FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ladislau Boloni

«1234»
Virgil12.01.2007 08:08

ladislau1ap.jpg

 

Ladislau Bölöni, în maghiarã Bölöni László, (n. 11 martie 1953, Târgu Mures) este marele fotbalist român de etnie maghiarã care a evoluat la Steaua în perioada când aceasta a câstigat Cupa Campionilor Europeni(1986) si Supercupa Europei.

 

A copilãrit în orasul Târnãveni. În 1967 a debutat ca fotbalist la echipa Chimica Târnãveni, echipã în care a jucat pânã în 1969. Timp de 14 ani, între 1970 și 1984, a fãcut parte din echipa ASA Târgu Mures, fiind transferat apoi la Steaua Bucuresti.

 

A jucat pentru Steaua 4 sezoane,având 100 de meciuri si 24 de goluri marcate,din pozitia de mijlocas.Aproape 1 gol la 4 meciuri.

 

În anii 1977 si 1983 a fost desemnat cel mai bun fotbalist al României.

 

A jucat 108 meciuri în echipa nationalã, pentru care a marcat 25 de goluri. A fost de 23 de ori cãpitan al echipei nationale de fotbal a României.

 

A fost un mare jucator,tehnic,foarte muncitor,serios,constant valoric.

S-a remarcat prin sutul foarte puternic,pasele precise,lansari la distanta de CCA 40 de metri.

A fost primul fotbalist român care a depasit granita celor 100 de selectii la echipa nationala.

 

In prezent este un foarte bun antrenor,cu cariera în Franta.A fost selectionerul echipei nationale cu câtiva ani în urma,apoi a trecut la Sporting Lisabona cu care a facut un prim campionat de vis.

agu21.09.2007 18:15

Un jucator cu cap, inteligent, bun suteur si foarte bun pasator!

Util Stelei, ne-ar fi foarte bun in zilele noastre.

efsi16.11.2007 12:34

Mersi Virgil pentru comentariu...foarte frumos din partea ta,Boloni a fost un jucator mare,cred ca el a fost cel mai aproape ca talent,techica,pase,suturi etc . de regele Hagi.Problema este ca majoritatea tinerilor de azi cam uita de acesti jucatori minunati cum a fost si Boloni...totusi el face parte din istoria Stelei si a a jutat mult ca echipa sa ajunga unde a ajuns...Iti multumim Boloni,toata stima !!!

 

 

 

 

fular-campionii

mountytoma29.05.2008 11:52

ma tot intreb, oare va semna cu rapidul? un om atat de inteligent ca Loti nu va rezista prea mult in giulesti. e atata prostie acolo incat il va coplesi. in viata asta mi-e frica de numai doua chestii: de tren, si de prostie. ca trebuie sa te dai la o parte din fata lor!

 

ce va face Loti, va incerca el imposibilul? daca da, eu nu cred ca va rezista la croncani mai mult de 7-8 etape.

 

despre el ca jucator: minunat. aproape la fel de bun ca Tudorel Stoica, bun in aparare, bun la constructie, bun la finalizare.

 

unde sunt fratilor jucatori din astia in ziua de azi? cand ma gandesc ca un putzoi ca Dica e plin de figuri la 150.000 euro pe an, si ca fotbalisti ca Belo, Tudorel, Loti, etc, nu au castigat atatia bani in mult mai multi ani, imi vine sa il iau la palme pe Dica!

 

orice ar face si oriunde s-ar duce, ii doresc mult succes lui Boloni. mai putin in meciurile contra Stelei, cand sunt sigur ca lui i se va rupe inima!

bijoux_bz29.05.2008 13:42

daca semneaza cu rapidul nu il poate afecta prostia de acolo pentru va demonstra ca si in capul lui e numai prostie si deci nu va sesiza.

MoWeed29.05.2008 14:37

@bijoux_bz

 

Cum poti sa zici o asemenea prostie despre Boloni? Omul este profesionist si se duce unde i-se ofera o slujba...nu e vina lui ca patronul nostru nu vrea "unguri" la noi la echipa...

weeezer30.05.2008 09:53

Nu stiu ce naiba il tot idolatrizati atata. Tineti minte numai cum a plecat de la Nationala. Tineti minte teatrul cu statul in tribuna la meciul cu Ungaria. Uitati-va cum ii duce cu vorba pe Taher si Copos, oameni care, chiar daca poate nu-i suport, i-au oferit un contract inegalabil pentru Campionatul intern. Iar el sta si ii duce cu zaharelul. Ce sa intelegi din asta? Ca s-ar duce, dar il doare sufletul pt ca e stelist? Sau mai degraba ca asteapta vreo oferta mai buna?

