Gabi Balint spune că si-a dori ca jucatorii actuali să poată repeta acel rezultat desi recunoaste că acum este mult mai greu de ajuns in finala unei competitii europene.
Domnule Balint, s-au facut 26 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor! Ce ar mai fi nou de spus?
Noi ne intalnim cat de des putem si sarbatorim performanta. S-au povestit de toate, nu mai sunt noutăți, insă cei care sunt satui de noi ar trebui să câștige la randul lor ceva. Astfel, s-ar muta centrul atentiei si ar mai face ceva bun pentru fotbalul romanesc.
A fost nevoie de multe schimbari, se simt cei 26 de ani?
(rade) Se simt bine de tot la unii dintre noi. Eu am burta Balan la fel. Suntem câțiva iesiti din forma Dar uită-te la Piti, la Tudorel si la Belo. Parcă n-au pus niciun kilogram in plus de cand s-au lasat de fotbal, joacă fară să gafaie.
Întrebarea care vi se pune an de an. Se mai poate repeta performanta din 1986?
Nu, dar asta pentru că acum programul e imposibil. E mult mai greu, joci cu mai multe echipe decat atunci. Bine, si diferenta intre fotbalul nostru si cel de afară este mai mare decat atunci.