FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Propunere - cantec / imn neoficial al suporterilor

«1234525»
ManiaCU19.12.2006 13:27

:lol: Sper ca glumiti ...

sorin_g19.12.2006 13:30

O sa incerc aici o varianta de strofa pe care o s-o tot editez

 

Strofa 1:

A fost odata ca-n povesti a fost la noi in tara

O mare trupa de baieti ce n-are adversara

Nu-impingem tomberoane si nici nu purtam lesa

Am inventat spectacolul si fotbalu-n viteza

 

REFREN

 

Strofa 2:

Noi pretuim trecutul si stapanim prezentul

Ne stie Romania, ne stie continentul

In Ghencea adversarii se reintorc naluci

Stiind c-o sa le punem echipa pe butuci

 

REFREN

 

Pentru cine nu are melodia:

Cristian Paturca Imnul golanilor mp3

PS: daca nu aveti cont, incercati hhinc/hhinc

M@rmota19.12.2006 13:57

Dragutz zis aici:

 

Noi pretuim trecutul si stapanim prezentul

Ne stie Romania, ne stie continentul

 

 

@maniacu..mie chiar mi se pare o idee buna. Consider linia melodica ok. Eu sustin asta ca linie melodica!

ralu_vet19.12.2006 16:59

mie mi-ar placea ca imnul oficial al echipei sa fie chicanos-Forza Steaua.imi place si ritmul, iar versurile se potrivesc de minune. :)

ralu_vet19.12.2006 18:21

ati ascultat melodia celor de la chicanos:Forza Steaua?

dupa parerea mea e super linia melodica si se versurile se potrivesc de minune

:)

greco19.12.2006 18:47

Doamne... 8O

 

"Imnul golanilor" e o idee frumoasa si interesanta (trecand peste anumite versuri de genul "nu impingem tomberoane si nici nu purtam lesa" - asemenea referiri la adversari sunt inutile), si e frumos ca e un cantec de la Revolutie, insa nu e asa cum trebuie sa fie un imn... cu vocale prelungite, pe care sa rasune stadionul. E foarte rapid totul si nu poate da aceeasi senzatie... Reascultati imnul celor de la Liverpool si uitati-va la imnul Romei:

 

 

Roooma, Roooooma, Roma, core de sta citaaaaaaaaaaa

Unico grande amore

De tanta e tanta gente

Che fai sospiraaaaaaaaaaaa

 

Remarcati "o"-urile si "a"-urile prelungite care creeaza acea senzatie incredibila ? "Imnul golanilor" n-are asa ceva...

 

Aceeasi problema o are si melodia de la Chicanos, pe langa faptul ca aia e pur si simplu muzica proasta, facuta pe calculator, fara instrumente, cu gemete si scremete. E genul de melodie de Atomic TV, exact lucrul de care trebuie sa ne ferim.

 

Legat de cantece ce ar putea fi adaptate, puteti veni cu totii cu propuneri, insa e imperios necesar sa fie pe gustul persoanelor de toate varstele, ascultatori ai majoritatii genurilor muzicale (pe manelisti putem sa-i excludem de aici), si sa aiba solemnitatea unui imn ! Daca va gasi cineva vreo varianta buna si o va propune pe acest forum, ne vom ocupa cu totii de promovarea ei !!!

^Cody19.12.2006 19:26

woau, e tare de tot imnul lor... Dar eu stiu, oare va prinde si la "publicul" nostru ceva de genul asta?

sorin_g19.12.2006 19:31

Din punctul meu de vedere, nu exista in muzica romaneasca cantece de rezonanta mai mare decat:

1. Imnul Golanilor (inclusiv linia melodica pe strofe)

2. Nu plecam acasa (inclusiv linia melodica pe strofe)

Greco are dreptate in ceea ce priveste vocalele prelungite, insa nu vad nimic altceva care sa fie mai potrivit pentru "adaptare", singura solutie ramasa fiind compunerea unei linii melodice de cineva mai talentat dintre noi.

PS: Ma gandesc sa adun niste prieteni si sa inregistram cate o varianta "pilot" pe adaptarile celor doua cantece... acum doar ne imaginam cum ar putea suna, dar, ca si la cumparaturi, parca e altfel cand probezi :)

cisco19.12.2006 20:49

Uniiicaa noOOOaastraaa iubiiireee.. STEAUAAAA ..STEAUAA ! :)

 

Superb .. oare cand o sa gasim si noi ceva potrivit ? :(

apparte19.12.2006 23:07

Melodia lui Iris e superba....dar e cam dificila(ma refer la acutele pe care le scoate Minculescu si care unui om obisnuit ii sunt inaccesibile). Poate daca s-ar renunta la acute... Mi se pare ca seamana mult cu YNWA. Celor care considera ca acest cantec nu reprezinta Steaua, le transmit ca YNWA era un cantec dedicat de un tata fetitei lui prin care o sfatuia sa indrazneasca pt ca niciodata nu va fi singura! Iar imnul Romei il consider cel mai frumos din Italia! Referitor la Celtic,le-o fi compus Rod Stewart un imn,dar fanii au ca imn tot YNWA(pt cei care nu cred, le cer sa verifice un YNWA cantat de toti suporterii scotieni la un meci de CL cu Barca si care e considerat cel mai frumos YNWA cantat vreodata, il gasiti pe Youtube)!

