FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Manchester United

«1313233343538»
David30.07.2011 09:16

Soarta!! Nu se putea juca meciul asta in Europa la o ora rezonabila? Nu merita americanii reeditarea finalei Champions League.

red&blue_boy31.07.2011 05:47

In amicalul de la Washington, United a invins Barcelona cu 2-1, goluri Nani si Owen,respectiv Alcantara .

 

David31.07.2011 18:42

Manchester cu titularii, Barca fara Messi , Xavi, Puyol.

Ronnie31.07.2011 18:59

Welbeck, Anderson, Cleverley, Evans, Rafael si poate chiar si Nani nu sunt titulari la United. Asta din echipa de start pentru ca in repriza a doua au mai intrat si Smalling, Owen si tot asa.

*Alecs*31.07.2011 19:12

Asta e foarte rau pentru Barca. Inseamna ca fara Messi si Xavi sunt morti daca au fost batuti de rezervele lui United. :happy:

David31.07.2011 19:17

Adevarat. Puyol le da siguranta in aparare, Xavi coordoneaza jocul iar Messi e geniul atacant dintre linii. Mai e Iniesta acolo, dar totusi...

Plus Alecs, United a jucat totusi cu Rooney, Nani, chiar daca in celelalte locuri erau rezerve, si Barca era mai buna cu Puyol, Xavi si Messi, si in rest rezerve.

Oricum, felicitari Manchester pentru o victorie meritata, azi Barcelona a fost pe nicaieri.

Maye05.08.2011 13:58

Va reamintesc ca aici se vorbeste despre Manchester United.

 

Tot off topicul a fot mutat aici.

 

 

Orice postare off topic va fi stearsa, iar userul va fi sactionat.

red&blue_boy07.08.2011 19:29

Manchester United a castigat Supercupa, dupa ce-a invins pe concitadina City,3-2(Smalling,Nani 2-Lescott,Dzeko).La pauza City avea 2-0!

Lari14.08.2011 15:14

Manchester United defender Rafael will be out of action for around 10 weeks after dislocating his shoulder in training ahead of the champions' Premier League opener at West Bromwich Albion on Sunday.

 

"The Brazilian full back suffered the painful injury at Carrington (training ground) and will be out for some time with Chris Smalling taking on the right back role at The Hawthorns," United said on their website (www.manutd.com).

 

Manager Alex Ferguson can also call on Rafael's twin brother Fabio while the 21-year-old is sidelined but his absence is nevertheless a blow for United, who last season won a record 19th league title.

 

Reuters

Lari13.01.2012 12:55

Everton have signed Ireland midfielder Darron Gibson from Manchester United for an undisclosed fee, the Premier League club said on Friday.

 

The 24-year-old, a product of United's youth system, made 60 appearances for Alex Ferguson's side since making his debut in

2005 but never nailed down a regular place in the side despite scoring a few spectacular goals. Gibson has signed a four-and-a-half-year contract, Everton said on their website.

 

He is Everton's second new recruit since the opening of the January transfer window, following the loan signing of LA Galaxy's Landon Donovan.

 

Gibson, who has 17 Ireland caps and will be part of the squad for this year's Euro 2012 finals in Poland and Ukraine, could be in line for his debut against Aston Villa on Saturday.

drvladyk13.01.2012 17:34

Sheikh Mansour's billions will be dealt with in the same way as Roman Abramovich's - says Sir Alex Ferguson!

Kellerman13.01.2012 17:42

The same way as the early 1-6 at Old Trafford ?

drvladyk13.01.2012 18:13

shit happens

 

Ps de curiozitate la tine care e mai mare, simpatia fata de l'pool sau ura fata de united? si daca da de ce? normal, nu esti obligat sa-mi raspunzi dar sunt f curios, deoarece in ceea ce priveste Steaua ai conceptii oarecum sanatoase, din pct meu de vedere, dar cand vine vorba de fotbalul englez, ai niste manifestari ce le asociez mai degraba cu ceilalti din Romania, nu cu stelistii: ura fata de adversar, conspiratia mondiala, vatmanul nebun, arbitrii care fura, pe bune si asta o observ la toti fanii lor de aici, e ceva in balada aia de va inspira? scuze nu vreau sa te atac sau ceva, dar chiar ti-as fi recunoscator daca mi-ai explica de unde atitudinea asta, pana la urma nu sunteti o echipa cu palmares de neluat in seama. Pe bune mai degraba inteleg suporterii lui Leeds sa aiba asa atitudine, dar stii ce? Ei nu sunt atat de inversunati ca voi. Pe voi va conduce mai mult ura fata de adversar din ce observ

Kellerman13.01.2012 19:23

Asa cum iubesc Steaua mai mult decat urasc Dinamo, asa e si cu Liverpool vs. United.

