FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Dinamo Kiev - SUPER Steaua Bucuresti 1-4

«12311»
Virgil25.08.2006 00:58

13 septembrie 2006.Pentru primul meci din actualul sezon al grupei E,in Champions League,ne deplasam la Kiev,capitala Ucrainei.

Dinamo Kiev,club fondat in anul 1927,este cel mai titrat club din Ucraina.A cucerit de 13 ori campionatul URSS si de 11 ori pe cel al Ucrainei.Este detinatoarea a noua Cupe ale URSS si sapte a Ucrainei.Castigatoare a Cupei Cupelor si multipla participanta in Liga Campionilor si UEFA Cup.

 

Dinamo Kiev are un lot puternic,format din 37 de jucatori.17 ucrainieni,2 romani(Cernat si Irimia),1 maghiar,5 brazilieni,1 croat,3 sârbi,1 belarus,1 marocan,1 nigerian,1 rus,1 gruzin,1 lituanian,1 bulgar si 1 uzbek.Total 14 nationalitati.Impresionant.

 

In campionatul in curs,dupa 4 etape se afla pe locul 1,cu maximum de puncte si golaveraj 14 - 3.

Echipa este antrenata de Anatolii Demianenko,ajutat de alti 5 antrenori.Compartimentul medical este format din 2 medici si 3 maseuri.

 

S-a calificat in grupe dupa un 3 - 1 acasa si un 2 - 2 in deplasare,cu Fenerbahce Istanbul.

 

440275_MEDIUMSQUARE.jpg

 

In 1986 Steaua a castigat Supercupa Europei in dauna lui Dinamo Kiev,ca urmare a unui gol marcat de Hagi.

 

Ultimele noastre confruntari cu Dinamo Kiev,au avut loc cu circa 8-9 ani in urma cand in urma unui 2 - 4 la Bucuresti si a unui 1 - 1 la Kiev,Steaua a fost eliminata.S-a vorbit la timpul respectiv,ca in meciul de la Bucuresti,cineva din echipa noastra nu si-ar fi aparat corect sansele.

 

Nu ne temem de Dinamo.Am invins echipe din campionate puternice chiar pe terenul lor.Inca una in plus,de data asta pe "Valerii Lobanovski",ar insemna moral in vederea impactului cu cele doua mari,Real M si Olympique L.

 

Mizam pe omogenitatea echipei,pe valoarea ei,dar si pe moral si pe dorinta de afirmare în elita fotbalului european.

Poate ca ar fi cazul sa ne intarim cu înca doi-trei jucatori de marca,pentru a face fata cu brio în grupe.

Pronosticul meu pentru acest meci este : 1,x,2.

 

Steaua

uZy | @nDr3i25.08.2006 01:15

victorie pt Steaua dar cu greu :)

waste25.08.2006 02:02

N-au fost chiar acum 8-9 ani meciurile alea. Acum 4 ani mai degraba. Jucau Paraschiv, Neaga, etc. Ricky a marcat la Kiev :P.

 

Astia au si baza sportiva, si echipa, si lot, si experienta in CL. Greu de scos puncte cu ei. I-au dominat clar pe Fenerbahce in turul preliminar.

Grinch25.08.2006 02:34

Tin minte ca Paraschiv dupa prima repriza nu mai putea face fata presiunii acelui meci si a fost schimbat . Iata-l acum pe Paraschiv intalnind iar Dinamo Kiev . Sa speram ca acum va face fata mult mai bine :)

FanSteaua4Life25.08.2006 02:48

Daca nu ma insel a fost cand am luat titlul 21...

Cat despre meci eu am incredere in baieti ca vor scoate cel putin un egal...

ulivius25.08.2006 03:22
Para... a venit si clipa revansei. Fara acel meci din 2001 nu ai fi ajuns niciodata Tigrul de azi.
no_problem25.08.2006 04:07

E nevoie de vize pt Ucraina.

Costa 15 euro viza si se acorda in 7 zile lucratoare. Am postat pt cei interesati sa mearga acolo alaturi de Steaua. Eo deplasare ieftina pentru o deplasare externa si ar fi frumos sa fim multi.