 

@mountytoma, l-ai lua la suturi pe Dica pentru ca primeste mai multi Bani decat a primit Boloni in nush cati ani.. dar ce vina are Dica pentru faptul ca s-a nascut 20 de ani mai tarziu? Nu cred ca "putoiul de Dica" a facut chiar infim pentru Steaua comparativ cu marele Boloni in ale sale trei sezoane in Ghencea. Pe Dica il injurati ca vrea sa plece de la echipa, pe Boloni nu-l injurati ca a lasat nationala cu fundu-n balta, ducandu-se la bani multi, cand ne era lumea mai draga... De ce nu puteti fi obiectivi, oameni buni?

mountytoma30.05.2008 10:28
Nu stiu ce naiba il tot idolatrizati atata. Tineti minte numai cum a plecat de la Nationala. Tineti minte teatrul cu statul in tribuna la meciul cu Ungaria. Uitati-va cum ii duce cu vorba pe Taher si Copos, oameni care, chiar daca poate nu-i suport, i-au oferit un contract inegalabil pentru Campionatul intern. Iar el sta si ii duce cu zaharelul. Ce sa intelegi din asta? Ca s-ar duce, dar il doare sufletul pt ca e stelist? Sau mai degraba ca asteapta vreo oferta mai buna?

 

@mountytoma, l-ai lua la suturi pe Dica pentru ca primeste mai multi Bani decat a primit Boloni in nush cati ani.. dar ce vina are Dica pentru faptul ca s-a nascut 20 de ani mai tarziu? Nu cred ca "putoiul de Dica" a facut chiar infim pentru Steaua comparativ cu marele Boloni in ale sale trei sezoane in Ghencea. Pe Dica il injurati ca vrea sa plece de la echipa, pe Boloni nu-l injurati ca a lasat nationala cu fundu-n balta, ducandu-se la bani multi, cand ne era lumea mai draga... De ce nu puteti fi obiectivi, oameni buni?

 

de la nationala a plecat pentru ca oricum i se pregatea debarcarea, si era prost sa piarda sansa contractului cu sporting, atata timp cat avea semnale ca urma sa fie demis.

 

ma bucur ca ezita sa semneze cu Copos si taher, omul e prea destept si stie ce il asteapta. nu stie insa daca merita banii aia pentru ceea ce il asteapta in giulesti!

 

probabil nu l-ai vazut pe Boloni jucand pentru Steaua, ti-ai da seama ca Dica nu a jucat in 4 sezoane la Steaua atatea meciuri bune cate a facut Boloni in jumatate de sezon...

danimarcu30.05.2008 19:31
Uitati-va cum ii duce cu vorba pe Taher si Copos, oameni care, chiar daca poate nu-i suport, i-au oferit un contract inegalabil pentru Campionatul intern. Iar el sta si ii duce cu zaharelul.

Boloni e un om inteligent.Are avocati care studiaza in amanunt toate detaliile contractului,sa nu aiba surprize de la tzeparii rrapidisti.Asta e o dovada ca omul stie sa-si urmareasca interesul.Daca tot face cativa pasi inapoi,acceptand ghiulestiul,macar sa merite.Peste cateva luni,cand va fi demis din cauza nerabdarii ghiulestenilor,va lua o caruta de bani... :thumbsup:

Respect Loti!

dr.adrian930.05.2008 20:35

la uni dintre voi nimeni nu e stelist. doar voi ma [...] de 15 ani care nati vazut un meci de fotbal al Stelei din ani 80-90.

