeasca doar 3 pase cand era aproape singurul care se demarca, iar restul pierdeau mingea? E ingrozitor ce se intampla cu jocul asta sec si capul la fel de sec al lui Olaroiu.
Lovin e in revenire, era sa dea gol. Restul nu prea s-au chinuit sa faca altceva decat pase inapoi care m-au scos din sarite. Trist... nici Dica nu s-a remarcat. Ce m-as fi "distrat" sa ne traga un gol in ultimele minute...
Jalnic, rusinos, penibil... n-am cuvinte... Unde sunteti mai specialistii lui peste, Miaus si Andy? Hai, sa va aud, explicati-ne si noua astora mai prosti supertactica lui Turcaloiu.
Cat despre meci... ce sa mai zici? Ce sa mai reprosezi javrelor sau zburatoarelor? Am primit 2 penalty-uri, unul inventat si altul foarte usor acordat in 3 meciuri. Asa am ajuns?
De fapt meciul asta trebuie inregistrat. Si revazut, pus de 100 de ori tuturor celor care mai cred in calitatile de antrenor ale lui Turcaloiu.
Ce am vazut (iarasi!!) din conceptia "ofensiva" a lui Turcaloiu: pasa in lateral, la Cristocea/Croitoru gata marcati/minge bubuita in careu in speranta ca poate face Iacob ceva/deviere spre nimeni sau stelist marcat de 2 adversari/minge pierduta/repliere disperata a intregii echipe, ramane in fata doar Iacob/incepe alergatul cu limba scoasa dupa minge/dupa recuperare, incepe din nou povestea de mai sus.
Ca sa nu fiu rautacios trebuie sa recunosc un lucru : maestrul Olaroiu are o surpriza, un as in maneca, si anume urcarile lui Paraschiv. N-a iesit nimic din asta, dar nu-i nimic, noi incercam schema asta de 50.000 de ori ca a vazut-o nea' Oli pe DVD-uri si i-a placut mult. Pardon, cred ca i-a iesit exact o data sezonul asta, cu Standard in deplasare. Merita incercata la infinit... ca tot ii place lui sa vorbeasca de "eficienta" ...
Defensiva in schimb a fost beton, fundasii centrali mi s-au parut legati cu coarda elastica de barele portii noastre, sa nu se departeze prea tare. Au fost momente in care 4 jucatori ai Stelei marcau un singur adversar.
Mai pe scurt : Steaua "vitezistilor", Steaua care facea spectacol, Steaua lui Lacatus, Galca, Adi Ilie, si mai nou Protasov a murit!! Traiasca Steaua lui Oli, cea care seamana de minune cu National, Jiul, Vasluiul! Traiasca Steaua care e gata sa simuleze, sa traga de timp, sa cerseasca un penalty, sa se apere cu 9 jucatori de camp la 1-0 ! Orice, absolut orice, numai sa luam punctele alea! Suporterii? Ei sa aplaude si sa nu comenteze.
Din pacate uite exact asa gandeste si el ciobandante. De-aia il tine el pe Oli, ca cineva care sa-i pupe fundul si sa-i execute poruncile atat de fidel nu cred ca mai gaseste.
Ce daca jucam prost, ce daca returul asta am tinut-o numai in scandaluri? Ce conteaza ca in seara asta Steaua n-a tras pe poarta in repriza a 2-a? Vine Liga, muzica, meciuri, televiziunea, baie de multime, etc, etc.
Transferuri ? Pai nu ne trebuie, ca deja avem echipa de CL. A, pardon, vine Gurita. O sa rupem gura targului cu Gurita pe teren.
Sa zicem ca ajungem in CL. Si mai departe ? Luam de bune ce-a zis Coubertin si ne gandim ca nu e important rezultatul ci doar sa aparem si noi acolo, ca o ruda saraca si rupta in coate care vine la pomana sa primeasca niste haine gratis de la altii.
Au fost momente in care 4 jucatori ai Stelei marcau un singur adversar.
Pai da mai, dar era un adversar periculos... Se impuneau 4 aparatori pe langa el. Offff... tu nu-ntelegi... :cry:
De vreo 4 meciuri tacticianul Olaroiu face aceleasi schimbari si in aceeasi ordine indiferent de numele adversarului.
