FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Real Madrid CF

«1636465666775»
Maye21.04.2011 21:58
n_club_atletico_osasuna_fondos-238.jpg
*Alecs*22.04.2011 10:33
Pentru meciul din campionat exista o statistica interesanta :

Real_Barca_16.04.2011Stats.JPG

 

Si iata cum arata si cea din cupa:

 

Barcelona(stanga)-Real Madrid(dreapta)

 

2cfcydu.jpg

 

red&blue_boy24.04.2011 08:15
blindica24.04.2011 11:28

 

Cel mai mult ma bucur pentru faptul ca a revenit Gonzaaaaaaaaaaaaaalo HIGUAIN !

*Alecs*02.05.2011 09:25

Cu o mica intarziere, Real Madrid - Real Zaragoza 2-3

 

Echipa a fost cu moralul la pamant dupa ce toata munca si dorinta de a castiga cel mai important trofeu la nivel de cluburi, le-a fost spulberata intr-un mod nedrept.

red&blue_boy07.05.2011 22:28

Sevilla - Real 2-6 .

 

*Alecs*08.05.2011 09:53

Cea mai defensiva echipa din istoria fotbalului mai castiga un set in Primera, cu 6-2, fiind prima echipa care inscrie Sevilliei 6 goluri pe Ramon Sanchez Pizjuan. Asta dupa ce in precedenta deplasare, scorul primului set fusese de 6-3 in fata Valenciei.

Sa tot joci asa defensiv...

chodi do piče08.05.2011 10:35

Pai poate acum isi da seama si "marele" tau antrenor mourinho cat de penibil a fost jucand tactica cu curu-n poarta, desi avea super jucatori de atac. De altfel s-a vazut si in retur ca daca joci fotbal ai o sansa. Dar poate unele lucruri sunt mult prea greu de inteles pentru voi.

danimarcu08.05.2011 10:42
Cea mai defensiva echipa din istoria fotbalului mai castiga un set in Primera, cu 6-2, fiind prima echipa care inscrie Sevilliei 6 goluri pe Ramon Sanchez Pizjuan. Asta dupa ce in precedenta deplasare, scorul primului set fusese de 6-3 in fata Valenciei.

Sa tot joci asa defensiv...

 

Asta imi aminteste de vremuri demult apuse,cand Steaua lua campionatul la pas,iar Dinamo facea scoruri astronomice ca sa dea lumii golgeteri pe banda rulanta... :gathering:

 

 

Ronnie08.05.2011 10:47
Pai poate acum isi da seama si "marele" tau antrenor mourinho cat de penibil a fost jucand tactica cu curu-n poarta, desi avea super jucatori de atac. De altfel s-a vazut si in retur ca daca joci fotbal ai o sansa. Dar poate unele lucruri sunt mult prea greu de inteles pentru voi.

 

Mourinho intelege mai greu. Marile genii se vor afla mereu in fata monitorului.

*Alecs*08.05.2011 10:56

Cine nu se uita doar la El Clasico, stie ca Real a jucat spectaculos aproape tot campionatul, iar rezultatele din ultimele deplasari nu pot decat sa confirme faptul ca Mourinho a reusit sa creeze o noua echipa fantastica in mai putin de un an, care, cu mici plombe, ar trebui sa ajunga la apogeu sezonul viitor.

chodi do piče08.05.2011 13:55

@roni E bine ca recunosti.

 

PS: Sa-ti pregatesti bine scuzele de pe acum pentru united cand o sa si-o ia in finala. Sa-ti faci bine temele, sa nu cumva sa-ti scape ceva.

danimarcu08.05.2011 14:14
Cine nu se uita doar la El Clasico, stie ca Real a jucat spectaculos aproape tot campionatul, iar rezultatele din ultimele deplasari nu pot decat sa confirme faptul ca Mourinho a reusit sa creeze o noua echipa fantastica in mai putin de un an, care, cu mici plombe, ar trebui sa ajunga la apogeu sezonul viitor.

 

Asa e.Sunt fan Mourinho,e toba de fotbal.

Problema e ca impotriva Barcelonei stie ca nu are cum sa joace ofensiv daca vrea sa obtina ceva.

Realul intr-adevar joaca fotbal frumos si consistent de cand a venit Mourinho.Ghinionul lor este ca rivala lor joaca un fotbal total...

Ronnie08.05.2011 14:20
@roni E bine ca recunosti.

 

PS: Sa-ti pregatesti bine scuzele de pe acum pentru united cand o sa si-o ia in finala. Sa-ti faci bine temele, sa nu cumva sa-ti scape ceva.