DanStan25.08.2006 06:46

septembrie 2001. Steaua - Kiev 2-4. Ne-au ucis cu angajamentul. Alergau non-stop. Deposedari la greu si sprinturi pe extreme stil Speedy Gonzalez. Si stiau sa suteze de la distanta. Am luat vreo doua goluri pe suturi de-astea.

Habar n-am cum mai joaca acum dar daca nu si-au schimbat stilul va fi foarte greu.

Virgil25.08.2006 07:13

@ waste,DanStan

 

Corect.Mi-am luat un reper gresit in timp.

 

Joi, 09 August 2001  

Rezultat din meciul tur din runda III pentru calificarea la Liga Campionilor:

Steaua Bucuresti - Dinamo Kiev 2-4. Autorii golurilor: Eugen Trica '30, '53; Valiantsin Bialkevich '8 pen, '26, Lucky Idahor '43, Olexandr Melashchenko '63.

www.fotbal.net  

 

In turul anterior Steaua eliminase formatia din Macedonia,Sloga Jugomagnat,cu 3 - 0 si 2 - 1.

Asa au aratat precedentele 9 nerealizari :

 

SEZONUL 2005/2006

Tur II preliminar Shelbourne – Steaua 0-0 1-4  

Tur III preliminar Steaua – Rosenborg 1-1 2-3  

SEZONUL 2004/2005

Tur II preliminar Dinamo – MSK Zilina 1-0 1-0

Tur III preliminar Dinamo – Manchester 1-2 0-3

SEZONUL 2003/ 2004

Tur II preliminar Rapid – Anderlecht Bruxelles 0-0 2-3

SEZONUL 2002/2003

Tur II preliminar Dinamo – Club Brugge 1-3 0-1

SEZONUL 2001/2002

Tur II preliminar Steaua – Sloga Jugomagnat 3-0 2-1

Tur III preliminar Steaua – Dinamo Kiev 2-4 1-1

SEZONUL 2000/2001

Tur II preliminar Dinamo – Polonia Warsovia 3-4 1-3

SEZONUL 1999/2000

Tur II preliminar Rapid – Skonto Riga 3-2 1-2

SEZONUL 1998/1999

Tur I preliminar Steaua – Flora Tallin 4-1 1-3

Tur II preliminar Steaua – Panathiakos Atena 2-2 3-6

SEZONUL 1997/1998

Tur I preliminar Steaua – TSKA Sofia 3-3 2-0

Tur II preliminar Steaua – Paris SG 3-0 0-5

 

www.monitorulcj.ro

Cooper25.08.2006 12:58

Parerea mea este ca ne avantajeaza faptul ca intalnim echipa din Kiev in deplasare in primul meci. E cea mai slaba echipa din grupa si jucatorii nostri pot "lua pulsul" meciurilor din CL. Dinamo Kiev e o echipa ce poate fi depasita, avand mari fluctuatii de la un joc la altul. Avem o sansa mare de a scoate un rezultat bun, fapt ce ar putea sa ne dea aripi in urmatoarele meciuri. Pronosticul meu : x

I.N.Money25.08.2006 13:05

Prima problema este ca probabil se va juca pe stadionul Olimpic din Kiev,nu pe cel al lui Dynamo,deci sa ne asteptam la vreo 80.000 de suporteri fanatici.

 

kiev_olimpiyskiy1.jpg

Ultima noastra deplasare aici a fost 1-1,Tibi Lung facand atunci un meci de senzatie 8O .

Apoi punctul lor slab s-ar putea sa fie portarul Shovkovsky,care este un portar extrem de inconstant.

Sper sa incepem cu dreptul aceasta campanie din grupele Ligii,nu cum am facut la precedenta.

Virgil25.08.2006 13:19

I.N.Money

 

Doua observatii:

- Shovkovski e slab la suturile de la distanta.Am vazut cele doua goluri de la distanta (in jur de 25 de metri) primite de la Fenerbahce in meciul de la Istanbul.

-stadionul lor se aseamana mult cu cel de pe "Lia Manoliu" (terenul de joc este despartit de tribune,de pista de atletism},Steaua fiind obisnuita cu un astfel de stadion.