Primul lucru care imi vine in minte dupa aceasta "victorie" este celebra expresie a Principelui, descendentul fanariotilor in Romania : " Pai cum, sa ma incurce prietenu' meu Condescu? "
Steaua a jucat lamentabil azi, aceste asa numite meciuri castigate nu fac decat sa ne enerveze, nicidecum sa ne impresioneze. Sper ca in aceasta seara sa fi asistat la ultimul meci pe Ghencea a lui Olaroiu si al altor cativa prieteni de-ai lui care continua sa joace in primul 11 al Stelei. Penalty-ul a fost clar, desi parca cine stie ce mai auzim prin presa. Miercuri terminam un sezon slab, desi am jucat in grupele Ligii, a fost un sezon care ne-a albit parul in cap si ne-a macinat. Sper la anul sa incepem alt drum si sa fie un drum castigator.
1-0 cu Pandurii acasa, gol din penalty, cu poate maxim o ocazie clara de gol in tot meciul. Steaua a parut ca doreste sa domine acest meci, fara insa nici un rezultat pe tabela.
Ce-as avea de remarcat la acest meci:
1.Cernea - Portar de echipa nationala, sunt 100% sigur!
2.Goian - un meci fara greseala in aparare;
3.Croitoru - Mobil, tehnic, dar pacat ca mingea nu intra in poarta;
4.Lovin - inchide bine zona centrala;
5.Badea - acelasi atacant. Gol meci de meci!
Daca ar fi sa dau cuiva titlul de omul meciului, acesta ar fi Vali Badea!
Imi plac si mie prestatiile lui Cernea din ultima perioada. Incepe sa dea siguranta echipei, exact ceea ce trebuie sa faca un portar. Se vede ca are reflexe si tehnica, se lipeste ingea de el, chiar si cand o prinde in maini (adica nu "la piept").
Croitoru este un jucator foarte util Stelei. Unul din putinii care stie cu mingea, si in viteza, si pe spatii mici.
Badea... ah ce atacant ar fi Vali Badea.. daca ar fi mai disciplinat, mai putin haotic (ce-i cu atatea offside-uri, Vali?), si daca si-ar mai "lucra" nitel sutul, preluarile si driblingul. Stiu, practic l-am desfiintat, dar are la urma urmei simtul portii. Iar asta trebuie sa aiba un atacant, in primul rand...
Meci castigat dinainte de a se juca. Vom lua 3 puncte lejer, jucand la intamplare, lent, cu 2-3 inchizatori... pentru ca ne dorim mai mult victoria decat adversarii...
Cineva a avut dreptate :grin:
La un moment dat jucam cu 4 fundasi si 3 inchizatori... groaznic. De aia nici n-am avut ocazii in repriza a 2-a...
As mai comenta si eu dar ce este de zis a fost spus deja si m-am saturat de senzatia de deja-vu pe care o am dupa fiecare meci al Stelei si anume un meci anost, cu minge lunga pe varf, cu 2 inchizatori, cu putine faze de poarta, castigam dintr-o inspiratie individuala sau penalty... dar punctele conteaza, nu? Iar cand nu ne iese pasenta sunt de vina arbitrii, gazonul, adversarii ca au jucat tare si alte tampenii.
Acest meci a ilustrat perfect conceptia despre fotbal a d-lui Olaroiu. O echipa incropita a Pandurilor vine in Ghencea sa se apere dar Oli i-a surprins pentru ca vai si amar de voi, Pandurilor ca si noi ne aparam, dar nu oricum ci cu 2 inchizatori! Meciul a fost extrem de slab, exact cum sunt toate meciurile din era Oli, iar cand avem un meci mai de doamne-ajuta ni se pare ca suntem grozavi, ca nu-i asa... am obtinut locul 2.
Pentru conducere a fost perfect acest meci:
-Oli fiind obisnuit cu atmosfera linistita din tribunele parcului cu platani s-a simtit foarte bine si a castigat cum stie el cel mai bine, aparandu-se si cu 1-0. Nimeni nu i-a cerut sa-l bage pe Elton si nimeni nu i-a cerut demisia. Ce mai Oli, o partitura tactica perfect jucata, nu-i asa?