 

Trebuie sa-mi cer eu scuze ca pierde United un meci? :D

red&blue_boy08.05.2011 14:21

Poate la anul va fi altceva,poate altfel vor fi abordate meciurile cu Barcelona.Daca Mourinho va ramane si din vara...

chodi do piče08.05.2011 14:42
Trebuie sa-mi cer eu scuze ca pierde United un meci? :D

 

Pai vad ca pentru Real, si in special pentru mourinho, ai mereu cate o scuza. Ala s-o fi nascut omul perfect si noi nu stim.

DelPiero1009.05.2011 07:40
Cea mai defensiva echipa din istoria fotbalului mai castiga un set in Primera, cu 6-2, fiind prima echipa care inscrie Sevilliei 6 goluri pe Ramon Sanchez Pizjuan. Asta dupa ce in precedenta deplasare, scorul primului set fusese de 6-3 in fata Valenciei.

Sa tot joci asa defensiv...

 

Sunteti ofensivi cu echipe cu care aveti curaj sa atacati.Daca atacati cu Barca,va luati una manita.Oricum o dam,suntem peste voi la ora asta si suntem de ani buni.O sa vina si vremea voastra,dar asta cand va intelege Maurinho ca fotbalul e fotbal,nu transee sapate si ucigasi pe post de jucatori de fotbal(Pepe).

*Alecs*09.05.2011 10:49
Sunteti ofensivi cu echipe cu care aveti curaj sa atacati.Daca atacati cu Barca,va luati una manita.Oricum o dam,suntem peste voi la ora asta si suntem de ani buni.O sa vina si vremea voastra,dar asta cand va intelege Maurinho ca fotbalul e fotbal,nu transee sapate si ucigasi pe post de jucatori de fotbal(Pepe).

 

"Sunteti", "aveti", daca eram de acolo poate ca imi permiteam sa vorbesc asa si sa existe "noi" vs "voi". Dar asa, eu stiu ca aici cu totii suntem fani mai mult sau mai putin impatimiti ai Stelei, si pe langa asta, ne mai plac si alte cluburi, dar intr-o masura mai mica.

 

Real a fost ofensiva impotriva tuturor echipelor cu care a jucat, mai putin in unele Clasice. Iar asta, pentru ca de-a lungul timpului s-a dovedit ca pe Barca o poti bate doar daca intai te aperi, si apoi ataci. Lucru pe care fanii Barcelonei ar trebui sa-l inteleaga. Dar ei nu, in fata catalanilor, n-ai voie sa te aperi, n-ai voie sa-i faultezi, n-ai voie sa spui nimic de arbitru, n-ai voie absolut nimic.

 

Iar in afara meciului din turul campionatului, Barcelona nu a facut mare lucru in cele 4 meciuri si a reusit sa castige doar cand s-a aflat cu un om in plus.

 

P.S. Gata si primul transfer, zvonurile de saptamana trecuta s-au confirmat oficial astazi. Nuri Sahin, noul jucator al madrilenilor. Posibil sa urmeze Callejon si Hamit Altintop.

vlad09.05.2011 11:07

Toti au spus ca singura metoda ca Real sa castige in fata Barcei la ora actuala a fost tactica adoptata de Mourinho in primul meci dintre cele 4. Bun,asta este tactica pe care Mou a crezut-o castigatoare in fata Barcei (partial i-a reusit) .Apoi toti au spus ca Barca a practicat un fotbal de fetite,ca nu a jucat cinstit si din acest motiv au castigat. Nu se intreaba nimeni "Oare a fost tactica adoptata de Pep Guardiola in jocurile cu Real?" S-a dovedit ca singura arma pentru a castiga in fata unui Real agresiv(mai mult decat agresiv) a fost un joc cu multe momente plangaciose ale jucatorilor catalani.

Tragand linie ,ambii antrenori au au adoptata o tactica diferita in functie de adversarul respectiv (Barca s-a plans cu Real,iar Real joaca ofensiv cu oricare alta echipa in afara Barcelonei).

 

Scorul? O cupapentru Real, Barcelona la un punct de titlul de campioana si o finala de CL(cu posbilitatea de a castiga). Ambii antrenori au ales tactica potrivita pentru echipele lor.

 

Si o analiza a marelui Lucescu cel Batran:

 

 

Tehnicianul lui Șahtior Donetk a analizat pentru "L'Equipe Mag" cele 4 "Clasico" disputate in acest sezon si concluzia lui Mircea Lucescu este că formatia din capitala Spaniei a cîștigat Cupa Regelui gratie arbitrajului permisiv de care a avut parte.

