Adriane...De agentii sovietici 07 ai auzit? De CSKA Moscova ce zici?
United in 99 a dat de pamant cu Inter si Juventus, adica fortele celei mai tari ligi a momentului. Nimeni in ultimii ani nu mai batuse Juventus atat de clar ca dominare in teren. Bayern in schimb a avut BULAN cu Kievul in semifinale...pune mana si revezi meciurile. In finala normal ca nemtii care aveau avantaj contra-atacau si aveau ocazii mai clare. United trebuia sa atace asezat si era mai greu, dar a dominat toata repriza si a marcat clar doua boabe cu nemtii fiind toti in careu si pregatiti sa degajeze in tribune...deci, nu le mai plange de mila ca si noi am tacut in 97 cand Dortmund i-a eliminat pe Uniti dupa ce ratasera Unitii 20 de ocazii...
Vlad...cu Heyselul nu stau lucrurile chiar asa...aia care s-au dus n-au fost numai fani Liverpool, ci huligani din toata Anglia croiti sa le dea o ciomageala macaronarilor. In 84, la Roma, la finala, s-au dus englezii cu femei, cu copii etc si galeriile de la Roma si Lazio au facut front comun alergandu-i si batandu-i pe strazi, urmarindu-i cu motocicletele si aruncandu-le bagajele de la geamurile hotelurilor. Ete ca-n 85, nu s-au mai dus ca atunci, ci s-a facut o selectie de huligani...ideea era sa-i bata, nimeni nu s-a gandit ca stadionul se va darama...hai sa nu mancam rahat ca n-au bagat cutitele in ei... S-a dorit o razbunare a englezilor contra macaronarilor, nici macar n-a contat ca era Liverpool vs Juventus...
PS Huliganism nu era doar in Anglia, ci si in Italia. Cazul Vincenzo Paparelli din 79 e doar un exemplu.
PPS In 85 inca nu era marketingul de azi...azi intr-adevar nici nu s-ar mai concepe asa ceva.
