FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

S-a terminat

«1234»
greco09.05.2007 01:39

Daca-i pui intrebarea lui Ovidiu pentru a face o comparatie cu raspunsul meu, pune-o te rog intr-un mod corect, adica: daca MApN-ul da afara definitiv si irevocabil Steaua din Ghencea si isi face o alta sectie de fotbal in cadrul CSA-ului (implicit, cu acelasi nume - CSA Steaua, sectia fotbal) care sa fie singura care sa activeze acolo, ai tine cu ea ?

 

Ma bucur ca in sfarsit merge undeva discutia asta... eu nu sunt de acord cu modul in care privesti tu lucrurile. N-am timp si nici dispozitia necesara la aceasta ora matinala ca sa insir argumente, dar spune-mi ce ne diferentiaza de Dinamo ? Daca ai face pentru un amic strain o comparatie intre Steaua si Dinamo care ar fi principalele aspecte de care te-ai lega ? Chiar sunt curios care e raspunsul tau, si sper din tot sufletul sa nu fie "avem mai multe campionate ca ei, am luat cupa campionilor iar ei nu".

Shabalala09.05.2007 02:00
Daca-i pui intrebarea lui Ovidiu pentru a face o comparatie cu raspunsul meu, pune-o te rog intr-un mod corect, adica: daca MApN-ul da afara definitiv si irevocabil Steaua din Ghencea si isi face o alta sectie de fotbal in cadrul CSA-ului (implicit, cu acelasi nume - CSA Steaua, sectia fotbal) care sa fie singura care sa activeze acolo, ai tine cu ea ?

 

Ma bucur ca in sfarsit merge undeva discutia asta... eu nu sunt de acord cu modul in care privesti tu lucrurile. N-am timp si nici dispozitia necesara la aceasta ora matinala ca sa insir argumente, dar spune-mi ce ne diferentiaza de Dinamo ? Daca ai face pentru un amic strain o comparatie intre Steaua si Dinamo care ar fi principalele aspecte de care te-ai lega ? Chiar sunt curios care e raspunsul tau, si sper din tot sufletul sa nu fie "avem mai multe campionate ca ei, am luat cupa campionilor iar ei nu".

 

 

ok. Ovidiu. Daca MApN-ul da afara definitiv si irevocabil Steaua din Ghencea si isi face o alta sectie de fotbal in cadrul CSA-ului care sa fie singura care sa activeze acolo, ai tine cu ea? Nu va purta denumirea de 'Steaua', pentru ca e marca inregistrata, dar va fi echipa armatei. Intre timp Steaua se va muta pe un alt stadion, tot in Bucuresti, isi va pastra istoria, palmaresul, jucatorii, tot.

 

 

greco, in ce sens sa ii spun ce ne diferentiaza de Dinamo? I-as spune ca sunt cele mai galonate echipe din Romania, si ca le suntem superiori dpdv al performantelor sportive. Ce ai vrea sa-i spun? Ca Steaua e echipa armatei, Armata care a obtinut victorii grandioase la Marasti, Marasesti si Oituz?

SSK09.05.2007 03:35

Hai ca am picat la mijloc. Daca s-ar intampla asa ceva, ar fi un cosmar. Deci, prefer sa nu ma gandesc.

 

Insa tu Shabalala cred ca subestimezi forta emotionala a unor notiuni poate abstracte. Tu vrei sa-mi zici ca ai tine cu Steaua daca n-ar mai fi a Armatei (cum deja nu mai e) si ar fi data afara din Ghencea. Sa zicem ca ar juca pe Cotroceni. Care ar fi pasul urmator? Palmaresul? Trecutul? Poate faptul ca am castigat CCE? Poate nici Lacatus n-a jucat la Steaua? Poate nici Ienei n-a antrenat-o?

 

Nu suntem o adunatura de Mos Teaca si nu preaslavim aici vitejiile Armatei Romane, pentru ca nu e locul. Daca vrei sa adopti o atitudine de "civil", ai tot dreptul. Nu zice nimeni ca a tine cu Steaua implica obligatoriu admiratia fata de Armata. Insa nici tu nu poti veni si spune ca Steaua e doar un nume. Pentru ca am putea ajunge in situatia "confratilor" timisoreni, sa avem o AFC Steaua, o CS Steaua, o FC Steaua 1999 si eventual o UFC Steaua 2007. Dilema va fi maxima, nu?

greco09.05.2007 04:00

Shabalala, hai sa-ti spun un secret: ambele embleme (da, inclusiv cea a FC Steaua) apartin Clubului Sportiv al ARMATEI Steaua. FC Steaua utilizeaza emblema care a apartinut sectiei de fotbal a Armatei Romane in perioada anilor '80, aceasta situatie fiind TOLERATA.