I.N.Money25.08.2006 13:23

Da Virgil,dar de data asta 80.000 de oamenii nu ne vor incuraja.

Imi aduc aminte acum 2 ani,parca Arsenal a jucat acolo si s-au declarat impresionati de fanii ex-sovietici.

Dj25.08.2006 13:33

eu zic k pentru noi Kiev trebuie sa fie un reper!

acum cativa ani au impresionat in europa...de acolo a plecat sheva, rebrov kaladze si luzhny (nush daca asa se scrie)

noi de ce nu am putea realiza acum ce au realizat ei atunci?

nu e nici o diferenta intre kievul de atunci si Steaua de acum.

cu ambitie si noroc (de ce sa nu o spunem) putem realiza multe.nimic nu e imposibil.

AmuntBoy25.08.2006 15:47

sper sa luam ceva jucautori care au jucat in CL

1-2 cu experienta

ManiaCU25.08.2006 17:54

Pronosticurile mele pentru CL ... batem la Dinamo , batem Lyon akasa , egal cu Real akasa , pierdem la Real , batem Dinamo acasa , pierdem la Lyon ... 10 pct :roll:

LoveNesta25.08.2006 18:35

^de te-ar auzi Dumnezeu sa fie asa pai si astea 10 pct ce ne garanteaza?putem sa iesim din grupe?Eu una ma multumesc si cu UEFA..da anul asta sa luam Cupa UEFA acasa :D

Dan_BKL25.08.2006 20:21

sper s-a castigam la Kiev nu va fi usor dar cred intr-un 1-0 pentru Steaua.

Batem atat lyonul cat si realul aks.apoi la real facem cel putin egal,batem pe Dinamo Kiev aks fara nici un fel de problema iar la Lyon nu ne va mai interesa rezultatul deoarece vom vi deja calificati mai departe.13 puncte minim.

cred ca ne vom califica in optimi alaturi de Lyon.

Parerea mea:Real Madrid e mai slaba ca niciodata.Real nu mai e ceea ce a fost si veti vedea ce va pati inca din prima etapa la Lyon.pronostic 3-0.

sergiu_titan25.08.2006 21:55

"Batem atat lyonul cat si realul aks.apoi la real facem cel putin egal"--Ce ai tras frate ca vreau si io...?!

flo220326.08.2006 01:04

ai vazut aseara barca - sevilla 0-3 ? iti amintesti Romania - italia 1-0 (Boloni)?

toc71cc26.08.2006 03:28

Lasati presupunerile si visele...

sa fim macar 1000 la Kiev si atunci mai vorbim

e cea mai usoar deplasare 900 km...

deci la vize si pe drum....

Forza Steaua

steaua_ro steagcruce2

 

PS astept propuneri..,,cuplari" la autocar microbuz...daca pana luni nu apare nimic merg cu masina...proprie....

ultras steaua26.08.2006 03:39

steagcruce2 steagcruce2 steagcruce2 meci greu la Kiev contra unei echipe puternice a sosit momentul revansei dupa dubla din preliminarile ligi campionilor 1-4 pe Ghencea si 1-1 in deplasare forzza Steaua !

gianini26.08.2006 03:53

va fi greu cu Kiev-ul dar nu imposibil.

trebuie sa facem macar un egal in deplasare, sa ne luam revansa.

e bine sa pornim cu un rezultat poziti la Kiev ca sa avem moral dupa aceea cu realu' si lyonu', de fapt echipele cu cele mai mari sanse la calificarea din grupe.

ulivius26.08.2006 05:04

Nu avem ce pierde, spre deosebire de celelalte 3 echipe din grupa care sunt cotate cu sanse mult mai mari de a trece mai departe.

 

Sa jucam fara presiune, sa luptam si sunt sigur ca vom rani aceste mari echipe.

***alex***26.08.2006 05:49

Va fi un meci greu, ca orice meci din Champions League, in tribune va fi o atmosfera infernala daca tineti minte in meciurile din Ucraina sunt acele goarne care suna in continuu, sunt destul de stresante.

Ucrainienii vor considera acest meci ca cel mai usor din grupa si vor dori sa-l castige, o tactica buna ar fi contraatacul. Sper la un egal.

«12311»