FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

S-a terminat

«1234»
bad_joke08.05.2007 18:12
Aici am inteles ceea ce a spus Bogdan. Oamenii tin in diverse moduri cu Steaua; pentru unii e suficient sa urmareasca meciurile la televizor, altii insa trebuie sa fie oricand, oriunde pe stadion, indiferent de circumstante. E extrem de rusinos sa nu te poti prezenta in Giulesti sau in Stefan cel Mare si ciobanul a vrut la modul cel mai serios si sa prelungeasca suspendarea noastra de pe teren propriu... Doar ca acest compromis (pentru. ca pana la urma e un compromis) inseamna ca am acceptat definitiv ca ceea ce spune Gigi e lege, si ca noi nu contam. Situatia va fi mereu aceeasi, clubul nu il va vinde cel putin 10 ani de-acum incolo ! Lucrurile nu pot evolua decat spre mai rau.

 

Eu sincer dak s-ar porni o revolutie inpotriva ciobanului,as veni negresit sa-i aratam ca noi contam si nu suntem niste pierde vara sau niste HULIGANI.SA INCEAPA O DATA REVOLUTIA ANTIBECALI SI MAFIA DIN FOTBAL,MAFIA DE LA Steaua SA PLECE SA NE LASE IN PACE CLUBU,HAIDE-TI SA IESIM PE STRAZI SA-I SPUNEM SA PLECE!!!!

 

Becali PLEACA DIN Ghencea SAU TE VOM SUSPENDA NOI PANA LA URMA,CLUBUL ASTA NU E AL TAU,SUPORTERI SUNT PRIMORDIALI!!! FORZAAAA Steaua!!!FORZA Armata ULTRA!!!

bogdan_p08.05.2007 19:16

Frate,dar ne-am dezis intotdeauna de cioban.

Cum benefeciezi de reciprocitate daca clubul refuza biletele?Am simtit-o pe pielea noastra la Bistrita si Cluj.

Mai nou,ciobanu,bate palma cu cainii si canta cu ei,e incredibil.........:((

fedora08.05.2007 19:21

Cei care se bucura de virtualul loc 2 obtinut se bucura degeaba.

Doar Becali ar putea iesi cu bilant pozitiv din eventuala participare in CL.

Si asta doar dpdv financiar.

Pentru ca vom fi mai mult ca sigur umiliti (m-au speriat victoriile la scor din acest sezon de CL inclusiv intre echipe foarte puternice) si nu vom mai prinde nici locul de UEFA.

Cred ca locul 3 era cel mai bun, nici nu mai oboseau baietii asa rau incat sa abandoneze campionatul ca in sezonul asta...

LITISH08.05.2007 19:43

I-a spuneti acum cei care ii luati apararea lui Gigi,v-a placut cand scanda cu galeria lui Dinamo,salutul lor de idioti?cand s-a dus langa gard si aia strigau impotriva Stelei si el radea,v-a placut? daca nu o sa facem nimic la anul o sa se duca la rapid,la Timisoara si tot asa...cata umilinta sa m-ai suportam?

voi chiar nu va simtiti umiliti?

eu unul da si cred ca nu sunt singurul...

Maresal08.05.2007 20:13

Eu inclin sa cred ca ciobanul nu e strain nici de multele bilete ale cainilor in Ghencea, sau de mult prea putinele bilete la meciul de cupa, sau de amprentarea intregii galerii in Giulesti, dar poate sunt eu paranoia. Stiu insa sigur ca in Giulesti cateva grupuri din Peluza Nord au facut peste 50 de mesaje anti cioban si dupa ce am trecut de primul cordon de jandarmi la un mic telefon venit de la oficiala ne-au fost confiscate.Am reusit sa bagam doar 5. Au fost confiscate si cele alea altor grupuri, nici nu mai erau citite, confiscau tot. Cam asta poate face Jiji. Noi ce putem face? Am tras un semnal de alarma, se pare ca l-a inteles pana la urma, nici el nu a dorit sa mai duca un razboi cu suporterii

capone08.05.2007 20:15

Frumos articol, bravo. Personal consider ca pe 7mai ar fi trebuit sa se organizeze o festivitate de premiere pentru eroii din '86, pentru ca datorita lor Steaua e singura echipa din Romania care are CL in palmares si datorita lor e cea mai iubita echipa a tarii si tot datorita lor am intrat in istorie si binenteles ca tot datorita lor Steaua e cea mai galonata echipa a Romaniei. Daca Steaua era o echipa de pluton Gigi nu ar mai investit aici pentru ca nu mai castiga atat imagine. Gigi ar trebui sa le pupe talpile lui Lacatus, Balint, Iordanescu, Piturca si tuturor celor prezenti pe teren in data de 7 mai '86. Gigi EU NU TE VOTEZ. steaua_ro

dutzu_yo08.05.2007 20:17

insasi ideea unui protest impotriva ciobanului este sortita esecului.ce efect ar putea avea acesta impotriva megalomanului ?

