Mai, ce naiba spuneti voi aici? Balast si alte d'astea... In viitorul apropiat numai peluzele vor fi ultra, restul stadionului va fi exact asa cum este in Italia, Germania sau oriunde in alta parte. Prima bariera pusa in calea hooligansilor a fost pretul biletelor. De-abia a doua masurile coercitive.
Nu exista suporteri de ocazie, exista suporteri mai putin patimasi sau pur si simplu iubitori de fotbal care simpatizeaza cu Steaua sau cu alta echipa. Si nu va mai umflati muschii impotriva celor ce nu inteleg, nu vor sau nu le sta in personalitate sa se comporte ca voi. Va mandriti cu ceea ce sunteti? Foarte bine dar asta nu inseamna ca toata lumea trebuie sa inteleaga fenomenul asa cum il intelegeti voi. De ce este mai bun un suporter bucurestean decat unul din Husi? Ala din Husi face trei zile dus-intors si cheltuieste o gramada de bani ca sa vada Steaua. Aveti partea voastra de stadion in care sa va manifestati, faceti-o! Dar si cel din Husi si-a platit biletul, si cel din Husi e stelist, si cel din Husi are dreptul sa se manifeste asa cum crede el, sa haleasca seminte daca vrea, de ce nu?
Oare cel din Husi este mai putin stelist pentru ca nu stie cantecele galeriei, pentru ca nu-i place sa le cante chiar daca le stie, pentru ca nu face parte dintr-un grup, pentru ca nu se bate cu dusmanii, pentru ca... Nu, este la fel de stelist ca si ceilalti, comportamentul lui pe stadion difera si chiar daca nu ne place cum o face trebuie sa-l respectam. Va veni ziua in care nu se vor mai putea face "interventii", va veni ziua in care pedepsele celor prinsi in altercatii vor fi foarte mari, nu va indoiti de asta, va veni ziua in care oricine va putea merge linistit cu insemnele echipei sale pe oriunde in Bucuresti. Ce se va intampla atunci? Va spun eu, veti regreta alaturi de mine momentele de glorie ale galeriilor bucurestene.
