Mult mai târziu decât ar fi fost cazul, la 59 de ani de la inființarea clubului, s-a luat inițiativa înființãrii unei Asociații a Suporterilor, care sã reprezinte într-o masurã cât mai mare poziția oficialã a steliștilor de pretutindeni, sã promoveze și sã apere imaginea Clubului Steaua și a susținãtorilor sãi.
Obiectivele noastre primordiale sunt:
- afirmarea și rãspandirea adevãratelor valori Steliste: sportivitate, cinste, onoare, corectitudine, demnitate, profesionalism, competitivitate si dorinta de performanta.
- promovarea istoriei unicului club-simbol "Steaua București" (fost Asociația Sportivã Armata, Clubul Sportiv Central al Armatei, Casa Centrala a Armatei) înființat în data de 7 Iunie 1947 de cãtre Ministrul de Razboi al Armatei Regale Romane, gen. Mihail Lascar;
- realizarea unei legãturi între suporteri, conducerea clubului, foștii mari antrenori / sportivi / conducãtori (cãrora le va fi oferit titlul de "membru onorific al AISS");
- realizarea de campanii de sprijinire a fostelor glorii ale Stelei și (în mãsura posibilitãților), de implicare în diverse acțiuni caritabile;
- sprijinirea financiarã și logisticã a inițiativelor altor Asociații care au scopuri similare cu cele ale Asociației noastre;
- intreținerea și dezvoltarea site-ului suporterilor: WWW.FCSTEAUA.RO.
Asociatia Independenta a Suporterilor Stelisti este și va rãmâne non-profit. Sursele de finanțare vor fi urmãtoarele:
- cotizațiile lunare ale membrilor;
- reclamã platitã pe FCSTEAUA.RO;
- sponsorizãri primite din partea firmelor interesate;
- donații din partea suporterilor steliști;
- comercializarea produselor și materialelor legate de Steaua și de istoria Stelei, cu însemnele AISS.
Intrebari si raspunsuri:
- Cine e in spatele acestei asociatii?
- Membrii fondatori ai acestei Asociatii sunt simpli suporteri ai Stelei. Ne-am unit sub umbrela acestui site, iar asociatia a fost, firesc, pasul urmator.
- De ce ati infiintat aceasta Asociatie?
- Pentru ca am considerat inadmisibil ca un club de talia Stelei sa nu aiba o organizare la nivel de suporteri in anul 2007.
- Cand a fost infiintata Asociatia?
- In Decembrie 2006 a fost data hotarirea judecatoreasca irevocabila de infiintare a Asociatiei.
- Care vor fi relatiile Asociatiei cu grupurile de suporteri de tip Ultra? Veti sprijini o anumita peluza?
- Indiferent de 'tipul' de suporter, orice iubitor al Stelei se poate inscrie in Asociatie. Orice actiune benefica a suporterilor Stelei, Peluza Nord, Sud, Tribune etc, va fi sprijinita de AISS.
- Cum ma pot inscrie in Asociatie?
- Detaliile privind primirea de membri vor fi facute publice la momentul potrivit, in foarte scurt timp.
- Daca sunt membru in Asociatie, ce avantaje am?
- In proiectele Asociatiei intra facilitati precum materiale promotionale la pret redus, accesul la diverse actiuni ale CS si FC Steaua, posibilitatea organizarii de deplasari etc. Totusi, cum asociatia este proaspat infiintata, credem ca este firesc ca avantajele sa nu fie decat unele minore, alaturi de cel major al posibilitatii de a contribui la actiunile suporterilor Stelei.
- Conducerea Clubului FC Steaua are legatura cu aceasta Asociatie?
- Aceasta asociatie este independenta financiar de conducerea clubului FC Steaua. Evident, dorim sa avem relatii cat mai stranse cu conducerea FC Steaua, pentru a asigura, in diverse domenii, legatura intre suporteri si club.