 

E marca inregistrata, i-auzi ! Si CSA Steaua ce e ? Papadie ? Sunt absolut sigur ca in cazul unui conflict de nume CSA ar avea castig de cauza (poate nu in defavoarea lui Gigi, dar ar avea dreptul sa foloseasca denumirea in paralel cel putin).

 

Daca tu te multumesti cu explicatia "sunt cele mai galonate echipe si am ales una din ele" nu pot sa-ti scot ochii, dar eu unul nu ma pot limita la asta. "Tin" cu Steaua pentru ca asa s-a intamplat cand am fost copil. Dar ma mandresc ca tin cu Steaua din cauza ca este clubul cu care ma identific si care reprezinta cu mandrie si onoare Armata Romana, cu exceptia notabila ca de cativa ani incoace o sectie (cea mai titrata) s-a rupt de restul clubului din punct de vedere juridic. Mai clar de atat nu stiu cum as putea-o spune.

mikutu09.05.2007 05:47
Shabalala, hai sa-ti spun un secret: ambele embleme (da, inclusiv cea a FC Steaua) apartin Clubului Sportiv al ARMATEI Steaua. FC Steaua utilizeaza emblema care a apartinut sectiei de fotbal a Armatei Romane in perioada anilor '80, aceasta situatie fiind TOLERATA.

 

E marca inregistrata, i-auzi ! Si CSA Steaua ce e ? Papadie ? Sunt absolut sigur ca in cazul unui conflict de nume CSA ar avea castig de cauza (poate nu in defavoarea lui Gigi, dar ar avea dreptul sa foloseasca denumirea in paralel cel putin).

 

Daca tu te multumesti cu explicatia "sunt cele mai galonate echipe si am ales una din ele" nu pot sa-ti scot ochii, dar eu unul nu ma pot limita la asta. "Tin" cu Steaua pentru ca asa s-a intamplat cand am fost copil. Dar ma mandresc ca tin cu Steaua din cauza ca este clubul cu care ma identific si care reprezinta cu mandrie si onoare Armata Romana, cu exceptia notabila ca de cativa ani incoace o sectie (cea mai titrata) s-a rupt de restul clubului din punct de vedere juridic. Mai clar de atat nu stiu cum as putea-o spune.

decat sa te chinui atata sa- l lamuresti de ce Steaua= Armata , si ce si cum si in care fel.... mai bine intreba-l cate revelioane a sarbatorit. si s-ar putea sa iti dai seama ca nu are rost sa educi noua generatie .. care poarta numai ce e cool... fancy. din sezonul urmator se va muta pe forumul lui Dinamo .. probabil. cine e stelist stie ce setiment te cuprinde cand gandesti 3 cuvinte: Ghencea Steaua Armata. ATAT!

PS: si daca tot s-a lansat intrebarea hai sa dau si eu cu batul in balta: as tine cu echipa armatei!!!

sariti acum!

greco09.05.2007 05:56

Nu face parte din noua generatie (nici in sensul propriu al expresiei, nici in sensul politic)... de fapt, imi e greu sa inteleg anumite lucruri pe care le sustine. I-as spune ca este exact genul de suporter al "fotbalului modern", dar cred ca o sa se burzuluiasca. :)

bodanelu09.05.2007 06:25

off-topic: @Ovidiu, greco si Shabalala voi nu aveti ma somn? :D

greco09.05.2007 06:31

Mai in gluma, mai in serios, cand se intampla ce se intampla la Steaua...

mikutu09.05.2007 06:33
Nu face parte din noua generatie (nici in sensul propriu al expresiei, nici in sensul politic)... de fapt, imi e greu sa inteleg anumite lucruri pe care le sustine. I-as spune ca este exact genul de suporter al "fotbalului modern", dar cred ca o sa se burzuluiasca. :)

pai daca e ''suporter modern '', sau suporter de '' fotbal modern' ii recomand Poli Timisoara, o echipa ultra moderna, care nu necesita multe discutii asupra apartenentei. noi astia mai demodatii tinem cu batranica de 60'' si '' de ani ,Steaua.

The Flyer09.05.2007 08:48
Mda...critici critici ...si iar critici. Veniti voi si bagati bani la club daca sunteti asa smecheri. Ce nu a facut bine Becali la Steaua?? Ca nea dus pana in semifinalele UEFA?? Ca nea calificat in CL dupa 10 ani?? Ca nea calificat de 3 ori la rand in primavara europeana??