nimeni nu ne-ar sustine ideea.media,in toate formele ei-presa scrisa,radioul,ca sa nu mai spun de televiziune-,il pupa in fund si il ridica in slavi pentru ca acesta le aduce ceea ce nu le va putea aduce niciodata o "mana de nebuni",si anume BANI,fie ei proveniti direct de la cioban fie indirect,pe filiera Gigi-audienta-reclame-bani.

spunea cineva ca fotbalul nu poate supravietui fara suporteri,ei! indraznesc sa te contrazic,fotbalul poate supravietui fara suporteri,vorbesc binenteles despre FOTBALUL "MODERN".acesta nu are nevoie de suporteri,ci are nevoie numai de spectatori.incercati sa nu faceti greseala ziaristilor care nici acum nu pot face diferenta dintre fenomenele ultras si hooligan.

 

spectatorii-vin la stadion sa vada meciul,indiferent de echipa de pe teren

suporterii-vin la stadion sa vada meciul in care evolueaza echipa favorita si sa o incurajeze

ultrasii-vin la stadion sa isi incurajeze echipa

 

fotbalul de care ne-am indragostit noi nu poate supravietui fara suporteri si/sau ultrasi,fotbalul care ne-a facut sa nu dormim noaptea din cauza emotiilor pe care le aveam fata de meciul ce urma a doua zi nu poate,dar acel fotbal care aduce bani sau dupa caz,voturi la urne,poate supravietui,pentru ca suporterii adevarati nu pot fi manevrati la fel de usor,ei vad meciul nu numai cu ochii,ci si cu inima si cu mintea,pentru ca ei stiu ce este cu adevarat fotbalul.

 

 

spunea Bogdan : " Va rog mult,spuneti-mi si mie,ce credeti fiecare ca e de facut si ce rezultate credeti voi ca ar produce,care sa schimbe in bine situatia actuala. "

 

sper ca intrebarea era serioasa asa ca da-mi voie sa inaintez o propunere :

-lasa toata lumea orgoliile deoparte

-sudu vine langa nord(e clar ca daca nici acum nu suntem in stare sa strangem randurile....cand ?)

-ne asezam pe mijloc(stiu ca a mai fost discutata ideea dar nu a fost aplicata)

-pe toti suporterii care vor sa incurajeze echipa ii chemam langa noi,la stanga si la dreapta

-cobori in fata,iei microfonu si cantam cum nu s-a mai cantat de la valencia incoace

-si schimbam ideea de a educa publicul prin forta bruta si incercam varianta educarii prin puterea exemplului.

-castigam atat in numar cat si la capitolul calitate

-castigam putere

-sunt atatia suporteri,chiar grupuri intregi de suporteri,care nu se implica prea puternic in sustinerea si incurajarea echipei deoarece am facut ceea ce face si presa cu noi cand ne pune pe toti in aceeasi oala,"daca nu ii cunoastem e clar ca sunt samantari",si nu le-au fost acordate prea multe sanse,de asta au crescut atat de mult in numar rapidistii,au stiut sa se adune de pe strazi(da sunt copii acum dar vor creste si va avea cine sa umple peluza.....),oricum stiu ca e mai bine decat la Dinamo unde daca nu ai enspe ani langa ei nu ai voie sa deschizi gura,dar se poate face ceva frumos,se pot realiza mult mai multe.

-gandeste-te ca numai din zona titan-potcoava-diham-minis s-ar mai strange,zic eu,cel putin 100 de oameni,si cate zone dinastea sunt.....pline cu pustani care au crescut cu Steaua in suflet

-nu te-ai saturat doar sa te gandesti cate lucruri frumoase s-ar putea realiza in peluza aia ?

-nu pot sa cred ca realizarea coregrafica de la meciul cu Dinamo Kiev a fost apogeul nostru......cred ca nici tu

-lucram la partea financiara,unde chiar suntem in pom,facem un sistem simplu de contributie individuala,10 000 de persoana,stransi de cineva serios si pastrati pentru coregrafii.

-vorbim cu Oli,care volens nolens e inca la echipa,si stabilim cu el niste intalniri,odata pe luna macar,noi ne spunem of-ul,el sau ei ne reproseaza ce au de reprosat si asta e.