-Becali o sa laude ca a luat definitiv locul 2 si mai important nu a fost injurat de nimeni, tribunele fiind goale si "huliganii si derbedeii" au fost tinuti afara ca sa nu atenteze la siguranta ciobanului.
Sa stiti ca mi-a placut comentariul lui Stoichita, mama cat se abtinea sa-l critice pe Oli, scuza jocul penibil al Stelei prin faptul ca punctele conteaza, dar spunea indirect ca jocul Stelei este in corzi de mai mult timp. N-am fost de acord cu el in privinta lui Elton, cum ca n-ar fi facut fata in meciul cu Dinamo. Pai pustiul le-a dat 3-4 pase de gol celor din atac, daca erau fructificate era 3-3, iar daca Mirel nu gresea le statea morcovul pechinezilor.
Baleanu penibil ca intotdeauna cand a intrat Elton a zis si citez "dar uita-te ce mic este, zici ca este copil". Cum sa nu-ti vina sa-i dai una daca ar fi in fata ta? Diferenta dintre comentatorii din aceasta generatie si generatia lui Topescu este cea dintre generatia lui Hagi si cea a lui Mutu.
Sunt exemplare anti-steliste cum ar fi Samuila, Baleanu sau fatalaul ala de Stiucan care comenteaza abject. Nu-i problema ca nu sunt stelisti dar pun asta in fata in fiecare comentariu, poate nu au auzit tampitii astia dar comentatorii trebuie sa fie impartiali.
Ma uitam azi la Chelsea-Manchester si iar aud tampenia aia cat de mult a suferit Romania ca nu a intrat Dinamo in grupe, iar comentatorii TvSport(aceiasi de pe Pro TV) tot spuneau cat de slab joaca Manchester si Chelsea, cat de varza e Lampard si cat de naspa e Scholes.
Oricare dintre jucatorii care au fost pe teren astazi in ziua lor cea mai slaba sunt mai buni ca majoritatea fotbalistilor din Romania, asa ca mai bine ar tacea din gura. Meciul a fost oribil intr-adevar dar comentariul a fost penibil.
Cei mai buni dupa parerea mea raman cei de la TVR.
La cat de demoralizat e pustiul Elton, cred ca o sa plece el, nu cred ca-l da Becali afara.
Puneti-va in situatia lui: ai fost adus ca un star, prezentat ca unul si deodata cel care te-a adus e dat afara, patronul spune ca esti bun ca circar si ca te-ar vinde oricui pe jumatate din suma de transfer a ta, iar antrenorul te pune 10 min pe meci. Voi cum v-ati simti? Ca sa nu mai pun la socoteala faptul ca e foarte departe de casa si nu stie romana.
Steaua momentan este in rapa iar daca tandemul Jiji-Oli va continua la Steaua si anul viitor eu unul incep sa imi fac griji pentru retrogradare. Noi am castigat chinuit cu echipe care nu aveau motivare, dar daca anul viitor stilul lui Oli va continua la echipa vom lua batai la scor de la rivale, ne vor bate la limita sau vom face egal cu echipele medii iar noi vom "anihila" in Ghencea echipele care se bat la retrogradare.
In mod normal dupa un asemenea meci al Stelei mi s-ar face greata dar m-am obisnuit cu gustul acesta in mandatul Olaroiu. Am trecut in acest sezon de la rabdator, la neradbdator, la nervos, la foarte nervos, la extrem de nervos si intr-un final m-am calmat si mi-am dat seama ca asta e Oli oricat m-as enerva lui nu ii pasa... el va juca asa pana cand crapa el sau crapam noi de nervi. Asa ca de vreo 2-3 luni incoace incerc sa raman calm, aproape indiferent la meciurile Stelei pentru ca ma agit degeaba, Oli nu are mandrie si nu are orgoliu, plus ca nu vad unde sunt DVD-urile cu tactica, el are aceeasi tactica meci de meci, nu vezi o schimbare din mers, o adaptabilitate la ce se intampla in teren, nimic, nimic, nimic.