Nici eu nu il ador pe Becali, dar nici chiar asa, sa il critic mereu. Pana la urma a contribuit si el la performantee Stelei.Si el si Oli!!

E si normal sa dea vina pe accidentari bai desteptule. Atata timp cat cel mai bun jucator al Stelei sa accidentat (Dica), plus altii pe langa el...( Thereau , Nesu , Ghionea...etc) e normal sa dea vina pe accidentari. Una e sa joci cu Dica si Ghionea, alta e sa joci cu Lovin sau Baciu.

Asa ca....

 

 

AI INCEPUT SA MA PLICTISESTI CU MESAJELE TALE PRO-CIOBAN!e adevarat ca exista libertate de expresie,da' abuzezi de ea!

ssinpadureacualune09.05.2007 08:50
Aici am inteles ceea ce a spus Bogdan. Oamenii tin in diverse moduri cu Steaua; pentru unii e suficient sa urmareasca meciurile la televizor, altii insa trebuie sa fie oricand, oriunde pe stadion, indiferent de circumstante. E extrem de rusinos sa nu te poti prezenta in Giulesti sau in Stefan cel Mare si ciobanul a vrut la modul cel mai serios si sa prelungeasca suspendarea noastra de pe teren propriu...

Dar sa vrei sa te duci la meci,si sa afli ca nu mai sunt bilete si sa-i vezi ca vand bilete dupaia cum mai e???Dar sa-l vezi pe Becali ca flutura fularu lu Dinamo si ca se roaga la biserica pentru ei si ca le da stadionul in Liga cum mai e???Sau ca te injura meci de meci,te face huligan...el....tocmai el cel mai mare dintre analfabeti,cum mai e????Sau ca repeta ca Steaua E EL si ca performantele clubului lui i se datoreaza si ca restul nu conteaza.Dece sa acceptam...voi vreti sa acceptam toate astea doar pentru niste bilete in deplasare???????Pai chiar nu sunt solutii???Faci sacrificii si pleci cu 2 zile inainte,kkt nu stiu...sunt o gramada solutii..si asta e...mergi 100 de insi in deplasare,dar ai o mandrie,poti sa ti capu sus,nu-ti mai e rusine de nimik si nu mai esti injosit.Iar acasa pur si simplu nu mai faci incidente o perioada.

Voi vreti sa spuneti ca nu are rost sa strigam impotriva ciobanului pentru ca 1.nu are rost ca nu se va schimba;2.pentru ca nu ne mai rezerva bilete in deplasare.

Si nu ma intelegeti gresit,vin meci de meci acasa si stau in nord si in deplasari in functie de bani si timp,dar nu sunt de acord motivele voastre.Cum sa accepti ceea ce se intampla pentru asta?????Sunt multe exemple pentru noi si altii mult mai slabi fac actiuni pe care ar tb sa le facem si noi.Totul este posibil daca exista vointa.

fedora09.05.2007 11:20

Motivele invocate de bogdan_p sunt mai degraba puerile si din punctul meu de vedere chiar dezarmante gandindu-ma la ce deduc eu ca se intampla cel mai probabil in galerie...

danielcristian09.05.2007 12:06
pentru CristianDaniel:despre ce revolutie vorbesti?O sa iesi u in fata si sa faci ceva sau o sa inciti aiurea pe vreun site si o sa te dai rebel?La ce te referi cu biletele date lui Borcea?S-a dovedit ca cele 5000 de bilete nu au existat,cainii venind cam 1700 in Ghencea,Bine,daca nu vii la meciuri,nu ai de unde sa stii.

Nu la alocarea biletelor ma refeream,ca avem nevoie din partea clubului,ci la renuntarea de a trimite acel fax care anunta ca suporterii Stelei nu fac deplasarea,atat,biletele urmand a fi achizitionate de noi.Peluza Nord a renuntat de ceva vreme la ajutorul material venit de la club,special pentru a se dezice de Becali si de a avea vreo legatura cu acesta.Maresal vorbeste din cunostinta de cauza,pentru meciukl din giulesti au fost facute zeci de mesaje anti Becali,iar in urma unui telefon toate au fost confiscate.Dupa meci stiti ce a urmat.Stiti bine ca am dreptate cand spun ca,in cazul unui protest impotriva lui bcl,cand va trimite ori la tribuna ori la peluza bodyguarzii,din 20000 de stelisti care vor striga,vor ramane maxim 50,voi va veti uita ins tanga sau in dreapta si nu ne veti mai ajuta.Daca tot sunteti asa viteji,asa motivati si ne acuzati atat pe cei din Peluza Nord,as vrea sa va vad cum va revoltati voi impotriva ciobanului,ce veti face?Ca sunteti 100 de viteji aici,care tipati,vrea sa vad ca faceti ceva si aveti taria sa ramaneti in picioare si nu sa nu vaa ascundeti in multime cand vor venii jegosii.E usor sa tipi pe net,ceva mai greu sa fii acolo si sa iti sustii punctul de vedere cu orice risc.CristaianDaniel,"gasca mea" a facut mai multe pentru Steaua decat ai putea face u vreodata si cu ceilalti razboinici de pe net si unii dintre ei au fost pe strazi in 89.Prin afirmatiile tale,nu faci decat se te umplii de penibil fata de cei care ne cunosc.