-gasim un jurnalist sportiv,daca nu stelist,macar impartial,cu capul pe umeri,si ii oferim punctul nostru de vedere,ne spalam imaginea publica si poate le dam si peste bot hienelor astea care o sa scrie un articol adevarat cand o sa isi ia ciobanul masterul la MIT.

 

este o idee ce nu va rezolva imediat problema,dar uite ca se poate face treaba si fara sa ii dam ciobanui SI MAI MULTA atentie decat primeste acum.singura sansa este ignorarea lui si dezicerea de toate spusele si faptele sale.

 

de cand am inceput sa scriu imi suna in cap un proverb......"PENITA SI CIOMAGUL NU SE POT DUELA NICIODATA"

ganditi-va la asta cand va veti lua in considerare orice atac impotriva ciobanului.

 

 

 

in speranta ca m-am facut cat de cat inteles.....NUMAI BINE

onlySteaua08.05.2007 20:25
Frate,dar ne-am dezis intotdeauna de cioban.

Cum benefeciezi de reciprocitate daca clubul refuza biletele?Am simtit-o pe pielea noastra la Bistrita si Cluj.

Mai nou,ciobanu,bate palma cu cainii si canta cu ei,e incredibil.........:((

 

ok, si e mai bine sa va(ne) complaceti(em) in situatia asta?

orice s-ar spune, deja s-a ajuns prea departe. banii din cl i-au intunecat complet mintile ciobanului. fi sigur ca santajul asta ieftin o sa-l practice ori de cate ori va vrea el, marele rahat.

 

pari sincer si ai si un cuvant important de spus printre suporteri.

care-i pana la urma rolul unui lider?

Astristul08.05.2007 20:26

Voi v-ati uitat la TV? L-ati vazut pe cioban cum s-a injosit? Cum a zis ca nu mai va mai vorbi de rau de dinamu, cum a zis ca va investi 2 milioane de $ in dinamu, cum ca se va ruga pentru dinamu sa intre in CL. INCREDIBIL. Mai bine s-ar fi gandit sa investeasca in propriul club...FC Steaua, sa il asculte pe MM ca el facea lucrurile cum trebuie, si avea de gand sa retransforme Steaua intr-un club de TALIE MONDIALA, care se lupta de la egal cu marile echipe din Europa. Ce carpa de om, mai mult ne mai si umileste cumparand meciuri, ca deh, tactica lu Zer0li e praf, si de aia nu joaca echipa nimic. La Urziceni stiti ce m-a impresionat? GALERIA Stelei si ATAT! steagcruce2

La final, as vrea sa va reamintesc celor care s-au uitat azi la TV si au vazut cum se ducea ciobanul sa salute suporterii javrelor, aia injurau pe Steaua, pe el, la un moment dat i-a fost aruncat un fular cu dinamu, iar el l-a pus pe gat..... Ce senzatie ati avut in momentul ala? AFARA ciobaneee, Steaua e a noastra! fularsteaua2

stelist_4_ever9008.05.2007 20:26
insasi ideea unui protest impotriva ciobanului este sortita esecului.ce efect ar putea avea acesta impotriva megalomanului ?

nimeni nu ne-ar sustine ideea.media,in toate formele ei-presa scrisa,radioul,ca sa nu mai spun de televiziune-,il pupa in fund si il ridica in slavi pentru ca acesta le aduce ceea ce nu le va putea aduce niciodata o "mana de nebuni",si anume BANI,fie ei proveniti direct de la cioban fie indirect,pe filiera Gigi-audienta-reclame-bani.

spunea cineva ca fotbalul nu poate supravietui fara suporteri,ei! indraznesc sa te contrazic,fotbalul poate supravietui fara suporteri,vorbesc binenteles despre FOTBALUL "MODERN".acesta nu are nevoie de suporteri,ci are nevoie numai de spectatori.incercati sa nu faceti greseala ziaristilor care nici acum nu pot face diferenta dintre fenomenele ultras si hooligan.