Singura mea speranta se leaga de sezonul viitor si de faptul ca poate un antrenor nou ii poate motiva pe acesti baieti, iar suporterii adevarati sa-i sustina pana la capat si la nevoie sa-l ia la rost si pe ciobandante. Abia acum imi dau seama ce rol important avea MM ca intermediar intre Jiji si suporteri.
FORZA Steaua!!!
Intotdeauna superiori.
Bravo Steaua, nu conteaza cu cat batem, cele 3 puncte conteaza.
Azi sunt putin mandru de Becali:
Becali impresionat
Pozitia lui Cyril Thereau, "vreau sa raman la Steaua, nu ma intereseaza nici o oferta", l-a facut pe Gigi Becali sa-si schimbe atitudinea fata de atacant. "M-a impresionat, Thereau e om de baza la Steaua! Victoras Iacob la fel, chiar si Elton e jucatorul Stelei". Cu cîteva zile în urma, Becali spusese: "Pe Thereau îl dau cu 1,5 milioane de euro. Vreau doar romani în echipa!".
Becali: "Voi plimba echipa prin oras într-un autocar descoperit cand ne vom califica în Liga Campionilor"
"Nu mi-a placut cum am jucat în aceasta seara, dar chiar daca faceam un egal nu-mi era teama ca vom pierde locul secund", a spus Gigi Becali la sfarsitul partidei în care Steaua a învins cu 1-0 pe Pandurii Tg. Jiu.
Patronul Stelei a promis ca va organiza o petrecere grandioasa dupa ce Steaua se va califica în Liga Campionilor. "Ce daca dinamovistii au facut-o pe spartanii? Dupa ce ne vom califica în Liga Campionilor, voi lua un autocar descoperit cu crucea si Steaua în fata si voi plimba echipa prin oras", a declarat Becali.
Sursa: Gsp
Comentariile dupa acest meci penibil sunt inutile. Daca vom continua in acest ritm, degeaba suntem cap de serie in turul 3 preliminar; ne putem impiedica de aproape orice echipa.
Putea fi mai mare scorul da daca atat au putut... nu conteaza...
AM CASTIGAT! steagsimplu
Bravo Steaua! ![]()
Astea cu bravo Steaua și restul sunt inutile la ce sã zici bravo cã la acest meci sau ce o fi fost nu știu, mai bine aș spune RUªINE SÃ VÃ FIE cu toate cã am luat cele trei puncte nici nu pot spune cã am meritat dacã nu se întîmplã ceva care sã schimbe radical jocul Stelei nu meritãm si nici nu o sã ajungem in grupele CH.
Cu pãrere de rãu un Stelist care suferã alãturi de alți Stelisti.
@cornisa
Ma omule e acelasi 11 de 7 etape, crezi ca ei sunt roboti sa joace mereu si sa bata in fiecate meci cu 3-0?!?!!?
@c.ronaldo17: si cand nu erau, si de faceau schimbari etapa de etapa... nici atunci nu era bine...
@bodanelu
Acum e bine... Punct
@Ronaldo
Nu e vorba de rezultat, ci de cum a fost obtinut el, in fata unei echipa care, probabil, cu acel 11 nu ar face fata in Liga 1. In plus, nici cand am batut cu 3-0 nu am stralucit. Si, din nou, "in plus", daca esti la Steaua, nu cred ca ar trebui sa fi robot ca sa bati cu 3-0 pe National si Tg. Jiu.
@weezer
Avem 7 victorii consecutive si tot nu e liniste. Nu uita ca nu am jucat nici cu Dica, Radoi, Elton, Ghionea sau Thereau in primul 11. Nu poti castiga mereu cu 3-0. De-aia s-a si inventat scorul de 1-0.
Radoi nu mai e de multa vreme omul providential.
Ghionea - irelevanta absenta lui, in aparare am stat destul de bine.
Elton e nou venit, nu poti sa-l consideri om de baza.
Si ajungi la concluzia ca stam in Dica si Thereau. Cel putin in atac. Si ma repet: chiar si cu 7 victorii consecutive, jocul nu convinge. Si nu pentru ca nu joaca Dica si Thereau.