FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Gavril Pele Balint

«13456»
mountytoma03.01.2009 20:09

la multi ani, Balint!

ai fost intr-o vreme singurul jucator din marea echipa a Stelei chemat la nationala de dobitocul Lucescu, ai sutat odata la un meci atat de aiurea incat mingea a iesit aproape de mijlocul terenului in aut de margine, ai crescut extraordinar ca valoare dupa transferul in strainatate, si ai calificat Romania la campionatul mondial din italia prin acel joc minunat contra danemarcei. pentru toate astea, pentru bun simt si valoare umana, toata stima si respectul!

MarkCortez07.01.2009 03:05

Un atacant adevarat si, la fel de important, dupa ce si-a terminat cariera, un om deosebit, un stelist adevarat. Niciodata nu a jignit Steaua si atunci cand a criticat-o a facut-o "parinteste". Mare om, mare caracter.

danimarcu28.04.2009 20:11

Dinamo-Poli 1-4!

Ma bucur pt Gabi.Chiar daca nu imi place Poli,m-a trecut un sentiment de bucurie la golul de 4-1,cand l-am vazut pe Gabi ce bucuros era.

Bravo,Gabi!Sper sa iei campionatul,tu sau Urziceniul altor 2 stelisti!

Lari28.04.2009 20:58

Mi se pare ca Balint cam lasa de izbeliste mijlocul terenului, cum face si Lacatus.

 

Nu pot sa pricep de ce...

 

Si eu m-as bucura sa-l ia Timisoara sau Urziceni. Sunt singurele doua echipe care au aratat bine in majoritatea campionatului.

ytse jam28.04.2009 22:10

cea mai mare deceptie din viata mea ar fi ca Steaua sa piarda contra lui Dinamo, dar sa bata pe FC Timisoara si pe Unirea Urziceni in ultimele etape. sper sa nu ajung sa traiesc un astfel de cojmar. ma bucur mult pe Gabi ca a castigat in seara asta. un antrenor foarte disciplinat, poate ca intr-o buna zi va ajunge acolo unde a cunoscut cele mai mari succese.

 

chiar azi ma uitam pe Youtube la golul lui Balint contra lui Anderlecht, moment in care m-au trecut toti fiorii. odata pt golul lui Gabi, si a doua oara care a fost si fatal de altfel, cand comentatorul a zis ca "astazi Steaua este irezistibila". incredibil...

Ronnie29.04.2009 12:03
Mi se pare ca Balint cam lasa de izbeliste mijlocul terenului, cum face si Lacatus.

 

Nu pot sa pricep de ce...

 

Si eu m-as bucura sa-l ia Timisoara sau Urziceni. Sunt singurele doua echipe care au aratat bine in majoritatea campionatului.

 

Pentru ca Timisoarei ii lipsea Karamyan, Alexa, jucatori ca in mod normal ar fi titulari iar Balint a gandit perfect meciul pe contraatac. Felicitari, Balit! Sper sa castige eventul anul acesta.

Lari29.04.2009 14:36

Nici in celelalte meciuri, Timisoara nu a excelat in jocul de mijloc, tot greul fiind dus de bezi. Asa au castigat si-n Giulesti.

emerson fittipaldi30.04.2009 10:00

As vrea sa batem FC-ul lui Balint la ei acasa pe Dan Paltinisanu. Nu o sa uit niciodata ca egalul lor din Ghencea din editia trecuta, a ajutat CFR-ul sa castige campionatul. In plus nu pot sa-l sufar nici pe Iancu si nici Timisoara. E un oras perfid, ai carui locuitori sunt plini de ura impotriva bucurestenilor.

Si cand ma gandesc ca daca bucurestenii nu-l sileau pe Ceausescu sa fuga pentru a nu fi linsat, Timisoara ar fi fost rasa de pe suprafata pamantului.

Nici pe Balint nu-l mai suport. A tradat Steaua.

Lari30.04.2009 10:07
Nici pe Balint nu-l mai suport. A tradat Steaua.

 

Cand? Cu ce?

emerson fittipaldi30.04.2009 10:13

Nu te preface ca nu vezi. Si in plus, e gras si urat

Lari30.04.2009 10:23

Pe cuvant daca stiu la ce te referi!

 

Nu ma intereseaza cum arata, poa' sa fie si :crazy: antrenor, atata vreme cat avem rezultate.

red&blue_boy30.04.2009 10:48

Chiar nu conteaza cum arata un om ,in cazul de fata antrenor,daca face treaba.Succes lui Balint,sper sa ia barem el campionatul,decat Dinamo...

puyol21.11.2009 00:05
Astristul19.01.2010 18:29

Gabi Balint preia Moldova!

 

Gabi Balint revine pe banca dupa sase luni in care s-a gandit, in unele momente, sa renunte definitiv la fotbal. Fostul tehnician al Timisoarei va prelua in zilele urmatoare nationala Moldovei.

 

Antrenorul in varsta de 47 de ani se afla la Chisinau, unde poarta negocieri avansate cu reprezentantii Federatiei, care i-au propus sa preia Moldova.

 

Gabi Balint tinde sa accepte oferta din partea moldovenilor si ar putea antrena peste Prut pentru a doua oara in cariera, dupa experienta fasta pe care a avut-o la Sheriff Tiraspol in urma cu sapte ani.

 

Oficialii moldovenilor i-au mai avut pe lista pe Titi Dumitriu si Mihai Stoichita, dar ambii au refuzat.