 

spectatorii-vin la stadion sa vada meciul,indiferent de echipa de pe teren

suporterii-vin la stadion sa vada meciul in care evolueaza echipa favorita si sa o incurajeze

ultrasii-vin la stadion sa isi incurajeze echipa

 

fotbalul de care ne-am indragostit noi nu poate supravietui fara suporteri si/sau ultrasi,fotbalul care ne-a facut sa nu dormim noaptea din cauza emotiilor pe care le aveam fata de meciul ce urma a doua zi nu poate,dar acel fotbal care aduce bani sau dupa caz,voturi la urne,poate supravietui,pentru ca suporterii adevarati nu pot fi manevrati la fel de usor,ei vad meciul nu numai cu ochii,ci si cu inima si cu mintea,pentru ca ei stiu ce este cu adevarat fotbalul.

spunea Bogdan : " Va rog mult,spuneti-mi si mie,ce credeti fiecare ca e de facut si ce rezultate credeti voi ca ar produce,care sa schimbe in bine situatia actuala. "

 

sper ca intrebarea era serioasa asa ca da-mi voie sa inaintez o propunere :

-lasa toata lumea orgoliile deoparte

-sudu vine langa nord(e clar ca daca nici acum nu suntem in stare sa strangem randurile....cand ?)

-ne asezam pe mijloc(stiu ca a mai fost discutata ideea dar nu a fost aplicata)

-pe toti suporterii care vor sa incurajeze echipa ii chemam langa noi,la stanga si la dreapta

-cobori in fata,iei microfonu si cantam cum nu s-a mai cantat de la valencia incoace

-si schimbam ideea de a educa publicul prin forta bruta si incercam varianta educarii prin puterea exemplului.

-castigam atat in numar cat si la capitolul calitate

-castigam putere

-sunt atatia suporteri,chiar grupuri intregi de suporteri,care nu se implica prea puternic in sustinerea si incurajarea echipei deoarece am facut ceea ce face si presa cu noi cand ne pune pe toti in aceeasi oala,"daca nu ii cunoastem e clar ca sunt samantari",si nu le-au fost acordate prea multe sanse,de asta au crescut atat de mult in numar rapidistii,au stiut sa se adune de pe strazi(da sunt copii acum dar vor creste si va avea cine sa umple peluza.....),oricum stiu ca e mai bine decat la Dinamo unde daca nu ai enspe ani langa ei nu ai voie sa deschizi gura,dar se poate face ceva frumos,se pot realiza mult mai multe.

-gandeste-te ca numai din zona titan-potcoava-diham-minis s-ar mai strange,zic eu,cel putin 100 de oameni,si cate zone dinastea sunt.....pline cu pustani care au crescut cu Steaua in suflet

-nu te-ai saturat doar sa te gandesti cate lucruri frumoase s-ar putea realiza in peluza aia ?

-nu pot sa cred ca realizarea coregrafica de la meciul cu Dinamo Kiev a fost apogeul nostru......cred ca nici tu

-lucram la partea financiara,unde chiar suntem in pom,facem un sistem simplu de contributie individuala,10 000 de persoana,stransi de cineva serios si pastrati pentru coregrafii.

-vorbim cu Oli,care volens nolens e inca la echipa,si stabilim cu el niste intalniri,odata pe luna macar,noi ne spunem of-ul,el sau ei ne reproseaza ce au de reprosat si asta e.

-gasim un jurnalist sportiv,daca nu stelist,macar impartial,cu capul pe umeri,si ii oferim punctul nostru de vedere,ne spalam imaginea publica si poate le dam si peste bot hienelor astea care o sa scrie un articol adevarat cand o sa isi ia ciobanul masterul la MIT.

 

este o idee ce nu va rezolva imediat problema,dar uite ca se poate face treaba si fara sa ii dam ciobanui SI MAI MULTA atentie decat primeste acum.singura sansa este ignorarea lui si dezicerea de toate spusele si faptele sale.

 

de cand am inceput sa scriu imi suna in cap un proverb......"PENITA SI CIOMAGUL NU SE POT DUELA NICIODATA"

ganditi-va la asta cand va veti lua in considerare orice atac impotriva ciobanului.

in speranta ca m-am facut cat de cat inteles.....NUMAI BINE

Greu de facut ce zici u aici daca nu imposibil. Nu credeti ca ii dam cam multa atentie ciobanului?? Lasati-l ca oricum nu intelege nimik, noi trebuie sa incurajam Steaua in orice situatie sar afla si cu orice patron. Credeti ca fanilor lui Manchester le-a convenit cand au cumparat=o americanii dar pana la urma au vazut ca nu au ce sa faca si s-au linistit lucrurile.

Singurul lucru la care putem spera e ca urmasi ciobanului nu vor semana cu ,,princepele din pipera'' ca tot se lauda ca Steaua va fi lasata prin testament urmasilor sai.

greco08.05.2007 20:26
greco, nu vorbeam de Gigi. injura-l cat vrei, mie nu-mi pasa. vorbeam de atitudinea ta fata de echipa. spui ca nu te reprezinta si visezi la Armata si alte bazaconii. ma rog, treaba ta, dar atunci ce mai cauti pe site-ul asta? intelege. faci parte dintr-un grup extrem de restrans; e chiar foarte posibil sa fie format dintr-o singura persoana. nimanui nu ii pasa de Armata. noi tinem cu Steaua. punct.

