FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Adrian Neaga

«1239»
Bogdan4Steaua10.12.2006 20:23

40961.jpg

 

ricarg6.jpg

 

Data nasterii: 04.06.1979

Locul nasterii: Pitesti

Inaltime: 1.78 m

Greutate: 72 kg

Post: atacant

Numar pe tricou: 25

 

Rica a venit la Steaua de la FC Arges in 2001. Initial evolutiile sale nu s-au ridicat la nivelul asteptarilor. In sezonul 2003/2004 a urmat un transfer la echipa araba Al-Nasr dar experienta nu prea i-a priit atacantului roman(nu din punct de vedere fotbalistic, ci pentru faptul ca nu s-a putut acomoda cu obiceiurile din lumea araba - a stat la respectivul club doar 20 de zile). Intors la Steaua, Neaga reuseste un retur de campionat excelent, urmat de un sezon 2004/2005 de exceptie(5 goluri in Cupa UEFA). A fost transferat imediat dupa meciul cu Valencia la Chunnam Dragons in Coreea. Dupa un sezon excelent s-a transferat la Ilhwa Ch. Seongnam. Atacantul si-ar dori o revenire la Steaua in viitorul mai mult sau mai putin apropiat.

Neaga este, in ultimii ani, alaturi de George Ogararu, jucatorul cel mai regretat de suporterii stelisti.

 

................................................................

 

De curand i s-a implinit si ni s-a implinit un vis frumos. Neaga a revenit la Steaua. Dupa cum declara, cel mai mult i-au lipsit suporterii Stelei.

 

Bine ai revenit Adrian Neaga!

sorin4steaua10.12.2006 20:44

Este un jucator bun, care poate face diferenta, si mai ales un jucator cu personalitate. A demonstrat asta cat timp a jucat la noi si cred ca demonstreaza acest lucru si in Coreea. Nu degeaba a ajuns sa il transfere echipa campioana. Dar nu cred ca va reveni prea curand in tara. Si asta nu pentru ca el nu ar vrea...

mlacatus27.12.2006 22:50

Si eu il regret pe Neaga. Este un stelist adevarat. De neuitat si momentul cand s-a dus in galerie intre suporteri, a fost odata... Eu am impresia ca nu este foarte dorit in Ghencea si cand spun asta ma refer la conducere. Acum cateva saptamani intr-o emisiune Dl. Argaseala mentiona ca nu se pune problema revenirii lui Neaga in acest moment!

 

E drept ca in atac nici nu avem probleme, cel putin in principiu!

c.ronaldo1725.01.2007 16:37

La ce echipa mai este acum Neaga? Tot Chunnam Dragons?

Virgil25.01.2007 17:45

Seongnam Ilhwa Chunma!

Dragoshel25.01.2007 20:24

Pacat! Daca mai ramanea la Steaua cred ca putea ajunge la o echipa mult mai mare...

alexynho28.01.2007 15:31

Eu zic ca ar trebui sa se intoarca inapoi... ori la Steaua, ori la Arges, dar numai sa il vad din nou in campionatul nostru(mai preferabil la Steaua)... tare as vrea sa il mai vad in actiune!

***alex***08.03.2007 17:25

Adrian Neaga si-a inceput miercuri seara aventura in Liga Campionilor a Asiei. Echipa sa, Seongnam Ilhwa Chunma, campioana Coreei de Sud, a cistigat miercuri, pe teren propriu, cu 4-1 in fata vietnamezilor de la Dong Tam Long An, in grupa C a Ligii Campionilor Asiei. Neaga, golgeterul echipei, s-a numarat si de aceasta data printre marcatori, el inscriind golul de 4-0.

 

[site din caracatita Gazetei Sporturilor]

 

Mult succes in Liga si sa speram ca echipa sa va ajunge cat mai departe, iar Rica va fi golgeterul competitiei!

se7en01.05.2007 15:57

Ar fi frumos sa revina la Steaua, pacat ca a plecat chiar atunci cand era in forma maxima.

 

Sper sa nu se duca la Poli AEK, asa cum e vehiculat prin Gsp! :|

 

PS: in 2006 a dat 11 goluri in 26 de meciuri pentru Chunnam in campionat!

Stryker01.05.2007 17:26

Ar fi o mare tampenie sa-l pierdem pe Neaga in fata hibridului, sper totusi ca el se va intoarce la noi.

Horica03.06.2007 21:15

La multi ani Neaga!! Te asteptam inapoi la echipa si privim inainte spre ziua in care vei pasi oficial intr-un meci pe Ghencea luptand pentru Steaua!!

se7en03.06.2007 21:16

La multi ani Rica! Speram sa te vedem cat mai curand in ros-albastru!

axl2304.06.2007 06:46

La multi ani, Rica!

bodanelu04.06.2007 07:16

La multi ani, Ricky!

stelist2504.06.2007 09:02

Dupa parerea mea Rica Neaga este cel mai mare stelist care a plecat de la Steaua, in toate declaratiile sale a aparat Steaua, a fost alaturi de noi, a zis tot timpul ca in Romania se intoarce doar la Steaua! Ar fi super sa se intoarca, un jucator ca el care tine cu sufletul la Steaua nu trebuie ratat! Neaga, esti bine-venit! steagcruce2

LA MULTI ANI! steaua_ro

Wally04.06.2007 09:33

La multi ani, Rica! Te asteptam!

c.ronaldo1704.06.2007 10:53

La multi ani, Adi!

Bogdan4Steaua04.06.2007 12:02

La multi ani, Rica Neaga! Te asteptam cu bratele deschise in Templu!

c.ronaldo1719.06.2007 18:13

Hai cu topicul la actuali, ca ne-a fost dor de Ricanu...

_yang19.06.2007 18:51

Steaua a virat clauza de reziliere, în cuantum de 800.000 de euro, în contul echipei coreene, iar Neaga este jucãtorul Stelei. El se aflã acum într-o micã vacanțã, urmând sã intre în programul de pregãtire al noii sale echipe sãpentruãmâna viitoare

Dumitru Tudor

E clar la actuali...

se7en19.06.2007 22:54

Sunt curios daca va prelua fostul lui numar. Ar fi o idee sa joace cu 7 pe spate! :)

SteauaToronto20.06.2007 01:25

Detalii despre evolutiile lui Neaga in trecut la Steaua aici:

 

http://www.fcsteaua.ro/index/section/team_...74386/stage_id/

Wally20.06.2007 10:00
sunt curios daca va prelua fostul lui numar. ar fi o idee sa joace cu 7 pe spate :)

Rica cel mai probabil va prelua vechiul numar, adica 25... cel putin asa au spus la stirile sportive de pe TVR aseara...

cozmin20.06.2007 11:16

Rica va fi cel mai iubit stelist. Il vom uita mai usor pe Elton in felul asta...

_yang24.06.2007 15:22

@cozmin

 

 

E posibil sa fi fost adus exact de asta...

«1239»