 

 

Antrenorul roman a fost categoric cind a venit vorba despre finala Cupei Regelui, de pe "Mestalla", cîștigată de Real cu 1-0, după prelungiri: "Cheia succesului celor din Madrid nu a fost tactica, ci jocul dur si arbitrajul lejer. Regele a fost in tribună si Real Madrid e echipa lui. Arbitrii au permis jocul foarte dur al madrilenilor, in Liga Campionilor asa ceva nu ar fi fost posibil".

 

Claude Puel, tehnicianul lui Olympique Lyon e de aceeasi parere: "Agresivitatea a iesit cîștigatoare in lupta cu fotbalul. La nivel fotbalistic nu am vazut nimic remarcabil. Barça a pierdut gestionarea colectivă si individuala fiind sufocată de duritatea adversarilor".

red&blue_boy09.05.2011 11:07

Hai mah,ce sa caute Altintop la Real,cu asta vrea Mourinho sa bata Barcelona?Nici de Sahin nu-s convins ca e mare jucator,vom vedea...

*Alecs*09.05.2011 11:28

Nu prea stiu nici eu ce sa zic ca nu am urmarit foarte atent Bundesliga. De Sahin am auzit lucruri bune si din cate cunosc e un foarte fin pasator. Oricum, mi se pare o afacere buna, doar 10 milioane de euro.

A fost o vreme cand imi placea Altintop, era bun la Schalke, apoi s-a mai stins, poate e baiat muncitor.

Oricum, inainte se zicea ca Real da o gramada de bani si cumpara doar numele, acum o sa se spuna ca nu aduc jucatori de valoare :)

 

Dar de Julien Faubert isi mai aduce cineva aminte ca a fost 6 luni imprumutat la Real ? :D

red&blue_boy09.05.2011 11:37

Da,imi aduc aminte ca l-au pozat pe Faubert la un meci al Realului dormind pe banca! :)

 

Nu zic ca nu e bun Sahin,mi-a placut de el la Dortmund,dar la Real e altceva,presiunea e mai mare,etc...Bine-ar fi sa confirme si aici,barem ca Ozil...Apropo,agentul lui Sahin e si cel al lui Ozil,el a intermediat transefrul.Prima data se vorbea ca Sahin are clauza doar de 6 milioane...

Altintop e ok,parca la Schalke era mai bun,dar nu e ceea ce are nevoie Real.Parerea mea...

*Alecs*09.05.2011 11:51

Da, Sahin are o clauza de 6 milioane, dar e valabila doar pentru echipele din Bundesliga. Iar contractul lui se termina la anul. Si decat sa-l piarda pe gratis sau sa ia maxim 6, au preferat sa-l dea acum pe 10.

 

Cu Altintop ar fi si mai usor, ca el devine liber acum in vara. Cred ca vrea mai mult sa-l ia pentru a avea un lot mai numeros, iar rezervele sa se apropie mai mult de valoarea titularilor. Sau in caz ca apar accidentari, el poate juca aproape oriunde in linia de mijloc.

 

Sunt curios si ce atacant aduc, ca lui Adebayor nu-i activeaza clauza de 16 milioane, iar Benzema nu e foarte iubit. Daca Higuain nu avea acea accidentare de lunga durata, cred ca Real se descurca si mai bine in acest sezon.

red&blue_boy09.05.2011 12:00

Aham,asa e cu clauza lui Sahin.Nu stiam.Oricum,pretul nu e mare.

 

Ca rezerva n-ar fi rau si Altintop,nu stiu,depinde si de ce-ar mai aduce Real.Sper sa nu-l tina pe Adebayor,dar la Benzema cred ca n-ar trebui sa renunte.

Daniel-Ionut09.05.2011 12:26

Real a devenit in ultimiul an o echipa cu jucatori tineri si foarte buni, ramane doar sa se formeze si o echipa.

Ramos(25), Albiol(25), Marcelo(22), Khedira(24), Ozil(22), Di Maria(23), Higuain(23), Benzema(23), acum si Sahin(22), chiar si Ronaldo(26), in combinatie cu niste jucatori mai experimentati precum Casillas, Carvalho, Pepe, Kaka, Arbeloa sau Xabi Alonso, plus alte eventuale transferuri in vara, ar trebui ca in sezonul viitor sa mearga treaba ceva mai bine decat in acest an. Cu toate ca va fi foarte greu, daca nu imposibil de oprit hegemonia Barceloniei din Spania, cu jocul ultradefensiv de pana acum in meciurile directe.

«1636465666775»