 

Editat de Moderatori

Ai mare grija la limbajul folosit. Ultimul avertisment.

weeezer02.06.2008 08:13
dr.adrian9, nu meriti o replica.
forever_STEAUA02.06.2008 10:04

Se pare cã Boloni nu va mai ajunge la rraped.

puyol02.06.2008 11:20

e un show incredibil,tot circul asta :)))

chiar m-a amuzat tare de tot.. vorba mai mult taher despre venirea sigura a lui Boloni decat dl Boloni insusi despre venirea sa la rapid. Si aveam o presimtire ca aceasta caterinca va dura muult si bine. Intr-adevar Boloni si-a batut joc de ei.. dar tind sa cred ca nu a facut-o in calitate de stelist :). Probabil a vrut sa se joace putin :)))

DOUBLE02.06.2008 11:38

"cand ma gandesc ca un putzoi ca Dica e plin de figuri la 150.000 euro pe an, si ca fotbalisti ca Belo, Tudorel, Loti, etc, nu au castigat atatia bani in mult mai multi ani, imi vine sa il iau la palme pe Dica!"

 

@mountytoma Poate te vei enerva, dar mare pacat pentru ce ai scris mai sus. Fara sa vreau, de ceva vreme incoace, imi sare in ochi virulenta, lipsita de argumente credibile, folosita de tine cind vine corba de Radoi si de Dica. sunt ale vremuri, este alt fotbal, nu uita ca rautatea ta se indreapta spre capitanul Stelei si spre golgeterul ei in ultimele sezoane. Pastrind proportiile cu fotbalul extern si cu talentele de afara, Dica este poate chiar cel mai bine cotat jucator roman din Liga I. Nu o spunem numai noi, stelistii, ci majoritatea oamenilor de sport (de sport, nu de can-can:)) care pastreaza inca o farima de profesionalism in aprecierile lor.

 

Cu bine !

DelPiero1002.06.2008 19:49

Si-a batut joc de milogi,Loti! :tongue:

mountytoma03.06.2008 11:10
"cand ma gandesc ca un putzoi ca Dica e plin de figuri la 150.000 euro pe an, si ca fotbalisti ca Belo, Tudorel, Loti, etc, nu au castigat atatia bani in mult mai multi ani, imi vine sa il iau la palme pe Dica!"

 

@mountytoma Poate te vei enerva, dar mare pacat pentru ce ai scris mai sus. Fara sa vreau, de ceva vreme incoace, imi sare in ochi virulenta, lipsita de argumente credibile, folosita de tine cind vine corba de Radoi si de Dica. sunt ale vremuri, este alt fotbal, nu uita ca rautatea ta se indreapta spre capitanul Stelei si spre golgeterul ei in ultimele sezoane. Pastrind proportiile cu fotbalul extern si cu talentele de afara, Dica este poate chiar cel mai bine cotat jucator roman din Liga I. Nu o spunem numai noi, stelistii, ci majoritatea oamenilor de sport (de sport, nu de can-can:)) care pastreaza inca o farima de profesionalism in aprecierile lor.

 

Cu bine !

 

stai linistit, ca nu ma mai enervez de mult din cauza lui Dica sau a lui Radoi. ma lasa rece. nu pot sa ii sufar pe cei care au talent dar isi bat joc de el. si de noi, cei din tribuna. pe tine nu te umple de draci sa vezi ce bine joaca Dica uneori? de ce nu joaca asa tot timpul? din punctul asta de vedere, vezi un Loti Boloni, un Tudorel Stoica, un Belodedici, care erau in cea mai buna forma in mod constant! rar vedeai un meci slab facut de ei. ei nu erau plini de aere, desi cucerisera si Cupa Campionilor... lui Dica nu-i mai ajungi la nas ("i s-a luat sa fie injurat") dupa ce face un meci bun din sapte, daca ar fi castigat CL ar vrea probabil sa ne adresam cu Majestate mariei sale.

 

in concluzie, Dica trebuie sa plece, sa dea de greu, ca sa invete sa puna osul, zi de zi, meci de meci. altfel, pe langa Loti Boloni, Dica va ramane doar un putzoi plin de figuri...

 

daca ar fi brazilian si daca ar avea determinarea si concentrarea unui Gattuso de exemplu, sunt convins ca Dica ar fi un jucator de peste 20 milioane de euro. dar cu lehamitea asta in el nu face mai mult decat cateva bashini!