Nu mai am ce sa discut cu tine,daca ti se pare mai grav sa nu primiti bilete pentru deplasari,decat sa fie suspendat terenul propriu etapa de etapa din cauza voastra!Judeci cu doua masuri diferite.Cand e suspendat terenul din cauza voastra,nu mai sunteti acei ultrasi care nu pot trai fara sa vada toate meciurile?Unii dintre voi sunteti cumparati de Jiji,asa ca lasa-ma!Poate o sa aveti ceva de spus impotriva ciobanului cand ne retrogradeaza... Iar referitor la amenintarile tale cu bataia,ma faci sa rad! Daca tu esti ala din poza de la profilul tau, atunci chiar nu imi pari vreun smardoi,arati mai degraba a baby-sitter... steagcruce2

Shabalala09.05.2007 14:15

greco, nu-mi baga vorbe in gura. Eu nu am zis ca am ales una din cele doua mari echipe ale Romaniei. Alta a fost intrebarea ta. Ce i-as spune ca ne diferentiaza de Dinamo unui strain. Si ti-am raspuns. Eu am inceput sa tin cu Steaua in '96, cand am inceput sa ma uit alaturi de prieteni la meciurile Stelei in CL. Pana atunci ma uitam doar la meciurile nationalei, echipele de club nu ma interesau in mod deosebit. Si nu am devenit stelist pentru ca noi evoluam in CL si altii nu, ci pentru ca era echipa care reprezenta Romania intr-o competitie inter-tari. Era un fel de echipa nationala, daca vrei.

 

mikutule, nu te baga in seama. Te intereseaza pe tine Armata cat ma intereseaza pe mine productia de grau a Frantei. greco e singurul caruia ii pasa cu adevarat de acest aspect. Restul suntem cu totii stelisti numai si numai datorita echipei de fotbal. Ai tine cu echipa armatei? Sigur, nu am cum sa dovedesc ca nu e asa, dar minti ca un porc :). Steaua e Steaua. Nu s-ar schimba decat domiciliul, in rest totul ar ramane la fel. Cealalta echipa ar fi o Steaua AEK, si sunt convins ca procentul celor care o vor sustine in detrimentul celei vechi ar fi de sub 5%.

 

A, greco ziceai ca sunt suporterul fobalului modern. Poti sa zici linistit, ca nu ma burzuluiesc. Dar spune-mi si mie ce inseamna asta, ca e un termen strain pentru mine.

Shabalala09.05.2007 15:24
Hai ca am picat la mijloc. Daca s-ar intampla asa ceva, ar fi un cosmar. Deci, prefer sa nu ma gandesc.

 

Insa tu Shabalala cred ca subestimezi forta emotionala a unor notiuni poate abstracte. Tu vrei sa-mi zici ca ai tine cu Steaua daca n-ar mai fi a Armatei (cum deja nu mai e) si ar fi data afara din Ghencea. Sa zicem ca ar juca pe Cotroceni. Care ar fi pasul urmator? Palmaresul? Trecutul? Poate faptul ca am castigat CCE? Poate nici Lacatus n-a jucat la Steaua? Poate nici Ienei n-a antrenat-o?

 

Nu suntem o adunatura de Mos Teaca si nu preaslavim aici vitejiile Armatei Romane, pentru ca nu e locul. Daca vrei sa adopti o atitudine de "civil", ai tot dreptul. Nu zice nimeni ca a tine cu Steaua implica obligatoriu admiratia fata de Armata. Insa nici tu nu poti veni si spune ca Steaua e doar un nume. Pentru ca am putea ajunge in situatia "confratilor" timisoreni, sa avem o AFC Steaua, o CS Steaua, o FC Steaua 1999 si eventual o UFC Steaua 2007. Dilema va fi maxima, nu?