 

E absolut logic, oricine ar gandi INVERS ar gandi total fals. Clubul tau favorit de fotbal este mai presus de toate, daca e cineva care o stie mai bine, astia sunt fanii lui Liverpool.

 

Asta nu ma poate face sa accept anumite lucruri, pe care Ferguson (exact COPIA lui Mircea Lucescu in Romania) le face. Tot ce spun stelistii despre Lucescu este adevarat. Tot ce spun fanii lui Liverpool SI NU NUMAI despre Ferguson este iarasi adevarat.

 

Daca asta e adevarul, de ce sa nu il spun ? poate par un conspirationist dinala care crede in reptile (lol, what?reptile, serios?) pentru ca spun ca Ferguson conduce federatia (de unde si numele de Fergie's Association), dar ghici ce, ESTE ADEVARAT. Adevarul este adevar, iar daca eu fac TAMPIT pe cineva, o fac pentru ca ESTE TAMPIT si n-am cum sa nu i-o spun. Asa cum a-i spune unui negru ca e NEGRU nu e rasism, e pur si simplu un FAPT. Asa e si a spune ca Ferguson conduce federatia. Trebuie decat sa cascati si voi ochii, exista fani ai lui United care au deschis ochii (FC United of Manchester, nu e numai impotriva patronilor).

 

 

Acum, nu sunt local din Liverpool, dar ura dintre Liverpool-Manchester este probabil mai mare dintre ACTUALA ura dintre Steaua si Dinamo. De ce ? pentru ca Liverpool si Manchester sunt doua orase vecine. Liverpool a fost/este orasul muncitorilor industriali, sunt niste oameni mai "needucati" (cum ar spune restul englezilor, lucru partial adevarat), care vin din familii mai modeste decat alte regiuni din Anglia. Manchester, este orasul alora mai instariti, oamenii mai "normali" (cum ar spune restul englezilor). Liverpool (orasul) a fost pe vremuri faimos pentru portul ei. In momentul in care s-a construit legatura pe apa cu orasul Manchester, oarecum, dat fiind faptul ca erau mai instariti, au preluat puterea si afacerile care "circulau" pe tronsonul Liverpool-Manchester, astfel ca multi localnici din Liverpool si-au pierdut slujbele din cauza lor. Asta a fost inceputul rivalitatii. Mai e apoi faza cu sina de cale ferata, si multe alte intamplari istorice. Sunt o gramada de carti (am studiat cateva) despre rivalitatile intre aceste orase si alte orase din Anglia. Si Manchester a fost/este oras industrial, dar localnicii lor nu munceau nici pe departe cat concetatenii lor din Liverpool. Pe vremea aia era un duel de la distanta. Orice mama din Liverpool care isi trimitea copilul la scoala VROIA sa reuseasca copilul ei mai mult decat copilul alora din Manchester (lucru care se intampla si la noi). Era pe sistemul "capra vecinului" e si ea importanta, daca nu chiar in unele cazuri, MAI IMPORTANTA decat capra lor.

 

Bineinteles, cum la englezi traditia inseamna mult, toate astea s-au transferat si la cluburile de fotbal. Anumite steme ale unor echipe au pastrat "stema" orasului respectiv, deci ura s-a transferat si la sport, unde in Liverpool (cel putin, nu stiu cum a fost in Manchester) pe vremuri, inainte ca fotbalul sa devina comercial, inainte de televiziuni sau ma rog, DIFERITE televiziuni, oamenii se relaxau dupa o saptamana GREA de munca uitandu-se la meci. Desigur ca jucatorii erau toti sau in mare majoritate din Liverpool, localnici care prin munca si devotament (tipicele atributii ale localnicilor din Liverpool) si condusi de cine trebuie (Bill Shankly) au reusit sa ajunga sa cucereasca europa. Pentru ei fotbalul a fost o pasiune, in schimb, pe celalalt taram, in Manchester, echipa "pasionala" a cetatenilor, este, ghici care? a cetatenilor (City, cunoscuti sub numele de CITIZENS). Desigur, City nu l-a avut pe Bill Shankly ca sa ajunga unde este acum Liverpool (dpdv al palmaresului) dar ramane o echipa de TRADITIE din Anglia.

 

Multa lume spune ca Shankly nu a avut performante ca manager. Da, foarte adevarat, nu a avut performantele lui Paisley, dar nucleul si faptul ca prin munca, de la o echipa care jucau de placere duminica printre boscheti au ajuns sa cucereasca EUROPA intr-un timp relativ scurt, este o performanta mai mare decat 100 de trofee europene castigate de o echipa deja formata, profesionista, care lupta pentru bani. De aceea inainte de toti, Shankly ar fi fost primul sportiv care ar fi trebuit sa primeasca titlul de Sir, iar apoi, se puteau acorda si celorlalti. A nu se intelege gresit, Liverpool exista ca echipa de fotbal si a castigat deja anumite trofee inainte de Shankly, nu a inventat el clubul, dar prin '47 daca nu ma insel (nu stau acum sa caut date exacte) Liverpool a retrogradat, si echipa s-a destramat. De acolo a pornit reconstructia si "epoca" lui Shankly.