 

ps Radoi pare sa fie pe drumul cel bun, in sezonul asta a vorbit mai putin si a jucat mai mult fotbal. parca imi doresc sa nu joace bine la Euro, ca sa ramana la Steaua!

steaua_gloria03.06.2008 11:19
cand ma gandesc ca un putzoi ca Dica e plin de figuri

[...]

- Champions League 2007-2008

- Steaua - Bate Borisov (1)

 

 

- Campionat 2007-2008

- Steaua - Ceahlaul 2 - 1 (2)

- Farul - Steaua 0-1 (1)

- Steaua - Otelul 3-1 (2)

- Gloria Buzau - Steaua 1 - 1 (1)

- Steaua - Farul 3 - 0 (1)

- Gloria Bistrita - Steaua 1 - 3 (2)

 

Total goluri in sezon :9

- Campionat 2006-2007

- Steaua 3-0 U Craiova (1)

- UTA 0-3 Steaua (2)

- Steaua 3-1 FC Vaslui (2)

- FC Arges 0-1 Steaua (1)

- Poli Iasi 1-1 Steaua (1)

- Steaua 4-2 CFR Cluj (2)

- Steaua 3-0 Unirea Urziceni (1)

 

Total goluri in sezon :10

- Champions League 2006-2007

- Gorica 0-2 Steaua (1)

- Dynamo Kyev 1-4 Steaua (2)

- Steaua 1-1 Dinamo Kiev (1)

- Olympique Lyon 1-1 Steaua (1)

 

Total goluri in sezon :5

- Cupa UEFA 2005-2006

- Steaua 3-1 Valerenga! (1)

- Steaua 4-0 Lens! (2)

- Heerenveen 1-3 Steaua (1)

- Steaua - MIddlesbrough 1-0 (1)

- Boro - Steaua 4-2 (1)

 

Total goluri in sezon :6

- Campionat 2005-2006

- FC Arges - Steaua 0-1 (1)

- Steaua - National 4-0 (2)

- Steaua - Otelul 4-0 (1)

- Steaua - Dinamo 2-2 (1)

- Farul 1-4 Steaua! (1)

- Steaua 4-1 Sportul! (1)

- Jiul 1-2 Steaua! (1)

- Steaua 2-2 Vaslui! (1)

- Steaua - Poli AEK (1)

- Steaua 1-0 Poli Iasi (1)

- Steaua 3-0 Farul (1)

- Steaua 2-0 CFR Cluj (1)

- CS Vaslui 0-4 Steaua (3)

 

Total goluri in sezon :16

- Supercupa Romaniei 2005

- Steaua - Dinamo 2-3 (1)

 

Total goluri in sezon :1

- Cupa UEFA 2004-2005

- Steaua - Zeleznik 1-2 (1)

- Steaua - TSKA 2-1 (1)

 

Total goluri in sezon :2

- Campionat 2004-2005

- Rapid - Steaua 2-1 (1)

- Steaua - Craiova 5-0 (3)

- Steaua - FC Brasov 3-2 (1)

- Steaua - Dinamo 1-0 (1)

- Craiova - Steaua 0-1 (1)

- Steaua - FC Arges 2-0 (2)

- Steaua - Sportul 1-0 (1)

- Steaua - Poli Timisoara 2-1 (1)

 

Total goluri in sezon :11

- Campionat 2003-2004

- Brasov - Steaua 0-1 (1)

- Poli Timisoara - Steaua 1-8 (2)

- Steaua - Apulum 4-1 (1)

- Steaua - FC Arges 4-0 (1)

- FC Oradea - Steaua 0-3 (1)

- Otelul - Steaua 2-2 (1)

- Craiova - Steaua 1-1 (1)

- Steaua - Farul 2-2 (1)

weeezer03.06.2008 13:20

Unii il apreciaza pe Boloni pentru ca deja este legenda. Stati linistiti, aceiasi care acuma il injura pe Dica, peste 15 ani il vor considera un idol, si il vor da drept exemplu in fata fotbalistilor de-atunci.

mountytoma03.06.2008 15:55
cand ma gandesc ca un putzoi ca Dica e plin de figuri

[...]