 

Eu nu am sa ma cert cu tine in legatura cu cine are dreptate dintre noi. Te rog doar sa-mi spui daca contesti vreunul din urmatoarele fapte:

 

- clubul Steaua a fost infiintat de Ministrul de Razboi al Romaniei

- prima denumire a fost "AS Armata" Bucuresti, urmatoarele au fost "Asociatia Sportiva Centrala a Armatei", "Casa Centrala a Armatei", "Clubul Sportiv Central al Armatei" si de-abia din 1961 "Steaua"

- clubul nostru a fost zeci de ani Unitate Militara

- o importanta sursa de finantare a clubului nostru a fost reprezentata de cotizatiile soldatilor

- stadionul Steaua din blvd. Ghencea a fost construit de soldatii care au carat pamant cu ranita

- in afara de sectia de fotbal (cea mai importanta ce-i drept) si de cea de wu-shu pe care eu nu o recunosc, toate sectiile sunt grupate sub denumirea de "Clubul Sportiv al Armatei" Steaua

- sectiile CSA Steaua participa la Campionatele Mondiale Militare

- majoritatea gloriilor clubului Steaua au grade militare

 

Explica-mi in care dintre puncte nu am dreptate, te rog, si atunci vom putea incepe o discutie. Nu e vorba de ceva ce vreau eu sau ceva ce vrei tu... daca nu cumva negam sau vrem sa uitam istoria clubului Steaua, aceasta se leaga la fiecare pas de Armata ! Doar unul ca Gigi ar putea sustine altceva...

 

De aici pot incepe multe discutii: are sau nu are rost sa promovam legatura noastra cu Armata ? Eu spun ca are, pentru ca inclusiv din punct de vedere al imaginii si al marketingului asocierile inspirate fac foarte mult bine oricarui club. Uita-te la "tunarii" de la Arsenal, uita-te la "ciocanarii" de la West Ham, uita-te inclusiv la "tractoristii" lui Ipswich sau chiar si la "ceferistii" de la Rapid. Nu trebuie sa inventam ceva care sa fie unic si reprezentativ pentru clubul nostru, insa avem la dispozitie o istorie care ne diferentiaza si prin altceva decat prin performante de celelalte cluburi din Romania. Eu o apreciez, tu poti sa faci acelasi lucru sau nu.

 

Tocmai de aceea am un deosebit respect pentru grupurile ca "Armata 47 Vest", care insista in acest sens si bineinteles pentru cei care au fost candva "Armata Ultra". Primul grup organizat de stelisti a adus aminte prin nume de un lucru esential legat de istoria clubului nostru. Sper de asemenea ca Bogdan (poate mai citeste si reply-ul asta) sa promoveze in continuare cantecul acela cu ooo-uri care se termina cu "Armata". Macar in acest mod, aducandu-ne mereu aminte de ASA 1947 putem sa aratam ca nu ne-am pierdut reperul valorilor fara ca Gigi sa ne scoata din stadion.

 

PS: chiar a fost Becali la gard la aia ?

PPS: Acum mi-am adus aminte. Pentru Shabalala si toti ceilalti, un subiect de discutie mai larg. CINE are dreptul sa infiinteze noi sectii ale Stelei ? Gigi a cumparat doar fotbalul, CINE ii permite lui sa-si faca alte sectii din senin, ca in exemplul pe care l-am amintit cu wu-shu ? Mie mi se pare normal ca acest drept sa apartina exclusiv CSA Steaua, adica ARMATEI ROMANE ! Gresesc ?

Astristul08.05.2007 20:32
Greu de facut ce zici u aici daca nu imposibil. Nu credeti ca ii dam cam multa atentie ciobanului?? Lasati-l ca oricum nu intelege nimik, noi trebuie sa incurajam Steaua in orice situatie sar afla si cu orice patron. Credeti ca fanilor lui Manchester le-a convenit cand au cumparat=o americanii dar pana la urma au vazut ca nu au ce sa faca si s-au linistit lucrurile.

Singurul lucru la care putem spera e ca urmasi ciobanului nu vor semana cu ,,princepele din pipera'' ca tot se lauda ca Steaua va fi lasata prin testament urmasilor sai.