 

Sursa: OnlineSport

 

 

Mult noroc Gabi! ;)

O sa ai nevoie! :)

Ronnie19.01.2010 18:59

Pur si simplu preia o echipa fara sanse de reusita si fara motivatie in meciuri. Nu ii inteleg aceasta decizie. Mie personal mi s-a parut un antrenor bun la Poli Timisoara. Cred ca merita ceva mai mult.

danimarcu19.01.2010 19:21
Pur si simplu preia o echipa fara sanse de reusita si fara motivatie in meciuri. Nu ii inteleg aceasta decizie. Mie personal mi s-a parut un antrenor bun la Poli Timisoara. Cred ca merita ceva mai mult.

E decizia lui si trebuie respectata.Si eu cred ca merita ceva mai bun,dar nici nationala Moldovei nu e chiar nimic.

Ii doresc mult succes acestui mare stelist!

Astristul19.01.2010 19:58
Pur si simplu preia o echipa fara sanse de reusita si fara motivatie in meciuri. Nu ii inteleg aceasta decizie. Mie personal mi s-a parut un antrenor bun la Poli Timisoara. Cred ca merita ceva mai mult.

Mie mi-au placut in campania de calificare pentru EURO 2008. Au avut niste jocuri bune atunci. Acum, pentru CM 2010 au jucat mult sub asteptari. Potential este, sa stii, doar ca trebuie valorificat! ;)

Dragoshel20.01.2010 15:03

Gabi Balint a fost numit astazi noul selectioner al nationalei Republicii Moldova.

 

"Lucrez din nou in Moldova. Mă intorc aici cu Dorință de munca Este un post care mă onoreaza Nu m-am gandit mult cand am acceptat această functie. M-a interesat foarte mult să revin pe banca tehnica Sunt sigur că Moldova are potential să facă mai mult decat in preliminariile precedent. Vrem să ridicam fotbalul moldovenesc"

"Nu mi-am format incă un staff tehnic. Am inceput deja să facem liste cu posibilii jucatori pe care i-am putea convoca. Avem in grijă si echipa de tineret, urmarim jucatori care ar putea face pasul la echipa mare. Portile echipei nationale sunt deschise tuturor jucatorilor"

MoWeed20.01.2010 15:18

Decat sa stea degeaba, mai bine sa antreneze o echipa nationala mai slab cotata

Maye20.01.2010 20:24

Mult bafta Pele!

David24.01.2010 16:36

Ce ca lumea!Are nationala Molodvei un antrenor mult mai bun,cu un nume mai mare si pe deasupra stelist,spre deosebire de noi.Cred ca la preliminarii pentru Euro 2012 o sa tin cu ei! :hypocrite:

Lari25.02.2010 17:42

După mai bine de sapte luni de judecata FC Timisoara a pierdut si cel de-al doilea litigiu cu fostul sau antrenor, Gavril Balint. Banățenii trebuie să-i achite lui Balint 45.000 de euro pană luni, altfel riscă să fie neprogramati din etapa viitoare! Balint câștigase in urmă cu două luni primul litigiu, pe care il pornise el impotriva clubului. FC Timisoara pornise insă la randul ei un proces, pretinzand că antrenorul are si de luat bani, dar si de dat inapoi. Banățenii au incercat si au reusit doar să amane plata, in cele din urmă pierzand si recursul la poceul intentat de club. Hotararea care fusese astfel defitinitvă incă din decembrie trebuie pusă in aplicare de Liga Profesionistă de Fotbal.

 

"Trebuia să imi dea banii din iulie, anul trecut. A fost o sumă si un contract pe care eu l-am incheiat in mod prietenesc. Mă bucur că aceste comisii au judecat corect. Nu e nicio problemă că vom merge in civil. Poate să facă ce vrea. Nu mi-am imaginat vreodată că vom ajunge aici si imi pare tare rau. Pentru mine a fost o despartire amiabila E bine că adevarul a iesit la iveala Eu stiu că in martie se fac 30 de zile din momentul in care s-a comunicat decizia!", a declarat Balint la GSpTV.

Lari11.06.2010 08:28

Gavril Balint, despre venirea lui Piturca si despre cum a ajuns el sa fie titular la sfarsitul anilor '80.

 

Astristul08.10.2010 19:28

Banner creat de suporterii Stelisti din Chisinau dedicat selctionerului Moldovei, inaintea meciului cu Olanda!

 

mesajmoldova.jpg

red&blue_boy08.05.2012 11:42

Gabi Balint spune că si-a dori ca jucatorii actuali să poată repeta acel rezultat desi recunoaste că acum este mult mai greu de ajuns in finala unei competitii europene.

 

Domnule Balint, s-au facut 26 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor! Ce ar mai fi nou de spus?

Noi ne intalnim cat de des putem si sarbatorim performanta. S-au povestit de toate, nu mai sunt noutăți, insă cei care sunt satui de noi ar trebui să câștige la randul lor ceva. Astfel, s-ar muta centrul atentiei si ar mai face ceva bun pentru fotbalul romanesc.

 

A fost nevoie de multe schimbari, se simt cei 26 de ani?

(rade) Se simt bine de tot la unii dintre noi. Eu am burta Balan la fel. Suntem câțiva iesiti din forma Dar uită-te la Piti, la Tudorel si la Belo. Parcă n-au pus niciun kilogram in plus de cand s-au lasat de fotbal, joacă fară să gafaie.

 

Întrebarea care vi se pune an de an. Se mai poate repeta performanta din 1986?

Nu, dar asta pentru că acum programul e imposibil. E mult mai greu, joci cu mai multe echipe decat atunci. Bine, si diferenta intre fotbalul nostru si cel de afară este mai mare decat atunci.

«13456»