- Champions League 2007-2008

- Steaua - Bate Borisov (1)

 

 

- Campionat 2007-2008

- Steaua - Ceahlaul 2 - 1 (2)

- Farul - Steaua 0-1 (1)

- Steaua - Otelul 3-1 (2)

- Gloria Buzau - Steaua 1 - 1 (1)

- Steaua - Farul 3 - 0 (1)

- Gloria Bistrita - Steaua 1 - 3 (2)

 

Total goluri in sezon :9

- Campionat 2006-2007

- Steaua 3-0 U Craiova (1)

- UTA 0-3 Steaua (2)

- Steaua 3-1 FC Vaslui (2)

- FC Arges 0-1 Steaua (1)

- Poli Iasi 1-1 Steaua (1)

- Steaua 4-2 CFR Cluj (2)

- Steaua 3-0 Unirea Urziceni (1)

 

Total goluri in sezon :10

- Champions League 2006-2007

- Gorica 0-2 Steaua (1)

- Dynamo Kyev 1-4 Steaua (2)

- Steaua 1-1 Dinamo Kiev (1)

- Olympique Lyon 1-1 Steaua (1)

 

Total goluri in sezon :5

- Cupa UEFA 2005-2006

- Steaua 3-1 Valerenga! (1)

- Steaua 4-0 Lens! (2)

- Heerenveen 1-3 Steaua (1)

- Steaua - MIddlesbrough 1-0 (1)

- Boro - Steaua 4-2 (1)

 

Total goluri in sezon :6

- Campionat 2005-2006

- FC Arges - Steaua 0-1 (1)

- Steaua - National 4-0 (2)

- Steaua - Otelul 4-0 (1)

- Steaua - Dinamo 2-2 (1)

- Farul 1-4 Steaua! (1)

- Steaua 4-1 Sportul! (1)

- Jiul 1-2 Steaua! (1)

- Steaua 2-2 Vaslui! (1)

- Steaua - Poli AEK (1)

- Steaua 1-0 Poli Iasi (1)

- Steaua 3-0 Farul (1)

- Steaua 2-0 CFR Cluj (1)

- CS Vaslui 0-4 Steaua (3)

 

Total goluri in sezon :16

- Supercupa Romaniei 2005

- Steaua - Dinamo 2-3 (1)

 

Total goluri in sezon :1

- Cupa UEFA 2004-2005

- Steaua - Zeleznik 1-2 (1)

- Steaua - TSKA 2-1 (1)

 

Total goluri in sezon :2

- Campionat 2004-2005

- Rapid - Steaua 2-1 (1)

- Steaua - Craiova 5-0 (3)

- Steaua - FC Brasov 3-2 (1)

- Steaua - Dinamo 1-0 (1)

- Craiova - Steaua 0-1 (1)

- Steaua - FC Arges 2-0 (2)

- Steaua - Sportul 1-0 (1)

- Steaua - Poli Timisoara 2-1 (1)

 

Total goluri in sezon :11

- Campionat 2003-2004

- Brasov - Steaua 0-1 (1)

- Poli Timisoara - Steaua 1-8 (2)

- Steaua - Apulum 4-1 (1)

- Steaua - FC Arges 4-0 (1)

- FC Oradea - Steaua 0-3 (1)

- Otelul - Steaua 2-2 (1)

- Craiova - Steaua 1-1 (1)

- Steaua - Farul 2-2 (1)

 

iti dai seama deci cum ar fi aratat tabelul tau daca Dica ar fi jucat meci de meci cu ambitie?

JDERUL04.06.2008 07:23

Orice s-ar spune,Loti a refuzat ciripeii gandind profesionist.

stelistul stelist04.06.2008 12:57
Orice s-ar spune,Loti a refuzat ciripeii gandind profesionist.