 

Aaaa, fanii lui Manchester si-au facut echipa si e inscrisa in Liga a 9-a din Anglia, adica nu s-au impacat cu ideea cumpararii clubului lor iubit de catre Glazer!

balky9908.05.2007 21:17
, noi trebuie sa incurajam Steaua in orice situatie sar afla si cu orice patron.

 

Care Steaua ?? cea de acum , nu merci .Prefer sa incurajez o stea care iese pe locul doi an de an dar o face pe propriile merite , decat sa ma bucur ca un copil tembel le un loc in Champions League furat sau obtinut din mila unora sau din noroc.Nu pot sa-mi inchipui ce e in capul ala sec al lui Becali de se coboara asa de jos.Nu as pune steagul ala la gat nici daca as sti ca maine Steaua e in b.

Prefer sa vad Steaua suferind dar scapata de Becali decat sa aud ca : " eu sunt seful , eu sunt Steaua .cand Steaua merge bine e datorita mie . nu am nevoie de fani "...mars mah !!!!

Cred in continuare ca sunt unii sefi de galerie care-si trag niste bani de la Becali tocmai ca sa taca din gura. Altii fac scandal pentru un meci pierdut si noi stam degeaba atunci cand avem un campionat ratat si ne milogim de unii si de altii .

"Becali o sa doneze 2 milioane clubului Dinamo " , nu era mai bine daca baga acei bani intr-un jucator si poate acel jucator schimba soarta unui meci ( macar ) daca nu a intregului sezon ?

Quetzalcoatl08.05.2007 21:18

Deci dupa declaratiile unuia dintre liderii de galerie, vom accepta in continuare umilinta noastra, a clubului nostru drag, doar pentru ca ciobanul ne are la mana prin alocarea, de fapt nealocarea biletelor pentru deplasarii a suporterilor........? DA, stiu ca e dureros si vom avea de suferit si de tras unele consecinte nefaste pentru noi,dar asa nu se mai poate. NU este deloc normala o astfel de mentalitate.......daca ar fi asa, nici in '89 n-ar mai fi cazut ceausescu de la putere pentru ca deh, ne impuscau aia, dar slava Domnului ca n-au gandit asa cei care au luat parte la Revolutie [sau ce-o fi fost]. Ni se pune pumnul in gura si noi nu schitam nici cel mai mic gest de a ne apara.

 

Stiu ca nu vom rezolva mare lucru prin scandarea si organizarea vreunui miting impotriva sa,da' macar sa vad ca luam atitudine, sa vada ciobanul ca nu poate sa faca tot ce-i trece prin abisul ala din cutia craniana fara o anumita contra-reactie, sa simta ca Steaua nu este ograda ........

Sunt dezamagit de atitudinea asta :(( ...sper ca la meciul cu Ceahlaul mare parte din suporteri de pe stadion sa nu gandeasca la fel.

 

Da, mergem pe Ghencea sa sustinem pe Steaua,da' la cioban...numa'de "bine".

Shabalala08.05.2007 21:25

greco, ai dreptate. Steaua a fost echipa armatei. dar acum nu mai e. si chiar daca ar fi, tot nu ar conta. nimanui nu-i pasa de treaba asta. fiecare are propriile lui motive pentru care tine cu Steaua, dar sunt extrem de putini cei care o sustin pentru ca este echipa m.a.p.n. mie unuia mi se rupe. din partea mea putea sa fie echipa ministerului agriculturii, nu ar avea nici o importanta pentru mine. eu sustin o echipa de fotbal, nu altceva. daca ar fi asa, ar trebui tocmai sa nu tin cu Steaua, pentru ca tot ceea ce tine de Armata imi creeaza repulsie. iar daca asta e motivul pentru care tu esti stelist, bravo tie, dar din pacate pentru tine Steaua de azi nu mai are nicio legatura cu ministerul apararii. dar nu stiu cat esti de stelist avand in vedere ca spui ca in cazul in care Armata va hotara sa infiinteze o noua sectie de fotbal tu vei renunta la Steaua si vei deveni suporterul lor.