 

 

Ovidiu, de acord, asta ar fi un cosmar, si nu cred ca isi doreste cineva asa ceva. Dar o alta formatie nu ar putea fi Steaua. Performantele au fost obtinute de echipa de fotbal si ii vor apartine mereu. Mapn-ul isi poate trece numele in dreptul celor obtinute in vremea cand Steaua era a armatei, asa cum Gigi isi va putea trece numele langa cele obtinute in acesti ani. Chiar daca Steaua s-ar muta la Sf. Gheorghe, si-ar schimba numele in 'Metalul', ar retrograda in 'C' si apoi s-ar desfiinteaza, palmaresul, istoria, totul ar muri odata cu ea si ar ramane doar in inimile noastre. Cu siguranta ca s-ar gasi destui care sa sustina ca palmaresul ii apartine Mapn-ului si ca o echipa nou-infiintata de ei ar avea dreptul sa il preia, dar ar fi o minciuna la fel de mare ca cea de la Timisoara. Victoriile sunt obtinute de echipe pe terenurile de joc, nu de membrii fondatori, patroni sau stadioane.

 

Si pana la urma, chiar nu ma deranjeaza faptul ca suntem sau am fost echipa Mapn. Toata discutia a pornit de la faptul ca mi se par ridicole textele lui greco, cu glorie armatei romane si alte minuni. Ce rost are sa te mandresti cu ceva ce ti-ar fi fost indiferent daca nu ar fi existat echipa de fotbal? Mai ales ca e vorba de Armata, cea care a provocat un imens oftat de usurare la 1 ianuarie 2007. :wink:

mikutu09.05.2007 15:46
greco, nu-mi baga vorbe in gura. Eu nu am zis ca am ales una din cele doua mari echipe ale Romaniei. Alta a fost intrebarea ta. Ce i-as spune ca ne diferentiaza de Dinamo unui strain. Si ti-am raspuns. Eu am inceput sa tin cu Steaua in '96, cand am inceput sa ma uit alaturi de prieteni la meciurile Stelei in CL. Pana atunci ma uitam doar la meciurile nationalei, echipele de club nu ma interesau in mod deosebit. Si nu am devenit stelist pentru ca noi evoluam in CL si altii nu, ci pentru ca era echipa care reprezenta Romania intr-o competitie inter-tari. Era un fel de echipa nationala, daca vrei.

 

mikutule, nu te baga in seama. Te intereseaza pe tine Armata cat ma intereseaza pe mine productia de grau a Frantei. greco e singurul caruia ii pasa cu adevarat de acest aspect. Restul suntem cu totii stelisti numai si numai datorita echipei de fotbal. Ai tine cu echipa armatei? Sigur, nu am cum sa dovedesc ca nu e asa, dar minti ca un porc :). Steaua e Steaua. Nu s-ar schimba decat domiciliul, in rest totul ar ramane la fel. Cealalta echipa ar fi o Steaua AEK, si sunt convins ca procentul celor care o vor sustine in detrimentul celei vechi ar fi de sub 5%.

 

A, greco ziceai ca sunt suporterul fobalului modern. Poti sa zici linistit, ca nu ma burzuluiesc. Dar spune-mi si mie ce inseamna asta, ca e un termen strain pentru mine.

ce sa mai zic... esti adevarat rau shabala!!! altul ca tine nu mai este. dupa ce ca nu stii de capul tau : pe ce lume traiesti ,cu cine votezi si de ce, mai esti si marlan. prima la mana: '' mikutule.. nu te baga in seama''. ca si cum ai fi cel putin taica-miu si ma pui la colt ca nu sunt cuminte. daca mai gresesc , poate ma aleg si cu vreo bataita , ca de ...iar a doua la mana: nici ca car nici ca mar: '' mint ca un porc". !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ma cunosti de undeva neamule? esti chiar atat de redus mintal incat sa jignesti la intamplare? CU DEOSEBIT REGRET ITI SPUN: MI-AR FACE O DEOSEBITA PLACERE SA TE CALC IN PICIOARE!!!!!!!! CU BOCANCI DE Armata!!!!!! DUPA ASTA SIGUR O SA INTELEGI CE LEGATURA E INTRE Steaua SI Armata.

PS: pentru moderatorii si adminii acestui site: ma gandesc ca va bucura faptul ca ajungeti la 30000 de userii inregistrati. dar ganditi-va ca poate ar trebui triati putin cei care pot lua cuvantul pe aici . oricine isi poate face un cont, dar nu toti sunt aici din atasament fata de Steaua . mai sunt si javre , mai sunt si milogi , mai sunt si unii care n-au cu cine sta de vorba( din varii motive) si refuleaza pe aici batandu-so joc de unu si de altul , chiar si de voi adminii. asta , in opinia mea , scade calitatea site-ului ,,, si ar trebui sa va dea de gandit.

«1234»