 

 

care e profesionalismul??? ca i'a amanat 2 luni ba ca vine maine ba ca poimane ba ca la sfantul asteapta sau cand o invia bunica..."etnia" spune totul

puyol04.06.2008 14:06

ce etnie ? :))))

 

daca ai fost atent,Boloni nu a zis niciodata ca vine la rapid,ci doar taher si cu Copos.. Boloni a zis doar ca e ff aproape,ceea ce s-a si intamplat de altfel

mountytoma05.06.2008 21:28
care e profesionalismul??? ca i'a amanat 2 luni ba ca vine maine ba ca poimane ba ca la sfantul asteapta sau cand o invia bunica..."etnia" spune totul

 

cea mai buna dovada de profesionalism e ca nu s-a dus la croncani. numai prostii merg acolo, sau cei amagiti de bani

 

loti Boloni e prea destept pentru giulesti. un profesionist nu accepta sa lucreze intr-un asemenea mediu, in care prostia celor din jur nu il lasa sa traiasca si sa munceasca asa cum stie!

stelistul stelist06.06.2008 10:11
cea mai buna dovada de profesionalism e ca nu s-a dus la croncani. numai prostii merg acolo, sau cei amagiti de bani

 

loti Boloni e prea destept pentru giulesti. un profesionist nu accepta sa lucreze intr-un asemenea mediu, in care prostia celor din jur nu il lasa sa traiasca si sa munceasca asa cum stie!

 

asta inseamna ca si Lacatus lucreaza intr'un mediu cu cretini , prosti etc. ca Jiji si verii lui nu's mai presus de taher sau Copos

DOUBLE06.06.2008 10:48

stai linistit, ca nu ma mai enervez de mult din cauza lui Dica sau a lui Radoi. ma lasa rece. nu pot sa ii sufar pe cei care au talent dar isi bat joc de el. si de noi, cei din tribuna. pe tine nu te umple de draci sa vezi ce bine joaca Dica uneori? de ce nu joaca asa tot timpul? din punctul asta de vedere, vezi un Loti Boloni, un Tudorel Stoica, un Belodedici, care erau in cea mai buna forma in mod constant! rar vedeai un meci slab facut de ei. ei nu erau plini de aere, desi cucerisera si Cupa Campionilor... lui Dica nu-i mai ajungi la nas ("i s-a luat sa fie injurat") dupa ce face un meci bun din sapte, daca ar fi castigat CL ar vrea probabil sa ne adresam cu Majestate mariei sale.

 

in concluzie, Dica trebuie sa plece, sa dea de greu, ca sa invete sa puna osul, zi de zi, meci de meci. altfel, pe langa Loti Boloni, Dica va ramane doar un putzoi plin de figuri...

 

daca ar fi brazilian si daca ar avea determinarea si concentrarea unui Gattuso de exemplu, sunt convins ca Dica ar fi un jucator de peste 20 milioane de euro. dar cu lehamitea asta in el nu face mai mult decat cateva bashini!

 

ps Radoi pare sa fie pe drumul cel bun, in sezonul asta a vorbit mai putin si a jucat mai mult fotbal. parca imi doresc sa nu joace bine la Euro, ca sa ramana la Steaua!

 

Imi pare bine ca insisti, dar imi pare rau ca nu ai argumente. Despre Dica: il tot compari cu Boloni, Stoica, Belodedici. Bine faci, ca valoare individuala este la nivelul lor. Numai ca el este SINGUR, ceilalti erau o echipa, toata la aceeasi parametri ca valoare. Daca unul nu era in forma un meci, nu se vedea mare lucru, avea cine sa-i preia sarcinile. In cazul lui Dica, acest lucru nu mai este valabil. Nu cred ca putem lamuri noi de ce jocul Stelei s-a construit o buna perioada si inca se mai gindeste in functie de Dica. Si eu il vreau plecat, dar nu "ca sa invete sa puna osul", ci ca sa ajunga undeva unde sa fie apreciat asa cum merita. Nici statisticile nu te-au convins. Din contra, ai afirmat, cinic, ca s-ar fi putut imbunatati daca Dica ar fi jucat mereu perfect. Adica ii recunosti meritele si tu atit de mult,incit il consideri robot ? Sa plece linistit, de ce sa mai stea aici daca nu reuseste decit citeva... cum ai zis ? tu stii mai bine.

Despre Radoi: a vorbit mai putin, poate pentru ca i s-a facut lehamite si lui. A ales sa-si faca meseria si atit. Poate pleaca si el, poate nu. Majoritatea sintem egoisti si il mai vrem la Steaua. Dar daca simte ca nu mai poate pune acelasi suflet si determinare, nu crezi ca isi asuma un mare risc daca ramine ? De la aplauze pina la injuraturi nu mai pare sa fie distanta asa mare. Dar deja asta e o alta discutie.

«1234»