Astristul08.05.2007 22:01

Mie unul imi pasa daca Steaua e echipa Armatei. Si ar trebui sa ne mandrim cu asta. Nicidecum cu un cioban care pune fulare cu javre la gat si mai da si mana cu ei.

greco08.05.2007 22:02
greco, ai dreptate. Steaua a fost echipa armatei. dar acum nu mai e. si chiar daca ar fi, tot nu ar conta. nimanui nu-i pasa de treaba asta. fiecare are propriile lui motive pentru care tine cu Steaua, dar sunt extrem de putini cei care o sustin pentru ca este echipa m.a.p.n. mie unuia mi se rupe. din partea mea putea sa fie echipa ministerului agriculturii, nu ar avea nici o importanta pentru mine. eu sustin o echipa de fotbal, nu altceva. daca ar fi asa, ar trebui tocmai sa nu tin cu Steaua, pentru ca tot ceea ce tine de Armata imi creeaza repulsie. iar daca asta e motivul pentru care tu esti stelist, bravo tie, dar din pacate pentru tine Steaua de azi nu mai are nicio legatura cu ministerul apararii. dar nu stiu cat esti de stelist avand in vedere ca spui ca in cazul in care Armata va hotara sa infiinteze o noua sectie de fotbal tu vei renunta la Steaua si vei deveni suporterul lor.

 

Ce inseamna "Steaua" ? Ce intelegi tu concret prin Steaua ? Eu inteleg clubul care a fost infiintat in 1947, din care o sectie sportiva a fost privatizata mult mai tarziu. Clubul a fost mereu al Armatei, o sectie s-a rupt. Aproape tot palmaresul a fost obtinut de Armata, stadionul e al Armatei. Ai lui Becali sunt jucatorii, autocarul, stalpii de la nocturna...

 

Mie mi se pare ca tu pui problema un pic ciudat... doar pentru ca Armata iti provoaca repulsie si recunosti asta, incerci sa-i convingi pe toti ca Steaua n-are treaba cu Armata. Nu e asa, sunt lucruri care nu se pot sterge cu buretele ! Pe alt forum ai o poza cu un jucator din echipa de la Sevilla... echipa de la Sevilla va aniversa 7 mai-ul la Cercul Militar National. Da-le un telefon si explica-le cat de prosti sunt !

Shabalala08.05.2007 23:11
Ce inseamna "Steaua" ? Ce intelegi tu concret prin Steaua ? Eu inteleg clubul care a fost infiintat in 1947, din care o sectie sportiva a fost privatizata mult mai tarziu. Clubul a fost mereu al Armatei, o sectie s-a rupt. Aproape tot palmaresul a fost obtinut de Armata, stadionul e al Armatei. Ai lui Becali sunt jucatorii, autocarul, stalpii de la nocturna...

 

Mie mi se pare ca tu pui problema un pic ciudat... doar pentru ca Armata iti provoaca repulsie si recunosti asta, incerci sa-i convingi pe toti ca Steaua n-are treaba cu Armata. Nu e asa, sunt lucruri care nu se pot sterge cu buretele ! Pe alt forum ai o poza cu un jucator din echipa de la Sevilla... echipa de la Sevilla va aniversa 7 mai-ul la Cercul Militar National. Da-le un telefon si explica-le cat de prosti sunt !

 

 

pentru mine Steaua e o echipa de fotbal. faptul ca a fost clubul armatei imi este absolut indiferent. as fi tinut cu ei si daca ar fi fost echipa politiei, transporturilor sau a comunitatii pakistanezilor din Romania. nu am afirmat ca Steaua nu are nici o treaba cu Armata, am spus doar ca nimanui nu ii pasa de asta. 99,999% din suporteri ar tine cu ea si daca nu ar fi avut vreodata vreo legatura cu mapn-ul. iar daca asta e motivul pentru care tu o sustii, inseamna ca obiectul adoratiei tale se afla in alta parte. echipa nu mai e a armatei.

SSK08.05.2007 23:44

Shabalala, ti-as recomanda sa nu arunci procente scoase din burta. Armata reprezinta o parte de 50 de ani din istoria de 60 a Stelei. Ce sentimente ai tu fata de institutia Armatei si care sunt resorturile care te indeamna sa tii cu Steaua - acestea sunt chestiuni care te caracterizeaza strict pe tine. E posibil ca multi stelisti (si ma refer la stelistii care tin cu Steaua dinainte de "era Becali") sa aiba pareri diferite.

w3bmaster08.05.2007 23:54

Eu cred ca acest articol e prea "filozofic" pentru multi in traducere nu prea o sa inteleaga lumea

 

Orixum eu separ politica de sport si nu is adeptu acelei campanii cu ("Nu te votez") dar cu protest impotriva legaturi cu suporteri a atitudini fata de suporteri sunt 1000% de acord

Shabalala08.05.2007 23:54
Shabalala, ti-as recomanda sa nu arunci procente scoase din burta. Armata reprezinta o parte de 50 de ani din istoria de 60 a Stelei. Ce sentimente ai tu fata de institutia Armatei si care sunt resorturile care te indeamna sa tii cu Steaua - acestea sunt chestiuni care te caracterizeaza strict pe tine. E posibil ca multi stelisti (si ma refer la stelistii care tin cu Steaua dinainte de "era Becali") sa aiba pareri diferite.

