:lol: Sper ca glumiti ...
:lol: Sper ca glumiti ...
O sa incerc aici o varianta de strofa pe care o s-o tot editez
Strofa 1:
A fost odata ca-n povesti a fost la noi in tara
O mare trupa de baieti ce n-are adversara
Nu-impingem tomberoane si nici nu purtam lesa
Am inventat spectacolul si fotbalu-n viteza
REFREN
Strofa 2:
Noi pretuim trecutul si stapanim prezentul
Ne stie Romania, ne stie continentul
In Ghencea adversarii se reintorc naluci
Stiind c-o sa le punem echipa pe butuci
REFREN
Pentru cine nu are melodia:
Cristian Paturca Imnul golanilor mp3
PS: daca nu aveti cont, incercati hhinc/hhinc
Dragutz zis aici:
Noi pretuim trecutul si stapanim prezentul
Ne stie Romania, ne stie continentul
@maniacu..mie chiar mi se pare o idee buna. Consider linia melodica ok. Eu sustin asta ca linie melodica!
mie mi-ar placea ca imnul oficial al echipei sa fie chicanos-Forza Steaua.imi place si ritmul, iar versurile se potrivesc de minune. ![]()
ati ascultat melodia celor de la chicanos:Forza Steaua?
dupa parerea mea e super linia melodica si se versurile se potrivesc de minune
![]()
Doamne... 8O
"Imnul golanilor" e o idee frumoasa si interesanta (trecand peste anumite versuri de genul "nu impingem tomberoane si nici nu purtam lesa" - asemenea referiri la adversari sunt inutile), si e frumos ca e un cantec de la Revolutie, insa nu e asa cum trebuie sa fie un imn... cu vocale prelungite, pe care sa rasune stadionul. E foarte rapid totul si nu poate da aceeasi senzatie... Reascultati imnul celor de la Liverpool si uitati-va la imnul Romei:
Roooma, Roooooma, Roma, core de sta citaaaaaaaaaaa
Unico grande amore
De tanta e tanta gente
Che fai sospiraaaaaaaaaaaa
Remarcati "o"-urile si "a"-urile prelungite care creeaza acea senzatie incredibila ? "Imnul golanilor" n-are asa ceva...
Aceeasi problema o are si melodia de la Chicanos, pe langa faptul ca aia e pur si simplu muzica proasta, facuta pe calculator, fara instrumente, cu gemete si scremete. E genul de melodie de Atomic TV, exact lucrul de care trebuie sa ne ferim.
Legat de cantece ce ar putea fi adaptate, puteti veni cu totii cu propuneri, insa e imperios necesar sa fie pe gustul persoanelor de toate varstele, ascultatori ai majoritatii genurilor muzicale (pe manelisti putem sa-i excludem de aici), si sa aiba solemnitatea unui imn ! Daca va gasi cineva vreo varianta buna si o va propune pe acest forum, ne vom ocupa cu totii de promovarea ei !!!
woau, e tare de tot imnul lor... Dar eu stiu, oare va prinde si la "publicul" nostru ceva de genul asta?
Din punctul meu de vedere, nu exista in muzica romaneasca cantece de rezonanta mai mare decat:
1. Imnul Golanilor (inclusiv linia melodica pe strofe)
2. Nu plecam acasa (inclusiv linia melodica pe strofe)
Greco are dreptate in ceea ce priveste vocalele prelungite, insa nu vad nimic altceva care sa fie mai potrivit pentru "adaptare", singura solutie ramasa fiind compunerea unei linii melodice de cineva mai talentat dintre noi.
PS: Ma gandesc sa adun niste prieteni si sa inregistram cate o varianta "pilot" pe adaptarile celor doua cantece... acum doar ne imaginam cum ar putea suna, dar, ca si la cumparaturi, parca e altfel cand probezi ![]()
Uniiicaa noOOOaastraaa iubiiireee.. STEAUAAAA ..STEAUAA ! ![]()
Superb .. oare cand o sa gasim si noi ceva potrivit ? ![]()
Melodia lui Iris e superba....dar e cam dificila(ma refer la acutele pe care le scoate Minculescu si care unui om obisnuit ii sunt inaccesibile). Poate daca s-ar renunta la acute... Mi se pare ca seamana mult cu YNWA. Celor care considera ca acest cantec nu reprezinta Steaua, le transmit ca YNWA era un cantec dedicat de un tata fetitei lui prin care o sfatuia sa indrazneasca pt ca niciodata nu va fi singura! Iar imnul Romei il consider cel mai frumos din Italia! Referitor la Celtic,le-o fi compus Rod Stewart un imn,dar fanii au ca imn tot YNWA(pt cei care nu cred, le cer sa verifice un YNWA cantat de toti suporterii scotieni la un meci de CL cu Barca si care e considerat cel mai frumos YNWA cantat vreodata, il gasiti pe Youtube)!