 

Un alt lucru de notat este faptul ca Liverpool-Everton nu este deloc un derby cu o incarcare de ura la fel de mare precum Liverpool-United. Chiar daca deobicei in fotbal se stie ca derby-urile sunt de fapt meciurile intre echipele din ACELASI oras, cei din partea "cealalta" a orasului, au fost tot muncitori in aceleasi fabrici, in acelasi oras. Daca nu ma insel, podul "despartitor" dar si parcul (Stanley Park) a fost facut MULT dupa ce rivalitatea dintre Liverpool si Manchester atingea deja anumite cote.

 

 

Bun, deci, de aici vine si ura celor din Liverpool fata de cei din Manchester. Pe scurt, rivalitatea exista, are o istorie bogata, chiar daca nu sunt de acolo, am citit o gramada despre orasul Liverpool si despre rivalitatea din sport, atunci cand m-a atras Liverpool ca echipa de fotbal.

 

 

 

P.S: Ca tot sunt acum pornit, asa ca fapt divers, nu s-a simtit Evra ofensat de faptul ca Gandalf din Lord of The Rings era denumit si Gandalf THE WHITE ?

red&blue_boy13.01.2012 20:08
P.S: Ca tot sunt acum pornit, asa ca fapt divers, nu s-a simtit Evra ofensat de faptul ca Gandalf din Lord of The Rings era denumit si Gandalf THE WHITE ?

Nu cred, cica Evra s-ar fi uitat doar la prima parte, cand era Gandalf the grey !!! :)

Kellerman13.01.2012 20:12

Filmul ca filmul, dar in carte exista destui "The White" inaintea lui Gandalf. :D

 

ihihihihih

drvladyk15.01.2012 17:14

Ms de raspuns, macar tu aduci argumente spre deosebire de astia de pe la mine care parca sunt setati. Pot spune ca ai dreptate pe undeva, istoria probabil asa este dar lucrurile nu mai stau asa de mult, crede-ma. aia cu munca si devotamentul nu se mai aplica, sunt oameni si oameni in ambele orase, le vizitez des. Generalizarile sunt periculoase, si oricum la faza cu Ferguson exagerati mult

Lari04.08.2012 12:01

A primit 559 milioane de dolari pentru a purta timp de 7 ani pe tricourile de joc emblema firmei General Motors Co, divizia Chevrolet.

 

Întelegerea a fost semnată pe 26 iulie si va fi anuntată luni, intrucat detaliile financiare au fost discutii intre clubul englez si US Securities and Exchange Comission. Contractul este pană in sezonul 2020-2021, după ce expiră acordul cu firma de asigurari Aon, din sezonul 2014-2015. Pană atunci, MU va primi din partea Chevrolet o sponsorizare anuală de 18,6 milioane de dolari anual, pentru 2012-2013 si 2013-2014.

drvladyk04.08.2012 20:34

ok, cumparam tricouri cu chevy eon e deja trecut.... mi-as ceva in el de marketing

drvladyk10.08.2012 13:54
drvladyk14.09.2012 17:17

cel mai bun 11 ever, conform cd-ului oficial, cica votat de suporteri desi nu imi amintesc sa se fi cerut vreun vot pe site:

 

Schmeichel

 

G Neville

N Vidic

Rio

D Irwin

 

Scholes

Giggs

Best

Keane

 

Cantona

Sir B Charlton

alexafa17.09.2012 14:19
cel mai bun 11 ever, conform cd-ului oficial, cica votat de suporteri desi nu imi amintesc sa se fi cerut vreun vot pe site:

 

Schmeichel

 

G Neville

N Vidic

Rio

D Irwin

 

Scholes

Giggs

Best

Keane

 

Cantona

Sir B Charlton

 

Se pare ca fundasi nu au prea avut in decursul istoriei din moment ce e Vidic prezent acolo. Nu zic ca nu e un fundas foarte bun. Dar nu cred ca e in top 5 in lume nici macar in prezent..

drvladyk17.09.2012 14:49

E un fundas foarte bun. L-am vazut de nenumarate ori, inclusiv pe viu, e f bun, da o siguranta enorma apararii.

gio_stgloria17.09.2012 15:44
E un fundas foarte bun. L-am vazut de nenumarate ori, inclusiv pe viu, e f bun, da o siguranta enorma apararii.

Putin mai slab ca Vermaelen ce-i drept ... :D

Ronnie17.09.2012 16:29

Cine-i Vermalen?

«1313233343538»