 

Ovidiu, scurt pe doi. tu tii cu Steaua pentru ca e/a fost echipa armatei?

bogdan_p09.05.2007 00:31

pentru CristianDaniel:despre ce revolutie vorbesti?O sa iesi u in fata si sa faci ceva sau o sa inciti aiurea pe vreun site si o sa te dai rebel?La ce te referi cu biletele date lui Borcea?S-a dovedit ca cele 5000 de bilete nu au existat,cainii venind cam 1700 in Ghencea,Bine,daca nu vii la meciuri,nu ai de unde sa stii.

Nu la alocarea biletelor ma refeream,ca avem nevoie din partea clubului,ci la renuntarea de a trimite acel fax care anunta ca suporterii Stelei nu fac deplasarea,atat,biletele urmand a fi achizitionate de noi.Peluza Nord a renuntat de ceva vreme la ajutorul material venit de la club,special pentru a se dezice de Becali si de a avea vreo legatura cu acesta.Maresal vorbeste din cunostinta de cauza,pentru meciukl din giulesti au fost facute zeci de mesaje anti Becali,iar in urma unui telefon toate au fost confiscate.Dupa meci stiti ce a urmat.Stiti bine ca am dreptate cand spun ca,in cazul unui protest impotriva lui bcl,cand va trimite ori la tribuna ori la peluza bodyguarzii,din 20000 de stelisti care vor striga,vor ramane maxim 50,voi va veti uita ins tanga sau in dreapta si nu ne veti mai ajuta.Daca tot sunteti asa viteji,asa motivati si ne acuzati atat pe cei din Peluza Nord,as vrea sa va vad cum va revoltati voi impotriva ciobanului,ce veti face?Ca sunteti 100 de viteji aici,care tipati,vrea sa vad ca faceti ceva si aveti taria sa ramaneti in picioare si nu sa nu vaa ascundeti in multime cand vor venii jegosii.E usor sa tipi pe net,ceva mai greu sa fii acolo si sa iti sustii punctul de vedere cu orice risc.CristaianDaniel,"gasca mea" a facut mai multe pentru Steaua decat ai putea face u vreodata si cu ceilalti razboinici de pe net si unii dintre ei au fost pe strazi in 89.Prin afirmatiile tale,nu faci decat se te umplii de penibil fata de cei care ne cunosc.

SSK09.05.2007 00:48
Ovidiu, scurt pe doi. tu tii cu Steaua pentru ca e/a fost echipa armatei?

 

Nu tin cu Steaua pentru ca a fost echipa armatei. Sunt insa mandru ca Steaua a fost echipei armatei.

greco09.05.2007 01:10

Poate ca nici mandru nu e, dar mie tot o greseala mi se pare ca "Steaua" sa ne duca cu gandul exclusiv la echipa de fotbal. Steaua s-a infiintat ca un club. Ca acum se constituie din punct de vedere juridic in doua cluburi nu-i impiedica pe 99.999% - ca sa-l parafrazez pe Shabalala - din suporterii stelisti sa o vada ca o singura entitate. Steaua este inca, partial, a Armatei si foarte bine ca e asa.

Shabalala09.05.2007 01:34
Nu tin cu Steaua pentru ca a fost echipa armatei. Sunt insa mandru ca Steaua a fost echipei armatei.

 

Nu te intreb de ce, ca n-am chef sa mai citesc aberatii despre maretia armatei romane, dar spune-mi, si tu ai renunta la Steaua daca mapn-ul ar hotara sa infiinteze o noua sectie de fotbal?

 

greco, marea majoritate a suporterilor suntem exclusiv microbisti. Sectiile de handbal, hochei, volei, rugby etc ne lasa reci. Nu cred ca clubul e vazut ca o entitate. Mai degraba ca o familie. Zicem si noi 'bravo' la succesele obtinute de ei, dar e asa cum ii zici bravo unui verisor de-a doua cand iti zice ca a luat 10 la teza. Bravo lui, ca suntem rude, da' nu e ca si cum nu ai putea dormi la noapte daca ar ramane corigent. Iar faptul ca Steaua apartine sau a apartinut de Armata e absolut irelevant. Poti sa te mandresti cu asta, asa cum te poti mandri cu faptul ca rosul si albastrul sunt culori prime, deci mai importante decat albul si visiniul. Dar nu are legatura cu fotbalul.

«1234»