Azzido20.12.2006 01:33

http://www.youtube.com/watch?v=kxgQiS5Px7E

Imnul facut de TVR pt campania Euro 2008.

 

steagro steag2

Phire20.12.2006 15:39

Merci, Azzido, tot caut clipul asta de luni bune! [stii cumva de unde-as putea sa-l si downloadez?] :D

 

Imi place foarte mult cantecul (cumva Proconsul il canta?). Linia melodica e deosebit de placuta si nu prea complicata, iar versurile mi se par foarte reusite (in special: "Noi luptam doar cu dorinta de-a ne darui,/Noi jucam doar cu speranta ca mai buni vom fi", sau "Cu inima la voi, noi vrem sa castigam/

Ca suntem cei mai buni si mandri sa cantam") Cred ca ceva exact in genul asta ne trebuie. Ar trebui luata legatura cu artistul/ii respectiv(i). Dar fara implicarea conducerii... :(

 

Later edit Gata, am luat clipul. Merci din nou, Azzido! :)

M@rmota20.12.2006 16:06

Da Phire, Proconsul canta. Intr-adevar, foarte reusita piesa!

Azzido20.12.2006 16:12
Merci, Azzido, tot caut clipul asta de luni bune! [stii cumva de unde-as putea sa-l si downloadez?]  :D  

 

Imi place foarte mult cantecul (cumva Proconsul il canta?). Linia melodica e deosebit de placuta si nu prea complicata, iar versurile mi se par foarte reusite (in special: "Noi luptam doar cu dorinta de-a ne darui,/Noi jucam doar cu speranta ca mai buni vom fi", sau "Cu inima la voi, noi vrem sa castigam/

Ca suntem cei mai buni si mandri sa cantam") Cred ca ceva exact in genul asta ne trebuie. Ar trebui luata legatura cu artistul/ii respectiv(i). Dar fara implicarea conducerii... :(

Da!

Stiu...

De aici:

Romania imn de calificare Euro 2008 wmv

sau aici:

http://rapidshare.ro/download.php?id=hLuHD...SlT3MBYjU6Wzm0w

Riggoleto21.12.2006 10:59

Ai foarte mare dreptate M***@*** lui Iris nu are nimic in legatura cu campioana noastra si nu cred ca va fi pe placul suporterilor! :x Nici Scooter-Maria I like you it loud nu are legatura cu Steaua dar macar e mai ritmat si mai scurt!dar asta este parerea mea!Cine vrea sa voteze sa-mi raspunda cu un mesaj privat! :? :wink:

M@rmota21.12.2006 12:30

Mai Riggoleto..iar nu citesti si imi dai dreptate? ti-am mai zis ca avem pareri diferite dar..acum ma conving ca tu chiar nu citesti cu atentie. noname_fu a spus ca piesa "nu are nimic in legatura cu campioana noastra" (ca sa te citez).

Si nu prea inteleg..ce voturi strangi la tine in privat? pt scooter cu maria? :lol: asta e chiar tare!

Eu votez contra...dar nu in privat! :wink: (te rog sa iei in calcul si votul meu)

^Cody21.12.2006 13:00

Poate ca ma repet, dar parerea mea e ca nu trebuie sa cantam toata melodia lui iris... corect, unele versuri "acute" nu "prea" se potrivesc.. Si, melodia lui scooter sa o cantam dupa fiecare gol.. dat, nu incasat :))

si faza cu

BuSyKa2-STEAUA21.12.2006 16:36

De ce melodiile "Gaz pe Foc-Imn oficial Steaua" sau "Bere Gratis- Imn Steaua", nu ar merge ca imn? Mie mi se par foarte bune. Sau chiar Chicanos-Forza Steaua.

cisco21.12.2006 18:29

Sunteti incredibili ma.. de cate ori sa va exlice omu`(greco) ca nu e ceva potrivit? :|

Virgil21.12.2006 18:32

Extraordinar ! S-a enervat cisco.

M@rmota21.12.2006 19:55

Waaaw..what was that...? Chiar era necesar tot quote-ul asta? 8O

Azzido21.12.2006 20:12

Dupa toate cele vazute aici, am tras o singura concluzie, cel mai potrivit imn este:"da mama cu biciu' in mine"

...asa ca sa stiu ca tii la mine.

:lol:

Serios vorbind, pana la urma cred ca o sa fim nevoiti sa ne multumim (pt moment)cu "tap tarap".

:roll:

^Cody21.12.2006 23:06

"tap tarap" pe dreaku' nu omule, nu mere.. trebuie sa ne gandim la altceva, tap tarap e exclus, parerea mea..

sorin_g22.12.2006 01:42

Mai bine spuneti ce ar putea fi inclus, ca asa ce e exclus e destul de usor de judecat.

gone22.12.2006 09:49

Ca linie melodica "Pheonix - In umbra merelui urs" ar fi extraordinara pt un imn. Din pacate versurile nu prea se potrivesc.

«1234525»