Merci, Azzido, tot caut clipul asta de luni bune! [stii cumva de unde-as putea sa-l si downloadez?] ![]()
Imi place foarte mult cantecul (cumva Proconsul il canta?). Linia melodica e deosebit de placuta si nu prea complicata, iar versurile mi se par foarte reusite (in special: "Noi luptam doar cu dorinta de-a ne darui,/Noi jucam doar cu speranta ca mai buni vom fi", sau "Cu inima la voi, noi vrem sa castigam/
Ca suntem cei mai buni si mandri sa cantam") Cred ca ceva exact in genul asta ne trebuie. Ar trebui luata legatura cu artistul/ii respectiv(i). Dar fara implicarea conducerii... ![]()
Later edit Gata, am luat clipul. Merci din nou, Azzido! ![]()
Da Phire, Proconsul canta. Intr-adevar, foarte reusita piesa!
Merci, Azzido, tot caut clipul asta de luni bune! [stii cumva de unde-as putea sa-l si downloadez?]![]()
Imi place foarte mult cantecul (cumva Proconsul il canta?). Linia melodica e deosebit de placuta si nu prea complicata, iar versurile mi se par foarte reusite (in special: "Noi luptam doar cu dorinta de-a ne darui,/Noi jucam doar cu speranta ca mai buni vom fi", sau "Cu inima la voi, noi vrem sa castigam/
Ca suntem cei mai buni si mandri sa cantam") Cred ca ceva exact in genul asta ne trebuie. Ar trebui luata legatura cu artistul/ii respectiv(i). Dar fara implicarea conducerii...
Da!
Stiu...
De aici:
Romania imn de calificare Euro 2008 wmv
sau aici:
http://rapidshare.ro/download.php?id=hLuHD...SlT3MBYjU6Wzm0w
Ai foarte mare dreptate M***@*** lui Iris nu are nimic in legatura cu campioana noastra si nu cred ca va fi pe placul suporterilor! :x Nici Scooter-Maria I like you it loud nu are legatura cu Steaua dar macar e mai ritmat si mai scurt!dar asta este parerea mea!Cine vrea sa voteze sa-mi raspunda cu un mesaj privat! :? :wink:
Mai Riggoleto..iar nu citesti si imi dai dreptate? ti-am mai zis ca avem pareri diferite dar..acum ma conving ca tu chiar nu citesti cu atentie. noname_fu a spus ca piesa "nu are nimic in legatura cu campioana noastra" (ca sa te citez).
Si nu prea inteleg..ce voturi strangi la tine in privat? pt scooter cu maria? :lol: asta e chiar tare!
Eu votez contra...dar nu in privat! :wink: (te rog sa iei in calcul si votul meu)
Poate ca ma repet, dar parerea mea e ca nu trebuie sa cantam toata melodia lui iris... corect, unele versuri "acute" nu "prea" se potrivesc.. Si, melodia lui scooter sa o cantam dupa fiecare gol.. dat, nu incasat ![]()
si faza cu
De ce melodiile "Gaz pe Foc-Imn oficial Steaua" sau "Bere Gratis- Imn Steaua", nu ar merge ca imn? Mie mi se par foarte bune. Sau chiar Chicanos-Forza Steaua.
Sunteti incredibili ma.. de cate ori sa va exlice omu`(greco) ca nu e ceva potrivit? ![]()
Extraordinar ! S-a enervat cisco.
Waaaw..what was that...? Chiar era necesar tot quote-ul asta? 8O
Dupa toate cele vazute aici, am tras o singura concluzie, cel mai potrivit imn este:"da mama cu biciu' in mine"
...asa ca sa stiu ca tii la mine.
:lol:
Serios vorbind, pana la urma cred ca o sa fim nevoiti sa ne multumim (pt moment)cu "tap tarap".
:roll:
"tap tarap" pe dreaku' nu omule, nu mere.. trebuie sa ne gandim la altceva, tap tarap e exclus, parerea mea..
Mai bine spuneti ce ar putea fi inclus, ca asa ce e exclus e destul de usor de judecat.
Ca linie melodica "Pheonix - In umbra merelui urs" ar fi extraordinara pt un imn. Din pacate versurile nu prea se potrivesc.